Συνέδριο Φυσικής 18-20 Δεκεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Στα άδυτα μονοπάτια της γνώσης

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΥΝΑΝΤΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ
ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΥΕΙ
…..…Στα άδυτα μονοπάτια της γνώσης

H Ένωση Ελλήνων Φυσικών συνεχίζοντας τις προσπάθειες των τελευταίων ετών, διοργανώνει σε συνέχεια των Φετινών Θερινών σχολείων ‘Σύγχρονης Φυσικής και Αστρονομίας’ μια πρωτότυπη και ξεχωριστή συνάντηση αριστούχων μαθητών Β΄και Γ΄ Γυμνασίου καθώς Ά και Β' Λυκείου του σχολικού έτους 2008-2009 στο ξενοδοχείο Ηνίοχος (Βεραντζέρου 26 στην Ομόνοια ) στις 18, 19 και 20 Δεκεμβρίου 2009 .(5 μαθητές ανά σχολείο μετά απο κλήρωση του σχολείου)
Οι συμμετέχοντες μαθητές σε αυτή την πρωτότυπη και δημιουργική συνάντηση θα έχουν την ευκαιρία μέσα από την άμεση επαφή τους με Διακεκριμένους Πανεπιστημιακούς Δασκάλους να κατανοήσουν σε βάθος θέματα Σύγχρονης Φυσικής, να εισαχθούν στην σύγχρονη επιστημονική γνώση και μέθοδο, καθώς και στις έννοιες που την συγκροτούν αποκτώντας κριτική και συνδυαστική σκέψη.
Οι μαθητές θα λάβουν περιληπτικές σημειώσεις καθώς και βεβαίωση παρακολούθησης .
Τα έξοδα διαμονής και διατροφής των μαθητών της επαρχίας θα καλυφθούν από την Ε.Ε.Φ καί όχι για τους συνοδούς .Οι μαθητές που θα συμμετάσχουν πρέπει να έχουν προαχθεί στην προηγούμενη τάξη με βαθμό άνω των 18 και στο μάθημα της Φυσικής με βαθμό άνω του 19 (μέσω φωτοτυπίας ελέγχου της τάξης του προηγουμένου έτους)'

https://www.eef.gr/happenings/view/159

Μήπως κάποιος απο εσας θα παρευρεθεί εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
και γω αυτο διαβαζα τωρα...μεγαλη συμπτωση....δυστυχως το βαθμο εκεινο ανω του 18 βεβαια δεν τον κατεχω οποτε....καλη πρωτοβουλια παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν θα παω. Πεφτει σε ασχημη ημερομηνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
19 στο ΜΟ της φυσική;Θα αρχίσω τώρα να βρίζω το φυσικό μου για το 14 στο Α τετράμηνο*(^*%(*$&#$%#^%^$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αρκετά συχνά τους επισκέπτομαι τώρα τελευταία, οπότε μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ανω του 19:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bravo αλλά το άνω του 19 δεν νομίζω να το χει κανείς στο Λύκειο μου(Θα πάω να το βουτήξω από το γιακά τον φούστη:mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι με κλήρωση, και δεδομένης της κακής μου τύχης σε παρόμοιες περιπτώσεις, μάλλον δε θα 'μαι. :P

Δε βαριέσαι, δε μπορούν να πάνε όλοι άλλωστε. Ας είναι ενδιαφέρον το συνέδριο για τους συμμετέχοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είναι με κλήρωση, και δεδομένης της κακής μου τύχης σε παρόμοιες περιπτώσεις, μάλλον δε θα 'μαι. :P

Δε βαριέσαι, δε μπορούν να πάνε όλοι άλλωστε. Ας είναι ενδιαφέρον το συνέδριο για τους συμμετέχοντες.

Εγώ δεν μπορώ να δηλώσω καν συμμετοχή:(Και η φάση είναι ότι η αστρονομία είναι κάτι με το οποίο θέλω να ασχοληθώ.Η Δεύτερη φορά που δεν μπαίνω σε πρόγραμμα για πολύ λίγο.

Kαλή τύχη σε όσους δηλώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Θα ειναι ενδιαφερουσα εκδηλωση, αλλα εκτος του οτι εχω ΜΟ 17,9 και στη φυσικη 18,9 (δεν ξερω πως εγινε αυτο το πραμα. ομως με παιρνει απ'οτι ρωτησε ο φυσικος μου)πεφτει σε περιοδο σκατε ολε, τελειωνουν υλες και αρχιζουν επαναληψεις, δεν μπορω να λειψω απο το φροντ. Θα ηθελα να παω παντως, αν και το να ακουω απο τις 10:30 το πρωι μεχρι τη 1 πραγματα που δεν πολυκαταλαβαινω δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να περναω την ωρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikeros

Νεοφερμένος

Ο mikeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γνωρίζοντας μερικούς από τους ομιλόντες... μπορώ να σου πω ότι αξίζει να πας γιατί θα σας τα παρουσιάσουν με τέτοιο τρόπο για να είναι κατανοητά σε εσάς.

1ος στόχος τους είναι να καταφέρουν να σας δείξουν μερικά πράγματα και εσείς με την κριτική σκέψη που διαθέτετε να ανοίξετε συζήτηση.

2ος στόχος είναι να δουν πως αντιδράτε σε μια γνώση που δεν είναι στα στενά πλαίσια του σχολείου, του φροντιστηρίου και των εξετάσεων ώστε να βγάλουν κάποια συμπεράσματα.

δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται ρεζίλι γιατί απλά δεν θα βαθμολογήσουν εσάς αλλά την δουλειά τους. θα πάτε εκεί και θα κάνετε μια ωραία συζήτηση που θα σας προσφέρει μερικές γνώσεις που μπορεί να σας κεντρίσουν το ενδιαφέρον και για τα μετέπειτα σχέδια σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
τελεια. Θα παω σιγουρα γιατι τα περισσοτερα αλλα παιδια που εχουν αρκετα καλους βαθμους ωστε να πανε στο συνεδριο δε νομιζω να ενδιαφερονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
γνωρίζοντας μερικούς από τους ομιλόντες... μπορώ να σου πω ότι αξίζει να πας γιατί θα σας τα παρουσιάσουν με τέτοιο τρόπο για να είναι κατανοητά σε εσάς.

1ος στόχος τους είναι να καταφέρουν να σας δείξουν μερικά πράγματα και εσείς με την κριτική σκέψη που διαθέτετε να ανοίξετε συζήτηση.

2ος στόχος είναι να δουν πως αντιδράτε σε μια γνώση που δεν είναι στα στενά πλαίσια του σχολείου, του φροντιστηρίου και των εξετάσεων ώστε να βγάλουν κάποια συμπεράσματα.

δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται ρεζίλι γιατί απλά δεν θα βαθμολογήσουν εσάς αλλά την δουλειά τους. θα πάτε εκεί και θα κάνετε μια ωραία συζήτηση που θα σας προσφέρει μερικές γνώσεις που μπορεί να σας κεντρίσουν το ενδιαφέρον και για τα μετέπειτα σχέδια σας!!!

mikeros μπορείς να πεις περίπου τι θέματα περιλαμβάνει το συνέδριο;

Εγώ πάντως θα πάω σίγουρα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ βγήκα πρώτος στο σχολείο μου από την Α τάξη και στη Φυσική είχα 20. Αλλά λόγια της γκαντεμιάς που με διακατέχει σε τέτοια θέματα μπορεί και να μην μπώ :p

Και πότε θα μας ενημερώσουν από τα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η διαταγή στα σχολεία έχει πάει.Μερικά βέβαια τα αγνοούν αυτά:iagree: Από μας τα 2 άτομα που πληρούν τις προυποθέσεις δεν μπορούν και ούτε θέλουν να πάνε :)

Για μισό!Ο μο στη φυσική πρέπει να ναι 19 και πάνω ή 20;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγώ βγήκα πρώτος στο σχολείο μου από την Α τάξη και στη Φυσική είχα 20. Αλλά λόγια της γκαντεμιάς που με διακατέχει σε τέτοια θέματα μπορεί και να μην μπώ :p
και εγώ 20 είχα. Γιατί λόγω γκαντεμιάς, θα κάνετε ...κληρωτίδα?

Και πότε θα μας ενημερώσουν από τα σχολεία;
υποτίθεται σας έχουν ήδη ενημερώσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ΙΙΙ, θα τα σπάσω όλα τη Δευτέρα. Μιλάμε είναι τελείως άσχετοι οι άνθρωποι. Εγώ θέλω να πάω στο συνέδριο φυσικής :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Φυσικά, πες τους οτι θα είναι και ο Ευκλείδης εκεί :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε, τότε λέω να μην έρθω..Χαχα

(Πλακίτσα)

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Οk 19 πρέπει να ναι ο Μο.Άιντε να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top