Επαγγελματική αποκατάσταση νοσηλευτών

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντού ζητάνε νοσηλευτές. Ειδικά αν δεις αγγελίες Εξωτερικού, από χώρες όπως η Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία γίνεται χαμός. Όπως αντιλαμβάνεσαι, έχει τεράστια απορροφητικότητα στην εποχή μας, ειδικά με το Covid. Εγώ να σου ευχηθώ καλή επιτυχία, αν το θες και νιώθεις πως θα το αγαπήσεις να το κάνεις και προχώρα ασταμάτητα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή υπομονή! Η Νοσηλευτική είναι για εμένα μια απίστευτη ανθρωπιστική επιστήμη !! Από τις πιο αξιοσέβαστες επιστήμες που υπάρχουν..
Κρίμα που λίγοι την επιλέγουν (αν και καταλαβαίνω τους λόγους...)
Το επαγγελμα του νοσηλευτη ειναι δυσκολο διοτι ειναι απαιτητικο λειτουργημα.
Δεν θελει πολλες γνωσεις στην εφαρμογη του αλλα απαιτει εγρήγορση, ακριβεια, ταξη και ανησυχία.
Μην το αποφασισεις αν δεν ζησεις για λιγο το περιβαλον εργασιας του να δεις αν το αντεχεις.
Eπαγγελματικα θα εχει μεγαλη ζητηση τα επομενα χρονια εδω και ιδαιτερα εξω λογω covid.
Αν δεν σου κατσει τελικα δες και το επαγγελμα της μαιας , ασχολεισαι με νεες , συνεννοήσιμες και με ευτυχη δημιουργικη υπερτατη κατάληξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Επίσης να προσθέσω ότι οι νοσηλευτές αποκτούν ολοένα και περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα, εξειδικεύσεις και αναγνώριση. Οπότε το μέλλον είναι λαμπρό!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
πως είναι να εργάζεσαι σαν νοσηλεύτρια σήμερα;
Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Ένα από τα "θετικά" του covid-19 είναι ότι πρόβαλε το λειτούργημα της νοσηλεύτριας και τη σπουδαιότητά του. Όμως:
Η νοσηλεύτρια δουλεύει σκληρά και κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Κινδυνεύει διαρκώς να νοσήσει από χίλιες αιτίες. Εργάζεται για 8 ώρες σε βάρδιες όλο το 24ωρο. Το περιβάλλον εργασίας είναι εξαιρετικά αγχωτικό. Η καθημερινή κούραση είναι μεγάλη. Δεν υπάρχουν για τη νοσηλεύτρια αργίες. Μέσα στα καθήκοντά της μπορεί να είναι και οι βρώμικες αποκρίσεις των αρρώστων. Πρέπει να αντιμετωπίζει τις παραξενιές κάποιων ασθενών. Ο μισθός είναι αρκετά χαμηλός.
Αν παρόλα αυτά σκέφτεσαι ανθρωπιστικά και θέλεις να ακολουθήσεις το επάγγελμα, μπράβο σου!


λήψη.jpg
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο νοσηλευτής πληρώνονται πολύ παρακάτω από ότι αξίζουν, σε αντιμετωπίζουν ως αμόρφωτο και δεν υπάρχει από τους περισσότερους κανένας σεβασμός κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει μέλλον στην Ελλάδα όσα μεταπτυχιακά και να βγουν και το μέλλον στην Ελλάδα μόνο λαμπρό δεν είναι. Αν θέλεις δουλειά μέσω της νοσηλευτικής θα βρεις αλλά τπτ παραπάνω δε θα σέβονται. Αν σκέφτεσαι και το εξωτερικό πάλι καλά είναι για Ελλάδα όχι.

Για μένα ένας δίκαιος μισθός νοσηλευτή είναι 1400-2000 ευρώ... μηνιαίως...
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.
Έχοντας τελειώσει πρόσφατα νοσηλευτική (από ΙΕΚ βέβαια, αλλά εμείς ζούμε το πρακτικό κομμάτι στα νοσοκομεία από νωρίς). Έχω να σου πω ότι όντως είναι ένα επάγγελμα λειτούργημα, όπως προανέφεραν κάποιοι, αλλά θέλει γερό στομάχι. Θα περάσεις από όλες τις μονάδες, πρέπει λοιπόν να κάτσεις να αναλογιστείς αν ας πούμε θα άντεχες τις μονάδες ΜΕΘ, ΤΕΠ, χειρουργεία κτλ. Όπου υπάρχει αρκετή πίεση και άγχος. Δεν αναφέρομαι φυσικά στο αν αντέχεις το αίμα και τις άσχημες μυρωδιές, για να το έχεις σκεφτεί σαν επαγγελματικό προορισμό, φαντάζομαι δεν έχεις πρόβλημα.
Πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά αν αντέχεις να παίρνεις πολλές ευθύνες μόνη σου, που αφορούν προφανώς την ανθρώπινη ζωή κάποιου (γιατί δυστυχώς ένας νοσηλευτής στις μέρες μας κάνει πολλές φορές παραπάνω πράγματα από όσα χρειάζεται, λόγω πολλών ελλείψεων).
Είδα πολλά παιδιά στη σχολή μου να έρχονται νοσηλευτική, και μετά τα πρώτα 5-10 πρακτικά μαθήματα στο νοσοκομείο να αποφασίζουν ότι θέλουν να αλλάξουν πορεία.
Έχει όμως πολλά όμορφα συναισθήματα αυτό το επάγγελμα, πχ το αίσθημα ότι κάνεις κάτι πολύ καλό για τον συνάνθρωπο. Η δύναμη που παίρνεις όταν κάποιος σε ευχαριστεί που τον βοήθησες να βρει την υγειά του, είναι απερίγραπτη.
Επίσης είναι ένα επάγγελμα που μπορείς να βρεις δουλειά στην Ελλάδα, απλά όχι στα δημόσια νοσοκομεία. Συνήθως παίρνουν προσωπικό σε κλινικές και ιδιώτες γιατρούς.
Αν έχεις λοιπόν την υπομονή, σ'αρεσει να βοηθάς πολύ και εχεις το μικρόβιο του ιατρικού κλάδου μέσα σου, ώστε να υπομένεις όλα τα παραπάνω που σου είπα, καν'το!
Εύχομαι καλή επιτυχία όπου κι αν καταλήξεις πάντως!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ κακοπληρωμένο επάγγελμα , και ποιο δεν είναι βέβαια αλλα σε συνδυασμό με τη δυσκολία του θα το σκεφτόμουν αρκετά πριν να το δήλωσω.

Το σίγουρο είναι ότι θα έχεις δουλειά κι θα παίρνεις μεγάλη ηθική ικανοποίηση απο αυτο που κάνεις :)
Αν το θες πολυ , go for it .
 

Evak

Νεοφερμένος

Η Evak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή υπομονή! Η Νοσηλευτική είναι για εμένα μια απίστευτη ανθρωπιστική επιστήμη !! Από τις πιο αξιοσέβαστες επιστήμες που υπάρχουν..
Κρίμα που λίγοι την επιλέγουν (αν και καταλαβαίνω τους λόγους...)
Δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση, Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :)
Παντού ζητάνε νοσηλευτές. Ειδικά αν δεις αγγελίες Εξωτερικού, από χώρες όπως η Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία γίνεται χαμός. Όπως αντιλαμβάνεσαι, έχει τεράστια απορροφητικότητα στην εποχή μας, ειδικά με το Covid. Εγώ να σου ευχηθώ καλή επιτυχία, αν το θες και νιώθεις πως θα το αγαπήσεις να το κάνεις και προχώρα ασταμάτητα...
Ευχαριστώ πολύ!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το επαγγελμα του νοσηλευτη ειναι δυσκολο διοτι ειναι απαιτητικο λειτουργημα.
Δεν θελει πολλες γνωσεις στην εφαρμογη του αλλα απαιτει εγρήγορση, ακριβεια, ταξη και ανησυχία.
Μην το αποφασισεις αν δεν ζησεις για λιγο το περιβαλον εργασιας του να δεις αν το αντεχεις.
Eπαγγελματικα θα εχει μεγαλη ζητηση τα επομενα χρονια εδω και ιδαιτερα εξω λογω covid.
Αν δεν σου κατσει τελικα δες και το επαγγελμα της μαιας , ασχολεισαι με νεες , συνεννοήσιμες και με ευτυχη δημιουργικη υπερτατη κατάληξη.
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Ένα από τα "θετικά" του covid-19 είναι ότι πρόβαλε το λειτούργημα της νοσηλεύτριας και τη σπουδαιότητά του. Όμως:
Η νοσηλεύτρια δουλεύει σκληρά και κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Κινδυνεύει διαρκώς να νοσήσει από χίλιες αιτίες. Εργάζεται για 8 ώρες σε βάρδιες όλο το 24ωρο. Το περιβάλλον εργασίας είναι εξαιρετικά αγχωτικό. Η καθημερινή κούραση είναι μεγάλη. Δεν υπάρχουν για τη νοσηλεύτρια αργίες. Μέσα στα καθήκοντά της μπορεί να είναι και οι βρώμικες αποκρίσεις των αρρώστων. Πρέπει να αντιμετωπίζει τις παραξενιές κάποιων ασθενών. Ο μισθός είναι αρκετά χαμηλός.
Αν παρόλα αυτά σκέφτεσαι ανθρωπιστικά και θέλεις να ακολουθήσεις το επάγγελμα, μπράβο σου!


Με αυτό το σκεπτικό οδεύω και γω προς τη νοσηλευτική, πάντα ήθελα να προσφέρω τη βοήθεια μου στο συνάνθρωπο μου που τη χρειάζεται. Ευχαριστώ πολύ! : )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο νοσηλευτής πληρώνονται πολύ παρακάτω από ότι αξίζουν, σε αντιμετωπίζουν ως αμόρφωτο και δεν υπάρχει από τους περισσότερους κανένας σεβασμός κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει μέλλον στην Ελλάδα όσα μεταπτυχιακά και να βγουν και το μέλλον στην Ελλάδα μόνο λαμπρό δεν είναι. Αν θέλεις δουλειά μέσω της νοσηλευτικής θα βρεις αλλά τπτ παραπάνω δε θα σέβονται. Αν σκέφτεσαι και το εξωτερικό πάλι καλά είναι για Ελλάδα όχι.

Για μένα ένας δίκαιος μισθός νοσηλευτή είναι 1400-2000 ευρώ... μηνιαίως...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Έχοντας τελειώσει πρόσφατα νοσηλευτική (από ΙΕΚ βέβαια, αλλά εμείς ζούμε το πρακτικό κομμάτι στα νοσοκομεία από νωρίς). Έχω να σου πω ότι όντως είναι ένα επάγγελμα λειτούργημα, όπως προανέφεραν κάποιοι, αλλά θέλει γερό στομάχι. Θα περάσεις από όλες τις μονάδες, πρέπει λοιπόν να κάτσεις να αναλογιστείς αν ας πούμε θα άντεχες τις μονάδες ΜΕΘ, ΤΕΠ, χειρουργεία κτλ. Όπου υπάρχει αρκετή πίεση και άγχος. Δεν αναφέρομαι φυσικά στο αν αντέχεις το αίμα και τις άσχημες μυρωδιές, για να το έχεις σκεφτεί σαν επαγγελματικό προορισμό, φαντάζομαι δεν έχεις πρόβλημα.
Πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά αν αντέχεις να παίρνεις πολλές ευθύνες μόνη σου, που αφορούν προφανώς την ανθρώπινη ζωή κάποιου (γιατί δυστυχώς ένας νοσηλευτής στις μέρες μας κάνει πολλές φορές παραπάνω πράγματα από όσα χρειάζεται, λόγω πολλών ελλείψεων).
Είδα πολλά παιδιά στη σχολή μου να έρχονται νοσηλευτική, και μετά τα πρώτα 5-10 πρακτικά μαθήματα στο νοσοκομείο να αποφασίζουν ότι θέλουν να αλλάξουν πορεία.
Έχει όμως πολλά όμορφα συναισθήματα αυτό το επάγγελμα, πχ το αίσθημα ότι κάνεις κάτι πολύ καλό για τον συνάνθρωπο. Η δύναμη που παίρνεις όταν κάποιος σε ευχαριστεί που τον βοήθησες να βρει την υγειά του, είναι απερίγραπτη.
Επίσης είναι ένα επάγγελμα που μπορείς να βρεις δουλειά στην Ελλάδα, απλά όχι στα δημόσια νοσοκομεία. Συνήθως παίρνουν προσωπικό σε κλινικές και ιδιώτες γιατρούς.
Αν έχεις λοιπόν την υπομονή, σ'αρεσει να βοηθάς πολύ και εχεις το μικρόβιο του ιατρικού κλάδου μέσα σου, ώστε να υπομένεις όλα τα παραπάνω που σου είπα, καν'το!
Εύχομαι καλή επιτυχία όπου κι αν καταλήξεις πάντως!
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, με βοήθησες πολύ! Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που θα προσφέρει βοήθεια στο συνάνθρωπο και το μικρόβιο που ανέφερες, το έχω και... με το παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Evak

Νεοφερμένος

Η Evak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ κακοπληρωμένο επάγγελμα , και ποιο δεν είναι βέβαια αλλα σε συνδυασμό με τη δυσκολία του θα το σκεφτόμουν αρκετά πριν να το δήλωσω.

Το σίγουρο είναι ότι θα έχεις δουλειά κι θα παίρνεις μεγάλη ηθική ικανοποίηση απο αυτο που κάνεις :)
Αν το θες πολυ , go for it .
Σ'ευχαριστώ πολύ! : )
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια λυκείου και θέλω να περάσω στην νοσηλευτικη. Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος πως είναι να εργάζεσαι σαν νοσηλεύτρια σήμερα;
Συμφωνώ με όσα είπαν οι προλαλησαντες.Not bad στην εποχή μας να έχεις κοντά στο χιλιάρικο μεχρι τα 30 σου. Βέβαια όπως και πολλές άλλες δουλειές στην χώρα μας αμείβονται πενιχρα μπροστά στην ποιότητα εργασίας τους.Γενικά υπάρχει ρουτίνα κ δεν ξεφεύγεις απο τα πλαίσια των οδηγιών που παίρνεις από τους γιατρούς. Γιαυτό φυσικά η ευθύνη σου είναι διαφορετική δεν έχεις σφραγίδα με το ονοματεπώνυμο σου και οποια εισαγγελική ευθύνη αυτό συνεπάγεται.

Η νοσηλευτική είναι αντίστοιχη με στρατιωτικές σχολές. Καλή αποκατάσταση, out of the box χώρος εργασίας που πρέπει να σου ταιριάζει.Παλιές, καλές, μερακλιδικες νοσηλευτριες ειναι σημαντικό στήριγμα για νέους γιατρούς στο ξεκίνημα τους.

Κατά προτίμηση να επιδιώξεις ΑΕΙ ή/και ΤΕΙ καθώς μόνο έτσι εχεις ανέλιξη οικονομική και ιεραρχική. Προϊσταμένη να ξέρεις είναι κάτι παραπάνω από πρωθυπουργός στα νοσοκομεία...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Επειδή ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να σπούδαζα Νοσηλευτική και να έβρισκα πιο εύκολα δουλειά....το έψαξα το θέμα και έμαθα πως πάνω από 10.000 Νοσηλευτές είναι άνεργοι.

Σίγουρα η πανδημία που διανύουμε δημιουργεί θέσεις εργασίας στο κλάδο αλλά ούτε εκεί η απασχόληση είναι εγγυημένη για όλους.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Επειδή ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να σπούδαζα Νοσηλευτική και να έβρισκα πιο εύκολα δουλειά....το έψαξα το θέμα και έμαθα πως πάνω από 10.000 Νοσηλευτές είναι άνεργοι.

Σίγουρα η πανδημία που διανύουμε δημιουργεί θέσεις εργασίας στο κλάδο αλλά ούτε εκεί η απασχόληση είναι εγγυημένη για όλους.
Ειναι παρα πολλες οι πηγες που εκπαιδευουν νοσηλευτες.
Επαλ, ΙΕΚ, κολλεγια , 50 σχολες νοσοκομειων, πανεπιστημια.
Και ολοι καλουνται να παραγουν το ιδιο εργο χωρις καποια σοβαρη κατηγοροποιηση.
Με ενα δημοσιο το οποια αρνείται διαχρονικα να δωσει λευτα στην υγεια.
Και ενα ολιγοπωλιακό ιδιωτικό τομεα ο οποιος μαθημενος στο outsoursing των γιατρων ζητα απο τους νοσηλευτες πολυ περισσοτερα απ οτι λιγοτερα τους πληρωνει και δυστηχως βρισκει ανταποκριση λογω προσφορας.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όπως έλεγα πριν 10 χρόνια η νοσηλευτική πάντα θα έχει ζήτηση το θέμα είναι ότι είναι επάγγελμα που θέλει @@ για να το κανείς (και ας ειναι περισσοτερες γυναικες ) αντίθετα με την ιατρική οι πιο πολλοί στην νοσηλευτική σε σνομπάρουν. Για Ελλάδα η αμοιβή είναι αστεία με αυτά που προσφέρεις εξωτερικο αξιζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να σπούδαζα Νοσηλευτική και να έβρισκα πιο εύκολα δουλειά....το έψαξα το θέμα και έμαθα πως πάνω από 10.000 Νοσηλευτές είναι άνεργοι.
οποίος είναι νοσηλευτής και λέει ότι είναι άνεργος είναι είτε ψώνιο είτε τεμπέλης.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,884 μηνύματα.
@Hacker13
Well για εμένα ξεκάθαρα ναι.
Στο Επάλ (πρόπερσι) το επόμενο ηλικιακά άτομο από εμένα, ήταν μία κοπέλα 30 ετών. Έπειτα 35.... μέχρι 50.

2 χαλαρα χρονάκια λίγες ώρες το βράδυ. Συν ότι είναι συγκινητικό να γυρνάς στα θρανία μετά από χρόνια.
Έπειτα θα έχεις και την πιστοποίηση από το σχολείο που μπορείς να δουλέψεις με αυτή π.χ. ιδιωτικό νοσοκομείο ή κλινική, ή αν κάτσουν οι καταστάσεις μπορείς να περάσεις στην πανεπιστημιακή πλέον σχολή και στα 40κάτι να σαι τελειωμένος.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένας συμμαθητής μου ετών...45, όπου διορίστηκε ως τραυματιοφορέας και γράφτηκε στο επαλ να πάρει και το χαρτί.

Αν και περίεργο βρίσκω ως λογιστής να μην μπορείς να βρεις μια ντουζίνα μπαρμπάδια να τους χειρίζεσαι τα φορολογικά/έφκα. :P
 

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Καλησπερα,για οτι απορια εχεις ρωτα με,εδω και 1,5 χρονο εργαζομαι σε ΜΕΘ ως νοσηλευτης.αρκετα ψυχοφθορο επαγγελμα ειδικα τον πρωτο καιρο. Η ευθυνη που χεις ειναι πολυ μεγαλη,πρεπει να σαι εκει 100%..προσωπικα ο μισθος μου ειναι περιπου 1000€,κυκλικο ωραριο και βαρδιες ανεξαρτητα τη μερα,για παραδειγμα εκανα χριστουγεννα στη μεθ..θα χρειαστει πολλες φορες σε γιορτες και αργιες να τις περασεις στη δουλεια.ειναι ενα επαγγελμα που αν το αγαπησεις θα σαι πολυ ευτυχισμενος και η ιθικη ικανοποιηση που παιρνεις οταν ενας ασθενης σωζεται δεν ανταλλασεται με τα χρηματα ολου του κοσμου.
Θα διαφωνησω με τον γιαννη που ειπε οτι δε χρειαζεται να χεις γνωσεις,παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο να χεις γνωσεις,ειδικα σε τμηματα της μεθ οπως ειμαι εγω ή των επειγοντων.
Βρηκα αμεσως δουλεια με το που απολυθηκα απο φανταρος,την ιδια μερα..και μαλιστα απερριψα και προτασεις

Στη διαθεση σου για ερωτησεις
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Καλησπερα,για οτι απορια εχεις ρωτα με,εδω και 1,5 χρονο εργαζομαι σε ΜΕΘ ως νοσηλευτης.αρκετα ψυχοφθορο επαγγελμα ειδικα τον πρωτο καιρο. Η ευθυνη που χεις ειναι πολυ μεγαλη,πρεπει να σαι εκει 100%..προσωπικα ο μισθος μου ειναι περιπου 1000€,κυκλικο ωραριο και βαρδιες ανεξαρτητα τη μερα,για παραδειγμα εκανα χριστουγεννα στη μεθ..θα χρειαστει πολλες φορες σε γιορτες και αργιες να τις περασεις στη δουλεια.ειναι ενα επαγγελμα που αν το αγαπησεις θα σαι πολυ ευτυχισμενος και η ιθικη ικανοποιηση που παιρνεις οταν ενας ασθενης σωζεται δεν ανταλλασεται με τα χρηματα ολου του κοσμου.
Θα διαφωνησω με τον γιαννη που ειπε οτι δε χρειαζεται να χεις γνωσεις,παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο να χεις γνωσεις,ειδικα σε τμηματα της μεθ οπως ειμαι εγω ή των επειγοντων.
Βρηκα αμεσως δουλεια με το που απολυθηκα απο φανταρος,την ιδια μερα..και μαλιστα απερριψα και προτασεις

Στη διαθεση σου για ερωτησεις
Πως εγινες νοσηλευτης ΜΕΘ; Χρειάζεται καποιο συγκεκριμενο μεταπτυχιακό;
 

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Πως εγινες νοσηλευτης ΜΕΘ; Χρειάζεται καποιο συγκεκριμενο μεταπτυχιακό;
Οχι.απλα οταν περασα συνεντευξη και με ρωτησαν σε τι τμημα θα ηθελα να εργαστω ζητησα τη ΜΕΘ.ασχετα απο αυτο,εκανα την αιτηση μου σε προγραμμα μεταπτυχιακων σπουδων πανω στις μεθ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Ένα από τα "θετικά" του covid-19 είναι ότι πρόβαλε το λειτούργημα της νοσηλεύτριας και τη σπουδαιότητά του. Όμως:
Η νοσηλεύτρια δουλεύει σκληρά και κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Κινδυνεύει διαρκώς να νοσήσει από χίλιες αιτίες. Εργάζεται για 8 ώρες σε βάρδιες όλο το 24ωρο. Το περιβάλλον εργασίας είναι εξαιρετικά αγχωτικό. Η καθημερινή κούραση είναι μεγάλη. Δεν υπάρχουν για τη νοσηλεύτρια αργίες. Μέσα στα καθήκοντά της μπορεί να είναι και οι βρώμικες αποκρίσεις των αρρώστων. Πρέπει να αντιμετωπίζει τις παραξενιές κάποιων ασθενών. Ο μισθός είναι αρκετά χαμηλός.
Αν παρόλα αυτά σκέφτεσαι ανθρωπιστικά και θέλεις να ακολουθήσεις το επάγγελμα, μπράβο σου!



O κόσμος γενικά θέλει να βλέπει το περιτύλιγμα της συσκευασίας και ποτέ το εσωτερικό. Ειδικά όταν έχουν προβληθεί και τηλεοπτικές σειρές που "αποστειρώνουν" την πραγματικότητα, οι άνθρωποι θέλουν να βλέπουν την ιδανική όψη των πραγμάτων και έτσι υπάρχει αυτή η σύγκριση μεταξύ των επαγγελμάτων σε καλά, κακά, χρήσιμα, άχρηστα κτλ. Δυστυχώς σε κάθε επάγγελμα, υπάρχουν στιγμές που μετανιώνεις απλά για το επάγγελμα που κάνεις. Άνθρωποι είμαστε και όχι ρομπότ. ;)

Επειδή ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να σπούδαζα Νοσηλευτική και να έβρισκα πιο εύκολα δουλειά....το έψαξα το θέμα και έμαθα πως πάνω από 10.000 Νοσηλευτές είναι άνεργοι.

Σίγουρα η πανδημία που διανύουμε δημιουργεί θέσεις εργασίας στο κλάδο αλλά ούτε εκεί η απασχόληση είναι εγγυημένη για όλους.

Ψάξε λίγο να δεις τι γίνεται σε κλινικές του εξωτερικού. Για παράδειγμα κάποιος μπορεί να δει το παρακάτω δημόσιο Νοσοκομείο στο ομόσπονδο κρατίδιο Τιρόλο της Αυστρίας και να πει "ουάου θα πάω να γίνω νοσηλευτής" αλλά αγνοεί την παράμετρο: ανεπαρκή παρουσία στην εργασία που οδηγεί σε άμεση απόλυση. Το εργασιακό καθεστώς έχει χαλαρές σχέσεις εργασίας με την μονάδα εργοδοσίας. Αυτό σημαίνει ότι η θέση εργασίας παύεται ανά πάσα στιγμή στη Δ.Ευρώπη.

1609596489856.png


1609596610377.png


(τμήμα από το εσωτερικό του νοσοκομείου από τα λεφτά των Αυστριακών πολιτών)


Δυνητικά όλοι θα θέλαμε να ήμασταν όλα. Όμως ο κάθε άνθρωπος έχει μια προσωπικότητα και πρέπει πάνω σε αυτή να δουλέψει και όχι να επιλέγει τυφλά ένα επάγγελμα ως στοιχείο της προσωπικότητάς του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς οι περισσότεροι εσείς που λέτε τώρα πόσο δύσκολο είναι το επάγγελμα του νοσηλευτή.. όταν βρεθείτε σε στιγμή που νοσηλεύεται δικό σας άνθρωπος θα βγάλετε αμόρφωτο τον νοσηλευτή, θα τον βρίζετε ή θα του μιλάτε υποτιμητικά και θα στο ιατρο θα είστε στρατιωτάκια, το βλέπω συνέχεια να γίνεται και ανθρώπους υποτίθεται μορφωμένους που είναι οι χειρότεροι... (πάντως έχει πολύ πλάκα).


Αυτούς τους ανθρώπους τους αντιμετωπίζω ως ιατρός τυπικά... και με απόσταση......
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 73823

View attachment 73824

(τμήμα από το εσωτερικό του νοσοκομείου από τα λεφτά των Αυστριακών πολιτών)


Δυνητικά όλοι θα θέλαμε να ήμασταν όλα. Όμως ο κάθε άνθρωπος έχει μια προσωπικότητα και πρέπει πάνω σε αυτή να δουλέψει και όχι να επιλέγει τυφλά ένα επάγγελμα ως στοιχείο της προσωπικότητάς του.
Μην κοιτάς φρου φρου και αρώματα.. του εξωτερικού σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ χειρότεροι από μας....

το κακό με τους Ελληνες νοσηλευτές είναι ότι κάνουν δουλειά για 2500 ευρώ και δε παρίνουν ούτε 1000... για αυτό μακρία για Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Όχι ότι τους νέους γιατρούς τους έχουν και σε καμιά εκτίμηση βέβαια. Μόνο τα κακά αναπαράγουν έξω τα καλά σπάνια. Και στα Macdonald's πιο πολλά αμείβεται η ώρα απο ότι στην εφημερία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top