Τα πάντα για τις Ακαδημαϊκές Ταυτότητες / Φοιτητικά Πάσο

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
 

Broccolo

Νεοφερμένος

Η Broccolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω κάνει και σχετικό ποστ πήρα κάποιες απαντήσεις αλλά με έχει φάει η αγωνία. Μου έκλεψαν χθες βράδυ την τσάντα. Δυστυχώς και το πάσο. Πήγα στην αστυνομια μου έδωσε βεβαίωση. Μπορώ να βγάλω άμεσα άλλο; επίσης το χρησιμοποιώ και για τη λέσχη για σίτιση. Το σκαναρουν. Τι θα γίνει τώρα που το έχασα. Κάνω ξανά αίτηση σίτισης από την αρχή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μισό χρόνο αργότερα η ερώτηση μου, όμως είμαι πολύ αγχωμενη. Μετά από πόσο καιρό σου έστειλαν μήνυμα να παραλάβεις το πάσο σου;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,822 μηνύματα.
Ρε παιδιά... Πήγα σήμερα να κάνω αίτηση για το πάσο και δεν έχω ούτε ακαδημαϊκούς κωδικούς ούτε username... Εγώ όταν είχα κάνει εγγραφή στην σχολή μου έδωσαν μόνο στοιχεία υποψηφίου ... Πώς το βρίσκω αυτό και γιατί δεν μου το έστειλαν ποτέ;...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδιά... Πήγα σήμερα να κάνω αίτηση για το πάσο και δεν έχω ούτε ακαδημαϊκούς κωδικούς ούτε username... Εγώ όταν είχα κάνει εγγραφή στην σχολή μου έδωσαν μόνο στοιχεία υποψηφίου ... Πώς το βρίσκω αυτό και γιατί δεν μου το έστειλαν ποτέ;...
Και επίσης ξέρετε αν έχει προθεσμία η αίτηση για απόκτηση πάσου?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα. Πώς μπαίνεις eclass για να παρακολουθήσεις μαθήματα; Η από link; Δεν έχει η σχολή σου δικό της σάιτ; Η δικιά μου σχολή είχε αναρτήσει οδηγίες στο σάιτ για τη εισαγωγή. Έκανα τη εισαγωγή μου από u-registar της σχολής μου και μου έστειλαν κωδικό και username στο email μου. Οπότε για ψάξε το σάιτ της σχολής σου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,822 μηνύματα.
Δεν πα
Αρχικά καλησπέρα. Πώς μπαίνεις eclass για να παρακολουθήσεις μαθήματα; Η από link; Δεν έχει η σχολή σου δικό της σάιτ; Η δικιά μου σχολή είχε αναρτήσει οδηγίες στο σάιτ για τη εισαγωγή. Έκανα τη εισαγωγή μου από u-registar της σχολής μου και μου έστειλαν κωδικό και username στο email μου. Οπότε για ψάξε το σάιτ της σχολής σου.
Δεν παρακολουθώ διότι δεν είναι η σχολή που ήθελα, θα ξανά δώσω πανελλήνιες... Απλά θέλω να βγάλω φοιτητικό πάσο και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... Στο καποδιστριακό πέρασα
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Για το φοιτητικό πάσο θέλει να κάνεις πρώτα εγγραφή από το u-registar της σχολής σου για να μπορέσεις να πάρεις τους κωδικους και username. Στο u-registar δηλώνεις το τηλέφωνο ή το email που δήλωσες στο μηχανογραφικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δεν υπάρχει προθεσμία οπότε θες μπορείς να βγάλεις πάσο όλο το χρόνο
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,822 μηνύματα.
Για το φοιτητικό πάσο θέλει να κάνεις πρώτα εγγραφή από το u-registar της σχολής σου για να μπορέσεις να πάρεις τους κωδικους και username. Στο u-registar δηλώνεις το τηλέφωνο ή το email που δήλωσες στο μηχανογραφικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δεν υπάρχει προθεσμία οπότε θες μπορείς να βγάλεις πάσο όλο το χρόνο
Είχα κάνει αίτηση λογαριασμού και δεν μου ήρθε ποτέ κωδικός και username... Τέλος πάντων θα πάρω αύριο τηλέφωνο στην σχολή να ρωτήσω, ευχαριστώ 💕
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Έψαξες στα ανεπιθύμητα mail; Πολλές φορές πάνε εκεί. Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να πω. Δεν κάνει τίποτα
Καλή συνέχεια
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αλλαξα πάσο λογο μετεγγραφής, πρεπει να αλλάξω και την κάρτα του μετρό που είχε εκδοθεί με το προηγούμενο πασο;
Επίσης φέτος οι ταυτότητες δεν ηταν πιο λεπτές ή μονο εμενα μου φανηκε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αλλαξα πάσο λογο μετεγγραφής, πρεπει να αλλάξω και την κάρτα του μετρό που είχε εκδοθεί με το προηγούμενο πασο;
Επίσης φέτος οι ταυτότητες δεν ηταν πιο λεπτές ή μονο εμενα μου φανηκε;
Δεν έχω πιάσει πρόσφατη για να σου πω αν ειναι πιο λεπτη. Την καρτα μετρο δεν χρειαζεται να την αλλαξεις, Ειχαν πει τον σεπτεμβριο του 2019 οτι θα τις επικαιροποιουν καθε σεπτεμβρη ( των αθηνων) ,αλλα με την κρατουσα κατασταση νομιζω το ξεχασαν.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες, όπως λέει ο τίτλος έχασα το πάσο (όπως το έδωσα για κάτι εισιτήρια πρέπει να το έβαλα στη τσέπη και ίσως έβγαλα το κινητό,οπότε κάπου ίσως έπεσε).
Ξέρει κανείς την διαδικασία επανέκδοσης και τα έξοδα που έχει η επανέκδοση;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παίδες, όπως λέει ο τίτλος έχασα το πάσο (όπως το έδωσα για κάτι εισιτήρια πρέπει να το έβαλα στη τσέπη και ίσως έβγαλα το κινητό,οπότε κάπου ίσως έπεσε).
Ξέρει κανείς την διαδικασία επανέκδοσης και τα έξοδα που έχει η επανέκδοση;
πηγαινε στην αστυνομια και δηλωσε οτι το εχασες, και μετα μπορεις να μπεις στη πλατορμα και να προβεις σε καινουρια εκδοση.

Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής του Φοιτητικού Πάσου ο φοιτητής ή η φοιτήτρια θα πρέπει να απευθυνθεί στη Γραμματεία του Τμήματός που φοιτά, προσκομίζοντας τη σχετική δήλωση απώλειας ή κλοπής από την αστυνομία και έπειτα την επανέκδοση του Φοιτητικού Πάσου/Ακαδημαϊκής Ταυτότητας. Μετά την έγκριση επανέκδοσης του Φοιτητικού Πάσου από τη Γραμματεία του τμήματος, η διαδικασία απόκτησης/επανέκδοσης επαναλαμβάνεται από την αρχή



https://www.foititikanea.gr/φοιτητή...ίπτωση-απώλειας-ή-κλοπής-του-φοιτητικού-πάσου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες, όπως λέει ο τίτλος έχασα το πάσο (όπως το έδωσα για κάτι εισιτήρια πρέπει να το έβαλα στη τσέπη και ίσως έβγαλα το κινητό,οπότε κάπου ίσως έπεσε).
Ξέρει κανείς την διαδικασία επανέκδοσης και τα έξοδα που έχει η επανέκδοση;
Μιλας με την γραμματεια να ακυρωσει το παλιο , κανεις νεο απο την εφαρμογη και ισως πληρωνεις 1-2 € για την εκτυπωση
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Χαχα μόλις πάω στο τόπο κατοικίας κατευθείαν στην αστυνομία 😂.
Παιδιά ,ευχαριστώ πολύ με είχε πιάσει ένας πανικός χαχα. Βέβαια θα ξανά ψάξω μόλις φτάσω τα πράγματα μου.
Το ξέρω,η αφηρημάδα μου δεν έχει όρια 😂.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Χαχα μόλις πάω στο τόπο κατοικίας κατευθείαν στην αστυνομία 😂.
Παιδιά ,ευχαριστώ πολύ με είχε πιάσει ένας πανικός χαχα. Βέβαια θα ξανά ψάξω μόλις φτάσω τα πράγματα μου.
Το ξέρω,η αφηρημάδα μου δεν έχει όρια 😂.
Η αλλαγη πασου δεν ειναι κατι τρομακτικο , γινεται και για απλουστερους λογους πχ, δεν μου αρεσει η φωτογραφια του.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ξέρει κανείς αν κάτοχος πρώτου πτυχίου που περνάει σε δεύτερη σχολή μέσω πανελληνίων και όχι κατατακτηριων δικαίουται κανονικά πάσο με μειωμένο εισιτήριο στα μέσα μεταφοράς;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ξέρει κανείς αν κάτοχος πρώτου πτυχίου που περνάει σε δεύτερη σχολή μέσω πανελληνίων και όχι κατατακτηριων δικαίουται κανονικά πάσο με μειωμένο εισιτήριο στα μέσα μεταφοράς;
Πασο ναι εισιτήριο στα αστικα οχι. Οτι δωσουν κτελ και καραβια, αν δωσουν.
Γραφει πανω οχι εισητηριο
Εκτος και δεν δηλωσεις στην πλατφορμα ταυτοτητων οτι εχεις πτυχιο οποτε οκ.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Πασο ναι εισιτήριο στα αστικα οχι. Οτι δωσουν κτελ και καραβια, αν δωσουν.
Γραφει πανω οχι εισητηριο
Εκτος και δεν δηλωσεις στην πλατφορμα ταυτοτητων οτι εχεις πτυχιο οποτε οκ.
Γνωρίζετε αν γινεται διασταυρωση αν εχεις 2ο πτυχιο οταν κανεις αιτηση για πασο? στα κτελ ξερετε αν κοβουν μειωμενο εισιτηριο και στους εχοντες 2ο πτυχιο?Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν για τη διαγραφη απο παλια σχολη και εγγραφη στη νεα αρκει η ηλεκτρονικη αιτηση εγγραφης και το τικαρισμα στο κουτακι οτι ειμαστε εγγεγραμμενοι σε αλλη σχολη και αιτουμαστε τη διαγραφη και αν πρεπει να επιστρεψουμε το πασο στη παλια σχολη?🤔
 

Makis7

Νεοφερμένος

Ο Makis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα
Ξαναεδωσα φετος πανελληνιες και περασα σε διαφορετικη σχολη απο την πρωτη φορα.
Οταν κανω εγγραφη στην νεα σχολη η διαδικασια θα ειναι διαφορετικη διοτι ειμαι ηδη εγγραμενος σε αλλο τμημα ή οχι.Επισης το παλιο πασο πρεπει να επιστραφει?
Ευχαριστω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top