Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας 8ελω την βοηθειασας για την σχολη που θελω να περασω.
Θελω να περασω (Πληροφορικη) αλλα δεν θελω να γινω δασκαλος θελω να γινω προγραμματιστης.Ποια σχολη πρεπει να δηλωσω ακριβος?Και πρεπει να παρω και Οικονομια?(εαν ειναι στο 5 πεδιο φυσικα).Θελω την βοηθεια σας γρηγορα γιατι καιγομαι κυριολεκτικα.

Δεν διαλεξα Οικονομια και ετσι εαν χρειαζεται να αλλαξω οσο το δυνατον γρηγοροτερα

Ευχαριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική μαζί με μαθηματικά και φυσική πήγαινε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός υπολογιστών.

Αλλά αν θέλεις ΜΟΝΟ πληροφορική η λύση είναι το di. Τα οικονομικά ίσως έκανες καλά που δεν τα διάλεξες ειδικά αν είσαι πολύ καλός Μαθηματικά και Φυσική.

Γενικά να ξέρεις, όπου και να πας (ακόμη και Μαθηματικό) αν θες μπορείς να ΜΗΝ γίνεις καθηγητής. Το καλύτερο ίσως που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάξεις τους Οδηγούς σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η λυση di? δεν καταλαβα :P
και ξες πως μπορω να βρω τους Οδηγούς σπουδών?

Σαν τι δουλεια μπορω να πιασω εαν βγαλω μια σχολη πληροφορικης?
και 8α βγαζω λεφτα η 8α ψαχνω δουλεια μια ζωη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
di = https://www.di.uoa.gr/

Μετά από το di μπορείς να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό, εσύ με τι θα ήθελες να ασχοληθείς;

Όσο για το οικονομικό θέμα, θα ακούσεις αρκετές απόψεις αλλά κυρίως αρνητικές απόψεις.

Εγώ το μόνο που μπορώ να προσθέσω σε αυτό το σημείο είναι ότι o S. Job δεν έχει τελειώσει κάποια σχολή ενώ ο B. Gates πρόσφατα πήρε πτυχίο. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα.

Αν σε ενδιαφέρει το χρήμα και μόνο αυτό ίσως δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει ΤΟΣΟ η σχολή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν με νιαζει το χρημα και πολυ,απλος ξες τα λογια τον γονιων,και φυσικα εαν περασω και μετα δεν βρισκω δουλεια σε αυτο το επαγγελμα θα απογοητευτω πολυ.Βασικα εχω εναν φιλο που ηταν προγραμματιστης και επειδη δεν εβρισκε δουλεια αλλαξε επαγγελμα.Δεν θελω να φτασω σε αυτο το σημειο και να εχω σπαταλησει χρονο και ευκαιριες για κατι καλητερο.
Αυτο που θελω να γινω ειναι (προγραμματιστης-τεχνικος INTERNET-και Μηχανικος Υλικου και ετσι..δεν με χαλαει)
Τωρα το Μηχανικος Υπολογιστων ειναι Τεχνικος ετσι? και σε ποιο πεδιο ειναι? χD


Το di ειναι σαν ενα πτυχιο? και μετα πρεπει να παω σε σχολη για αυτο που θελω να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To di είναι ένα τμήμα του Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών

Το μηχανικός δεν είναι τόσο Τεχνικός, είναι κάτι πιο ανώτερο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν θες μόνο προγραμματισμό ΜΑΚΡΙΑ απο ΗΜΜΥ και DI!!!
Το DI, απ'οσο έχω καταλάβει είναι κάτι σαν light ΗΜΜΥ.
Απο τους ΗΜΜΥ έχω και προσωπική εμπειρία (2 χρόνια ήμουν εκεί) και ελάχιστα τους ενδιαφέρει το software και ο προγραμματισμός.
Τώρα είμαι Πληροφορική ΑΣΟΕΕ και μέχρι στιγμής φαίνεται αυτό ακριβώς που ήθελα, οπότε αυτή σου προτείνω. :)

Το di ειναι σαν ενα πτυχιο? και μετα πρεπει να παω σε σχολη για αυτο που θελω να κανω?

DI = Τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ
ΗΜΜΥ = Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών (έχει σε κάθε πολυτεχνείο της Ελλάδας, εγώ ήμουν στου ΑΠΘ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΤΙ πιστευετε οτι εχει πιο πολυ ζητησει προγγραμματιστης η κατι αλλο? Δεν 8ελω να παρω πτυχιο και να μεινω ετσι χD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει καθαρά προγραμματισμός θα συμφωνησω με Μισέλ για Πληροφορική στην ΑΣΟΕΕ ,όπου απ' όσο ξέρω επικεντρώνουν περισσότερο σε προγραμματισμό.
Τωρα σε πολυτεχνικες σχολες μηχανικων υπολόγιστών ειναι δυσκολο να διδασκονται μονο γλωσσες προγραμματισμου.Καλυπτουν αρκετους "χώρους" της πληροφορικής (χοντρικά: Hardware,Software,τομείς που αναπτυσουν αλγοριθμους και ασχολούνται με πιο "μαθηματικά" θέματα).
Παντως με οποιο τομεα κι αν θελεις να ασχοληθεις θα πρεπει να ξερεις να προγραμματιζεις :P .
Αν σε ενδιαφέρει να μαθεις σε βαθος την επιστημη θα προτεινα να προσανατολιστεις προς ενα τμημα μηχανικών υπολογιστών.
Για οδηγους σπουδων κανε μια αναζητηση στο google και θα σου βγαλει αρκετους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΤΙ πιστευετε οτι εχει πιο πολυ ζητησει προγγραμματιστης η κατι αλλο? Δεν 8ελω να παρω πτυχιο και να μεινω ετσι χD
Ζήτηση έχει οτιδήποτε το αγαπάς και είσαι πραγματικά ΠΟΛΥ καλός σε αυτό.

Αν διαλέξεις με τι θα ασχοληθείς με βάση τη ζήτηση του, είσαι φάουλ διότι:
1. Το οτι έχει ζήτηση τώρα δεν σημαίνει οτι θα έχει και όταν αποφοιτήσεις
2. Μυριάδες άλλοι σκέφτονται έτσι, γιατί να πάρουν εσένα;
3. Αν το διαλέξεις με αυτό το κριτήριο, και το βλέπεις απλά σαν μέσο βιοπορισμού, λίγο δύσκολο να το αγαπήσεις και να γίνεις πολύ καλός σε αυτό. Οπότε θα καταλήξεις να γκρινιάζεις για την ανεργία μαζί με τόσους άλλους, επειδή ουσιαστικά, έκανες λάθος επιλογή.

Το επάγγελμα είναι σαν ένας γάμος. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να είσαι ευτυχισμένος σε ένα γάμο απο συνοικέσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστω Παρα Πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν, ως απόφοιτος της σχολής Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης (Ηράκλειο) έχω να σου πω ότι (όπως είπε και η Michelle), αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός όλες οι σχολές μηχανικών υπολογιστών ΔΕΝ σου κάνουν. Εγώ (λογικά), θα σου προτείνω την δική μου σχολή, η οποία θεωρείται από τις καλύτερες στην Ελλάδα στον τομέα της και η οποία έχει την στήριξη του ΙΤΕ (Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, έχει σχέση/είναι η FORTHNET), με αποτέλεσμα να είναι γνωστή και αναγνωρισμένη διεθνώς, καθώς και να προσφέρει προοπτικές έρευνας, αλλά και άμεσης απορόφησης ακόμα και ως προπτυχιακός.
Να σε προειδοποιήσω όμως, ότι ο προγραμματισμός θέλει μεράκι και ενασχόληση περισσότερη από αυτήν που απαιτείται για να βγάλεις την σχολή. Πρέπει με άλλα λόγια να το γουστάρεις, χωρίς απαραίτητα να "καείς".

- Η ΑΣΟΕΕ είναι κατά βάση οικονομικό πανεπιστήμιο οπότε λογικό είναι να κατευθύνεται περισσότερο σε αυτόν τον τομέα.
- Οποιεσδήποτε σχολές μηχανολόγων μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών, είναι αυτό που λένε, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία και μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως να σου απαντήσω. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Κι εγώ παιδιά πάω φουλ γιαπληροφορική. Γουστάρω πολύ μαθηματικά και φυσική. Πιστεύετε ότι αν βγάλεις μία μαθηματική σχολή, μπορείς μετά εύκολα να κάνεις μεταπτυχιακό σε προγραμματισμό; Ή καλύτερα είναι να πας κατευθείαν σε σχολή πληροφορικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν ασχολείσαι με την πληροφορική και τον προγραμματισμό όσο κάνεις τα χρόνια στο μαθηματικό, τότε ΜΠΟΡΕΙ να έχεις τα φόντα να κάνεις ένα σοβαρό μεταπτυχιακό στην πληροφορική.
Εγώ πάντως θα έλεγα, ότι αν σ' αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική να πας κατευθείαν πληροφορική. Εκεί έχει σαν μαθήματα τα βασικά της φυσικής, αλλά και αρκετά περισσότερα μαθηματικά από το λύκειο, σε επίπεδο σχολής μαθηματικού. Επίσης, αν και θα με κράξουν οι μαθηματικοί του forum, το πτυχίο μαθηματικών, είναι σαφώς πιο δύσκολο να αποκτηθεί και κατά πολύ λιγότερο appreciated. Αν αγαπάς τα μαθηματικά του λυκείου σκέψου αν θα ήθελες να ασχοληθείς επαγγελματικά με πολύ ανώτερα μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θες προγραμματιστής; Όχι ΗΜΜΥ. Θα είναι από τα μεγαλύτερα λάθη της ζωής σου και δεν υπερβάλλω.

Έχω να σου προτείνω τη σχολή Μηχανικών του Bill στην Πάτρα, νομίζω λέγεται Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών, αν δεν κάνω λάθος. (Παίζει να τα 'χω μπερδέψει, αν όχι, το site είναι αυτό)


Αλλά μακριά από ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς Γιώργο είναι το μοναδικό τμήμα με το οποίο συγκρίνεται το τμήμα που πρότεινα. Τα δύο τους είναι τα καλύτερα της Ελλάδος στον τομέα πληροφορικής και απλά το πρώτο έχει την στήριξη όπως είπα του ΙΤΕ που του δίνει άλλον αέρα. Και τα δύο είναι πολύ αξιόλογα πάντως και αναγνωρισμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
- Οποιεσδήποτε σχολές μηχανολόγων μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών, είναι αυτό που λένε, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.

Να με συμπαθάς αγαπητέ Fandago αλλά ΠΛΕΟΝ η σχέση Μηχανολόγου - Ηλεκτρολόγου [σε επίπεδο σπουδών γιατί ... εκεί έξω είναι άλλη ιστορία] είναι... όση η δική μου με τα ...Γαλλικά [να σε ενημερώσω ότι γαλλικά έκανα μόνο στο σχολείο και έχω αποφοιτήσει εδώ και πολλά χρόνια]... ΚΑΑΑΑΠΟΥ, ΚΚΑΑΑΑΠΩΣ, ΚΑΑΑΑΠΟΤΕ μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο.

Θες προγραμματιστής; Όχι ΗΜΜΥ. Θα είναι από τα μεγαλύτερα λάθη της ζωής σου και δεν υπερβάλλω.

Αν και συμφωνώ ότι δεν είναι η ΒΕΛΤΙΣΤΗ επιλογή για προγραμματιστή να διαλέξει ΗΜΜΥ θεωρώ τουλάχιστον βιαστικό συμπέρασμα να αφορίζει κάποιος τόσο έυκολα έχοντας δει μόνο 1 ή 2 έτη [προπαρασκευαστικά, "γενικής παιδείας"] δλδ πολύ πριν μπει στις ροές και δει τι μπορεί να επιλέξει εκεί μέσα.

ΔΕΝ ασχολήθηκα με τις προγραμματιστικές ροές της σχολής μου (ΗΜΜΥ ΕΜΠ), οπότε δεν γνωρίζω τι παίζεται σε αυτές [πλην ενός εξαιρετικού κατά τη γνώμη μου μαθήματος Βάσεων Δεδομένων], οπότε δεν μπορώ να δώσω στοιχεία στο φίλο μας, απλά τουλ, ας μην είμαστε αφοριστικοί και ανακριβείς λόγω ελλειπών στοιχείων

[sorry george, αλλά στο έχω πει και κατ'ιδίαν ότι με 1,2 "λειψά" εξάμηνα νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο να βγάλεις συμπεράσματα για τη σχολή που πέρασες]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω λάβει υπόψην και σχόλια μεγαλυτέρων που ήθελαν να ασχοληθούν με πληροφορική και δεν τους κάλυψε τελικά η σχολή. :)




Then again, είπα κάτι, προσωπική άποψη, μπορεί ν' αλλάξει κάποια στιγμή, μην το δένουμε και κόμπο. :P


Καλημέρα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έχω λάβει υπόψην και σχόλια μεγαλυτέρων που ήθελαν να ασχοληθούν με πληροφορική και δεν τους κάλυψε τελικά η σχολή. :)

κι εγώ έχω να σου φέρω 15 ενθουσιασμένους προγραμματιστές-ΗΜΜΥτηδες (no joke στο γραφείο έχω 3 πάντως :P)... αλλά δεν μπορώ να πω "ααα... ελάτε ΗΜΜΥ, εγώ ξέρω (από τις Βάσεις) τι καλό μάθημα γίνεται και επίσης έλαβα υπόψη μου και αυτούς που όντως μπλέχτηκαν σε προγραμματιστικές ροές"!

και να το τονίζω με Bold ,Underline , whateva.

Γνώμη μου [εντελώς offtopic νομίζω στο Thread αυτο!:P:redface:] και δεν επιμένω, απλά δεν μου αρέσει ο αφορισμός [για κάποια από τα τμήματα που ειπώθηκαν έχω ιδίαν γνώμη που είναι εντελώς παντελώς διαφορετική από αυτήν που αναφέρθηκε αλλά φαντάζομαι ότι το καλύτερο για τον φιλο μας -στην επιλογή του- είναι να ακούσει τα θετικά των "υποψήφιων" σχολών οπότε λέω να την κρατήσω για ... εσωτερική κατανάλωση :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top