Τι πραγματικά είναι το 10% τελικά; (ΕΠΑ.Λ.)

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημερα.
Παρατηρωντας τα στατιστικα και παλιοτερους πινακες βασεων, διαπιστωσα οτι μερικες φορες το ποσοστο θεσεων των επαλ για τους συμμετεχοντες στις πανελλαδικες, αναφερεται ως πχ. "εισακτεοι επαλ 90% ", ενω κανονικα θα πρεπε να λεει 10%. Δειτε παραδειγμα τον παρακατω πινακα, οι 24 θεσεις αναφερονται ως 90% εισακτεοι.

SNAG-1036.png


Ας δουμε ομως και ενα πινακα που αναφερει ποσοι μπηκαν στη σχολη της Τριπολης με το συστημα εισαγωγης 10% χωρις εξετασεις, για τους υποψηφιους του 2018

SNAG-1035.png


Συμφωνα με τα παραπανω, φαινεται οτι οταν ενας πινακας αναφερεται για υποψηφιους επαλ με το νουμερο "90% εισακτεων", σημαινει οτι εννοει το 90% του 10% του συνολου των θεσεων. Το υπολοιπο 10% (του 10%) το διεκδικουν οι περσινοι υποψηφιοι. Επομενως οταν λεμε 10% των θεσεων αυτων, δεν ειναι σωστος ο τροπος εκφρασης, ειναι παραπλανητικος, γιατι νομιζεις οτι διεκδικουν τον ιδιο αριθμο θεσεων με τους φετινους, ενω στην ουσια διεκδικουν το 10% του 10% των φετινων θεσεων...

Οποτε λογικα απ οτι καταλαβαινω ισχυει το εξης.

- Το 10% των θεσεων των φετινων υποψηφιων, αντιστοιχει στο 10% των συνολικων διαθεσιμων θεσεων της σχολης.
- Το λεγομενο 10% των θεσεων για τους υποψηφιους 2018, αντιστοιχει στο 60% του 10% των θεσεων των φετινων υποψηφιων.
- Το λεγομενο 10% των θεσεων για τους υποψηφιους 2017, αντιστοιχει στο 40% του 10% των θεσεων των φετινων υποψηφιων.
- Αρα ουσιαστικα στα ΕΠΑΛ αντιστοιχει ενα ποσοστο 0.6 και 0.4% επι του συνολου των αρχικων θεσεων για τους παραπανω υποψηφιους!


- Αντιστοιχα για τις πολυτεχνικες που δεν ισχυει το 10% αλλα το 5% του συνολου των θεσεων, ο περσινοι και προπερσινοι συναγωνιζονται για το 5% του 10% των φετινων, το οποιο σπαει κ αυτο φυσικα σε 60-40%...

Αρα με λιγα λογια, συμφωνα με το παραπανω παραδειγμα της Τριπολης, εχουμε και λεμε:

- Συνολο θεσεων (ΓΕΛ 90%) 195 + (ΕΠΑΛ 10%) 24 = 219 θεσεις.
- ΓΕΛ 10% 2018 = 13 θεσεις, επειδη ειναι στην ουσια το ~6% του 195.
- ΓΕΛ 10% 2017 = 9 θεσεις, επειδη ειναι ~4% του 195.
- ΕΠΑΛ 10% 2018 = 2 θεσεις, επειδη ειναι ~0.6% του 195 (δηλ. ~6% του 24)
- ΕΠΑΛ 10% 2017 = 0 θεσεις, μιας και δεν περισσευει κατι για το 0.4% του 195 (δηλ. 4% του 24)!


Αρα τελικα, ποιο το νοημα να μπει στη διαδικασια καποιος να δηλωσει την επομενη χρονια για το υποτιθεμενο 10%, οταν στην ουσια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να πιασει το τζοκερ, παρα μια τετοια θεση?

Τα παραπανω τα μοιραστηκα μαζι σας ωστε να καταλαβουν τα παιδια του ΕΠΑΛ, οτι το συστημα αυτο λειτουργει για τους μαθητες του ΓΕΛ, αλλα οχι για του ΕΠΑΛ. Ειναι ανουσιο να μπει καποιος σε αυτη τη διαδικασια του χρονου, μιας και μιλαμε για απειροελαχιστες πιθανοτητες να κατσει αυτη η μια αντε 2 θεσεις. Μη χασετε τη χρονια σας ασκοπα, προσπαθηστε ξανα, διαβαστε και δωστε πανελληνιες παλι, ωστε να πετυχετε τους στοχους σας και να εκπληρωσετε τα ονειρα σας.




Υγ. Αν εχω κανει κανα λαθος στους υπολογισμους, ζητω την κατανοηση σας, ειμαι ολιγον τι ξενυχτης... :hypno::yawn::sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστότατα τα λες!
Γιατί εκπλήσσεσαι; Αυτά είναι γνωστά!
΄Εχει καθιερωθεί ν΄αναφέρεται ως 90% (άσχετα αν είναι 5%, 6%, 8%, 10% ή 20%) για να μην συγχέεται με το 10% των υποψηφίων των δύο προηγούμενων ετών.

Να φανταστείς κι εγώ όταν είδα τον τίτλο του θέματος, στο 10% των προηγούμενων ετών πήγε το μυαλό μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σωστότατα τα λες!
Γιατί εκπλήσσεσαι; Αυτά είναι γνωστά!
΄Εχει καθιερωθεί ν΄αναφέρεται ως 90% (άσχετα αν είναι 5%, 6%, 8%, 10% ή 20%) για να μην συγχέεται με το 10% των υποψηφίων των δύο προηγούμενων ετών.

Να φανταστείς κι εγώ όταν είδα τον τίτλο του θέματος, στο 10% των προηγούμενων ετών πήγε το μυαλό μου.
Ριξε μια ματια στο κειμενο ξανα, γιατι εχω κανει αρκετες διορθωσεις απ τη στιγμη που ανεβηκε.
Ξεκινησα αναλυοντας το 10% των φετινων υποψηφιων αλλα σε αυτο ακριβως ηθελα να καταληξω, στο 10% των προηγουμενων ετων τελικα.


Μια μικρη διορθωση θελω να κανω μονο, στους παραπανω υπολογισμους:
- Συνολο θεσεων (ΓΕΛ 90%) 195 + (ΕΠΑΛ 10%) 24 = 219 θεσεις.
- ΓΕΛ 10% 2018 = 13 θεσεις, επειδη ειναι στην ουσια το ~6% του 195 219.
- ΓΕΛ 10% 2017 = 9 θεσεις, επειδη ειναι ~4% του 195 219
- ΕΠΑΛ 10% 2018 = 2 θεσεις, επειδη ειναι ~0.6% του 195 219 (δηλ. ~6% του 24)
- ΕΠΑΛ 10% 2017 = 0 θεσεις, μιας και δεν περισσευει κατι για το 0.4% του 195 219 (δηλ. 4% του 24)!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου απάντησα στο αρχικό σου μήνυμα και σου είπα ότι το σκεπτικό σου είναι σωστό.
Δεν κοίταξα τα νούμερα.
Απλά όπου αναφέρεται 90% για τα ΕΠΑΛ είναι το 90% των 5%, 6%, 8%, 10% ή 20% ανάλογα με τις Σχολές (στο παράδειγμά σου για το Πανεπιστημιακό Τμήμα, όπου αναφέρεται 90% εννοεί το 90% του 10% του συνόλου των θέσεων). https://www.minedu.gov.gr/news/4129...itovathmias-ekpaidefsis-gia-to-akad-etos-2020
΄Οπου αναφέρεται 10% για τα ΕΠΑΛ για τους υποψηφιους χωρίς εξέταση, είναι το 10% του 10% των συνολικών θέσεων (6% του 10% για τους περσινούς και το 4% του 10% για τους προπέρσινους).
Για τη διεκδίκηση του 10% (του 10%) χωρίς νέα εξέταση, συμφωνώ μαζί σου!
Δεν αξίζει τον κόπο!
Κατά την άποψή μου το να ξαναδώσει πανελλαδικές είναι μονόδρομος!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top