Τι χρειάζομαι από την ύλη των Μαθηματικών της Β' Λυκείου για τη Φυσική Γ' Λυκείου;

cinnamongirl

Νεοφερμένος

Η cinnamongirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εχω μια απορια. Από τα μαθηματικα και την άλγεβρα της β λυκειου σε τι χρειάζεται να δώσω περισσότερη προσοχή για την Φυσική της Γ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καλή ερώτηση με εύκολη απάντηση : Σε όλα.
Ε κάτσε αν έχουν κύματα (που δεν έχω ιδέα τι επικρατεί πλέον) θα του χρειαστούν οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις.

Αλλιώς απλή άλγεβρα είναι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Ε κάτσε αν έχουν κύματα (που δεν έχω ιδέα τι επικρατεί πλέον) θα του χρειαστούν οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις.

Αλλιώς απλή άλγεβρα είναι.
Μα για αυτό είπα και πως όλα χρειάζονται προσοχή.
Τα κύματα είναι εντός ύλης αλλά ανεξάρτητα απο αυτό, ακόμα και εαν δεν ήταν(που είναι), οι τριγωνομετρικές θα ήταν χρήσιμες για τις ταλαντώσεις.

Κατά τα άλλα απο άλγεβρα δεν μπορεί να μείνει τίποτα έξω εννοείται.
Άρα πρακτικά όλα τα μαθηματικά της γενικής παιδέιας είναι απαραίτητα.
Και θα τολμούσα να πω και η γεωμετρία και η διανυσματική άλγεβρα είναι πολύ σημαντικές.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top