Γενικό Τι πρέπει να γνωρίζω από τις προηγούμενες τάξεις;

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για το μάθημα τις έκθεσης κάποιος που θα δώσει πανελλαδικές θα πρέπει να ρίξει μια ματιά και στα αντίστοιχα βιβλία της Α' και Β' λυκείου ή όχι;
Αν ναι, σε ποία από αυτά;

Επίσης, μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καλά σχολικά βοηθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θεωρητικά η ύλη όλου του Λυκείου είναι εντός για την Έκθεση. Πρακτικά πιστεύω πως αρκεί της Γ' Λυκείου. :)


Για βοηθήματα.... ό,τι και να πάρεις πάλι τζόκερ είναι. :P

Το Μεταίχμιο βγάζει κάτι καλά.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έριξα μια ματιά στην λίστα βιβλίων της Α' και Β' λυκείου.
Στην Β' λυκείου γίνεται μόνο Έκθεση ενώ στην Α' λυκείου στα παρακάτω μαθήματα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ρίξω μια ματιά: Έκφραση - Έκθεση, Εγχειρίδιο Γλωσσικής Διδασκαλίας, Έκθεση - Θεματικοί Κύκλοι.
Τι γνώμη έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έριξα μια ματιά στην λίστα βιβλίων της Α' και Β' λυκείου.
Στην Β' λυκείου γίνεται μόνο Έκθεση ενώ στην Α' λυκείου στα παρακάτω μαθήματα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ρίξω μια ματιά: Έκφραση - Έκθεση, Εγχειρίδιο Γλωσσικής Διδασκαλίας, Έκθεση - Θεματικοί Κύκλοι.
Τι γνώμη έχεις;
Αν έχεις χρόνο για όοοοολα αυτά καλώς. :D


Κοίτα τουλάχιστον την θεωρία της Γ' Λυκείου και την Περίληψη από την Β' Λυκείου (και κάπου που λέει για τρόπους ανάπτυξης παραγράφου - Σύγκριση και αντίθεση, με παραδείγματα, κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η Περίληψη είναι ξεχωριστό μάθημα στην Β' λυκείου (δεν βρήκα τέτοιο μάθημα στην λίστα βιβλίων) ή είναι κεφάλαιο τους βιβλίου της Έκθεσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η Περίληψη είναι ξεχωριστό μάθημα στην Β' λυκείου (δεν βρήκα τέτοιο μάθημα στην λίστα βιβλίων) ή είναι κεφάλαιο τους βιβλίου της Έκθεσης;
Είναι στο τέλος του Σχολικού Βιβλίου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel1ca

Νεοφερμένος

Η angel1ca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Από την ύλη των προηγούμενων ετών πρέπει να γνωρίζεις τη θεωρία των: περίληψη, δομή/τρόποι ανάπτυξης παραγράφου, συνοχή-συνεκτικότητα, ενεργ/παθητ σύνταξη, δήλωση/συνυποδήλωση, αναφ/ποιητ λειτουργία γλώσσας. Όσο αφορά στα βοηθήματα πολύ καλά είναι για τους θεματικούς κύκλους τα: Έκφραση - Έκθεση (Κούτρας - ΣΑΒΒΑΛΑΣ), Διαβάζω - Γράφω - Κατανοώ (ΕΟΣΚ) και για τη θεωρία: Οδηγός στο μάθημα της Έκφρασης - Έκθεσης (Γιαβρής - ΚΕΔΡΟΣ) και όλα των εκδόσεων ΖΗΤΗ

Και φυσικά εννοείται ότι όλοι οι θεματικοί κύκλοι των προηγούμενων τάξεων του Λυκείου είναι εντός ύλης
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Είμαι θεωριτική κατεύθυνση.Επειδή δεν είμαι και ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά αν και είναι εύκολα.Και θα δώσω μαθηματικά γενικής παιδείας θα με βοηθούσε πάρα πολύ αν μου λέγατε τι θα πρέπει να ξέρω άψογα απο τις προηγούμενες τάξεις(εξισώσεις,ανισώσεις,παραγοντοπιήσεις,σχήμα χορνερ,τριγονομετρία) ώστε να κάνω μια καλή επανάληψη και να ξεκινήσω τα καινούργια χωρίς πράγματα απο προηγούμενες τάξεις που δεν θυμάμαι...

Σας Ευχαριστώ πολύ!!!Ελπίζω να με βοηθήσεται γιατί έχω τρομερό άγχος για τα μαθηματικά:'(και έχω βάλει υψηλό στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να ξέρεις να λύνεις εξισώσεις και ανισώσεις 2ου βαθμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
:(Έλα ρε τώρα, σοβαρός είσαι; Καμιά πιο σοβαρή απάντηση;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
κοιτα μεχρι στιγμης (μ αυτα π εχω κανει εγω-ειμαι θετικη βεβαια-)δεν μου εχει χρειαστει κτ απο αλλες ταξεις....τα βασικα μονο...ταυτοτητες,εξισωσεις...το μονο που δεν ειναι απο τα βασικα ειναι κατι τυποι εμβαδου σε κτ ασκησεις του βιβλιου...αλλα δεν πιστευω να πεσει κτ τετοιο...ελπιζω να βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
:(Έλα ρε τώρα, σοβαρός είσαι; Καμιά πιο σοβαρή απάντηση;;)

Σοβαρά απάντησα... Τι να σου πω;
Αν θες διάβασε παραγώγιση και πιθανότητες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
αν εισαι καλοσ στισ πραξεισ και γενικα εχεισ λιγο μαθηματικο μυαλο δεν θα αντιμετωπισεισ κανενα προβλημα αφου ολη η υλη ειναι καινουργια και κυριως ευκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
και τα βασικα των λογαριθμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ναι!α!και πεδια ορισμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Είμαι θεωριτική κατεύθυνση.Επειδή δεν είμαι και ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά αν και είναι εύκολα.Και θα δώσω μαθηματικά γενικής παιδείας θα με βοηθούσε πάρα πολύ αν μου λέγατε τι θα πρέπει να ξέρω άψογα απο τις προηγούμενες τάξεις(εξισώσεις,ανισώσεις,παραγοντοπιήσεις,σχήμα χορνερ,τριγονομετρία) ώστε να κάνω μια καλή επανάληψη και να ξεκινήσω τα καινούργια χωρίς πράγματα απο προηγούμενες τάξεις που δεν θυμάμαι...

Σας Ευχαριστώ πολύ!!!Ελπίζω να με βοηθήσεται γιατί έχω τρομερό άγχος για τα μαθηματικά:'(και έχω βάλει υψηλό στόχο.

Για το 2ο και το 3ο κεφάλαιο δεν χρειάζεσαι κάποια γνώση από προηγούμενες τάξεις, ότι μάθεις θα είναι καινούριο

Για το 1ο πρέπει να ξέρεις όπως είπαν από πάνω πεδίο ορισμού και λογαριθμους

Μην ανησυχείς τα Μαθηματικά Γενικής δεν είναι δύσκολα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ!
Έχω τρομερό άγχος μόνο και μόνο για τα μαθηματικά.
Για να καταλάβω καλύτερα 2ο και 3ο κεφάλαιο είναι διαφορετικά απο αυτά που έκανα μέχρι τώρα μόνο το πρώτο θελει να ξες απλές πράξεις συναρτήσεις και λογάριθμους...?
Η θεωρία πόσο πιάνει για να έχω έναν σίγουρο βαθμό...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yo_kzn

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εμας φετος στη β λυκειου η φιλολογος γενικης μας ειπε οτι τα θεματα που μπορει να πεσουν Έκθεση στις Πανελληνιες ειναι απο α γυμνασιου ως γ λυκειου.,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexandros199106

Νεοφερμένος

Ο Alexandros199106 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαίρεται

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, ολόκληρη η ύλη της 3ης λυκείου είναι εξεταστέα.

Ωστόσο, θα συνιστούσα να αποφύγει κανείς τη χρήση βοηθημάτων κτλπ. Τίποτε καλό δεν βγάινει απο το να μαθαίνεις απεξω και καλα τα ΣΟΣ θέματα. Βλ. φετινές εξετάσεις οπου έπεσε το βιβλίο ως θέμα και ακολούθησαν ψυχολογικά πατατράκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Χαίρεται

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, ολόκληρη η ύλη της 3ης λυκείου είναι εξεταστέα.

Ωστόσο, θα συνιστούσα να αποφύγει κανείς τη χρήση βοηθημάτων κτλπ. Τίποτε καλό δεν βγάινει απο το να μαθαίνεις απεξω και καλα τα ΣΟΣ θέματα. Βλ. φετινές εξετάσεις οπου έπεσε το βιβλίο ως θέμα και ακολούθησαν ψυχολογικά πατατράκ.
το καλό είναι ότι για το βιβλίο όλο και καμιά χαζομάρα θα σου 'ρθει να πεις..
εγώ ξέρω ότι έκθεση είναι όλη η ύλη, παρ'όλα αυτά δεν ζητάνε τραβηγμένες ασκήσεις και ούτε κοιτάν τόσο τη λεπτομέρεια για να πεις ότι πρέπει στην γ' λυκείου να κάτσεις να ξαναδιαβάσεις έκθεση ά και β'.. αυτό είναι κουλό!
ένα καλό φροντηστήριο θες να σε βάλει στο νόημα και να μάθεις το στυλ πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top