Γενικό -  Τι προσέχουμε όταν δίνουμε;

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας και καλως σας βρηκα παιδες!

Λοιπον εκανα αυτο το θεμα διοτι πολλες φορες την παταμε κανοντας πολυ χαζα λαθη(λογω αγχους,πιεσης κτλπ)και οταν μετα μαθαινουμε οτι αυτο ηταν τοσο απλο τραβαμε τα μαλλια μας!!
Οποτε πριν δωσουμε μπαινουμε σε αυτο το θεμα ριχνουμε μια ματια και ειμαστε οκ!!Αμαρτια ειναι να χασουμε πολυτιμες μοναδες απο τετοια χαζα λαθακια...

Ξεκιναω με αυτα που μου ερχονται στο νου τωρα (και συνεχιζει οποιος σκεφτει κατι.)

Αγνωστο:*Μπορει οταν μας ζητειται συνταξη αντι για αντικειμενο να ειναι κατηγορουμενο!Βλεπουμε καλα τα ρηματα λοιπον ωστε μην την πατησουμε!
*Ολες οι εγκλισεις εκτος της οριστικης δεν παιρνουν αυξηση!Προσεχουμε λοιπον αν μας ζητειται υποτακτικη,ευκτικη,προστακτικη κτλπ να μην βαλουμε αυξηση!
*Βλεπουμε πολυ καλα τι μας ρωτανε και το ελεγχουμε πολλες φορες!π.χ Δοτικη Ενικου και πολλοι πανε και γραφουν Δοτικη Πληθυντικου!Μεγαλη Προσοχη σε αυτο!

Λατινικα:*Βλεπουμε πολυ καλα τι μας ρωτανε και το ελεγχουμε πολλες φορες!π.χ Δοτικη Ενικου και πολλοι πανε και γραφουν Δοτικη Πληθυντικου!Μεγαλη Προσοχη σε αυτο!
*Σε μετατροπη Ε.Φ και Π.Φ προσεχουμε να βαζουμε τα υποκειμενα και τα αντικειμενα στις σωστες πτωσεις!π.χ Οταν το Υ γινεται Αντ μπαινει σε Αιτιατικη δεν το αφηνουμε Ονομαστικη.
*Πολυ συχνα υπαρχουν παγιδες οπου ή δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τιποτα ή ο τυπος που ζητειται δεν υπαρχει ή αφαιρουμε απλα μια λεξη/συνδεσμο και αφηνουμε τα αλλα οπως εχουν.

Βιολογια Γενικης:*Τεραστια προσοχη στις ασκησεις σε καθετι που γραφουμε να βαζουμε τις αντιστοιχες μοναδες μετρησης!!π.χ 20kg 300kj !!!

Αυτα για την ωρα δεν μου ερχονται αλλα...Οποιος θελει μπορει να πει τα δικα του...

Υ.Γ:Οποιος πει οτι δεν την εχει πατησει σε κανενα απο τα παραπανω ειναι ψευτης!!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για το τι θα μπει πριν μπούμε στις αίθουσες.
Το κινητό στο σπίτι. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.
Ένα χρώμα στυλό και όχι μπλάνκο.
Χιλιοειπωμένα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για το τι θα μπει πριν μπούμε στις αίθουσες.
Το κινητό στο σπίτι. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.
Ένα χρώμα στυλό και όχι μπλάνκο.
Χιλιοειπωμένα άλλα...

Ενταξει για παιδια που μενουν μακρια απο το σχολειο ή για απαιτητικους γονεις δεν υπαρχει προβλημα στο κινητο!Αλλα στυλο σαφως ενα χρωμα και να παρουμε 3-4 μαζι μας ποτε δεν ξερουμε τι συμβαινει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Αυτο πρωτη φορα το ακουω.γιατι δεν συζηταμε τι θα μπει πριν γραψουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αυτο πρωτη φορα το ακουω.γιατι δεν συζηταμε τι θα μπει πριν γραψουμε?

Ποιο ακους πρωτη φορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Αυτο που ειπε η ανδρομεδα οτι δεν μιλαμε για το τι θα πεσει πριν μπουμε στις αιθουσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αυτο που ειπε η ανδρομεδα οτι δεν μιλαμε για το τι θα πεσει πριν μπουμε στις αιθουσες
E ναι ισως το λεει με την εννοια οτι αν κατα τυχη πεις σιγουρα Πρωταγορασ 5-6 εχει πεσει κ οντως εχουν πεσει αυτα μπορει να μπλεξεις λιγο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Α για αυτο.Τοση πιεση πια?Και αν καποιος εχει μαντικες ικανοτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αυτο που ειπε η ανδρομεδα οτι δεν μιλαμε για το τι θα πεσει πριν μπουμε στις αιθουσες

Αλλά μπορούμε να συζητάμε γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess91

Νεοφερμένος

Η princess91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Νομιζω πως ναι..Πρεπει να προσεχουμε και λιγο γενικοτερα να μην ειμαστε επιπολαιοι...Μια φιλη μου στα διαγωνισματα ξεκιναει την απαντηση ¨ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!
και ετσι χανει μοναδες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anastasia G

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ...καλυτερα να ακουμε λιγο μουσικουλα..ετσι για ηρεμια και για να μην ακουμε διαφορα αγχωτικα που θα λεγονται γυρω μας...οτι ειναι να γινει θα γινει...γι'αυτο ας μπουμε με τη καλυτερη διαθεση..αν και δε το βλεπω για τον εαυτο μου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
χωρις στρες αγωνια αγχος...εγω ολα αυτα τα εχω βγαλει απο την ψυχολογια μου...μεχρι πριν λιγο καιρο τα ειχα υιοθετημενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ...καλυτερα να ακουμε λιγο μουσικουλα..ετσι για ηρεμια και για να μην ακουμε διαφορα αγχωτικα που θα λεγονται γυρω μας...οτι ειναι να γινει θα γινει...γι'αυτο ας μπουμε με τη καλυτερη διαθεση..αν και δε το βλεπω για τον εαυτο μου...;)

Πιστευω οτι ειναι καλο να ακουμε διαφορα απο καλους μαθητες ομως...Και θα σου δωσω 2 παραδειγματα για αυτο:

1)Γραφαμε βιολογια σχολειο το 1ο κεφαλαιο και μου ειχε ξεφυγει να διαβασω τα δερματοφυτα...Ε βλεπω μια συμμαθητρια μου και τα διαβαζε το διαλειμμα 3 λεπτα πριν μπει ο καθηγητης...Παω λοιπον και τις λεω μα καλα τι διαβαζεις ρε τελευταια στιγμη και μου λεει "διαβαζω τα δερματοφυτα γιατι μπηκαν στο διαγωνισμα στο φροντιστηριο μου και δεν τα καλοθυμαμαι"...Ετσι τους ριχνω αμεσως μια ματια (ειναι 3 σειρες πολυ ευκολες) και τα ειχα μαθει...Το αποτελεσμα?Μπηκαν στο διαγωνισμα και τα εμαθα μια χαρα...

2)Ηταν περισυ στις εξετασεις...Παω χαλαρος σχολειο (γραφαμε λατινικα) κ λεω οτι διαβασα διαβασα,να εχω αυτοπεποιθηση τα ξερω καλα...Προχορωντας βλεπω τον απουσιολογο με ενα παιδι που διαβαζαν τα ρηματα σε io (facio capio και τετοια)...Αυτα δεν τα ηξερα δεν μπορουσα να τα μαθω...Ρωταω λοιπον ποτε παραλειπεται το -i και τα σχετικα...Αυτος μου τα λεει στα γρηγορα και οχι μονο μπηκε μια χρονικη σε τετοιο ρημα αλλα μεχρι τωρα τα θυμαμαι!!!

Αρα πιστευω οτι αν πλησιαζουμε μαθητες που ειναι αριστοι υπαρχει σιγουρα κατι που μπορουν να σου δωσουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anastasia G

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
να σου πω...εχεις δικιο...απλα το λεω γιατι αγχωνομαι πολυ οταν τα ακουω τελευταια στιγμη και πιστευω πως το να τα διαβασω λιγο πριν γραψω ειναι πιο πολυ αγχωτικο...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ειναι κακο να λες η να ακους "πιστευω θα πεσει αυτο" γιατι θα αγχωθεις εσυ και θα αρχισεις τα "δε θυμαμαι τιποτα" κλπ.
παμε με σιγουρια στις εξετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι καλο να ακουμε διαφορα απο καλους μαθητες ομως...Και θα σου δωσω 2 παραδειγματα για αυτο:

1)Γραφαμε βιολογια σχολειο το 1ο κεφαλαιο και μου ειχε ξεφυγει να διαβασω τα δερματοφυτα...Ε βλεπω μια συμμαθητρια μου και τα διαβαζε το διαλειμμα 3 λεπτα πριν μπει ο καθηγητης...Παω λοιπον και τις λεω μα καλα τι διαβαζεις ρε τελευταια στιγμη και μου λεει "διαβαζω τα δερματοφυτα γιατι μπηκαν στο διαγωνισμα στο φροντιστηριο μου και δεν τα καλοθυμαμαι"...Ετσι τους ριχνω αμεσως μια ματια (ειναι 3 σειρες πολυ ευκολες) και τα ειχα μαθει...Το αποτελεσμα?Μπηκαν στο διαγωνισμα και τα εμαθα μια χαρα...

2)Ηταν περισυ στις εξετασεις...Παω χαλαρος σχολειο (γραφαμε λατινικα) κ λεω οτι διαβασα διαβασα,να εχω αυτοπεποιθηση τα ξερω καλα...Προχορωντας βλεπω τον απουσιολογο με ενα παιδι που διαβαζαν τα ρηματα σε io (facio capio και τετοια)...Αυτα δεν τα ηξερα δεν μπορουσα να τα μαθω...Ρωταω λοιπον ποτε παραλειπεται το -i και τα σχετικα...Αυτος μου τα λεει στα γρηγορα και οχι μονο μπηκε μια χρονικη σε τετοιο ρημα αλλα μεχρι τωρα τα θυμαμαι!!!

Αρα πιστευω οτι αν πλησιαζουμε μαθητες που ειναι αριστοι υπαρχει σιγουρα κατι που μπορουν να σου δωσουν! :)
καλα ρε το κοκαλακι της νυχτεριδας εχεις!?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
κατα την διαρκεια των πανελληνιων η τηλεοραση ΚΛΕΙΣΤΗ!! την ανοιγετε μετα απο το τελος των εξετασεων,δεν αρχιζετε μολις βγειτε απο την αιθουσα να ρωτατε "πως εκανες αυτο κτλ κτλ" εκτος κ αν πραγματικα σας καιει,διπλο/τριπλοτσεκαρετε τις ασκησεις σας κ αν τις εχετε γραψει ολες(η κολλητη μου ξεχασε να κανει μια ασκηση στην εκθεση που επιανε 2,2 μοναδες κ εχασε την πρωτη της επιλογη για 22 μορια-ε τωρα την κλαιει αυτην την ασκηση που ξεχασε),πριν μπειτε στην αιθουσα κ καποιες μερες πιο πριν δε συζητατε με τους αλλους ποσες φορες εβγαλαν την υλη(η ποιοτητα μετραει,οχι η ποσοτητα),κ να μην βασιστειτε σε sos...τα παντα ειναι sos..αυτα μ ερχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγω απο το αγχος μου και τηλεοραση ανοιξα,και τα συζητησα με ολους και ειδα και τις απαντησεις στο ιντερνετ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ελεγα οτι δεν προκειται να δω αλλα τελικα τα ειδα ολα δεν αντεξα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
εγω μονο για μερικα πραγματακια ρωτησα τους καθηγητες του φροντ οι οποιοι δε μ εδωσαν ξεκαθαρη απαντηση για να μην γινει καμια στραβη...αλλα η τηλεοραση δεν ανοιξε 12 μερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
εγω μονο για μερικα πραγματακια ρωτησα τους καθηγητες του φροντ οι οποιοι δε μ εδωσαν ξεκαθαρη απαντηση για να μην γινει καμια στραβη...αλλα η τηλεοραση δεν ανοιξε 12 μερες...


Μπράβο αφού τα κατάφερες,εγώ με το που γυρνούσα σπίτι έβλεπα αμέσως στον υπολογιστή τα αποτελέσματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top