Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων vs Τμήματα Βιολογίας - Ποια η διαφορά;

gk214

Νεοφερμένος

Ο gk214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις την διαφορα του βιολογικου στα ιωαννινα σε σχεση με τα υπολοιπα βιολογικα ?
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Απαντάω με βάση τις πληροφορίες που συγκέντρωσα από το Ίντερνετ & τις απαντήσεις που μου έδωσε φοιτήτρια του αντίστοιχου τμήματος στα Γιάννενα. Το ΒΕΤ διαρκεί 5 χρόνια (αντί των 4 των άλλων βιολογικών) και το τελευταίο έτος λειτουργεί σαν μάστερ.. που σημαίνει ότι βγαίνοντας από το τμήμα συγκεντρώνεις 300 ECTS και μπορείς να κάνεις διδακτορικό. Αντιθέτως, τα υπόλοιπα βιολογικά σου δινουν 240 ECTS και πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό κανονικά.. Επίλεον κάπου διαβασα ότι στα Γιάννενα η σχολή είναι πιο εργαστηριακή και λίγο δυσκολότερη.. Αν θες να κάνεις κι άλλο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα έχεις να διαλέξεις μεταξύ τεσσάρων, που είναι σαφώς λιγότερα από εκείνα του χημικού.. Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει
 

gk214

Νεοφερμένος

Ο gk214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Απαντάω με βάση τις πληροφορίες που συγκέντρωσα από το Ίντερνετ & τις απαντήσεις που μου έδωσε φοιτήτρια του αντίστοιχου τμήματος στα Γιάννενα. Το ΒΕΤ διαρκεί 5 χρόνια (αντί των 4 των άλλων βιολογικών) και το τελευταίο έτος λειτουργεί σαν μάστερ.. που σημαίνει ότι βγαίνοντας από το τμήμα συγκεντρώνεις 300 ECTS και μπορείς να κάνεις διδακτορικό. Αντιθέτως, τα υπόλοιπα βιολογικά σου δινουν 240 ECTS και πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό κανονικά.. Επίλεον κάπου διαβασα ότι στα Γιάννενα η σχολή είναι πιο εργαστηριακή και λίγο δυσκολότερη.. Αν θες να κάνεις κι άλλο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα έχεις να διαλέξεις μεταξύ τεσσάρων, που είναι σαφώς λιγότερα από εκείνα του χημικού.. Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει
Ευχαριστώ πολύ!
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
To θεωρώ πολύ καλή επιλογή για ενα πληρες integrated master, πολύ ευέλικτο όσον αφορα τα μαθήματα επιλογής που σου δίνει, και βλέπω ότι δίνει και διδακτικη επάρκεια.

Νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή και με ελκυστική βαση, λίγο πάνω από 15000 μορια.

Βέβαια δεν έχω εμπειρία εκ των έσω, μόνο ο, τι είδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top