Τι γνώσεις μαθηματικών απαιτούνται για ΑΟΘ;

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
γεια..εχω δει οτι δινεις πολλες πληροφοριες στα θεματα του αοθ εδω στο φορουμ..

θελω να μου πεις κατι

εχω επιλεξει το αοθ..και ενω τα παω καλασε θεωρια και ασκησεις (ξερω τυπους κλπ δν ξερω καθολου μαθηματικα (εχω να ασχοληθω χρονια με αυτα) δεν ξερω καλα εξισωσεις και τετοια...ουτε διαιρεσεις να κανω (με μεγαλους αριθμους κ δεκαδικες) ..με κομπιουτερακι τις κανω ολες..

(παραδειγμα AP=Q/L γραφω μονο τον τυπο δεν ξερω να βρισκω αποτελεσμα σε μια νορμαλ διαιρεση :jumpy:)

υπαρχουν πουθενα να μαθηματικα που χρειαζεται το αοθ σαν μεθοδολογια για τις ασκησεις? (και διαιρεσεις)

τι αλλα πρεπει μαθηματικα πρεπει να ξερω για το αοθ?

υπαρχει καποιο σαιτ με μεθοδολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πήγενε στο βιβλίο του δημοτικού.Δές πως γίνεται η διαίρεση και εξασκήσου.Τι άλλο να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Πήγενε στο βιβλίο του δημοτικού.Δές πως γίνεται η διαίρεση και εξασκήσου.Τι άλλο να πω...

δεν το εχω :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τι μεθοδολογια να θελει. Ειναι τοσο απλες οι ασκησεις, στο διαγωνισμα που εγραψα χτες τα 2 θεματα δεν τα ειχα ξαναδει αλλα επι τοπου εβγαλα ευκολα τη λυση.

Τωρα για τη διαιρεση και την προσθεση, απλα πετα το κομπιουτερακι σου. ΗΜΑΡΤΟΝ παιδι τριτης λυκειου να μην ξερει να κανει διαιρεση. Απλα ελεος.
Ελπιζω να μην εισαι θετικη/τεχνολογικη. Αν εισαι θεωρητικη, απλα επιβεβαιωνεται ο μυθος για ορισμενους θεωρητικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
οχι θεωρητικη ειμαι

τι μαθηματικα θελω ακομα να μαθω για το αοθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πετα το κομπιουτερακι και μαθε να κανεις πραξεις,απλα μη το ξαναχρησιμοποιησεις μεχρι να τελειωσει η χρονια.(και σ'αυτο δεν παιζει ρολο η κατευθυνση)
Τα μαθηματικα του ΑΟΘ περιοριζονται στις απλες πραξεις αντε σε καμια μεθοδο των 3 και μετα κανα ποσοστο.
Δεν νομιζω να χρειαζεται ιδιαιτερη μεθοδολογια αυτο.Απλα κανε ολες τις πραξεις στο χερι να συνηθισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βασικα στην ουσια ειναι προσθεση, αφαιρεση, πολλαπλασιασμος και διαιρεση. Σπανια απλη μεθοδος των τριων, και υπαρχει και στανταρ τυπος για την ποσοστιαια μεταβολη που ζητιεται σπανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Oh well... Στα ειπα και στο πμ [στο παιδι που ανοιξε το θεμα απευθυνομαι]:

Χρειαζεσαι τις 4 πραξεις, αριστη γνωση των κλασματων [απλοποιηση κλασματων, χιαστι γινομενα, συνθετα κλασματα να τα κανεις απλα, κτλ], εξισωσεις πρωτου βαθμου, συστηματα δυο εξισωσεων με δυο αγνωστους πρωτου βαθμου, βασικες γνωσεις συναρτησεων [δηλαδη τυπων και των αντιστοιχων γραφικων παραστασεων].

Δεν ξερω αν μου διαφευγει κατι, αλλα με λιγα λογια, οπως σου ειπα και στο πμ, χρειαζεσαι ολα τα μαθηματικα που εχουν διδαχτει εως και την Γ' Γυμνασιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Τωρα για τη διαιρεση και την προσθεση, απλα πετα το κομπιουτερακι σου. ΗΜΑΡΤΟΝ παιδι τριτης λυκειου να μην ξερει να κανει διαιρεση. Απλα ελεος.
Ελπιζω να μην εισαι θετικη/τεχνολογικη. Αν εισαι θεωρητικη, απλα επιβεβαιωνεται ο μυθος για ορισμενους θεωρητικους.

Και μετά απορούν γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των βαθμών των 2 βαθμολογητών στην Έκθεση και στα μαθήματα της Θεωρητικής. Αν δεν ξέρουν να κάνουν πρόσθεση και διαίρεση πως είναι δυνατόν να βγάλουν σωστά τον βαθμό??
Αν είναι δυνατόν, παιδιά που έχουν επιλέξει Μαθ. Γενικής να μην ξέρουν να κάνουν στοιχειώδεις πράξεις.

Υ.Γ. Να δείτε στο σχολείο μου μαθητή Θεωρητικής να κάνει Horner. Απλά απίστευτος. :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εσεις ειστε καλοι ρε. Εμενα η διπλανη μου που ειναι θεωρητικη δεν ξερει τι ειναι η διακρινουσα. Το σχημα horner ειναι για προχωρημενους.

Και πραγματι, αφου εχει παρει μαθηματικα γενικης, πως θα τα βγαλει περα; Δηλαδη θα μπορει να βρισκει ορια; Μπα. Καμια σχετικη συχνοτητα; Μπα.
Σκουρα τα πραγματα για σενα φιλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
και εγω που εχω τα μαθηματικα γεν. δεν θα ασχοληθω καθολου με το πρωτο κεφαλαιο και οσο γραψω.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Και το δευτερο εχει πραξεις, και μαλιστα αρκετες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parmas

Νεοφερμένος

Ο Victor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
1.Προσθεση 2.Αφαιρεση 3.πολ/σμος 4.Διαιρεση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Φιλε για εμενα αμα εισαι θεωριτικη και δεν ξερεις τα βασικα δηλαδη τις πραξεις καλητερα να μην δωσεις.Δηλαδη δεν φανταζεσε ποσο δυσκολα θα σου φανουν στο πανεπιστημιο τα μαθηματα.. (εκτως αμα πας για αστυνομικες σχολες.).Τα 3 πρωτα θεματα παντως ΑΟΘ αμα ξερεις θεωρια και βασικες ασκησεις τα λυνεις το 4ο θα ειναι συνδιαστικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα μαθηματικά γενικής στατιστική είναι τίποτα το δύσκολο.. εύκολες πράξεις βάζουν μην έχεις άγχος. Να λύνεις πολλές ασκήσεις μη διαβάζεις τόσο πολλή θεωρία.

όσο για τα οικονομικά εντάξει δεν θα πας για 20 αλλά με λίγο διάβασμα μπορείς να γράψεις πάνω από 16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
τα μαθηματικά γενικής στατιστική είναι τίποτα το δύσκολο.. εύκολες πράξεις βάζουν μην έχεις άγχος. Να λύνεις πολλές ασκήσεις μη διαβάζεις τόσο πολλή θεωρία.

όσο για τα οικονομικά εντάξει δεν θα πας για 20 αλλά με λίγο διάβασμα μπορείς να γράψεις πάνω από 16
Μπορει να μην ειναι δυσκολες ειναι σπαστικες οι πραξεις στην στατιστικη...Και αοθ χρειαζετε καλη γνωση στη θεωρια και πρεπει να εισαι σχετικος με το αθλημα " μαθηματικα "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Συγνωμη αλλα δεν ισχυει για ολους τους θεωρητικους οτι δεν ειναι καλοι.προσωπικα ειμαι θεωρητικη και εχω επιλεξει μαθηματικα και αοθ και μου φαινονται παρα πολυ απλα και τα παω πολυ καλα!!!!με εκνευριζει το στυλ '' ειμαι θεωρητικη τι της θελω τις πραξεις και τα θεωρηματα και τα μαθηματικα'' αλλα και το στυλ ''ειμαι τεχνολογικη τι να τα κανω τα αρχαια και την λογοτεχνια''. ολα χρειαζονται! οχι για εξετασεις για μας τους ιδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Λοιπόν, κι εγώ ήμουν θεωρητική και δεν είχα ιδέα από μαθηματικά, αλλά τις ασκήσεις του ΑΟΘ μπορούσα να τις κάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν ζητούν κάτι τραγικό, υπάρχουν οι τύποι, τους μαθαίνεις και τελείωσε. Απλά κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερες σχέσεις με το... άθλημα, θα πρέπει να αναρωτηθεί αν θέλει πράγματι να περάσει σε μια οικονομική σχολή, γιατί εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν. Μακροοικονομία και μικροοικονομία δεν είναι μόνο θεωρία και ορισμοί!

Και πάλι βέβαια, νομίζω ότι με σωστό διάβασμα και με το να μην αφήνει κανείς κενά, βγάζει άκρη.... δεν είναι και πυρηνική φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top