Τα καινούρια λογοτεχνικά βιβλία που θα είναι στην ύλη του Sorbonne C1/C2 για το 2015-2016

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Όχι πολύ. Παρατηρείται κυρίως σε λογοτεχνικά κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Έπεσε το La Vie devant Soi και πιο συγκεκριμένα το πιο anti-sos κεφάλαιο με το σκύλο.
Η γραμματική ήταν εύκολη, απλώς δεν πρόσεξα πως σε μια άσκηση έλεγε simples temps de passé και έβαλα passé composé αντί για simple. Εκεί πρέπει να έχασα σίγουρα 5-7 μονάδες.
Η έκθεση μίλαγε για τα ζώα που ειναι υπό εξαφάνιση και τι πρέπει να κάνουμε, ενώ η κατανόηση κειμένου ήταν πιο εύκολη από αυτό που περίμενα.

Ελπίζω να περάσω! Έχουμε και τα προφορικά!

αυτο που λες το επαθα στο b2 περσυ..εδινα λογοτεχνια c1 τωρα...στις 3 πρωτες ερωτησεις για τον σκυλο...τι εγραψες περιπου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα πιο απλά πράγματα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Έγραψα απλά πράγματα και στην τελευταία ερώτηση χρησιμοποίησα καλύτερες φράσεις. Πήρα 14 στη λογοτεχνία.

Όλα καλά! Πάμε τωρα για C2. Τα βιβλία υπάρχουν σε καθε βιβλιοπωλείο; Υπάρχει και η μεταφραση τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Από ό,τι έχω καταλάβει, το Un amour de Swan έχει πλούσιο και δύσκολο λεξιλόγιο, ενώ το La Peste εμπεριέχει κάποιες δύσκολες ιδέες προς την κατανόησή τους.

Προσωπικά, το Un amour de Swan το βαριέμαι τρομερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ξεκίνησα τo La Peste! Πολύ πιο ενδιαφέρον βιβλίο από το Un amour de Swann!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darrell

Νεοφερμένος

Ο Darrell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα! :):D
Εγκαινιάζω το φόρουμ με αυτό το ποστ -ελπίζω να το μάθω σύντομα :P Τέλος πάντων, είμαι φέτος στη Γ' Γυμνασίου και σε λιγότερο από 1 μήνα δίνω Sorbonne C2.
Αρκετά δύσκολο πτυχίο, ομολογώ, με ραγδαία αύξηση απαιτήσεων σε σχέση με τα προηγούμενα... Στο C1 τα βιβλία (Les Freres Corses, La Vie denant soi) ήταν πολύ ωραία, γι'αυτό και έγραψα πολύ καλά λογοτεχνία! Φέτος, όμως, δυσκολεύει το πράμα... Ο Καμύ είναι ουσιαστικά φιλόσοφος παρά λογοτέχνης και το βιβλίο La Peste απαιτεί γερή ανάλυση και κατανόηση προκειμένου να βγάλεις καλό βαθμό... Όσο για τον Proust, απ'ότι έχω ακούσει είναι αλλόκοτος γι'άυτό και θα αναλύσουμε μόνο τις θεματικές αυτού του έργου κατά βάση για τα προφορικά... Λογοτεχνία θα επιλέξω σίγουρα Καμύ :D
Εύχομαι καλή επιτυχία και προετοιμασία σε όσους δίνουν πτυχίο!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Συγχαρητήρια που προετοιμάζεσαι για ένα τέτοιο δίπλωμα από το Γυμνάσιο! Καλή επιτυχία! Εγώ διαβάζω τον Καμυ και στα ελληνικά και αυτό με βοηθά πολύ. Δοκίμασε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darrell

Νεοφερμένος

Ο Darrell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συγχαρητήρια που προετοιμάζεσαι για ένα τέτοιο δίπλωμα από το Γυμνάσιο! Καλή επιτυχία! Εγώ διαβάζω τον Καμυ και στα ελληνικά και αυτό με βοηθά πολύ. Δοκίμασε το.
Παρόλο που στη βιβλιοθήκη μου υπάρχει Ο Ξένος του Καμύ στα ελληνικά δεν το έχω διαβάσει... Ωστόσο, έχω διαβάσει το ίδιο βιβλίο σε graphic novel, το οποίο δεν έχει πολύ καιρό που κυκλοφόρησε, καθώς μου αρέσουν τα κόμικ και πρόκειται για μια φοβερή προσαρμογή του βιβλίου σε μια πιο εικαστική εκδοχή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρόλο που στη βιβλιοθήκη μου υπάρχει Ο Ξένος του Καμύ στα ελληνικά δεν το έχω διαβάσει... Ωστόσο, έχω διαβάσει το ίδιο βιβλίο σε graphic novel, το οποίο δεν έχει πολύ καιρό που κυκλοφόρησε, καθώς μου αρέσουν τα κόμικ και πρόκειται για μια φοβερή προσαρμογή του βιβλίου σε μια πιο εικαστική εκδοχή!:)

Διάβασε πρώτα τα φιλοσοφικά έργα και μετά τα λογοτεχνικά. Επίσης έχε στο νου σου πως ο Καμύ ήταν αντικομμουνιστής(το αναφέρω καθώς βλέπω να λένε πάντου το αντίθετο). 'Ασε τα κόμικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σήμερα είναι οι γραπτές εξετάσεις του Sirbonne C2. Είμαι αγχωμένος για τη λογοτεχνία και τη μετάφραση. Θεός βοηθός! :)

Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darrell

Νεοφερμένος

Ο Darrell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σήμερα είναι οι γραπτές εξετάσεις του Sirbonne C2. Είμαι αγχωμένος για τη λογοτεχνία και τη μετάφραση. Θεός βοηθός! :)

Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους!
Δίνω κι εγώ σήμερα... Από λογοτεχνία θα επιλέξω 100% Camus γιατί τον έχουμε αναλύσει πολύ... Τώρα από κείμενο για commentaire, ελπίζω να είναι οικείο το θέμα. Από traduction μόνο στις προτάσεις φοβάμαι λίγο... Άντε, καλή επιτυχία σε όλους μας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Και εγώ μάλλον Camus θα επιλέξω. Αλλά εξαρτάται από την ερώτηση. Έχω παρατηρήσει ότι στον Proust δεν έχει πέσει καθόλου η αριστοκρατία και η αστική τάξη... Τα έχω μελετήσει αυτά, οπότε αν πέσουν, θα γράψω Proust.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darrell

Νεοφερμένος

Ο Darrell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι φέτος θα πέσει το θέμας της ignorance du coeur--> Cottard, vieil asthmatique...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Έγραψα σχετικά καλά πιστεύω. Εγω έγραψα τη λογοτεχνική ερώτηση του Προυστ η οποια μίλαγε για το κωμικό στοιχείο και την κοσμικότητα στο έργο του Προυστ. Έγινε και αναφορά στον Μπαλζάκ και στο εργο του "Η οικογενειακή κωμωδία".

Για σχολιασμό κειμένου και περίληψη έπεσε αυτό: https://www.courrierinternational.com/article/2010/02/08/en-finir-avec-la-culture-de-la-drogue

Μετάφραση έγραψα μέτρια... Δεν περίμενα και πολλά βεβαίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darrell

Νεοφερμένος

Ο Darrell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γύρισα σπίτι ράκος... 5.30 ώρες εξέταση δεν είναι και λίγο ;p Να σας πω τις εντυπώσεις μου:
1. Traduction---> Μεγάλο σε μέγεθος κείμενο, το οποίο σε μερικά σημεία απαιτεί καλή σύνταξη για την κατανόηση των προσώπων. Το λεξιλόγιο κατά τη γνώμη μου ήταν εύκολο, ωστόσο νιώθω ότι δεν απέδωσα σωστά μία φράση... Πάνω κάτω, ήταν μια μετάφραση που κινούνταν στα όρια των προηγούμενων, ίσως και πιο εύκολη. Όσο για τις προτάσεις, τις περίμενα πιο δύσκολες, αλλά διαψεύσθηκα. Προσωπικά, δεν είχα δώσει πολλή σημασία στις προτάσεις, ωστόσο μου βγήκαν όλες -με εξαίρεση μία- πολύ καλά...
2. Compte Rendu/Commentaire---> Κείμενο για το narcoculture που, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται δεύτερη ίσως και τρίτη ανάγνωση για την κατανόησή του... Αλλά από τη στιγμή που το κατανοήσεις και πιάσεις το νόημα, όλα κυλούν ρολόι. Τo Compte Rendu μου πήρε γύρω στη μία ώρα, αλλά το αποτέλεσμα ένιωσα ότι ήταν πολύ ικανοποιητικό. Το Commentaire, έπειτα από brainstorming, μου βγήκε σε σχετικά καλό χρόνο, δεν αμέλησα τη συνοχή μεταξύ των παραγράφων και, αν και το συμπύκνωσα λίγο στο τέλος, μου βγήκε, σε γενικές γραμμμές, καλό γραπτό...
3. Litterature Περνάμε και στην πολυπόθητη Λογοτεχνία, το ζωτικό όργανο της εξέτασης... Μετά από το 30' διάλειμμα και ενώ όλοι μας αγχωνόμασταν για το μήπως μας πέσει κάποιο δύσκολο θέμα στον Camus, μας πέφτει ο φίλος μας ο Grand, το πιο ενδιαφέρον personnage του βιβλίου... Και μόνο ότι έγραψα 3 κ' 1/2 σελίδες γραπτό, στο οποίο έβαλα ό,τι ήξερα και δεν ήξερα για τον Grand, μου αρκεί στο να είμαι ευχαριστημένος...

Πώς σας φάνηκαν εσάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Την Παρασκευή δίνουμε προφορικά οι SC2!
Καμια συμβουλή; Οτιδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα πήγα πολύ μέτρια...
Η εξεταστρια δεν με άφηνε να πω το πλάνο μου, μου έκανε συνεχεια ερωτήσεις. Θα δείξει... Εύχομαι να με σώσουν τα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top