Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ vs Nαυτιλιακών Σπουδών ΠΑΠΕΙ

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
To τμήμα σου είναι ένα απ τα πολλά που έχουν φτιαχτεί πανελλαδικά απλώς και μόνο για να διοριστούν ημέτεροι. Και να μην υπήρχε, δεν θα καταστρεφόντουσαν τα οικονομικά. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Προφανώς και απαντάς , ενώ δεν έχεισ γνώση στα οικονομικά! Στα οικονομικά δεν χρειάζονται τα τμήματα μόνο οικονομικής επιστήμη. Υπάρχουν ένα σωρό παραλλαγές γιατί οι εποχές προχωρούν και οι ανάγκες ειναι διαφορετικές. Το ΔΕΟΣ σου δινει την δυνατότητα να ασχολήθεις σε ένα Ευρωπαϊκό πλαίσιο στα οικονομικά. Μην υποβαθμίζεις λοιπόν τμήματα λόγω της άγνοιας σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Στα οικονομικά δεν χρειάζονται τα τμήματα μόνο οικονομικής επιστήμη.
Στην Ελλάδα θέλουμε να δημιουργούμε θέσεις για ημέτερους. Το τμήμα σου μπορεί κάλλιστα να καλυφθεί με ένα μεταπτυχιακό.

Και για να φανταστείς πόσο φούσκα και μούφα τμήμα είναι, θα δω τι αλχημείες θα κάνετε στον τίτλο του πτυχίου όταν φύγουμε από την ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Στην Ελλάδα θέλουμε να δημιουργούμε θέσεις για ημέτερους. Το τμήμα σου μπορεί κάλλιστα να καλυφθεί με ένα μεταπτυχιακό.

Και για να φανταστείς πόσο φούσκα και μούφα τμήμα είναι, θα δω τι αλχημείες θα κάνετε στον τίτλο του πτυχίου όταν φύγουμε από την ΕΕ.

χαχα είσαι πιο ανίδεος από ότι νόμιζα χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εισαι απολυτως σιγουρη οτι θελεις να ασχοληθεις με τα ναυτιλιακα?

Διοτι αν επιλεξεις το δρομο των ναυτιλιακων οι επιλογες σου σε περιπτωση που δεν σου ''βγει'' ειναι πολυ περιορισμενες

Αντιθετα, αν επιλεξεις οικονομικα μπορεις να εξειδικευτεις σε πολλους διαφορετικους τομεις (mba, finance, shipping,banking) αναλογα με τις προτιμησεις σου. Ωστοσο, για ολα τα παραπανω θα χρειαστει να ξοδεψεις κι ενα σεβαστο ποσο, που σε οριζοντα 4-5 ετων μεχρι την αποφοιτηση σου ισως να μπορεσεις να μαζεψεις.

Τα παντα ομω εξαρτωνται απο εσενα, το τι θελεις να κανεις και το ποσο σιγουρη εισαι γι αυτο

Είναι αληθεια πώς περιορίζεσαι μιας και ακολουθεις εναν υποκλαδο των οικονομικών αλλά δεν είναι καλύτερο από το να σπουδασεις γενικά κάτι που δίχως επιπρόσθετο κεφάλαιο (
Χρήμα για μεταπτυχιακά) είναι ουσιαστικά "άχρηστο" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλάς για καριέρα στο εξωτερικό καθαρά;

Υπάρχει και ο νηογνώμονας Ελλάδας αλλά μου φαίνεται ότι οι απαιτούμενες σπουδές είναι του τμήματος Ναυπηγών. Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες γιαυτό αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το ψάξεις. Πάντως άσχετα με το τμήμα που θα επιλέξεις, τη σημερινή εποχή ένα μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο. Οι υποψήφιοι για τους οποιουδήποτε είδους διορισμούς είναι πολλοί και τα προσόντα τους είναι επίσης πολλά. Πώς θα τους ανταγωνιστείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασα όλα όσα λες παραπάνω και διέβλεψα ότι κάπως περισσότερο κλίνεις προς τα Ναυτιλιακά. Αν δεν κάνω λάθος και ισχύει πραγματικά, δήλωσέ το και μην προβληματίζεσαι. Δεν ξέρεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου τι εναύσματα θα σου δοθούν και τι δρόμο θα ακολουθήσεις. Μπορεί να είναι κάποιος που τώρα ούτε καν τον φαντάζεσαι. "Εκ των έσω" θα αποφασίσεις για την παραπέρα πορεία σου. Υπάρχουν και κάποιες υποτροφίες για τους αριστούχους που κάνουν αίτηση για το μεταπτυχιακό. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Διάβασα όλα όσα λες παραπάνω και διέβλεψα ότι κάπως περισσότερο κλίνεις προς τα Ναυτιλιακά. Αν δεν κάνω λάθος και ισχύει πραγματικά, δήλωσέ το και μην προβληματίζεσαι. Δεν ξέρεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου τι εναύσματα θα σου δοθούν και τι δρόμο θα ακολουθήσεις. Μπορεί να είναι κάποιος που τώρα ούτε καν τον φαντάζεσαι. "Εκ των έσω" θα αποφασίσεις για την παραπέρα πορεία σου. Υπάρχουν και κάποιες υποτροφίες για τους αριστούχους που κάνουν αίτηση για το μεταπτυχιακό. Καλή επιτυχία!

Σε ευχαριστώ πολύ!Η αλήθεια είναι πως "καλοβλέπω" τα ναυτιλικά :P
Μου κεντρίζει πολύ το ενδιαφέρον γενικά η όλη επιστήμη αλλά επίσης βλέπω πως πάρα πολλοί απόφοιτοι τείνουν να κάνουν μεταπτυχιακό εκεί(απόφοιτοι καθαρών οικονομικών,απόφοιτοι διοίκησης επιχειρήσεων,απόφοιτοι πολυτεχνείου(ναυπηγοί),απόφοιτοι νομικής).
Αυτό είναι νομίζω και ένα δείγμα πως ο κλάδος αυτό "ανθεί" ακόμα.Εφόσον λοιπόν ενδείκνυται για όλους αυτούς ,θεωρώ πως έχει πολύ καλές προοπτικές κυρίως για κάποιον που έχει σπουδάσει το αντικείμενο από τη βάση του!
Και μιας και τα τμήματα στην Ελλάδα είναι 2 ,ο ανταγωνισμός δεν είναι τόσο μεγάλος όσος πχ για αυτούς που τελειώνουν Οικονομικές Επιστήμες(αναλογιστείτε πόσοι βγαίνουν κάθε χρόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά γιατί κυριαρχεί η άποψη σε αρκετούς κύκλους(ιδιαίτερα ακαδημαικών) πως το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΥ ΕΚΠΑ(οικονομκό νομικής) "υπερτερεί" πλέον από το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΑΣΟΕΕ;Δεν έχω οριστικοποιήσει ακόμα την δήλωση μου και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε το ΕΚΠΑ να μπει ως πρώτη επιλογή,και το ΟΠΑ δεύτερη.Ποια η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά γιατί κυριαρχεί η άποψη σε αρκετούς κύκλους(ιδιαίτερα ακαδημαικών) πως το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΥ ΕΚΠΑ(οικονομκό νομικής) "υπερτερεί" πλέον από το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΑΣΟΕΕ;Δεν έχω οριστικοποιήσει ακόμα την δήλωση μου και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε το ΕΚΠΑ να μπει ως πρώτη επιλογή,και το ΟΠΑ δεύτερη.Ποια η γνώμη σας;

Δεν γνωρίζω που το έχεις ακούσει και τι έχεις ακούσει αλλά πραγματικά το τμήμα του ΟΠΑ είναι πρώτο με διαφορά.
Δεν λέω ότι του ΕΚΠΑ είναι αδύναμο και ότι δεν έχει καλούς καθηγητές, αλλά δεν υπερτερεί του ΟΠΑ σε κανένα επίπεδο.
Το σώζει το γεγονός ότι έχει την "αίγλη" του Οικονομικού της Νομικής, ενώ χρόνια έχει διασπαστεί από τη Νομική όσο και από τη σχολή ΝΟΠΕ, που πλέον χωρίζεται σε 1) Σχολή Νομικών Επιστημών 2) Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Σίγουρα, μετά την ΑΣΟΕΕ, δηλώνουμε ΕΚΠΑ, αλλά όχι αντίστροφα και δεν είναι τυχαίο που λχ την χρονιά μου το 2011, εγώ με 17408 θα έμπαινα 80ος-90ος στο Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ (στο ΟΔΕ μπήκα σειρά 152) και η φίλη μου που είχε 500 μόρια λιγότερα μπήκε 7η στο Οικονομικό ΕΚΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι το πολύ 7-8 άτομα πιάναν το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ αλλά δηλώσαν το Οικονομικό ΕΚΠΑ.

Και θα μου πει κανείς είναι θέμα ζήτησης και θα συμφωνήσω αλλά ότι και να κάνεις το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ είναι ναυαρχίδα της Οικονομικής Επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω που το έχεις ακούσει και τι έχεις ακούσει αλλά πραγματικά το τμήμα του ΟΠΑ είναι πρώτο με διαφορά.
Δεν λέω ότι του ΕΚΠΑ είναι αδύναμο και ότι δεν έχει καλούς καθηγητές, αλλά δεν υπερτερεί του ΟΠΑ σε κανένα επίπεδο.
Το σώζει το γεγονός ότι έχει την "αίγλη" του Οικονομικού της Νομικής, ενώ χρόνια έχει διασπαστεί από τη Νομική όσο και από τη σχολή ΝΟΠΕ, που πλέον χωρίζεται σε 1) Σχολή Νομικών Επιστημών 2) Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Σίγουρα, μετά την ΑΣΟΕΕ, δηλώνουμε ΕΚΠΑ, αλλά όχι αντίστροφα και δεν είναι τυχαίο που λχ την χρονιά μου το 2011, εγώ με 17408 θα έμπαινα 80ος-90ος στο Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ (στο ΟΔΕ μπήκα σειρά 152) και η φίλη μου που είχε 500 μόρια λιγότερα μπήκε 7η στο Οικονομικό ΕΚΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι το πολύ 7-8 άτομα πιάναν το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ αλλά δηλώσαν το Οικονομικό ΕΚΠΑ.

Και θα μου πει κανείς είναι θέμα ζήτησης και θα συμφωνήσω αλλά ότι και να κάνεις το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ είναι ναυαρχίδα της Οικονομικής Επιστήμης.

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ Chris.Όσον αφορά από που τα έχω ακούσει αυτά πως υπερτερεί το ΕΚΠΑ,γνωρίζω αρκετούς ακαδημαικούς(πανεπιστημίων της Αθήνας,του Πειραιά αλλά και περιφερεικών τμημάτων) και τους "συμβουλεύτηκα" για το μηχανογραφικό.Από αυτούς άκουσα λοιπόν πως το ΕΚΠΑ είναι το καλύτερο οικονομικό τμήμα με κύρος(επίσης αναφέρουν έναν "δημόσιο χαρακτήρα"-ίσως μιλούν για τα μεταπτυιχακά) ,όνομα που μετράει (περισσότερο από το ΟΠΑ) ,καλή οργάνωση και αξιολογότατους καθηγητές.Εγώ βέβαια έχω αποφασίσει πως το ΟΠΑ θα ειναι η πρώτη μου επιλογή ,αλλά παραξενεύομαι πολύ με αυτά που ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, ειδικά του Πα.Πει θα σου έλεγαν ότι η ΑΣΟΕΕ είναι καλύτερη. (χαχα)

1) Το Οικονομικό σαν τμήμα χαίρει το κύρος του ΕΚΠΑ γενικότερα που φημίζεται λχ για τις Ιατρικές Σχολές, με παγκόσμιες διακρίσεις.
2) Δημόσιο χαρακτήρα, όταν το Οικονομικό του ΕΚΠΑ έχει όλα τα μεταπτυχιακά του με δίδακτρα και εισακτήριες εξετάσεις (μπαίνοντας η πλειοψηφία συστημένοι) και μάλιστα το μεταπτυχιακό της Λογιστικής-Ελεγκτικής έχει απλησίαστα δίδακτρα. Ναι, όσο αφορά τις λαμογιές με τους επιτυχόντες τον εξετάσεων μπορεί να κατατάσσει το τμήμα, "δημόσιου" χαρακτήρα.
3) Όνομα σαν της ΑΣΟΕΕ δεν έχει σε καμία περίπτωση. Δηλαδή συγκρίνουμε ένα εν γένει Οικονομικό Πανεπιστήμιο που είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης με ευρωπαικες και παγκόσμιες διακρίσεις φοιτητών, ερευνητικών δημοσιέυσεων καθώς και μεταπτυχιακών προγραμμάτων?
4) Καλή οργάνωση το ΕΚΠΑ δεν έχει. Είναι ακόμα πολύ πίσω.
Εμείς έχουμε πρόγραμμα μαθημάτων και εξεταστικής 1 και 1,5 μήνα πριν. Φουλ ανακοινώσεις. Αρκετά και αμφιθέατρα - εργαστήρια για να γίνονται τα μαθήματα παρά τον τεράστιο όγκο φοιτητών και πέρα από τις βρωμιές που προκαλούν παρατάξεις και λοιποί διαπλεκόμενοι είναι αρκετά καθαρό πανεπιστήμιο, φρεσκοβαμμένο και φτιάχνεται νεο κτήριο για να φιλοξενήσει τους νέους φοιτητές και να αδειάσει το κεντρικό. Αυτά που στο ΕΚΠΑ;
5) Αξιόλογους καθηγητές ασφαλώς και έχει και δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Αν κάτι κρατάει το ΕΚΠΑ πάνω από το ΠΑ.ΠΕΙ και ένα από τα καλύτερα οικονομικά τμήματα είναι οι καθηγητές και το ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών.
6) Όλα αυτά μου τα λένε και φοιτητές μέσα από το Οικονομικό ΕΚΠΑ και η συντριπτική πλειοψηφία αυτών θα ήθελε να σπουδάζει στην ΑΣΟΕΕ.
7) Το μεγάλο μειονέκτημα της ΑΣΟΕΕ είναι οι μετεγγραφές (δέχεται από πάντα το μεγαλύτερο πλήγμα ειδικά πριν το 2011 με τις ελεύθερες μετεγγραφές που έφτανε να έχει τους 3πλάσιους φοιτητές και να πηγαίνει ο μ.ο φοίτησης από το 18 στο 15 και αυτοί οι φοιτητές της Τριπόλεως και της Πάτρας, τώρα καταφέρουν να παίρνουν σιγά σιγά το πτυχίο, γιατι άραγε) και το μεγάλο μειονέκτημα του ΕΚΠΑ είναι το χαμηλό επίπεδο των μαθητών εν σχέσει με το πρόγραμμα σπουδών και τις απαιτήσεις των καθηγητών (ειδικά παιδιά της θεωρητικής που μπαίνανε από πάντα με 10-13 στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας (που προ 2011 ήταν και γελοίο και μάλιστα κάναν φροντιστήρια ειδικά για θεωρητικούς για να εξομαλύνουν τη κατάσταση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top