Τα πάντα για το φοιτητικό/στεγαστικό επίδομα

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλημερα..ξερει κανεις απο ποτε θα ξεκινησει να δινεται το στεγαστικο επιδομα των 1.000 ευρω στους φοιτητες?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος εξαρτάται από το τμήμα και το πανεπιστήμιο. Από ότι έχω ακούσει διότι είμαι πρωτοετής και δεν γνωρίζω αρκετά, συνήθως το επίδομα καταβάλλεται το Σεπτέμβριο τις περισσότερες περιπτώσεις όμως μπορεί και να δοθεί τον Οκτώβριο ή Νοέμβριο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε πολλούς φοιτητές δεν έχει καταβληθεί ακόμα το φοιτητικό επίδομα από πέρυσι, ενώ έχει εγκριθεί από Οκτρώβρη του 2019...
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Όσοον αφορα το στεγαστικό επίδομα,βρίσκομαι στο 2ο έτος και έκανα αίτηση για το επίδομα για το τρέχον ακαδημαικό έτος 2019-20 η αίτηση μου έχει εγκριθεί, και για το 2ο ετος εχω περάσει τα μισα μαθήματα που απαιτούνται. Το επίδομα καταβάλλεται ενα χρόνο μετά; δηλαδή θα καταβληθεί τον επόμενο Ιούλιο;
Ειχα την εντύπωση πως απο την στιγμή που βγαινουν τα αποτελέσματα και της Επαναληπτικής εξεταστικής γινεται η έγκριση απο τη γραμματέία της σχολής και καταβάλλεται τον Οκτώβριο του ίδιου ετους
Μπορέί καποιος να μου λύσει την απορία; 🤔
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν καταβάλλεται απευθείας δυστυχώς, καθυστερεί μήνες στους περισσότερους. Πολλά παιδιά έκαναν πέρυσι αίτηση και ακόμα δεν το έχουν πάρει.
 

Markaf

Νεοφερμένος

Η Markaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με το στεγαστικο επιδομα οταν εισαι πρωτοετης θα επρεπε και εμεις οι πρωτοετης να κανουμε τις αιτησεις στην προθεσμια που ηταν τον αυγουστο πως θα γινοταν αυτο ομως απο τη στιγμη που δεν εχουμε σπιτι και συμβολαιο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με το στεγαστικο επιδομα οταν εισαι πρωτοετης θα επρεπε και εμεις οι πρωτοετης να κανουμε τις αιτησεις στην προθεσμια που ηταν τον αυγουστο πως θα γινοταν αυτο ομως απο τη στιγμη που δεν εχουμε σπιτι και συμβολαιο?

Ε οχι , αυτο ηταν για τους παλιους , εσυ θα κανεις μεσα στο 2021, οταν ανακοινωθει.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Δεν καταβάλλεται απευθείας δυστυχώς, καθυστερεί μήνες στους περισσότερους. Πολλά παιδιά έκαναν πέρυσι αίτηση και ακόμα δεν το έχουν πάρει.
Κάνω προσπάθειες να επικοινωνήσω με την γραμματεία προκειμένου να ενημερωθώ για την πορεία της αίτησης που έκανα τον Ιούλιο, αλλά δυστυχώς εις ματην..καμία εξυπηρέτηση!Η εν λόγω καθυστέρηση εξαρτ'αται από την γραμματεία της σχολής/τον αριθμό των αιτήσεων που έχουν υποβληθεί;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κάνω προσπάθειες να επικοινωνήσω με την γραμματεία προκειμένου να ενημερωθώ για την πορεία της αίτησης που έκανα τον Ιούλιο, αλλά δυστυχώς εις ματην..καμία εξυπηρέτηση!Η εν λόγω καθυστέρηση εξαρτ'αται από την γραμματεία της σχολής/τον αριθμό των αιτήσεων που έχουν υποβληθεί;
Σωστά, ακόμα περιμένουν άτομα, λογικά τους πρώτους μήνες του 21 θα διευθετηθεί το ζήτημα.
 

ArisTs

Νεοφερμένος

Ο ArisTs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν νοικιάσω σπίτι στην περιοχή της μόνιμης κατοικίας μου όπου είναι και το πανεπιστήμιο που φοιτώ δικαιούμαι να πάρω το στεγαστικό επίδομα ;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Το στεγαστικό επίδομα δίνονται μόνο στους φοιτητές που δεν έχουν μόνιμη κατοικία στο τόπο σπουδών.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αν νοικιάσω σπίτι στην περιοχή της μόνιμης κατοικίας μου όπου είναι και το πανεπιστήμιο που φοιτώ δικαιούμαι να πάρω το στεγαστικό επίδομα ;
Μάγκας κάντο. Α ρε Ελλάδα αθάνατη για αυτό δεν γίνεται να προοδεύσουμε δεν μας αφήνει το DNA μας.
 

Kall.

Νεοφερμένος

Η Kall. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω επειδή θα κάνω 10% αλλα αυτό το χρόνο θα συνεχίσω να παρακολουθώ τα μαθήματα του τμήματος στο οποίο είμαι και θα δώσω τις 2 εξεταστικές , δικαιούμαι το επίδομα των 1000 ευρώ εαν περάσω το όριο των μαθημάτων που χρειάζονται;
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τους πρωτοετείς φοιτητές το οριο των μαθημάτων, εφόσον πρόκειται για μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Για να δικαιουσαι το επιδομα οφειλεις να εχεις μισθωμενη κατοικια τουλαχιστον για 6 μηνες μεσα στο ακαδημαικο ετος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω επειδή θα κάνω 10% αλλα αυτό το χρόνο θα συνεχίσω να παρακολουθώ τα μαθήματα του τμήματος στο οποίο είμαι και θα δώσω τις 2 εξεταστικές , δικαιούμαι το επίδομα των 1000 ευρώ εαν περάσω το όριο των μαθημάτων που χρειάζονται;
To δικαιουσε κανονικα, μονο που θα πρεπει να κανεις αιτηση στην σχολη που εισαι τωρα και οχι στην νεα που θα μπεις. Το πως θα στο πει η τωρινη σου γραμματεια οταν ερθει ο ωρα.
 

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το κριτήριο περί περιουσίας (200τμ). Σε περίπτωση χωρισμένων γονιών τι γίνεται; Και γενικότερα τι ισχύει όσον αφορά αυτό το κριτήριο;
Ευχαριστώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ziggy 1

Νεοφερμένος

Η Ziggy 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Γνωρίζει μήπως κανείς ποια είναι η φάση με το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα για τους πρωτοετείς φοιτητές;;;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top