Σχολή Νοσηλευτικής - ανατριχιάζω με το βαμβάκι!

George L12

Νεοφερμένος

Ο George L12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τώρα αυτό ίσως να το λες και γελοίο αλλά για μένα είναι πρόβλημα 😂. Σκέφτομαι να πάω νοσηλευτική αλλά ανατριαχιαζω με το βαμβάκι 💀 Κάποια λύση υπάρχει ; ( Πέρα από το να μην πάω γιατί κρίμα είναι αφού μ'αρεσει φουλ κατά τα άλλα )
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ηταν αυτά τα προβλήματα όλων μας...:laugh: Θα το συνηθίσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Τώρα αυτό ίσως να το λες και γελοίο αλλά για μένα είναι πρόβλημα 😂. Σκέφτομαι να πάω νοσηλευτική αλλά ανατριαχιαζω με το βαμβάκι 💀 Κάποια λύση υπάρχει ; ( Πέρα από το να μην πάω γιατί κρίμα είναι αφού μ'αρεσει φουλ κατά τα άλλα )
ε μην χρησιμοποιεις βαμβακι χρησιμοποία γαζες..
δηλαδη τα αλλα τα αντεχεις?
 

George L12

Νεοφερμένος

Ο George L12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Πωωω κι εγώ ανατριχιάζω με το βαμβάκι. Ακόμα και με τα ροδάκινα που έχουν αυτό το βελούδο. :bounce:
Πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να το βρέξεις με οινόπνευμα, οπότε το υγρό όπως θα ξέρεις, σώζει την κατάσταση!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.
Θα ξεσκατίζω ηλικιωμένους ✖️

Θα με κατουρούν παιδάκια ✖️

Θα καθαρίζω εμετούς μπορεί και πάνω μου ✖️

Θα δέχομαι ένα σωρό πρήξιμο ακόμα και εξύβριση από συγγενείς και περίεργους ασθενείς για ένα σωρό λόγους ✖️

Δεν αντέχω όμως τη χρήση του βαμβακιού ✅
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
απ γιαννη τα παιδακια δεν κατουρανε οπου ναναι εχουν την μανουλα διπλα και τα φροντιζει.
το επαγγελμα του νοσηλευτη ειναι πολυ ρεσπεκτ επαγγελμα ...ειδικων ικανοτητων και κατα την ταπεινη αποψη μου τετοιες ικανοτητες εχουν μονο καποια κοριτσια
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.
απ γιαννη τα παιδακια δεν κατουρανε οπου ναναι εχουν την μανουλα διπλα και τα φροντιζει.
το επαγγελμα του νοσηλευτη ειναι πολυ ρεσπεκ επαγγελμα ...ειδικων ικανοτητων και κατα την ταπεινη αποψη μου τετοιες ικανοτητες εχουν μονο καποια κοριτσια
Μπα, μία γνωστή μου που ήταν σε σχολή μαιευτικής με είπε ότι στο νοσοκομείο που δούλευε στα πλαίσια πρακτικής μια χαρά εκατουρήθη από μικρό αγόρι. Ποιος νομίζεις ότι αλλάζει εκεί μέσα;

Για εμένα είναι μία δουλειά για γερά στομάχια.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η κολλητή μου είναι νοσηλεύτρια και μου έχει πει παρα πολλες ιστοριες. Πίστεψέ με, το βαμβάκι είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί :P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,183 μηνύματα.
Πωωω κι εγώ ανατριχιάζω με το βαμβάκι. Ακόμα και με τα ροδάκινα που έχουν αυτό το βελούδο. :bounce:
Πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να το βρέξεις με οινόπνευμα, οπότε το υγρό όπως θα ξέρεις, σώζει την κατάσταση!
Σε νιώθω για το ροδάκινο φουλ. Για την ακρίβεια δεν χρειάζεται καν να το έχω στα χέρια μου, αρκεί να σκεφτώ την αίσθηση του για να ανατριχιάσω.

Πάντως,θα μπορούσε να φοράει γάντια ο φίλος μας,όπως είναι και κανονικά το σωστό νομίζω και να μην χρειάζεται να έρθει σε επαφή με το βαμβάκι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Σε νιώθω για το ροδάκινο φουλ. Για την ακρίβεια δεν χρειάζεται καν να το έχω στα χέρια μου, αρκεί να σκεφτώ την αίσθηση του για να ανατριχιάσω.

Πάντως,θα μπορούσε να φοράει γάντια ο φίλος μας,όπως είναι και κανονικά το σωστό νομίζω και να μην χρειάζεται να έρθει σε επαφή με το βαμβάκι.
Νομίζω ότι και με γάντια υπάρχει ανατριχίλα όταν το βαμβάκι είναι στεγνό γιατί αντιλαμβάνεται τις ξηρές στρώσεις έστω και λίγο να το πιέσεις :(
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,183 μηνύματα.
Νομίζω ότι και με γάντια υπάρχει ανατριχίλα όταν το βαμβάκι είναι στεγνό γιατί αντιλαμβάνεται τις ξηρές στρώσεις έστω και λίγο να το πιέσεις :(
Oh...Απο την μια είναι ανόητος λόγος να μην κάνει αυτό το επάγγελμα εφόσον το θέλει αρκετά λόγω αυτού, απο την άλλη τίθεται και το ερώτημα πως θα κάνει την δουλειά του.

Ίσως να υπάρχει περίπτωση κάποιος να μπορεί να συνηθίσει ; Δεν ξέρω.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Oh...Απο την μια είναι ανόητος λόγος να μην κάνει αυτό το επάγγελμα εφόσον το θέλει αρκετά λόγω αυτού, απο την άλλη τίθεται και το ερώτημα πως θα κάνει την δουλειά του.

Ίσως να υπάρχει περίπτωση κάποιος να μπορεί να συνηθίσει ; Δεν ξέρω.
Εγώ ανατριχιάζω αλλά όχι σε δυσλειτουργικο επίπεδο. Δε νομίζω να είναι δυσλειτουργικο το θέμα, αλλά απλή ανησυχία.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,183 μηνύματα.
Εγώ ανατριχιάζω αλλά όχι σε δυσλειτουργικο επίπεδο. Δε νομίζω να είναι δυσλειτουργικο το θέμα, αλλά απλή ανησυχία.
Όσο μπορεί να κάνει την δουλειά του δεν θα έχει θέμα σίγουρα. Απλά δεν θα είναι και η καλύτερη στιγμή της ημέρας του όταν θα πιάνει το βαμβάκι:laugh:. Πάντως πιο πολύ με γάζες θα λειτουργεί πιστεύω.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Όσο μπορεί να κάνει την δουλειά του δεν θα έχει θέμα σίγουρα. Απλά δεν θα είναι και η καλύτερη στιγμή της ημέρας του όταν θα πιάνει το βαμβάκι:laugh:. Πάντως πιο πολύ με γάζες θα λειτουργεί πιστεύω.
Ξέρω κουλό αλλά τα βαμβακακια καθαρισμού προσώπου που έχουν λία επιφάνεια και είναι πιο λεπτά είναι πιο ανεκτικα στο χέρι. Αν πρέπει να κάνεις ένεση σε κάποιον ούτως ή άλλως το βρέχεις με οινόπνευμα και μετά δεν υπάρχει θέμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,183 μηνύματα.
Ξέρω κουλό αλλά τα βαμβακακια καθαρισμού προσώπου που έχουν λία επιφάνεια και είναι πιο λεπτά είναι πιο ανεκτικα στο χέρι. Αν πρέπει να κάνεις ένεση σε κάποιον ούτως ή άλλως το βρέχεις με οινόπνευμα και μετά δεν υπάρχει θέμα.
Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ οτι ενδεχομένως θα μπορεί να ρίξει κάποιο υγρό όπως νερό ή οινόπνευμα και ενδεχομένως να μην τον ανατριχιάζει τόσο. Υπάρχουν λύσεις οπότε, είναι κρίμα να τον ανησυχεί αυτό. Και όντως δεν χρησιμοποιούν τον βαμβάκι που έχουμε στο σπίτι συνήθως. Για τα εμβόλια συγκεκριμένα χατζαπλαστ είναι εαν θυμάμαι καλά με το βαμβάκι στην εσωτερική επιφάνεια. Δεν το αγγίζει καν δηλαδή, ενώ για απολύπανση είναι νομίζω όπως λες, λεπτά και λία που δεν ενοχλούν τόσο.
 

George L12

Νεοφερμένος

Ο George L12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ξέρω κουλό αλλά τα βαμβακακια καθαρισμού προσώπου που έχουν λία επιφάνεια και είναι πιο λεπτά είναι πιο ανεκτικα στο χέρι. Αν πρέπει να κάνεις ένεση σε κάποιον ούτως ή άλλως το βρέχεις με οινόπνευμα και μετά δεν υπάρχει θέμα.
Αχ ναι ισχύει και με αυτό ας πούμε δεν έχω θέμα καθόλου ακριβώς επειδή είναι πιο λεπτό και όχι έτσι όπως είναι το άλλο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δοκιμασε να παρεις μια στηλη με βαμβακι και να "παιζεις" μαζι της ασυναισθητα με τα χερια σου.
Θεωρητικα παντα, εαν το κανεις αυτο συστηματικα για καποιο καιρο, θα εξασκησεις τον εγκεφαλο σου να το "συνηθισει" σε ενα βαθμο. Νομιζω στην ψυχολογια ο ορος λεγεται γνωστικη-συμπεριφορικη θεραπεια, αλλα ψυχολογος δεν ειμαι μπορει να κανω λαθος.

Εγω απο την αλλη δεν αντεχω με τιποτα την Πουδρα που εχουν μεσα τα εξεταστικα γαντια. Συγκεκριμενα την αισθηση των χεριων μου οταν βγαζω τα γαντια. Ποτε δεν το συνηθισα οποτε ειτε τα πλενω καλα μετα, ειτε απλα δεν χρησιμοποιω τετοια.
 
Top