Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Θεσσαλίας vs Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας

GiwrgosE

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω πιο απο τα παραπανω τμηματα ειναι καλυτερα ωστε να αποκτησω γνωσεις προγραμματισμου για παιχνιδια.
Επισης τωρα ειμαι σε ενα διλημμα διοτι μου εχει αρεσει ιδιαιτερα η λαμια και θα ηθελα να μεινω εδω.

Σπουδαζω στο τμημα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων λαμιας και εχω αγαπησει ιδιαιτερα αυτη την πολη.
Και σκοπος μου ειναι να προγραμματισω παιχνιδια, θεωρειτε οτι αξιζει η μετεγγραφη μου στο τμημα "Πληροφοριακά Συστήματα" ΠΑΜΑΚ?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω πιο απο τα παραπανω τμηματα ειναι καλυτερα ωστε να αποκτησω γνωσεις προγραμματισμου για παιχνιδια.
Επισης τωρα ειμαι σε ενα διλημμα διοτι μου εχει αρεσει ιδιαιτερα η λαμια και θα ηθελα να μεινω εδω.
Γίνε πιο συγκεκριμένος. Το "θέλω να προγραμματίζω για παιχνίδια" δεν λέει πολλά. Πάντως αυτό που θες θα καλυφθεί κυρίως σε μεταπτυχιακό. Οι γνώσεις που χρειάζονται απο το προπτυχιακό προσφέρονται και απο τα δύο τμήματα. Εγώ θα επέλεγα στην θέση σου το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών για ορισμένους λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiwrgosE

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα μπορούσες μήπως να μου πεις τους λόγους που θα επέλεγες το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Θα μπορούσες μήπως να μου πεις τους λόγους που θα επέλεγες το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών?
Σου δίνει περισσότερη ευελιξία και καλύτερες βάσεις στην ουσία λόγω του ηλεκτρομαγνητισμού. Θα μου πεις τώρα, και τι με ενδιαφέρει εμένα; Εε εαν ενδιαφέρεσαι να μπεις στα βαθιά και να ασχοληθείς με προγραμματισμό των μηχανών γραφικών, τότε κάποιες γνώσεις φυσικής και ειδικά του ηλεκτρομαγνητισμού και μαθηματικών είναι πολύ σημαντικές.
 

GiwrgosE

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση,ελπίζω να ειπωθούν και άλλες γνώμες γιατί είμαι πραγματικά μπερδεμένος.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Στην βιομηχανία των Βίντεο Games πρέπει να σκίζεις στην C++ και να εχεις άριστες γνώσεις
ΟpenGL και DirectX, οι γνώσεις αρχιτεκτονικής υπολογιστών, GPU θεωρώ δεδομένο οτι
αποκτούνται στο πανεπιστήμιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiwrgosE

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στην βιομηχανία των Βίντεο Games πρέπει να σκίζεις στην C++ και να εχεις άριστες γνώσεις
ΟpenGL και DirectX, οι γνώσεις αρχιτεκτονικής υπολογιστών, GPU θεωρώ δεδομένο οτι
αποκτούνται στο πανεπιστήμιο.
Άρα λέτε ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στις δύο σχολες?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Άρα λέτε ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στις δύο σχολες?

θα το συζητήσεις με τους καθηγητές με τι θέλεις να ασχοληθείς οταν τελειώσεις...

χωρίς τουλάχιστον την C++ δεν πάς πουθενάς όμως!! εκτός και αν γίνεις art designer
εκεί θα σου ζητηθεί άριστη γνώση στην σχεδίαση 2D / 3D ή sfx, φαντάζομαι ξέρεις οτι
αν πρόκειται να εργαστείς πάνω σε σοβαρούς τίτλους παιχνδιών θα είσαι μεσα σε ομάδα
που ο καθένας εχει την αρμοδιότητα του, δεν φτιάχνεις ενα παιχνίδι μόνος σου.


δες αυτά που σου έγραψα στο προιγούμενο ποστ, δες την Ελληνική προσπάθεια και
δες και το άρθρο στη wikipedia.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top