Σχολείο και Δημοφιλή Παιδιά

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Κάποια παιδιά στα σχολεία στην πορεία τους μέχρι να περάσουν σε μία σχολή (ή απλά να τελειώσουν το λύκειο) φαίνονται να αρέσουν και να είναι συμπαθητικοί στα περισσότερα άτομα που γνωρίζουν.Έχουν δεκάδες φίλους,από όλων των ειδών και γίνονται οι πλέον διάσημοι (και ίσως πολυπόθητοι για κάποια σχέση με το άλλο φύλο) του σχολείου τους.Αντιθέτως,υπάρχουν τα παιδιά τα οποία είτε είναι μοναχικά είτε έχουν ελάχιστους φίλους,δεν είναι ευρέως γνωστοί στο σχολείο και συνήθως περνούν απαρατήρητα μπροστά από τα μάτια μας.Ίσως ακόμα και όταν τα γνωρίζουμε,τα κάνουμε πέρα γιατί τα θεωρούμε βαρετά ή ανόητα.Βεβαίως υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που βρίσκονται κάπου στην μέση.Και εδώ θέλω να θέσω την απορία μου.Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει τα παιδιά σε αυτές τις κατηγορίες;Είναι κάποιο χάρισμα;Είναι η μεγάλη κοινωνικότητα/αντικοινωνικότητα που τους χαρακτηρίζει;Γιατί όταν ψάχνουν απεγνωσμένα να κάνουν έστω και ένα φίλο,η απόρριψη γίνεται ο μεγαλύτερος εχθρός τους;Είναι όντως τόσο ''κλεισμένα στον εαυτό τους'' ή υποσυνείδητα δίνουν το μήνυμα στους άλλους να αγνοηθούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κάποια παιδιά στα σχολεία στην πορεία τους μέχρι να περάσουν σε μία σχολή (ή απλά να τελειώσουν το λύκειο) φαίνονται να αρέσουν και να είναι συμπαθητικοί στα περισσότερα άτομα που γνωρίζουν.Έχουν δεκάδες φίλους,από όλων των ειδών και γίνονται οι πλέον διάσημοι (και ίσως πολυπόθητοι για κάποια σχέση με το άλλο φύλο) του σχολείου τους.Αντιθέτως,υπάρχουν τα παιδιά τα οποία είτε είναι μοναχικά είτε έχουν ελάχιστους φίλους,δεν είναι ευρέως γνωστοί στο σχολείο και συνήθως περνούν απαρατήρητα μπροστά από τα μάτια μας.Ίσως ακόμα και όταν τα γνωρίζουμε,τα κάνουμε πέρα γιατί τα θεωρούμε βαρετά ή ανόητα.Βεβαίως υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που βρίσκονται κάπου στην μέση.Και εδώ θέλω να θέσω την απορία μου.Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει τα παιδιά σε αυτές τις κατηγορίες;Είναι κάποιο χάρισμα;Είναι η μεγάλη κοινωνικότητα/αντικοινωνικότητα που τους χαρακτηρίζει;Γιατί όταν ψάχνουν απεγνωσμένα να κάνουν έστω και ένα φίλο,η απόρριψη γίνεται ο μεγαλύτερος εχθρός τους;Είναι όντως τόσο ''κλεισμένα στον εαυτό τους'' ή υποσυνείδητα δίνουν το μήνυμα στους άλλους να αγνοηθούν;

θα σου μιλήσω γενικά γιατί σε τέτοια θέματα δε μπορείς να είσαι ποτέ αντικειμενικός 100%. Καταρχήν υπάρχουν τα παιδιά που έχουν αυτό το "κάτι" βρε παιδί μου. Που τα κάνει να ξεχωρίζουν. Δεν έχεις γνωρίσει στη ζωή σου ανθρώπους που είναι εντυπωσιακοί απο το πρώτο λεπτό που θα σου μιλήσουν? Νομίζω αυτό δεν καλλιεργείται και είναι εμφυτο. Ας το πούμε μια αρμονία των χαρακτηριστικών του ατόμου, εσωτερικών και εξωτερικών. Πέρα απο αυτά τα παιδιά όμως είναι και αυτά που κάνουν παρέα μαζί τους. Ας πούμε πολλά απο τα άτομα που εσύ λες διάσημα, έχουν αυτή τη θέση επειδή απλά είναι φίλοι των "κοινωνικών" του σχολείου. Επίσης υπάρχουν οι άνθρωποι που προκαλούν με την συμπεριφορά τους και έτσι βρίσκονται στο επίκεντρο. Άλλοι που απλά ντύνονται ακριβά και χτενίζουν ωραία τα μαλλιά τους (κυρίως για τις κοπέλες αυτό). Άλλοι που έχουν ποικίλλα ενδιαφέροντα και έτσι ταιριάζουν με πάρα πολλά άτομα και διευρύνεται ευκολα ο κοινωνικός τους κύκλος. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιοι μπορεί να γίνουν οι "διάσημοι" του σχολείου. Παρόλα αυτά δεν είναι απόλυτο το ότι έχουν καλό χαρακτήρα, το ότι μπορούν και γίνουν καλοί φίλοι κτλ.
Όσον αφορά το δευτερο θέμα, το ότι είναι πολυπόθητα για κάποια σχέση, δε το θεωρώ απόλυτο. Πέρα απο την πρώτη κατηγορία που ανέλυσα, δηλαδή τα άτομα με αυτό το "κατι" και την αρμονία χαρακτηριστικών, δε νομίζω πως οι υπόλοιπες ομάδες πρέπει απαραίτητα να είναι θελκτικές! Άλλωστε το γούστο του καθενός είναι υποκειμενικό και δε νομίζω να θέτουν ως κριτήριο την αποδοχή κάποιου απο το κοινωνικό του περιβάλλον. Άλλα πράγματα είναι που κάνουν καποιον να ξεχωρίζει!
όσο για τα παιδιά που λες ότι απορρίπτονται, δεν νομίζω πως μένουν στο περιθώριο για πολύ καιρό. ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιος που θα θελήσει να τους κάνει παρέα, που ταιριάζει μαζί τους, που θα βγουν για ένα καφέ. Και οι λόγοι που θέτονται στο περιθώριο είναι διάφοροι. Κάποια προβληματική συμπεριφορά, κάποιο στοιχείο του χαρακτήρα τους (και πολλές φορές δυστυχώς της εμφάνισης τους)... Περίπτωση με περίπτωση διαφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ωραιο θεμα... αν και μαλλον χρειαζεται μια ασημαντη μεν, αναγκαια ισως δε διορθωση. Εγω προσωπικα θα μιλουσα για σχολειο και δημοφιλια, οχι για σχολειο και διασημοτητα, επειδη διασημος μπορει να ειναι κανεις και μεσω της απομακρυνσης, αλλα δημοφιλης (συχνα) οχι.
Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα...

Έχουν δεκάδες φίλους,από όλων των ειδών και γίνονται οι πλέον διάσημοι (και ίσως πολυπόθητοι για κάποια σχέση με το άλλο φύλο) του σχολείου τους.

ΦΙΛΟΣ απο "φιλο" διαφερει...

Αντιθέτως,υπάρχουν τα παιδιά τα οποία είτε είναι μοναχικά είτε έχουν ελάχιστους φίλους,δεν είναι ευρέως γνωστοί στο σχολείο και συνήθως περνούν απαρατήρητα μπροστά από τα μάτια μας.Ίσως ακόμα και όταν τα γνωρίζουμε,τα κάνουμε πέρα γιατί τα θεωρούμε βαρετά ή ανόητα. Βεβαίως υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που βρίσκονται κάπου στην μέση.
Και εδώ θέλω να θέσω την απορία μου.Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει τα παιδιά σε αυτές τις κατηγορίες;Είναι κάποιο χάρισμα;Είναι η μεγάλη κοινωνικότητα/αντικοινωνικότητα που τους χαρακτηρίζει;Γιατί όταν ψάχνουν απεγνωσμένα να κάνουν έστω και ένα φίλο,η απόρριψη γίνεται ο μεγαλύτερος εχθρός τους;Είναι όντως τόσο ''κλεισμένα στον εαυτό τους'' ή υποσυνείδητα δίνουν το μήνυμα στους άλλους να αγνοηθούν;

Δεν βλεπω να γινεται διαχωρισμος μεταξυ παθητικης και ενεργητικης απομακρυνσης... Εχει διαφορα το να "μην σε κανουν παρεα" απο το να "αποστασιοποιεισαι εσυ απο μονος σου".

Οταν δεν σε κανουν παρεα τοτε μπορει να συμβαινουν χιλια δυο. Ειτε δεν σε καταλαβαινουν, ειτε δεν θελουν να σε καταλαβουν, ειτε δεν σε χωνευουν επειδη εισαι "περιεργος" ή επειδη δεν εισαι "ομορφος (για αυτους)"... Ειναι παρα πολλες οι αιτιες...
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το ψαξεις. Αν φταιει κατι πραγματικα αρνητικο και απωθητικο στη δικη σου συμπεριφορα για το οτι σε αποφευγουν απλως προσπαθεις να το αλλαξεις. Αν παλι συμβαινει ο,τι συμβαινει χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος (π.χ. κακη συμπεριφορα) τοτε απλως κοιτας να εισαι αυτος που εισαι και αν σε πηγαινουν εχει καλως, αν οχι δεν θα καθεσαι να σκας κιολας.

Οταν παλι αποστασιοποιεισαι με τη θεληση σου, συχνα εχει προηγηθει το σταδιο του να σε απορριψουν, αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αναγκαιο. Απλως μετα απο καποιο σημειο παιρνεις χαμπαρι απο μονος σου οτι "δεν χωρας" στο πληθος και επιλεγεις να μεινεις ετσι οπως εισαι κι ας σε φανε, απο το να γινεις ενα με κατι το οποιο δεν σου ταιριαζει και δεν σε ολοκληρωνει.
Οποτε απομακρυνεσαι, κανεις λιγες (αλλα συνηθως καλες) παρεες και σε ενδιαφερει η κριση των ατομων που κατα τη γνωμη σου εχουν τη δυνατοτητα να κρινουν σωστα, για τους υπολοιπους δε δινεις μια.
Μη σου πω οτι οταν ατομα χωρις κριση σε επαινουν, καλο θα ειναι να προβληματιζεσαι... κατι δεν θα πηγαινει καλα, κατι δεν θα εχουν καταλαβει απο αυτο που εχεις κανει...

Γενικα πιστευω οτι μερικες φορες (αν οχι ολες ή τουλαχιστον παρα πολλες) το να σε "πηγαινουν" ολοι θα επρεπε να σε θορυβει πιο πολυ απο το να σε "πηγαινουν" πολυ λιγοι.
Γιατι το λεω αυτο; Κοιταξε γυρω σου ποιοι θεωρουνται "δημοφιλεις" και θα καταλαβεις... οι "αντρες", οι "γκομενες" και ολοι οι δηθεν. Και δεν συμβαινει μονο στα λυκεια αυτο. Παντου συμβαινει.
Βεβαια υπαρχουν και ατομα που ειναι δημοφιλη αλλα δεν πουλανε μουρη και μαγκια. Σε αυτες τις περιπτωσεις ομως, συνηθως δεν εισαι εσυ ο δημοφιλης, αλλα αυτο που "κανεις καλα". Π.χ. "ο ποδοσφαιριστης του σχολειου", "η συγγραφεας του σχολειου" και παει λεγοντας.

Δεν ειναι καποια "καταρα" παντως... απλως υπαρχουν διαφορα ειδη προσωπικοτητων. Καποια "κολλανε" στην πλειοψηφια και καποια αλλα ειτε δεν γινονται αποδεκτα, ειτε δεν γινονται κατανοητα.
Ο Νιτσε, αν θυμαμαι καλα, εχει πει το εξης σωστο κατα τη γνωμη μου, οτι "Κανενας δεν ειναι τοσο τρελος, ωστε να μην βρει καποιον αλλο εξισου τρελο που να τον καταλαβαινει". Και επισης υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα ανθρωπων που ηταν "εκτος" μια ζωη και καταφεραν να χαραξουν δικη τους πορεια. Παντα χρειαζονται τετοιοι...

Καταρχήν υπάρχουν τα παιδιά που έχουν αυτό το "κάτι" βρε παιδί μου. Που τα κάνει να ξεχωρίζουν. Δεν έχεις γνωρίσει στη ζωή σου ανθρώπους που είναι εντυπωσιακοί απο το πρώτο λεπτό που θα σου μιλήσουν? Νομίζω αυτό δεν καλλιεργείται και είναι εμφυτο. Ας το πούμε μια αρμονία των χαρακτηριστικών του ατόμου, εσωτερικών και εξωτερικών.

Αυτο το "κατι" δε θα ελεγα οτι σε κανει δημοφιλη πλεον. Εχεις ακουσει τη φραση "Το lifestyle ειναι μαγικο, απο μηδενικο σε κανει νουμερο"; Κατι τετοιο συμβαινει και με τους περισσοτερους "δημοφιλης" σημερα...

Πέρα απο αυτά τα παιδιά όμως είναι και αυτά που κάνουν παρέα μαζί τους. Ας πούμε πολλά απο τα άτομα που εσύ λες διάσημα, έχουν αυτή τη θέση επειδή απλά είναι φίλοι των "κοινωνικών" του σχολείου. Επίσης υπάρχουν οι άνθρωποι που προκαλούν με την συμπεριφορά τους και έτσι βρίσκονται στο επίκεντρο. Άλλοι που απλά ντύνονται ακριβά και χτενίζουν ωραία τα μαλλιά τους (κυρίως για τις κοπέλες αυτό). Άλλοι που έχουν ποικίλλα ενδιαφέροντα και έτσι ταιριάζουν με πάρα πολλά άτομα και διευρύνεται ευκολα ο κοινωνικός τους κύκλος. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιοι μπορεί να γίνουν οι "διάσημοι" του σχολείου. Παρόλα αυτά δεν είναι απόλυτο το ότι έχουν καλό χαρακτήρα, το ότι μπορούν και γίνουν καλοί φίλοι κτλ.

Συμφωνω...

Όσον αφορά το δευτερο θέμα, το ότι είναι πολυπόθητα για κάποια σχέση, δε το θεωρώ απόλυτο. Πέρα απο την πρώτη κατηγορία που ανέλυσα, δηλαδή τα άτομα με αυτό το "κατι" και την αρμονία χαρακτηριστικών, δε νομίζω πως οι υπόλοιπες ομάδες πρέπει απαραίτητα να είναι θελκτικές! Άλλωστε το γούστο του καθενός είναι υποκειμενικό και δε νομίζω να θέτουν ως κριτήριο την αποδοχή κάποιου απο το κοινωνικό του περιβάλλον. Άλλα πράγματα είναι που κάνουν καποιον να ξεχωρίζει!

Οπως γραφω και παραπανω: "Κοιταξε γυρω σου ποιοι θεωρουνται "δημοφιλεις" και θα καταλαβεις... οι "αντρες" οι "γκομενες" και ολοι οι δηθεν. Και δεν συμβαινει μονο στα λυκεια αυτο. Παντου συμβαινει."
Οπως και να το κανουμε η κοινωνικη αποδοχη παιζει μεγαλο ρολο στην επιλογη συντροφου (χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι και σωστο).
Ο "μαγκας" του σχολειου θα βρεθει με το "μοντελο" του σχολειου και παει λεγοντας (χωρις να αποκλειονται οι εξαιρεσεις φυσικα).

ΥΓ: Συγγνωμη για την εκταση... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αμπελοφιλόσοφε ευχαριστώ για την διόρθωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Παναγιώτη μου πολύ ωραίο το θέμα σου αγόρι μου!
Και πολύ ενδιαφέρον!
Βασικά τα άτομα για τα οποία μιλάς ειναι αυτά που όποιον ρωτήσεις απ'το σχολέιο θα τα γνωρίζει
που όλοι τα ζηλεύουν για την δημοφιλία τους
που κάποιοι θα έκαναν τα πάντα να βρεθούν κοντά τους για να γίνουν και αυτοί λίγο δημοφιλής,να λάψει το άστρο τους για λίγο!
Αυτά τα άτομα δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας και τηα Κύπρου
αλλά και σε όλο τον κόσμο! Είναι κάτι αναπόφεχτο!
Αλλά τα άτομα αυτά ίσως να έγιναν αυτό που είναι απλά και μόνο γιατί δεν συμπεριφέρονταν όπως συμπεριφέρονται οι άλλοι!
Είναι άτομα που ξέρουν να τραβούν την προσοχή πάνω τους!
Αλλά σκέψου πως οι "φιλίες" δεν είναι αυτό ακριβώς που έχεις στο μυαλό σου!
Τα άτομα αυτά τα πλησιάζουν πολλοί γιατί όπως είπα θέλουν να φανούν και αυτοί λίγο!
Να βγουν στην επιφάνεια!
Έτσι αυτά τα άτομα που φαίνονται φίλοι για μας δεν ειναι τίποτα άλλο από άτομα που χρησιμοποιούν τους άλλους για τους δικούς τους εγωιστικούς λόγους! Κάθε έφηβος θέλει να έχει την προσοχή στραμμένη πάνω του,αυτό ειναι κολακευτικό αλλά τα άτομα αυτά το προσπαθούν με δόλιο τρόπο κάνοντας τους φίλους!
Βέβαια υπάρχει και η άλλη ομάδα "φίλων" που δεν είναι φίλοι αλλά θύματα, που χωρίς ίχνος αυτοπεποίθησής βρίσκονται στα χέρια των διάσημων όπως έιπες του σχολείου και τους εκμεταλλεύονται!
Τελικά οι δημοφιλής έχουν απελπιστικά λίγους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ φίλους και ίσως καθόλου.
Και όσο για το πως ισως να είναι πιο ποθητά στο αντίθετο φύλο μπορεί να είναι αλήθεια
αλλά ο λόγος είναι απλός! Δεν θέλουν τόσο το άτομο για αυτό που είναι όσο για την δημοσιότητα που το χαραχτηρίζει!
Και ίσως να αποζητούν και οι ίδιοι αυτή την "γλυκία" και γοητευτική δημοφιλία!
Οπότε ξανασκέψου το αν θα ήθελες να είσαι στην θέση τους!

Τώρα για το θέμα με τα άτομα που μένουν απαρατήρητα εγώ πιστεύω πως υπάρχουν δύο είδη αυτών των μαθητών!

  • Το ένα είδος είναι αυτό που απλά γιατί απομονόνεται από τους άλλους με την δική του θέληση μένει στο περιθώρι και όταν μετά από καιρό το καταλάβει δεν μπορεί να βγει στην επιφάνεια και νιώθει πνιγμένος απ'την μοναξία!
  • Το άλλο είδος είναι αυτό που αναζητά την δημοσιότητα ή αναζητά φίλους και προσπαθεί,αλλά ίσως γιατί ειναι διαφορετικός,ίσως γιατί είναι για κάποιους βαρετός,ίσως γιατί δεν μοιάζει με τα δημοφιλή άτομα να μένει και αυτός στο περιθώριο νιώθοντας μόνος χωρίς φίλους!
Για όλους τους ανθρώπους όμως υπάρχει αυτός που θα τους προσέξει τελικά,θα τους καταλάβει και που
θα εκπέμπουν στο ίδιο μήκος κύμματος!
Χμμ..
αα και για το τι ξεχωρίζει τα άτομα αυτά σε αυτές τις κατηγορίες είναι καταρχήν το πόσο κοινωνικός είσαι
το πόσο έξυπνα χειρίζεσαι τους ανθρώπούς και γενικά ο χαραχτήρας και η συμπεριφορά!

edit.Συγνώμη για το μέγεθος:/::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κάποια παιδιά στα σχολεία στην πορεία τους μέχρι να περάσουν σε μία σχολή (ή απλά να τελειώσουν το λύκειο) φαίνονται να αρέσουν και να είναι συμπαθητικοί στα περισσότερα άτομα που γνωρίζουν.Έχουν δεκάδες φίλους,από όλων των ειδών και γίνονται οι πλέον διάσημοι (και ίσως πολυπόθητοι για κάποια σχέση με το άλλο φύλο) του σχολείου τους.
Φίλους, όχι, γνωστούς ναι. Σε σημείο δηλαδή να λένε ένα "γεια" με όλα τα παιδιά του σχολείου χωρίς να ξέρουν το μικρό τους καν.:P
Αν κρίνω από την εμπειρία μου στο δικό μου σχολείο, οι ομάδες παιδιών που τους ξέρουν όλοι με ονοματεπώνυμο, είναι συνήθως παιδιά που προκαλούν με τη συμπεριφορά τους.
Είναι αυτοί που βρίζουν, που κράζουν τους πάντες, καπνίζουν, τρώνε αποβολές, μένουν από απουσίες, τα' χουν φτιάξει με το μισό σχολείο, που είναι πρώτοι σε λουκέτο του σχολείο, κι άλλα τέτοια ωραία.
Δεν είναι πάντα καλό να ξεχωρίζεις ή να είσαι δημοφιλής για αυτούς τους λόγους. Μη το βλέπεις με τόσο θαυμασμό.
Δηλαδή τι μπορεί να σου προσφέρει; Πιο πολλές κοπέλες; Δηλαδή να γίνεις "ο γκόμενος" του σχολείου και να έχεις όποια θες για δούλεμα;;

Συνήθως αυτοί είναι που τρώνε Χ από τις σοβαρές κοπέλες, για τις άλλες της πλάκας, και άγνωστος να' σαι πέφτουν. (τι κακιά που είμαι:confused:)


Αντιθέτως,υπάρχουν τα παιδιά τα οποία είτε είναι μοναχικά είτε έχουν ελάχιστους φίλους,δεν είναι ευρέως γνωστοί στο σχολείο και συνήθως περνούν απαρατήρητα μπροστά από τα μάτια μας.
Αυτό είναι επιλογή του καθένα. Αυτά τα παιδιά συνηθως είναι ντροπαλά, και δε κάνουν εύκολα βήμα για γνωριμία, είτε φοβούνται την απόριψη, και ότι δεν είναι τόσο κουλ όσο αυτοί, ή και το δούλεμα που πιθανόν να φάνε. Ή πολύ απλά δε θέλουν φίλους, και θέλουν να κάθονται μόνοι τους.
Τα πράγματα στα σχολεία είναι τραγικά.

Θυμάμαι τη χρονιά που μας πέρασε, ήταν ένα θέμα στην έκθεση για τις παρέες και το ρατσισμό, και με ποια κριτήρια θα διαλέγαμε έναν φίλο. Περιττό να πω ότι το έκαναν πανηγύρι το θέμα. Και αρχικό αίτημα ήταν "Αν δε μου αρέσει η φάτσα του δε του μιλάω"
Παιδιά που τους ξέρει όλο το σχολείο. Οπότε μην βλέπεις μόνο το απ' έξω, δες και το από μέσα.

Ίσως ακόμα και όταν τα γνωρίζουμε,τα κάνουμε πέρα γιατί τα θεωρούμε βαρετά ή ανόητα.Βεβαίως υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που βρίσκονται κάπου στην μέση.

Αυτό είναι ανάλογα τον κάθε άνθρωπο. Δε μπορεί εσύ ή εγώ να ταιριάζουμε και να κάνουμε παρέα με όλους. Μπορεί να έχεις επαφές και να μιλάς για κανένα 10 λεπτο με όλους, αυτό όμως δε τους δίνει τον τίτλο του φίλου. Με λίγους θα τα βρεις, με λίγους θα μοιράστεις πράγματα, με ακόμα λιγότερους θα μιλήσεις για προσωπικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

Αυτο το "κατι" δε θα ελεγα οτι σε κανει δημοφιλη πλεον. Εχεις ακουσει τη φραση "Το lifestyle ειναι μαγικο, απο μηδενικο σε κανει νουμερο"; Κατι τετοιο συμβαινει και με τους περισσοτερους "δημοφιλης" σημερα...

:/:


Βασικά αυτό διαφέρει απο άτομο σε άτομο. Αν ένας άνθρωπος είναι φτηνός, με φτηνό γούστο προφανώς θα βρει θελκτικά τα άτομα που αναφέρεις. Αλλά όλοι οι υπόλοιποι θα εξακολουθούν να αναγνωρίζουν το αυθεντικό. Το άτομο που κάνει τη διαφορά. Βέβαια πόσοι είναι αυτοί οι "υπόλοιποι" είναι μια εύλογη απορία. Πόσοι απο αυτους έχουν απομείνει σε μια κοινωνία που αν το πορτοφόλι σου δεν είναι louis vuitton και αν δε συχνάζεις στα διάσημα στέκια, αν δε σνομπάρεις τους λαικούς ανθρώπους και αν δεν έχεις ακριβό αμάξι είσαι ένα τίποτα. Αυτό όμως είναι ένα αλλο μεγάλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως έχετε προσέξει πως όλοι όσοι είναι υποτίθεται δημοφιλείς είναι δυστυχισμένοι? φαίνονται χαρούμενοι αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου. Συνεχώς πχ βγάζουν φωτογραφίες από πάρτι κάθε Σαββατοκύριακο κλπ και γελούν και διασκεδάζουν... Όμως όλα αυτά είναι απλώς η εικόνα που θέλουν να παρουσιάσουν. Γνωρίζω παιδιά που είναι δημοφιλή και μάλιστα υπήρξα και φίλη τους (όχι βέβαια επειδή είναι δημοφιλή, έτσι? ήμασταν συμμαθητές και τελικά αρχίσαμε να κάνουμε παρέα, γιατί ταιριάζαμε ως χαρακτήρες). Αυτό που κατάλαβα είναι πως ακόμα το να είναι κανείς δημοφιλής είναι πιο πολύ μόνος παρά οτιδήποτε άλλο. Όλη την ώρα είναι κυκλοθυμικοί και από τη μια στιγμή στην άλλη ενώ γελούσαν, έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ. Και μετά, τρέχουν στους ψυχολόγους για να προλάβουν την επερχόμενη κατρακύλα. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ μαγκιά το να καπνίζει κάποιος ή να μπεκρουλιάζει και να πίνει στα κλαμπ. Και γενικά φέρονται σνομπ και κοροϊδεύουν όλους τους υπόλοιπους γιατί απλούστατα αυτό τους κάνει να νιώθουν ανώτεροι.

Τέλος, προσωπικά θα μπορούσα να είμαι μία από αυτούς. Αλλά ζυγίζοντάς τα τελικά προτιμώ την κοινωνική μου ζωή ακριβώς όπως είναι. Δε χρειάζεται να υποκρίνομαι για τίποτα και για κανένα, συμπαθώ όλη την παρέα μου και ξέρω πως και εκείνοι αισθάνονται το ίδιο για εμένα. Και μπορώ να είμαι αυθόρμητη και να λέω και να κάνω χαζομάρες χωρίς να με παρεξηγούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παντως απ οτι φαινεται ολα εξαρτονται απο το ποσο το θελει κανεις αυτο. Ολοι μπορουν να βρουν τροπο να το κανουν και το πιο ευκολο ειναι να γινουν κολληταρια με καποιον δημοφιλη εστω και με το ζορι απλα για να παρουν τα πανω τους... το πιο ευκολο αλλα σιγουρα οχι το καλυτερο. Νομιζω πως ειναι πραγματικα τραγικο να κυνηγας κατι τετοιο. Και τις περισσοτερες φορες γινεται απο ανασφαλεια. π.χ. μια "φιλη" (ας την πουμε) μου καταντησε να φυγει απο το δημοτικο τσακωμενη με ολη την ταξη και εφταιγε καθαρα ο χαρακτηρας της. Με ολη την παρεα μιλουσε μετα τυπικα αλλα τιποτα αλλο. Βρηκε μια κοπελα απο ενα αλλο σχολειο και της κολλησε κυριολεκτικα σε σημειο που εκεινη μας ελεγε "στο διαλλειμα παρτε με και καντε πως θελετε να μου πειτε καποιο μυστικα γιατι δεν την αντεχω"! ε στο τελος την μαθανε επειδη εκανε παρεα (με το ζορι) με το συγκεκριμενο κοριτσι! κανεις ομως δεν την εκανε φιλη γιατι δεν αξιζε. και παλι καταντησε να τσακωθει με ολο το καινουργιο της τμημα. οταν το κυνηγαν αυτο γινεται. αλλο αν εχεις ενδιαφεροντα και ετσι κανεις φιλους... και σε τελικη αναλυση τι θα γινει εχοντας ολους αυτους τους γνωστους ή "φιλους"?? θα παραμελλησεις τους πραγματικους ή κατι αλλο...
στο σχολειο μας παντως γνωστοι (πχ να ρωτησεις καποιον και να μην τους ξερει αποκλειεται)ειναι απο τα κοριτσια κυριως αυτες που κανουν ΑΚΡΑΙΑ πραγματα και λιγες με ενδιαφεροντα ή κοινωνικες και απο τα αγορια αυτοι με ενδιαφεροντα και γνωστες παρεες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-goula-

Νεοφερμένος

Η -goula- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πολλές φορές αυτοί που απομονώνονται ίσως να απομονώνονται και λόγω της παρέας που επέλεξαν..πχ στην αρχή της χρονιάς, όταν όλοι δε γνωρίζονται μεταξύ τους οι περισσότεροι ψάχνονται για παρέες, έτσι και οι "απομονωμένοι"προσπαθούν να προσεγγίσουν άτομα...αν κάποιος που σε άλλες συνθήκες δε θα ήταν δημοφιλής ούτε και στο περιθώριο,αρχίσει να κάνει παρέα με κάποιον που οι άλλοι θεωρούν κατώτερο,ίσως οι υπόλοιποι τον κατηγοριοποιήσουν και θα τον θεωρήσουν "κατώτερο"...στην ουσία ότι δηλώσεις είσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Είναι στον χαρακτήρα του καθενός, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermis65

Νεοφερμένος

Ο Ermis65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαίρεται
Καλή σχολική χρόνια σε όλους και σας εύχομαι να κατσετε στο θρανίο με οποίον θέλετε. Σε σύγκριση με μένα που μου έχει κολλήσει ένα παιδί καλός μαθητης όχι σπασικλας αλλά ένα παιδί που δεν είναι και πολύ σοι. Πράμα που μου δημιουργη πρόβλημα γιατί με κρατά κάτω στην <<κοινωνικη>> πυραμίδα του σχολείο και θέλω να ανεβω. Εδώ και δύο χρόνια ,τώρα πάω τρίτη γυμνασίου, είμαι λίγο πάνω από τη μέση αλλά θέλω να ανεβω τουλάχιστον στο 80% σε σύγκριση με το 50-60% που είμαι τώρα. Και το πράμα που πρέπει να γίνει είναι να μην κάθομαι ΜΑΖΙ ΤΟΥ στο θρανίο. Τα υπόλοιπα (ρούχα συμπεριφορά κτλ) τα έχω μελετήσει. Αλλά μου μένει αυτό να ΜΗΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Μπορείτε να βοηθησετε ????
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Θα τρως κάθε πρωί δυο σκελίδες σκόρδο μαζί με το πρωινό σου και θα αναγκαστεί όχι μόνο να φύγει από το θρανίο σου αλλά να αλλάξει και σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θα του πεις στα ισια οτι είναι παρακατιανός και οτι θέλεις να ανέβεις στην ελιτ της τάξης.
με το που θα το πεις δεν θα σου ξαναμιλήσει,θα κάτσει αλλου, και θα είσαι ελεύθερος να κυνηγήσεις το όνειρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
υπάρχει "κοινωνική" πυραμίδα στο σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πρόσεξε πως συμπεριφέρεσαι στους "κάτω" σου όταν "ανεβαίνεις", γιατί θα τους δεις όταν "κατεβαίνεις".
Αν θες να γίνεις famous, popular και κλπ, να γίνεις επειδή έχεις χαρακτήρα. Όχι επειδή απομακρύνεις άτομα που δεν είναι ίδια με εσένα ή που δεν ακολουθούν τα πρότυπα που θέτουν τα άτομα της "υψηλής πυραμίδας".

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και ελπίζω να πετύχεις το όνειρό σου. Φρόντισε, όμως, μην αλλάξεις για να γίνεις κάποιος που πιστεύεις ότι θα είναι γνωστός, γκόμενος, με πολλές παρέες και τα γνωστά. Μην χάσεις τον εαυτό σου κατά τη διάρκεια της επίτευξης του στόχου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχαχα τι πυραμιδες και μπουρδες ... που νομιζεις οτι βρισκεσαι ρε μπαγασακο?Μιλας και με ποσοστα χαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CIVILALEX

Νεοφερμένος

Η CIVILALEX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αν θες να ανεβεις στην ελιτ παρε το ps4 και το pro, πες και σε ολους του συμμαθητες να ερθουν σπιτι σου και εισαι ετοιμος, ισως καταφερεις να φιλησεις και κανα κοριτσακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πες το με τροπο στο παιδι.. Πες ξερω εγω θελω να κατσω καλυτερα με τον κολλητο-φιλο μου και οτι δεν εκανες τπτ. Kαι αυτα με τα ποσοστα κοψτα γτ δεν ισχυει τπτ τετοιο .

Υ.Γ : Προσεχε κατι τετοιους ησυχους συμμαθητες γιατι θα σκασει καμια μερα με καμια βαλιστρα και θα σας κανει κουμαντο (πλακα κανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Χαίρεται
Καλή σχολική χρόνια σε όλους και σας εύχομαι να κατσετε στο θρανίο με οποίον θέλετε. Σε σύγκριση με μένα που μου έχει κολλήσει ένα παιδί καλός μαθητης όχι σπασικλας αλλά ένα παιδί που δεν είναι και πολύ σοι. Πράμα που μου δημιουργη πρόβλημα γιατί με κρατά κάτω στην <<κοινωνικη>> πυραμίδα του σχολείο και θέλω να ανεβω. Εδώ και δύο χρόνια ,τώρα πάω τρίτη γυμνασίου, είμαι λίγο πάνω από τη μέση αλλά θέλω να ανεβω τουλάχιστον στο 80% σε σύγκριση με το 50-60% που είμαι τώρα. Και το πράμα που πρέπει να γίνει είναι να μην κάθομαι ΜΑΖΙ ΤΟΥ στο θρανίο. Τα υπόλοιπα (ρούχα συμπεριφορά κτλ) τα έχω μελετήσει. Αλλά μου μένει αυτό να ΜΗΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Μπορείτε να βοηθησετε ????
Ευχαριστώ
ρε τι προβληματα που εχει ο κοσμος. το βασικο ερωτημα είναι γιατι απο τοσα παιδια που εχει η ταξη σου, καθισες με αυτο το (οχι και τοσο cool)παιδι και οχι με καποιο αλλο παιδι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top