Σπούδασα Νομική, αλλά επιθυμώ να δώσω κατατακτήριες για να μπω σε Τμήμα Πληροφορικής

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημέρα. Είμαι απόφοιτος νομικής με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Τελείωσα την νομική του ΑΠΘ. Δυστυχώς όσο και αν μου αρέσει το αντικείμενο αυτό δεν μπορώ να βρω αξιοπρεπή δουλειά που να μου εξασφαλιζει τα βασικά έξοδα διαβίωσης και ασφάλεια υγείας. Έχω στείλει σε όλη την Ελλάδα και σε άσχετες ακόμη δουλειες πλέον. Αλλά τίποτε. Δυστυχώς για μένα δεν υπάρχει η λύση του εξωτερικού ως δικηγορος. Το πτυχίο μου δεν παρέχει καμία κινητικότητα λόγω διαφοράς δικαίου και δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο. Το έχω επιβεβαιώσει κατόπιν επικοινωνίας με αλλοδαπές αρχές. Η λύση λοιπόν που σκέφτηκα είναι να δώσω κατατακτήριες για πληροφορική. Όμως είμαι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση και οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν καθόλου. Ξέρω πως θα πρέπει να μάθω ξανά όλα τα μαθηματικά με τα οποία έχω χρόνια να ασχοληθώ. Αλλά είμαι αποφασισμένος. Το θέμα είναι πως αν περάσω πληροφορικη και συνεχιστεί αυτή η απελπιστική κατάσταση είναι πιθανόν να είναι άνεργος και ανασφαλιστος για άλλα τέσσερα χρόνια. Επίσης ειμαι επαρχία. Αν περάσω στην σχολή και δουλεύω πάρτ τάιμ για 300 ευρώ δεν θα μου φθάνει ούτε για το ενοίκιο. Σκέφτομαι επειδή γνωρίζω άριστα Γερμανικα και αγγλικά να σπουδάσω εξ αρχής Γερμανία αφού θα έχω δουλέψει σε άσχετο αντικείμενο με την νομική αναγκαστικά και θα έχω κάποια χρήματα στην άκρη. Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,
Ένα ποστ που δεν το έχω ξανά διαβάσει για την οπτική της Νομικής, από άτομο σχετικό με τον τομεα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, τι ενέργειες έκανες από όταν πήρες το πτυχίο Νομικής και τελικά φάνηκαν άκαρπες. Αναφέρεις ότι έφαγες εργασία σε όλη την Ελλάδα αλλά τιποτα, λίγο πιο αναλυτικά αν μπορείς να μας πεις.
Επίσης, το κομμάτι της αναγνώρισης του πτυχίου Νομικής στο εξωτερικό, επειδή θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Δεν αναγνωρίζεται καθόλου ή απαιτείται να δώσει ο ενδιαφερομενος πτυχιούχος Νομικής για εξωτερικό, έξτρα μαθήματα προκειμένου να αναγνωριστεί το πτυχίο του στην εκάστοτε χώρα (για ποιες χώρες το έψαξες και είδες πως υπάρχει τέλμα και τι ζητάνε αυτές οι χώρες, ώστε να ξεκλειδώσει η δυνατότητα εργοδότησης εκεί με πτυχίο Νομικής).

Ως προς αυτά που ρωτάς. Καλύτερη προοπτική από τη στιγμή που γνωρίζεις Γερμανικά να πας στην Γερμανία να εργοδοτηθεις σε άσχετα πράγματα, αν το πτυχίο νομικής δεν αναγνωρίζεται εκεί. Θα μπορούσες να σπούδαζες εκεί κάτι από τη στιγμή που είναι δωρεάν τα πανεπιστήμια. Δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή η Πληροφορική ή τα Οικονομικά για Ελλάδα, εννοώ ενδεχομένως να μην έχουν την αποκατάσταση που ελπίζεις να βρεις. Όπως είπες, είναι ριψοκίνδυνο να περάσεις αλλά 4 χρόνια σπουδών+ Προετοιμασία για κατακτηριες ή πανελλήνιες (1-2 χρόνια) για να σπουδάσεις κάτι το οποίο μπορεί να μην αποδώσει.
Έχεις σκεφτει να έκανες μεταπτυχιακο σε κάποιον hot τομέα της Νομικής ή σχετικό με Οικονομικά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλημέρα. Είμαι απόφοιτος νομικής με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Τελείωσα την νομική του ΑΠΘ. Δυστυχώς όσο και αν μου αρέσει το αντικείμενο αυτό δεν μπορώ να βρω αξιοπρεπή δουλειά που να μου εξασφαλιζει τα βασικά έξοδα διαβίωσης και ασφάλεια υγείας. Έχω στείλει σε όλη την Ελλάδα και σε άσχετες ακόμη δουλειες πλέον. Αλλά τίποτε. Δυστυχώς για μένα δεν υπάρχει η λύση του εξωτερικού ως δικηγορος. Το πτυχίο μου δεν παρέχει καμία κινητικότητα λόγω διαφοράς δικαίου και δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο. Το έχω επιβεβαιώσει κατόπιν επικοινωνίας με αλλοδαπές αρχές. Η λύση λοιπόν που σκέφτηκα είναι να δώσω κατατακτήριες για πληροφορική. Όμως είμαι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση και οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν καθόλου. Ξέρω πως θα πρέπει να μάθω ξανά όλα τα μαθηματικά με τα οποία έχω χρόνια να ασχοληθώ. Αλλά είμαι αποφασισμένος. Το θέμα είναι πως αν περάσω πληροφορικη και συνεχιστεί αυτή η απελπιστική κατάσταση είναι πιθανόν να είναι άνεργος και ανασφαλιστος για άλλα τέσσερα χρόνια. Επίσης ειμαι επαρχία. Αν περάσω στην σχολή και δουλεύω πάρτ τάιμ για 300 ευρώ δεν θα μου φθάνει ούτε για το ενοίκιο. Σκέφτομαι επειδή γνωρίζω άριστα Γερμανικα και αγγλικά να σπουδάσω εξ αρχής Γερμανία αφού θα έχω δουλέψει σε άσχετο αντικείμενο με την νομική αναγκαστικά και θα έχω κάποια χρήματα στην άκρη. Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας.

Θα μπορούσε το ποστ σου να αποτελέσει παράδειγμα πλάνης για τις προοπτικές της Νομικής έναντι άλλων επιστημών στην Ελλάδα κάτι που έχει ως συνέπεια να φουσκώνει τα μυαλά των μαθητών και νομίζουν ότι η κοινωνία θα κατεβάσει τα βρακιά της όταν δει απόφοιτο Νομικής! Κρίμα.. για το τόσο διάβασμα. :(

Πριν μπεις στη διαδικασία για σπουδές στην Πληροφορική, γιατί δεν εξετάζεις ένα μεταπτυχιακό στη Γερμανία σε κλάδο σχετικά με το εργατικό δίκαιο και φορολογία; Για να μην πετάξεις στα σκουπίδια τόσα χρόνια διάβασμα. Υπάρχουν πολλές εταιρίες φοροτεχνικών στην Γερμανία που σίγουρα θα χρειάζονταν έναν πτυχιούχο με σπουδές Νομικής ή τουλάχιστον κάποιον που να κατανοεί την νομική σκέψη. Τα τελευταία χρόνια λόγω της μαζικής εισόδου αλλοδαπών (κυρίως Τούρκων και Σύριων) που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα, οι φοροτεχνικοί σύμβουλοι (Steuerberater) κάνουν χρυσές δουλειές. Σκέψου ότι δεν δέχονται άλλα ραντεβού πλέον! για μια απλή φορολογική δήλωση.

Η Πληροφορική όσο και αν φαντάζει θετική προοπτική, δεν σημαίνει ότι η αγορά εργασίας είναι στο ίδιο μήκος κύματος. Βρωμάει ο τόπος ειδικά στη Γερμανία και από διάφορες βαθμίδες (μη Πανεπιστημιακές) και με καλύτερο βιογραφικό σε σχέση με το δικό σου. Οι Γερμανοί και ειδικά Τούρκοι-Γερμανοί, της γενιάς του 2000 έχουν κάνει πολύ καλές σπουδές με το νέο εκπαιδευτικό σύστημα (σπουδές-πρακτική) και φυσικά έχουν το "know-how-to" λόγω των προγραμμάτων σπουδών που έχουν από το σχολείο ακόμη. Δεν φτάνουν ξαφνικά στα 17 ή στα 24 και λένε θέλω να σπουδάσω Πληροφορική. Υπάρχει η βάση και ο τρόπος σκέψης για την κάθε επαγγελματική κατεύθυνση ήδη από την μέση εκπαίδευση. Γενικά στην Δ.Ευρώπη δεν θα συναντήσεις νέους ακόμη και άνω των 30 ετών να σκέφτονται τις κατατακτήριες.

Το θέμα δεν είναι να σπουδάσεις επειδή "πουλάει" (η μισή αλήθεια) όσο να κάνεις κάτι που να το αγαπάς. Γνωρίζω απόφοιτους μεταπτυχιακού κύκλου στην επιστήμη των Data με πτυχίο Πληροφορικής Ελλάδας ή εξωτερικού και δεν μπορούν να βρουν ή να στεριώσουν σε μια αξιοπρεπή δουλειά. Ακόμη και στο εξωτερικό οι απαιτήσεις της αγγελίας δεν ανταποκρίνονται σε ένα πραγματικό προφίλ επιστήμονα Πληροφορικής. Η εκμάθηση των Μαθηματικών όσο και αν δηλώνεις αποφασισμένος να τα ξαναδιαβάσεις, δεν είναι μια απλή υπόθεση. Τα Μαθηματικά ειδικά στο Πανεπιστήμιο ακόμη και σε ένα Τμήμα Πληροφορικής δεν έχουν σχέση με τα Μαθηματικά του σχολείου, δηλαδή, αλλάζει η προσέγγιση σκέψης και φυσικά η εξοικείωση με νέο φορμαλισμό.

Κατά την γνώμη μου, η πληροφορική είναι ένα καμένο χαρτί αν δεν συνδυαστεί με καλό προγραμματισμό ή και μια δεύτερη επιστήμη (δεύτερο πτυχίο) στην καλύτερη των περιπτώσεων και φυσικά ότι θα υπάρχει η ψυχοσωματική διάθεση ανά διετία για να αναβαθμίζεσαι σαν τα ...λογισμικά! Τώρα μπορεί να λες ότι θα κυλίσεις και ολόκληρα βουνά μέχρι να πετύχεις αυτό που θες, λόγω της οικογενειακής απελπισίας, αλλά σκέψου ότι μετά από δυο χρόνια δεν θα είσαι ο ίδιος άνθρωπος σε επίπεδο αντοχών και φυσικά, αντιλήψεων. Πόσο μάλλον μετά από μια 4-5ετία.

Πριν κάνεις ένα παράτολμο βήμα κάθισε και σκέψου μέσα στην οικονομική σου απόγνωση:

- πώς ξέρεις ότι σ' ενθουσιάζει η πληροφορική;
- υπάρχει plab b αν δεν πετύχει επαγγελματικά η πληροφορική;
- ξέρεις ποια θα είναι η κατεύθυνση προοπτικών της πληροφορικής της επόμενης 5-10ετίας;
- πώς θα αποφύγεις τον σκόπελο της μηδενικής εργασιακής προϋπηρεσίας στην πληροφορική;


Φιλικά, εύχομαι κάθε καλό και όχι βιαστική σκέψη! :flowers:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ετρεχε μεχρι προσφατα μία προκυρηξη στο στρατο για δικαστικους γραμματεις (αξιωματικους) γιατι δεν το τσεκαρες;
Με στρατους και βλακειες εχεις ξεμπερδεψει;
Μια αμεση λυση ειναι το εποπ που θα τρεξει συντομα, ντρεπομαι που το λεω ομως. Το αναφερω επειδη εξηγεις οτι ειναι ασχημη με τα λ7 η κατασταση.

Μην σκας ομως, αν κατι δεν σου βγαινει και εχεις αξιοποιησει καθε πιθανη και διαθεσιμη λυση, αντε γεια παρατα το στη ψυχρα. Ειναι αλλο πραγμα το να προσπαθουμε για κατι καλυτερο και αλλο να χανουμε το χρονο μας.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παντως απο οτι εχω διαβασει στο σαιτ υπαρχει και επιλογη της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης... Ξερω πολυ υποβιβαστικο για εναν αποφοιτο Νομικης αλλα ειναι και αυτη μια επιλογη...
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλους ανεξαιρέτως. Έχω ολοκληρώσει και την θητεία και μετά τελείωσα την πρακτική. Όταν τελείωσα τις σπουδές δεν έκανα μεταπτυχιακό σε κάτι νομικό διότι δεν βρίσκω κανένα νόημα να εξειδικευτω σε κάτι νομικό χωρίς να διευρύνω τα επαγγελματικά μου δικαιώματα. Μόνο ένα δεύτερο πτυχίο θα μου διεύρυνε τα δικαιώματα και τους τομείς. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να αποκτήσω ένα πτυχίο το οποίο εν αντιθέσει με της νομικής δεν αλλάζει από χώρα σε χώρα και δεν θέλει άπειρες νομοθετικές προϋποθέσεις και χρόνια για να εξομοιωθεί με αλλοδαπές πτυχία. Έχω ψάξει εργασία ως δικηγόρος σε όλη την Ελλάδα και σε όλη την ΕΕ. Αλλά κανένα αποτέλεσμα απολύτως. Το πτυχίο μου με δεσμεύει στο ελληνικό κράτος.

Όσο για την απάντηση ότι είναι αργά να ξεκινήσω την πληροφορική την σέβομαι ως διαφορετικη άποψη αλλά έχω μπει στην διαδικασία να κάνω κάτι το οποίο θα βελτιώσει την ζωή μου και ότι να την χειροτερέψει. Θέλω να κάνω κάτι σε θετικές επιστήμες που είναι ίδιες παντού. Γνωρίζω δικηγόρους με δύο και τρία μεταπτυχιακα που παίρνουν 300 ευρώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγχωρήστε μου τα λάθη. Γράφω από κινητό
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Φιλε δικηγορε τη γνωριζω την κατασταση και μπραβο σου που το αποτυπωνεις οπως ειναι. Λιγοι εχουν την αξιοπρεπεια να το παραδεχθουν.
Πριν μερικα χρονια αντιμετωπισα κι εγω πολυ παρομοια πραγματα στο ξεκινημα οποτε σε αισθανομαι. Εστρωσε μετα αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο.

Να τολμησεις προφανως, ακομη και εαν δεν σου βγει, ακομη και αν δεν ειναι απαραιτητα πληροφορικη. Και να μην δεχθεις ποτε να μην αναγνωρισουν ή να εκμεταλλευτουν για 300Ε τον κοπο και τις μεχρι τωρα σπουδες σου. Εστω κι αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να αλλαξεις κλαδο.
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φιλε δικηγορε τη γνωριζω την κατασταση και μπραβο σου που το αποτυπωνεις οπως ειναι. Λιγοι εχουν την αξιοπρεπεια να το παραδεχθουν.
Πριν μερικα χρονια αντιμετωπισα κι εγω πολυ παρομοια πραγματα στο ξεκινημα οποτε σε αισθανομαι. Εστρωσε μετα αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο.

Να τολμησεις προφανως, ακομη και εαν δεν σου βγει, ακομη και αν δεν ειναι απαραιτητα πληροφορικη. Και να μην δεχθεις ποτε να μην αναγνωρισουν ή να εκμεταλλευτουν για 300Ε τον κοπο και τις μεχρι τωρα σπουδες σου. Εστω κι αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να αλλαξεις κλαδο.
Χαίρομαι που συμφωνείς. Ναι δεν δέχομαι να γίνω δούλος κανενος. Το ωρομισθιονγια εργάτη στα χωράφια είναι πολύ υψηλότερο από λεφτά που παίρνει ένας δικηγόρος. Το λέω έχοντας κάνει και τις δύο δουλειες. Απλά δυνατότητα να έχω κάποια χρήματα και να σπουδάσω παράλληλα μόνο Γερμανία νομίζω ότι θα έχω. Αν περάσω θεσσαλονικη και κάνω κάτι πάρτ Τάιμ θα ανέρχεται μόνο στα 300. Απλά δεν βγαίνει. Όσο για την κατάσταση νομίζω ότι η νομική είναι πολύ περιοριστική και υπάρχει πολύ μεγάλη παραπλάνηση. Λυπάμαι που το λέω επειδή μου αρέσει που σαν επιστήμη αλλά κανοντας ο.τι μου αρέσει έχω βρεθεί σε δυσμενεστατη θέση. Ευτυχώς έχω τις γλώσσες που τελικά ίσως φανο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως φανούν χρησιμες
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Συγνωμη, ξερεις κανεναν δικηγορο ή δικηγορικη εταιρεια που να προσλαμβανει αποφοιτο χωρις καν μεταπτυχιακο?Επειδη εχω μητερα στο σωμα, δεν ξερω κανεναν.Η Ε.Ε δεν προσλαμβανει ευκολα και ιδιως χωρις μεταπτυχιακο.
Ποσα λεφτα ζητας?Πιστευεις οτι ειναι τοσο μαλακες για να δωσουν χιλιαρικο ή 800 σε ενα ατομο χωρις εργασιακη εμπειρια?Δεν σου λεω να δουλεψεις για 300 ευρω σε καμια περιπτωση, αλλα μιας και εισαι στην αρχη μην περιμενεις πουθενα πανω απο 700 ευρω, μην σου πω και 600.Για να παρει καποιος το χιλιαρικο πρεπει να βγαλει δουλεια που αξιζει τρια χιλιαρικα.Ετσι παει στον ιδιωτικο τομεα, ειτε το θελουμε, ειτε οχι.
Επισης ακουω οτι με το πτυχιο της νομικης μπορεις να πας να δουλεψεις στην Γερμανια.ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.Το δικαιο σε καμια περιπτωση δεν το ιδιο.Ακομα και με μεταπτυχιακο, παλι θα εισαι σε μειονεκτικη θεση.Για να δουλεψει καποιος ως δικηγορος ή ως νομικος συμβουλος σε αλλη χωρα πρεπει να κατεχει πτυχιο της χωρας αυτης.Τελεια και παυλα.
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συγνωμη, ξερεις κανεναν δικηγορο ή δικηγορικη εταιρεια που να προσλαμβανει αποφοιτο χωρις καν μεταπτυχιακο?Επειδη εχω μητερα στο σωμα, δεν ξερω κανεναν.Η Ε.Ε δεν προσλαμβανει ευκολα και ιδιως χωρις μεταπτυχιακο.
Ποσα λεφτα ζητας?Πιστευεις οτι ειναι τοσο μαλακες για να δωσουν χιλιαρικο ή 800 σε ενα ατομο χωρις εργασιακη εμπειρια?Δεν σου λεω να δουλεψεις για 300 ευρω σε καμια περιπτωση, αλλα μιας και εισαι στην αρχη μην περιμενεις πουθενα πανω απο 700 ευρω, μην σου πω και 600.Για να παρει καποιος το χιλιαρικο πρεπει να βγαλει δουλεια που αξιζει τρια χιλιαρικα.Ετσι παει στον ιδιωτικο τομεα, ειτε το θελουμε, ειτε οχι.
Επισης ακουω οτι με το πτυχιο της νομικης μπορεις να πας να δουλεψεις στην Γερμανια.ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.Το δικαιο σε καμια περιπτωση δεν το ιδιο.Ακομα και με μεταπτυχιακο, παλι θα εισαι σε μειονεκτικη θεση.Για να δουλεψει καποιος ως δικηγορος ή ως νομικος συμβουλος σε αλλη χωρα πρεπει να κατεχει πτυχιο της χωρας αυτης.Τελεια και παυλα.
Δεν ανέφερα πουθενά ότι επιδιώκω χιλιάρικα. Δεν έχω ούτε βασικό μισθό ως νέος δικηγόρος. Επιπλέον έψαξα και άσχετες δουλειες στην Ελλάδα όχι μόνο νομικές. Όσον αφορά την Γερμανία διάβασε καλύτερα όσα έγραψα. Είπα επί λέξει να πάω Γερμανία σε άσχετη δουλειά και να σπουδάσω εκεί πληροφορική.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλημέρα. Είμαι απόφοιτος νομικής με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Τελείωσα την νομική του ΑΠΘ. Δυστυχώς όσο και αν μου αρέσει το αντικείμενο αυτό δεν μπορώ να βρω αξιοπρεπή δουλειά που να μου εξασφαλιζει τα βασικά έξοδα διαβίωσης και ασφάλεια υγείας. Έχω στείλει σε όλη την Ελλάδα και σε άσχετες ακόμη δουλειες πλέον. Αλλά τίποτε. Δυστυχώς για μένα δεν υπάρχει η λύση του εξωτερικού ως δικηγορος. Το πτυχίο μου δεν παρέχει καμία κινητικότητα λόγω διαφοράς δικαίου και δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο. Το έχω επιβεβαιώσει κατόπιν επικοινωνίας με αλλοδαπές αρχές. Η λύση λοιπόν που σκέφτηκα είναι να δώσω κατατακτήριες για πληροφορική. Όμως είμαι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση και οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν καθόλου. Ξέρω πως θα πρέπει να μάθω ξανά όλα τα μαθηματικά με τα οποία έχω χρόνια να ασχοληθώ. Αλλά είμαι αποφασισμένος. Το θέμα είναι πως αν περάσω πληροφορικη και συνεχιστεί αυτή η απελπιστική κατάσταση είναι πιθανόν να είναι άνεργος και ανασφαλιστος για άλλα τέσσερα χρόνια. Επίσης ειμαι επαρχία. Αν περάσω στην σχολή και δουλεύω πάρτ τάιμ για 300 ευρώ δεν θα μου φθάνει ούτε για το ενοίκιο. Σκέφτομαι επειδή γνωρίζω άριστα Γερμανικα και αγγλικά να σπουδάσω εξ αρχής Γερμανία αφού θα έχω δουλέψει σε άσχετο αντικείμενο με την νομική αναγκαστικά και θα έχω κάποια χρήματα στην άκρη. Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας.
Αστυνομια/Στρατο τα απορριπτεις; Νομιζω στην αστυνομια μπορεις να αξιοποιησεις το πτυχιο σου και θα εισαι και αμεσα αποκατεστημενος με αρκετα ικανοποιητικο για τα ελληνικα δεδομενα μισθο.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Προφανως αν μπορεσεις να εκμεταλλευτεις το γλωσσικο υποβαθρο, εαν δεις οτι μπορεις να την κανεις "για εξω". Προφανως.

Δυστυχως, παρομοια κατασταση αντιμετωπιζουν πολλοι νεοι πτυχιουχοι, οπως φαινεται και στο αλλο θεμα για τους φιλολογους.

Θα σου πω μερικα πραγματα που θα σκεφτομουν στην περιπτωση σου (βγαζοντας εξω τη λυση του εξωτερικου):
Αρχικα, εαν υπαρχει εντονο οικονομικο προβλημα, και τιθεται θεμα διαβιωσης, νομιζω πρωτα απ ολα πρεπει να στοχευσει κανεις σε αυτο.
Μια λυση που συνδυαζει και πληροφορικη και νομικη ειναι το ηλεκτρονικο εμπορικο. Που ενισχυεται στη δεδομενη κατασταση λογω του ιου.
Μια αλλη, πιο αμεση λυση, ειναι αν εισαι κατω των 26, να κατσεις να στρωθεις ενα χρονο πανελληνιες και να περασεις αξιωματικων αστυνομιας. Τα μαθηματα τους εχουν μεγαλη σχεση με το δικαιο, που ειναι το στοιχειο σου και μεσα στο σωμα θα παρουσιαστουν αρκετες ευκαιριες για να αξιοποιησεις τις γνωσεις σου. Εχοντας εξασφαλισει παραλληλα μια αξιοπρεπη ζωη.
Δεν αποτελει τη βελτιστη λυση σιγουρα, και σε αλλες εποχες πιθανον θα με εβρισκε κανεις εναντια, αλλα δεδομενων των συνθηκων οι επιλογες φθινουν.
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αστυνομια/Στρατο τα απορριπτεις; Νομιζω στην αστυνομια μπορεις να αξιοποιησεις το πτυχιο σου και θα εισαι και αμεσα αποκατεστημενος με αρκετα ικανοποιητικο για τα ελληνικα δεδομενα μισθο.
Πώς ακριβώς μπορώ να το αξιοποιήσω στην αστυνομία; Τον στρατό τον απορρίπτω γενικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω σκοπό να δώσω πανελλήνιες. Οι κατατακτήριες μου φαίνονται πιο διαχειρισιμες έχοντας μιλήσει και με άλλους που έδωσαν ή το να πάω Γερμανία να σπουδάσω εκεί αν αποτύχουν όλα εδώ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πώς ακριβώς μπορώ να το αξιοποιήσω στην αστυνομία; Τον στρατό τον απορρίπτω γενικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω σκοπό να δώσω πανελλήνιες. Οι κατατακτήριες μου φαίνονται πιο διαχειρισιμες έχοντας μιλήσει και με άλλους που έδωσαν ή το να πάω Γερμανία να σπουδάσω εκεί αν αποτύχουν όλα εδώ
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αυτήν την στιγμη
Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει ενεργή διαδικασία στην αστυνομία και οι προκηρύξεις είναι ελάχιστες για πρόσληψη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτήν την στιγμη

Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει ενεργή διαδικασία στην αστυνομία και οι προκηρύξεις είναι ελάχιστες για πρόσληψη
Επίσης δεν έχω μεταπτυχιακό ούτε ειδικά κοινωνικά κριτήρια οπότε υστέρων όλων των άλλων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υστερώ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μόνο ο @J.Cameron και ο @Ryuzaki απάντησαν στοχευμένα. Ο Viedo μας δίνει πληροφορίες σε κάτι που δεν είναι κλασική επαγγελματική προοπτική. Θέσεις εργασίας τέτοιου τύπου που μπλέκει πολύ η γραφειοκρατία (και πάνε στο σφυριχτό) δεν έχουν σχέση με τις ανάγκες του θεματοθέτη. Θυμάμαι κάτι παρόμοιες θέσεις εργασίας στη Μετεωρολογία Στρατού που επίσης πάνε ...βολευτοί γαλονάδες (και όχι τόσο πολιτικό προσωπικό).

Όπως πολύ σωστά είπε ο @J.Cameron δεν μοιράζουν πουθενά λεφτά. Οπουδήποτε να πάει κάποιος και να ζητήσει δουλειά ακόμη και στο δημόσιο του εξωτερικού, θα πρέπει να αποδείξει έργο τον πρώτο καιρό για να μην φάει πόδι στην 5μηνη δοκιμαστική περίοδο. Να το ξαναπώ; Στη Γερμανία και Αυστρία σε μια θέση του δημοσίου (οποιασδήποτε βαθμίδας) αλλά και στον ιδιωτικό τομέα, υπάρχει 5μηνη δοκιμαστική περίοδος όπου εκεί κρίνονται όλα.

Το θέμα δεν είναι τόσο τα λεφτά αν θα είναι 800 ή 1500 ευρώ, όσο η αδήλωτη εργασία (μηδενικό ένσημο) και η εργασιακή παραβατικότητα της εργοδοσίας στον ιδιωτικό τομέα. Στην Ελλάδα αυτό περνάει. Αν ξεκινήσει κάποιος με ένα σταθερό 800άρι το μήνα και πλήρη εργοδοτική κάλυψη για τον πρώτο χρόνο μόνο, δεν θα ήταν άσχημα. Τα 300 ευρώ συγγνώμη αλλά είναι μποναμάς και όχι μισθός με βάση το ημερήσιο κόστος ζωής (πάγια έξοδα, διατροφή, συγκοινωνία / κόστη καυσίμου) στην Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι από τις χώρες με ακριβό επίπεδο ζωής αναλογικά των μισθών που δίνει (χωρίς να μιλάμε για παράλογες σπατάλες). Μόνο στην Κούβα συναντούμε κάτι μισθούς ισοδύναμους 5 ευρώ το μήνα! Βάση νόμου, μετά την πρώτη πενταετία υπολογίζονται τα ένσημα εργασίας (όπως συμβαίνει και στη Γερμανία). Άρα και ένα άλλο πρόβλημα είναι η εργασιακή σταθερότητα. Με τρίμηνες συμβάσεις αεριτζήδικες πώς να συμπληρώσει κάποιος 5ετία;

Επίσης δεν έχω μεταπτυχιακό ούτε ειδικά κοινωνικά κριτήρια οπότε υστέρων όλων των άλλων

Υστερώ

Εγώ να δεις πόσο υστερούσα και υστερώ. Σε πτυχία, μέγεθος, σωματοδομή κτλ. :whatever: Δεν πληρώ την χαρτολαγνεία του Ελληνικού κράτους ενώ ποιοτικά με αξιολόγησαν σε άλλη χώρα επαρκή πτυχιούχο με αξιόλογα προσόντα χωρίς πολλά πολλά και εννοείται ότι βρήκα δουλειά στο Πανεπιστήμιο.

Λυπάμαι που ζω στο εξωτερικό, με την έννοια ότι η ίδια μου η αγαπημένη χώρα μου με τον τρόπο της και την υποκρισία της, με έδιωξε. Δυστυχώς, ζoύμε σε έναν καπιταλισμό όπου κινούμαστε με βάση την ειλικρινή ανταπόκριση για τα προσόντα μας. Δεν έχουμε δεθεί σε κανένα σύστημα χώρας. Δεν θέλει η Ελλάδα κανέναν επιστήμονα, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ας κρατήσει αυτούς που έχει και ας τους ταϊζει με επίδομα ανεργίας για να κάνουν ατελείωτα μεταπτυχιακά (με την πολιτική της μοριοδότησης). Οι πόρτες είναι ανοιχτές... και η αξιοπρέπεια πάει παρακάτω. Πάμε εκεί που ο κόσμος μιλάει για δουλειά και όχι για δεύτερο μεταπτυχιακό, επειδή δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε στην καθημερινότητά μας. ;)

Το αποτέλεσμα ήταν και είναι μια πλήρης απαξίωση των σπουδών μου, του κόπου μου, των ατελείωτων ξενυχτιών στα βιβλία, καθώς οι "προϋποθέσεις" είναι γενικόλογες και άστοχες με βάση την επιστήμη μου. Δεν υπάρχει καμία διασύνδεση της επιστήμης μου με την χώρα μας. Νιώθω σαν να είμαι απόφοιτος δημοτικού ή ακόμη κακώς σπούδασα (γιατί τους είμαι και βάρος στον ΟΑΕΔ). Ή για να είμαι πιο σαφής: το πιο συναφές επάγγελμα είναι ή να μαζεύω ροδάκινα (δεν το υποτιμώ) ή να διδάσκω σε φροντιστήριο με 2.5 ευρώ την ώρα (το υποτιμώ ως κοροϊδία στα μούτρα) και να μου λέει ο νταγλαράς 17χρονος μαθητής άντε γ$&#σου ρεεεε δάσκαλεεεε με φωνή μαστουρατζή επειδή μπορεί. Τα μάζεψα και δρόμο για να μην νιώθω τον οίκτο της υποκρισίας των άλλων, ότι είμαι και εγώ ένας άνεργος - χωρίς ένσημο αλλά με πτυχίο για να κάνουν στατιστικές καριέρες στην ΕΛΣΤΑΤ με την δυστυχία μου. Έχουμε και μια αξιοπρέπεια.

Φιλικά @JungLawyer, μάθε στη ζωή να μην είσαι η τελευταία επιλογή των άλλων και φυσικά να μην σε λυπούνται επειδή δεν αφομοιώνεσαι σε ένα σύστημα. Η ζωή μας είναι ότι εμείς θέτουμε ως στόχους. Πάλεψέ το!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι οι δικηγόροι είναι εξειδικευμένοι σε συγκεκριμένους τομείς με μεταπτυχιακό. Δεδομένου της πολυπλοκότητας των νομικών ζητημάτων της σύγχρονης εποχής, με νέα διατάγματα να κυρώνονται κάθε μήνα, και του γεγονότος πως οι απόφοιτοι είναι πολλαπλάσιοι των πραγματικών αναγκών, ένας απλός πτυχιούχος χωρις μεταπτυχιακό δεν πιστεύω ότι έχει ελπίδα. Ακόμα και οι μεγάλες δικηγορικές εταιρείες εξειδικεύονται σε κλάδους, εργατικά, φοροτεχνικά, αλλοδαπών κλπ.
Σκέτος πτυχιούχος θα βρει δουλειά μόνο αν έχει μέσον πιστεύω. Όχι ότι αν κάνεις μεταπτυχιακό σε παρακαλάνε, αλλά σίγουρα είναι αναγκαίο βήμα.

Έπειτα, κι αν ακόμη δεν μπορείς να βρεις εργασία στον ιδιωτικό τομέα, υπάρχουν οι προοπτικές του δικαστή, του εισαγγελέα, του συμβολαιογράφου, του καθηγητή δευτεροβάθμιας. Δε νομίζω πως αξίζει να παρατήσεις το πτυχίο και τα 4 χρόνια επένδυσης για να ασχοληθείς με πληροφορική, όπου τα επαγγελματικά πράγματα είναι εξίσου δύσκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι οι δικηγόροι είναι εξειδικευμένοι σε συγκεκριμένους τομείς με μεταπτυχιακό. Η πολυπλοκότητα των νομικών ζητημάτων της σύγχρονης εποχής, με νέα διατάγματα να κυρώνονται κάθε μήνα, και το γεγονός πως οι απόφοιτοι είναι πολλαπλάσιοι των πραγματικών αναγκών, ένας απλός πτυχιούχος χωρις μεταπτυχιακό δεν πιστεύω ότι έχει ελπίδα. Ακόμα και οι μεγάλες δικηγορικές εταιρείες εξειδικεύονται σε κλάδους, εργατικά, φοροτεχνικά, αλλοδαπών κλπ.
Σκέτος πτυχιούχος θα βρει δουλειά μόνο αν έχει μέσον πιστεύω. Όχι ότι αν κάνεις μεταπτυχιακό σε παρακαλάνε, αλλά σίγουρα είναι αναγκαίο βήμα.

Έπειτα, κι αν ακόμη δεν μπορείς να βρεις εργασία στον ιδιωτικό τομέα, υπάρχουν οι προοπτικές του δικαστή, του εισαγγελέα, του συμβολαιογράφου, του καθηγητή δευτεροβάθμιας. Δε νομίζω πως αξίζει να παρατήσεις το πτυχίο και τα 4 χρόνια επένδυσης για να ασχοληθείς με πληροφορική, όπου τα επαγγελματικά πράγματα είναι εξίσου δύσκολα.
Ξέρω αποφοίτους νομικής με μεταπτυχιακό σε νόμιμο τομέα και αμοιβή το ανώτερο 400. Δυστυχώς οι δικηγόροι ειναι εκμεταλλευτες. Η λύση του δικαστή και του εισαγγελέα προϋποθέτει φροντιστήριο πανάκριβο εξετάσεις και αβέβαιο αποτέλεσμα. Ως φοιτητής νομικής φανταζομαι σου φαι έτσι λογικό να τα προτείνεις αυτά. Αλλά εγώ πλέον ως αδειοδοτημένους δικηγόρος δεν ανέχομαι να είμαι δούλος κανενος για 200 ευρώ και δούλος με 400 με μεταπτυχιακό. Επίσης η πληροφορικη δεν αλλάζει από χώρα σε χώρα. Η νομική αλλάζει με αποτέλεσμα να μη θεωρούμε εξειδικευμένος επιστήμονας αν μεταναστεύσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γράφω από κινητό συγγνώμη για τα τα λαθη
 
Τελευταία επεξεργασία:

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ξέρω αποφοίτους νομικής με μεταπτυχιακό σε νόμιμο τομέα και αμοιβή το ανώτερο 400. Δυστυχώς οι δικηγόροι ειναι εκμεταλλευτες. Η λύση του δικαστή και του εισαγγελέα προϋποθέτει φροντιστήριο πανάκριβο εξετάσεις και αβέβαιο αποτέλεσμα. Ως φοιτητής νομικής φανταζομαι σου φαι έτσι λογικό να τα προτείνεις αυτά. Αλλά εγώ πλέον ως αδειοδοτημένους δικηγόρος δεν ανέχομαι να είμαι δούλος κανενος για 200 ευρώ και δούλος με 400 με μεταπτυχιακό. Επίσης η πληροφορικη δεν αλλάζει από χώρα σε χώρα. Η νομική αλλάζει με αποτέλεσμα να μη θεωρούμε εξειδικευμένος επιστήμονας αν μεταναστεύσω.
Βρες κάτι που να μην ακυρώνει όσα έχεις ήδη κάνει, αλλά να τα ενισχύει... Βρες μια ειδικότητα που θες να κάνεις... Το ότι πήρες ένα πτυχίο δεν λεει κατι πλέον... Γιατί να πας να αγωνιστείς για κάτι άλλο, εφόσον αυτό που έχεις σου αρέσει και απλά πρέπει να το εξειδικεύσεις; Άνθρωποι με πτυχίο νομικής υπάρχουν πολλοί, άνθρωποι όμως εξειδικευμένοι και ερωτευμένοι με το Ναυτικό, το εργατικό, το οικονομικό, το εγκληματικό, το διεθνές δίκαιο, λίγοι... Κοίτα για ένα καλό μεταπτυχιακό, βρες μια προσωρινή δουλειά να αρχίσεις από κάπου, και σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα... Γνώμη μου πάντα... Καλή σου τύχη ❤️
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top