Τμήμα Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΕΚΠΑ)

giorgos46

Νεοφερμένος

Ο giorgos46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις για αυτο το τμημα; Ειναι καλη σχολη; Βρισκεις ευκολα δουλεια μετα; Οποιος φοιτει εκει ή απλα γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει. Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις για αυτο το τμημα; Ειναι καλη σχολη; Βρισκεις ευκολα δουλεια μετα; Οποιος φοιτει εκει ή απλα γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει. Ευχαριστω!!!
Η σχολή είναι σχετικά καλή αλλά με έλλειψη υποδομών.Είναι καινούργια και δεν έχει ακόμα απόφοιτους.Δυστυχώς ακόμα δεν έχουν κατοχυρωθεί τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων.Εδώ https://www.e-haf.org/forum θα βρεις μερικούς που είναι σε αυτή τη σχολή.Στη κατηγορία "Διάφορα" που υπάρχει στο φόρουμ υπάρχει και σχετικό θέμα για αυτή τη σχολή.Ρώτα εκεί:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις για αυτο το τμημα; Ειναι καλη σχολη; Βρισκεις ευκολα δουλεια μετα; Οποιος φοιτει εκει ή απλα γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει. Ευχαριστω!!!

Για δουλειά δεν ξέρεις τι θα γίνει γιατί δεν έχουμε ακόμα απόφοιτους!

Παρ όλα αυτά εγώ πριν καν τελειώσω δουλεύω τα καλοκαίρια στην ΕΑΒ (Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία), καθώς και σε μία εταιρεία cargo.

Τώρα σχετικά με το αν είναι καλή σχολή ή όχι.

1) Όσον αφορά τους "δασκάλους",(δεν το λέω ειρωνικά, έτσι τους φωνάζουμε)" υπάρχουν και καλοί και κακοί. (όπως παντού αλλωστε.) Το θέμα είναι ότι με τους καλούς θα βγάζεις ΓΑΜΑΤΗ δουλίτσα, και θα λες μετά: ω, ρε φούστη μου, πόσο καλός παίζει να μαι ?

2) Δύσκολα την τελειώνεις την σχολή, έχει δύσκολα μαθήματα (λογικό), οπότε πραγματικά δεν υπάρχει επαφή με ΤΕΙ που παίρνεις πτυχίο όσο ηλίθιος και να είσαι.

3) Δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαινοέρχεσαι αθήνα-χαλκίδα , θα πρέπει να νοικιάσεις σπίτι.

4) Αν δεν ξέρεις αγγλικά επιπέδου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Proficiency ξέχασε το. (όχι τόσο για την σχολή, αλλά για το μετά)

5) Από μαθήματα μόλις "ξεμπερδέψεις" με τα "γενικα" (φυσικο-μαθηματικο-μαλ@κιουλες" και κάνεις π.χ. συστήματα ραντάρ θα δεις την γλύκα.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Διάβασα ότι αυτό το τμήμα δεν προσφέρει ακόμα μεταπτυχιακά αλλά αν θέλω μπορώ να παρακολουθήσω μεταπτυχιακά σε τομείς μηχανολογίας, ηλεκτρολογίας κτλ.. Δηλαδή είναι σαν το τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών της Πάτρας;;; Αυτό αναρωτιέμαι γιατί αφού γίνονται τα ίδια μεταπτυχιακά, αν γίνονται, τι άλλη διαφορά έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Διάβασα ότι αυτό το τμήμα δεν προσφέρει ακόμα μεταπτυχιακά αλλά αν θέλω μπορώ να παρακολουθήσω μεταπτυχιακά σε τομείς μηχανολογίας, ηλεκτρολογίας κτλ.. Δηλαδή είναι σαν το τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών της Πάτρας;;; Αυτό αναρωτιέμαι γιατί αφού γίνονται τα ίδια μεταπτυχιακά, αν γίνονται, τι άλλη διαφορά έχουν;
Φυσικά και όχι.Οι απόφοιτοι του τμήματος της πάτρας είναι αεροναυπηγοί,δλδ ασχολούνται με την έρευνα,τη σχεδίαση και κατασκευή αεροσκαφών,ασχολούνται με τα συστήματα του αεροσκάφους,την αεροδυναμική,τους κινητήρες και πολλά πολλά άλλα.
Οι απόφοιτοι του τμήματος τει μηχανικών αεροσκαφών ασχολούνται με τη συντήρηση-επισκευή αεροσκαφών.Αρχικά το τμήμα είχε δημιουργηθεί με στόχο οι απόφοιτοί του να απορροφώνται αποκλειστικά από την ΕΑΒ.Ακόμα βέβαια δεν υπάρχουν απόφοιτοι και τα πράγματα είναι ρευστά.
Δεν γίνονται τα ίδια μεταπτυχιακό στα 2 τμήματα.Το καθένα προσφέρει διαφορετικά μιας και πρόκειται για εντελώς διαφορετικές σχολές(παρόλο που έχουν κοινή βάση το αεροπλάνο).
Και μια συμβουλή:Καλύτερα μεταπτυχιακό έξω(αγγλία ή αμερική):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακά φυσικά κι έξω!!! Αυτό έλλειπε:P Απλά σε βιβλία που έχω δεν γράφουν τις διαφορές και από το όνομα δεν ξεχώριζα διαφορές! Θενξ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aEnaoC

Νεοφερμένος

Ο aEnaoC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν, παιδιά να σας πω και εγω την αποψη μου γι'αυτο το τμημα μιας και εχω ζησει το τμήμα απο την αρχή του...Ξέρετε τοτε που λέγανε οτι 8α εχουμε εργαστήρια στιν Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανεία (ΕΑΒ).ΝΑΙ.ΝΑΙ το λεγανε..!!!!Αν θές κοίτα και εδώ https://www.aero.teihal.gr/

Μπηκα λοιπόν και εγω σε αυτο το τμήμα που το διαφημιζανε ως το πρώτο Τμημα Τεχνολογίας Αεροσκαφών στην Ελλάδα το 2004 το πρωτο εξάμηνο!Ο 5ος για την ακρίβεια για να με καταλαβουν οι παλιοι..!Συνάντησα ενα χαος απο οργανώτητα ,καθηγήτες πανε και έρχονται .τα λεφτα απο της επιχωρηγήσεις για το νέο τμημα τα τρώει το ΤΕΙ....και δεν συμμαζέυετε.Οσο περνούσε ο καιρος τα πράγματα γινόντουσαν καλύτερα και τα μαθήματα πιο ενδιαφέροντα...Οι καθηγητές πιο αξιόπυστοι και ολα κυλούνε ομαλα...Γραφικοί ύλη υπάρχει (ενω τοτε σε εμενα μονο σημειωσεις υπήρχανε που κρατούσαν οι φοιτητές).Οι καθηγητές εχουν πλέον επικρατήσει στα μαθηματα τους.

Το θέμα δεν ειναι όμως αν θα τελείωσεις το ΤΕΙ.Το θέα ειναι αν θα βρείς δουλειά μετα...Εγώ το τελευταίο εξάμηνο εκανα πρακτίκη στην Ολυμπιακή Αεροπορια για να πάρω το πτυχίο μου. Εχω συμμετάσχει σε πρακτικη άσκηση στην ΕΑΒ (1 μήνα)

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν λιγες Αεροπορικες Εταιριες:
1) Ολυμπιακή
2) ΕΑΒ
3) Aegean
4) Athens Airlines
5) και άλλες μικρές ιδιωτικές εταιρίες.

Αυτές ειναι οι περισσότερες εταιρείες που θα μπορέσετε να εργαστήτε ως μηχανικοί αεροσκαφών.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ένας αληθινός μηχανικός αεροσκαφών θέλει προϋπηρεσία και πιστοποιητικό Β1 απο εξετάσεις του Υπουργειού Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ) και οχι απο ενα Πτυχιο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΤΕΙ).

Όποιος εχει αγάπη για τα αεροπλάνα είναι οτι πρεπει το τμήμα και οι θέσεις εργασίας αρκετές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_nklr

Νεοφερμένος

Ο giorgos_nklr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εδεινα πανελλαδικες φετος και περασα στο ΤΕΙ τεχνολογιας αεροσκαφων στην χαλκιδα....απο εσας θελω να μαθω αν αξιζει να παω και τι μπορω να κανω μετα απο αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos thanaso

Νεοφερμένος

Ο xristos thanaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια καλημερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο forum και θελω τη βοηθεια σας .Φετος περασα στη σχολη τεχνολογιασ αεροσκαφων χαλκιδα και θελω να μου πειτε για οσους ηδη φοιτουν εκει ή οσους τελειωσαν τηνν σχολη ποια ειναι τα πιο ευκολα μαθηματα που μπορω να επιλεξω αρκει να τα περναω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα Αεροδιαστιμικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ (στα Ψαχνά). Κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Το πρόβλημα είναι ότι είναι νέο τμήμα ιδρυθέν μόλις το 2019. Οπότε δεν βρήκα αρκετά πράγματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top