Σπούδασα Νομική, αλλά επιθυμώ να δώσω κατατακτήριες για να μπω σε Τμήμα Πληροφορικής

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βρες κάτι που να μην ακυρώνει όσα έχεις ήδη κάνει, αλλά να τα ενισχύει... Βρες μια ειδικότητα που θες να κάνεις... Το ότι πήρες ένα πτυχίο δεν λεει κατι πλέον... Γιατί να πας να αγωνιστείς για κάτι άλλο, εφόσον αυτό που έχεις σου αρέσει και απλά πρέπει να το εξειδικεύσεις; Άνθρωποι με πτυχίο νομικής υπάρχουν πολλοί, άνθρωποι όμως εξειδικευμένοι και ερωτευμένοι με το Ναυτικό, το εργατικό, το οικονομικό, το εγκληματικό, το διεθνές δίκαιο, λίγοι... Κοίτα για ένα καλό μεταπτυχιακό, βρες μια προσωρινή δουλειά να αρχίσεις από κάπου, και σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα... Γνώμη μου πάντα... Καλή σου τύχη ❤
Έχω ψάξει δουλειά σε όλη την Ελλάδα και σε άσχετα αντικειμενα και στην εε ακόμη και για πρακτική. Η πρόταση σου να εξειδικευτω σε κάτι είναι απλά θεωρητική. Δεν μου διευρύνει τα επαγγελματικά δικαιώματα. Με αυτό το σκεπτικό υπάρχουν πολλοί δικηγόροι με μάστερ που δεν έχουν διευρυμένα επαγγελματικα δικαιώματα σε άλλους τομείς αλλά εξειδικευμένοι πχ στο εμπορικό με αποτέλεσμα να μην υπερτερούν σε κάτι. Ίσως μονο στην διάφορα των 100 ευρώ στον μισθό.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Τοτε φιλε τζαμπα πηγες στην νομικη.Τζαμπα 4 χρονια...
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έχω ψάξει δουλειά σε όλη την Ελλάδα και σε άσχετα αντικειμενα και στην εε ακόμη και για πρακτική. Η πρόταση σου να εξειδικευτω σε κάτι είναι απλά θεωρητική. Δεν μου διευρύνει τα επαγγελματικά δικαιώματα. Με αυτό το σκεπτικό υπάρχουν πολλοί δικηγόροι με μάστερ που δεν έχουν διευρυμένα επαγγελματικα δικαιώματα σε άλλους τομείς αλλά εξειδικευμένοι πχ στο εμπορικό με αποτέλεσμα να μην υπερτερούν σε κάτι. Ίσως μονο στην διάφορα των 100 ευρώ στον μισθό.
Εγώ βλέπω απλά κάποιον που έχει πάρει ένα δεδομένο "έχω ψάξει παντού για δουλειά, δεν διευρύνω έτσι τα επαγγελματικά μου διακαιώματα" και το χρησιμοποιεί σαν επιχείρημα .. Ψάξε κι άλλο, ζητά κι άλλο, διεκδίκησε κι άλλο... Δεν σταματάει κάποια στιγμή αυτο... Κι αν φυσικά δεν σαρεσει η πρόταση του μεταπτυχιακού, βρες κάτι, που να είναι όμως σχετικό και να μπορέσεις να διαφοροποιηθείς...
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τοτε φιλε τζαμπα πηγες στην νομικη.Τζαμπα 4 χρονια...
Από ποια άποψη τζάμπα; Οι θεωρητικές μου γνώσεις και η προσωπικότητα μου πιστεύω είναι αρκετά ανεπτυγμένη. Το τζάμπα αφορά μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση όχι την γενική μου μόρφωση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ βλέπω απλά κάποιον που έχει πάρει ένα δεδομένο "έχω ψάξει παντού για δουλειά, δεν διευρύνω έτσι τα επαγγελματικά μου διακαιώματα" και το χρησιμοποιεί σαν επιχείρημα .. Ψάξε κι άλλο, ζητά κι άλλο, διεκδίκησε κι άλλο... Δεν σταματάει κάποια στιγμή αυτο... Κι αν φυσικά δεν σαρεσει η πρόταση του μεταπτυχιακού, βρες κάτι, που να είναι όμως σχετικό και να μπορέσεις να διαφοροποιηθείς...
Για αυτό σκέφτηκα την πληροφορική; Τι νομίζεις ότι το σκέφτηκα εύκολα; Η ότι προτιμώ να σπουδάζω ξανά σε κάτι με το οποίο δεν έχω επαφή; Είναι το μόνο με μέλλον που μου άρεσε και σκέφτηκα.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Από ποια άποψη τζάμπα; Οι θεωρητικές μου γνώσεις και η προσωπικότητα μου πιστεύω είναι αρκετά ανεπτυγμένη. Το τζάμπα αφορά μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση όχι την γενική μου μόρφωση
Για την επαγγελματική σου αποκατάσταση ζητάς γνώμη, όχι για την προσωπικότητα σου... Άρα ώς προς αυτό λογικό να θεωρείται τζάμπα
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για την επαγγελματική σου αποκατάσταση ζητάς γνώμη, όχι για την προσωπικότητα σου... Άρα ώς προς αυτό λογικό να θεωρείται τζάμπα
Τζάμπα είναι για το 80 των αποφοίτων νομικής και για το 70 όσων έχουν μεταπτυχιακό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τοις εκατο
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Στην εποχη που ζουμε σπουδαζουμε για να αποκατασταθουμε, οχι για να μορφωθουμε.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ξέρω αποφοίτους νομικής με μεταπτυχιακό σε νόμιμο τομέα και αμοιβή το ανώτερο 400. Δυστυχώς οι δικηγόροι ειναι εκμεταλλευτες. Η λύση του δικαστή και του εισαγγελέα προϋποθέτει φροντιστήριο πανάκριβο εξετάσεις και αβέβαιο αποτέλεσμα. Ως φοιτητής νομικής φανταζομαι σου φαι έτσι λογικό να τα προτείνεις αυτά. Αλλά εγώ πλέον ως αδειοδοτημένους δικηγόρος δεν ανέχομαι να είμαι δούλος κανενος για 200 ευρώ και δούλος με 400 με μεταπτυχιακό. Επίσης η πληροφορικη δεν αλλάζει από χώρα σε χώρα. Η νομική αλλάζει με αποτέλεσμα να μη θεωρούμε εξειδικευμένος επιστήμονας αν μεταναστεύσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γράφω από κινητό συγγνώμη για τα τα λαθη

Σίγουρα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και πιο νορμάλ, ξέρω 5-6 απόφοιτους με μεταπτυχιακό που εργάζονται Αθήνα με περίπου 600-700 ευρώ και είναι στις αρχές ακόμα. Δεν είναι τρελά λεφτά, αλλά χτίζοντας όνομα και πελατολόγιο σιγά σιγά αυξάνονται. Από κάπου πρέπει να αρχίσεις.

Επίσης, υπάρχουν υπηρεσίες στην ΕΕ όπου μπορείς να δουλέψεις, γνώστος μου είναι στο Λουξεμβούργο με πολύ καλό μισθό.
Πάντως, και σε ξένες χώρες είχα την εντύπωση πως μπορείς να εργαστείς με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά. Ξέρω άτομο που είναι Αγγλία νομικός σύμβουλος.
Επίσης, ξάδερφός μου με μεταπτυχιακό στο ναυτικό δουλεύει Νότιο Κορέα(!). Γι’ αυτό μου κάνει εντύπωση πως αλλοδαπές(πόσω μάλλον κρατών της Ένωσης) αρχές σε ενημέρωσαν πως δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο. Ίσως εννοούσαν σκέτο το πτυχίο χωρίς μεταπτυχιακό στη συγκεκριμένη χώρα;

Όσο για το δικαστικό, σίγουρα θέλει πολλή προσπάθεια και χρήμα, αλλά δεν πιστεύω πως χρειάζεται περισσότερο από αυτά που απαιτείται για δεύτερο πτυχίο στην πληροφορική. Ακόμα και να θέλει παραπάνω, στη μια περίπτωση είσαι ισόβιος δικαστής/εισαγγελέας/μόνιμος συμβολαιογράφος και στην άλλη απλώς πτυχιούχος πληροφορικής.

Οι φίλοι σου από τη σχολή γενικά τι έκαναν και τι σκέφτονται;
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στην εποχη που ζουμε σπουδαζουμε για να αποκατασταθουμε, οχι για να μορφωθουμε.
Για αυτό σκέφτηκα την
Σίγουρα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και πιο νορμάλ, ξέρω 5-6 απόφοιτους με μεταπτυχιακό που εργάζονται Αθήνα με περίπου 600-700 ευρώ και είναι στις αρχές ακόμα. Δεν είναι τρελά λεφτά, αλλά χτίζοντας όνομα και πελατολόγιο σιγά σιγά αυξάνονται. Από κάπου πρέπει να αρχίσεις.

Επίσης, υπάρχουν υπηρεσίες στην ΕΕ όπου μπορείς να δουλέψεις, γνώστος μου είναι στο Λουξεμβούργο με πολύ καλό μισθό.
Πάντως, και σε ξένες χώρες είχα την εντύπωση πως μπορείς να εργαστείς με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά. Ξέρω άτομο που είναι Αγγλία νομικός σύμβουλος.
Επίσης, ξάδερφός μου με μεταπτυχιακό στο ναυτικό δουλεύει Νότιο Κορέα(!). Γι’ αυτό μου κάνει εντύπωση πως αλλοδαπές(πόσω μάλλον κρατών της Ένωσης) αρχές σε ενημέρωσαν πως δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο. Ίσως εννοούσαν σκέτο το πτυχίο χωρίς μεταπτυχιακό στη συγκεκριμένη χώρα;

Όσο για το δικαστικό, σίγουρα θέλει πολλή προσπάθεια και χρήμα, αλλά δεν πιστεύω πως χρειάζεται περισσότερο από αυτά που απαιτείται για δεύτερο πτυχίο στην πληροφορική. Ακόμα και να θέλει παραπάνω, στη μια περίπτωση είσαι ισόβιος δικαστής/εισαγγελέας/μόνιμος συμβολαιογράφος και στην άλλη απλώς πτυχιούχος πληροφορικής.

Οι φίλοι σου από τη σχολή γενικά τι έκαναν και τι σκέφτονται;
Οι φίλοι μου κάνουν πρακτικές τζάμπα η με διακόσια ευρώ και μεταπτυχιακό. Η σχολή δικαστών ή η διπλωματική Ακαδημία έχει περιορισμένο αριθμό εισακτεων. Επίσης έχω επενδύσει ήδη εφτά χρονια και δεν έχω βγάλει ούτε ένα ευρώ. Μεταπτυχιακό νομικής έχοντας δει πως τόσοι άλλοι μεταπτυχιακό παιρνου. 400 και δοευουν όλοι μέρα δεν μου φαινεται λύση. Αντιθέτως η πληροφορική ειναι ίδια παντού με άπειρες εφαρμογές και άμεση αποκατάσταση. Ξέρω πολύ περισσότερους αποκατεστημενους πληροφορικους παρά δικηγόρους
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Να πηγαινες εξαρχης τοτε πληροφορικη παρα νομικη.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αν έχεις αποκτήσει άδειας ασκήσεως του δικηγορικού επαγγέλματος σε κράτος-μέλος της ευρωπαϊκής ένωσης, δύνασαι να ασκήσεις το επάγγελμα του δικηγόρου σε οποιοδήποτε άλλο κράτος-μέλος της ένωσης. Έχεις δηλαδή επαγγελματικά δικαιώματα. Κατά τη γνώμη μου κοίταξε να εξειδικευτείς σε κάποιο τομέα του δικαίου που σε ενδιαφέρει και συνάμα ζητά η αγορά εργασίας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην εποχη που ζουμε σπουδαζουμε για να αποκατασταθουμε, οχι για να μορφωθουμε.

Λογική Ελλήνων. Αν πας μια βόλτα από το εξωτερικό και πεις αυτήν την ιδέα απλά θα σε περάσουν για γραφικό που απλά είπε ένα αστείο. Πώς γίνεται κάποιος να αποκτάει ειδικές γνώσεις σε κάτι χωρίς να μορφωθεί; Η διαδικασία και μόνο των σπουδών, σε αλλάζει ως προσωπικότητα. Σκέφτεσαι αλλιώς.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλημέρα. Είμαι απόφοιτος νομικής με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Τελείωσα την νομική του ΑΠΘ. Δυστυχώς όσο και αν μου αρέσει το αντικείμενο αυτό δεν μπορώ να βρω αξιοπρεπή δουλειά που να μου εξασφαλιζει τα βασικά έξοδα διαβίωσης και ασφάλεια υγείας. Έχω στείλει σε όλη την Ελλάδα και σε άσχετες ακόμη δουλειες πλέον. Αλλά τίποτε. Δυστυχώς για μένα δεν υπάρχει η λύση του εξωτερικού ως δικηγορος. Το πτυχίο μου δεν παρέχει καμία κινητικότητα λόγω διαφοράς δικαίου και δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο. Το έχω επιβεβαιώσει κατόπιν επικοινωνίας με αλλοδαπές αρχές. Η λύση λοιπόν που σκέφτηκα είναι να δώσω κατατακτήριες για πληροφορική. Όμως είμαι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση και οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν καθόλου. Ξέρω πως θα πρέπει να μάθω ξανά όλα τα μαθηματικά με τα οποία έχω χρόνια να ασχοληθώ. Αλλά είμαι αποφασισμένος. Το θέμα είναι πως αν περάσω πληροφορικη και συνεχιστεί αυτή η απελπιστική κατάσταση είναι πιθανόν να είναι άνεργος και ανασφαλιστος για άλλα τέσσερα χρόνια. Επίσης ειμαι επαρχία. Αν περάσω στην σχολή και δουλεύω πάρτ τάιμ για 300 ευρώ δεν θα μου φθάνει ούτε για το ενοίκιο. Σκέφτομαι επειδή γνωρίζω άριστα Γερμανικα και αγγλικά να σπουδάσω εξ αρχής Γερμανία αφού θα έχω δουλέψει σε άσχετο αντικείμενο με την νομική αναγκαστικά και θα έχω κάποια χρήματα στην άκρη. Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας.
Δες άμα μπορείς να μπεις στο ελληνικό ανοικτό πανεπιστήμιο! Έχει ειδικότητα πληροφορικής, τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά και τα δίδακτρα δεν είναι πάρα πολλά (δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς σίγουρα πιο φθηνά από ότι να σπουδάσεις σε άλλη πκλη()
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ειναι καλο που εχεις βαλει ενα στοχο αλλα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στη δυσκολια των μαθηματικων σε πανεπιστημιακο επιπεδο, αφου κιολας εχεις χασει την επαφε με αυτα απο το λυκειο φανταζομαι
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Είσαι μολις 24.

Αυτό που βιώνεις τώρα είναι απλα η προσγείωση στη πραγματικότητα, την οποία την νιώσαμε όλη σε αυτή την ηλικία , ποσο μαλλον σε αυτή τη χώρα.
Το να είσαι νέος πτυχιούχος στην Ελλάδα του σήμερα , ειναι τρομακτικό.
Δεν χωράει αμφιβολία σε αυτό .

Τα καλα νέα ;
Έχεις ενα δυνατό πτυχίο.
Βρες ενα μεταπτυχιακό σε ένα αντικείμενο με προοπτικές και στο οποίο πιστεύεις οτι μπορείς να γίνεις καλος .
Δεν ειμαι εγω το κατάλληλο άτομο να σου πει ποιο ειναι αυτο το αντικειμενο.
Θέλει ψάξιμο .
Και με τον εαυτό σου κι με τον κοσμο που σε περιβάλει γενικότερα.

Ήδη θεωρώ οτι ως προς το εξωτερικό είσαι λάθος .
Γνωρίζω ατομο συγκεκριμένα από τη σχολή σου και το έτος σου , που αυτή τη στιγμή εργάζεται στις Βρυξέλλες μετα απο μεταπτυχιακό που πραγματοποίησε εκει .
Αλλά γενικά από τον ευρύτερο μου κύκλο ,πολυ γρήγορα συνειδητοποίησα ότι κατι τέτοιο δεν ισχύει.
Δεν λεω οτι ειναι απλό , τίποτα δεν ειναι απλό , αλλά ενας απόφοιτος νομικής μπορεί να εργαστεί στο εξωτερικό.

Επιπλέον, ας ξυπνήσουμε πλέον ομαδικώς κι ας συνειδητοποίησε ότι ο βασικός στην Ελλάδα ειναι 650 μεικτά .

Το γεγονός οτι υπάρχουν νεαροί απόφοιτοι νομικής που καταφέρνουν να βγάζουν 600- 700€ καθαρά, ειναι ενα ευτυχές γεγονός.
Παρά πολλοί άλλοι νεοι πτυχίουχοι αυτα τα λεφτά , αν τα βρουν καπου , τα βρίσκουν σε δουλειές άσχετες με το αντικείμενο τους .

Θα μου πεις φτάνουν τα 600 ευρώ για να ζήσει ενας 25χρονος;
Πολύ δύσκολα θα σου πω .

Αλλά για αυτό σου φταίει η χώρα σου και όχι το πτυχίο νόμικης.

Σφιξε δόντια , αποδεξου την κατάσταση και πάλεψε το .
Ολοι γύρω σου αυτο κάνουν .
Το παραμυθάκι που μας έμαθαν στα 17 , δεν ισχύει .

Έχεις ενα αντικειμενικά καλο πτυχίο, δες πως θα το εκμεταλλευτείς σωστά .
Ξεκινά και εσύ απο τα 500 ώστε κάποτε να γίνουν 700 ,ώστε κάποτε να γίνουν πολυ παραπάνω.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Ο επαγγελματικός προσανατολισμός, μετά από μια ηλικία λέγεται ζωη .
 
Τελευταία επεξεργασία:

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν έχεις αποκτήσει άδειας ασκήσεως του δικηγορικού επαγγέλματος σε κράτος-μέλος της ευρωπαϊκής ένωσης, δύνασαι να ασκήσεις το επάγγελμα του δικηγόρου σε οποιοδήποτε άλλο κράτος-μέλος της ένωσης. Έχεις δηλαδή επαγγελματικά δικαιώματα. Κατά τη γνώμη μου κοίταξε να εξειδικευτείς σε κάποιο τομέα του δικαίου που σε ενδιαφέρει και συνάμα ζητά η αγορά εργασίας.
Δεν ισχύει αυτό. Έχω διαβάσει τον ευρωπαϊκό κανονισμό για το επάγγελμα του ςυρωπαιιου
Είσαι μολις 24.

Αυτό που βιώνεις τώρα είναι απλα η προσγείωση στη πραγματικότητα, την οποία την νιώσαμε όλη σε αυτή την ηλικία , ποσο μαλλον σε αυτή τη χώρα.
Το να είσαι νέος πτυχιούχος στην Ελλάδα του σήμερα , ειναι τρομακτικό.
Δεν χωράει αμφιβολία σε αυτό .

Τα καλα νέα ;
Έχεις ενα δυνατό πτυχίο.
Βρες ενα μεταπτυχιακό σε ένα αντικείμενο με προοπτικές και στο οποίο πιστεύεις οτι μπορείς να γίνεις καλος .
Δεν ειμαι εγω το κατάλληλο άτομο να σου πει ποιο ειναι αυτο το αντικειμενο.
Θέλει ψάξιμο .
Και με τον εαυτό σου κι με τον κοσμο που σε περιβάλει γενικότερα.

Ήδη θεωρώ οτι ως προς το εξωτερικό είσαι λάθος .
Γνωρίζω ατομο συγκεκριμένα από τη σχολή σου και το έτος σου , που αυτή τη στιγμή εργάζεται στις Βρυξέλλες μετα απο μεταπτυχιακό που πραγματοποίησε εκει .
Αλλά γενικά από τον ευρύτερο μου κύκλο ,πολυ γρήγορα συνειδητοποίησα ότι κατι τέτοιο δεν ισχύει.
Δεν λεω οτι ειναι απλό , τίποτα δεν ειναι απλό , αλλά ενας απόφοιτος νομικής μπορεί να εργαστεί στο εξωτερικό.

Επιπλέον, ας ξυπνήσουμε πλέον ομαδικώς κι ας συνειδητοποίησε ότι ο βασικός στην Ελλάδα ειναι 650 μεικτά .

Το γεγονός οτι υπάρχουν νεαροί απόφοιτοι νομικής που καταφέρνουν να βγάζουν 600- 700€ καθαρά, ειναι ενα ευτυχές γεγονός.
Παρά πολλοί άλλοι νεοι πτυχίουχοι αυτα τα λεφτά , αν τα βρουν καπου , τα βρίσκουν σε δουλειές άσχετες με το αντικείμενο τους .

Θα μου πεις φτάνουν τα 600 ευρώ για να ζήσει ενας 25χρονος;
Πολύ δύσκολα θα σου πω .

Αλλά για αυτό σου φταίει η χώρα σου και όχι το πτυχίο νόμικης.

Σφιξε δόντια , αποδεξου την κατάσταση και πάλεψε το .
Ολοι γύρω σου αυτο κάνουν .
Το παραμυθάκι που μας έμαθαν στα 17 , δεν ισχύει .

Έχεις ενα αντικειμενικά καλο πτυχίο, δες πως θα το εκμεταλλευτείς σωστά .
Ξεκινά και εσύ απο τα 500 ώστε κάποτε να γίνουν 700 ,ώστε κάποτε να γίνουν πολυ παραπάνω.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Ο επαγγελματικός προσανατολισμός, μετά από μια ηλικία λέγεται ζωη .
Δεν έχω την δυνατότητα να πραγματοποιήσω μεταπτυχιακό στις Βρυξέλλες και υποθέτω ότι ο συνάδελφος στον οποίο αναφέρεσαι δεν θα έχει δικηγορική άδεια στις Βρυξέλλες. Επίσης το θεωρώ μεμονωμένη περίπτωση. Ξέρω πολλούς με μεταπτυχιακό και στο εξωτερικό που είναι δικηγόροι στην Ελλάδα σε οικτρή κατάσταση. Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό που αναφέρεις δεν είναι το συνήθως συμβαίνουν για κάποιον που θέλει να παει στο εξωτερικό έχοντας πτυχίο νομικής. Και εξ αρχής ανέφερα ότι έχω προσπαθήσει και έχω αναζητήσει άπειρες θέσεις με πολύ οργανωμένο βιογραφικό
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Έχω διαβάσει τον ευρωπαϊκό κανονισμό για το επάγγελμα του ςυρωπαιιου

Δεν έχω την δυνατότητα να πραγματοποιήσω μεταπτυχιακό στις Βρυξέλλες και υποθέτω ότι ο συνάδελφος στον οποίο αναφέρεσαι δεν θα έχει δικηγορική άδεια στις Βρυξέλλες. Επίσης το θεωρώ μεμονωμένη περίπτωση. Ξέρω πολλούς με μεταπτυχιακό και στο εξωτερικό που είναι δικηγόροι στην Ελλάδα σε οικτρή κατάσταση. Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό που αναφέρεις δεν είναι το συνήθως συμβαίνουν για κάποιον που θέλει να παει στο εξωτερικό έχοντας πτυχίο νομικής. Και εξ αρχής ανέφερα ότι έχω προσπαθήσει και έχω αναζητήσει άπειρες θέσεις με πολύ οργανωμένο βιογραφικό
Πιστεύω πως αυτό που προσπαθούν να σου πουν όλα τα παιδιά, είναι όχι να σε απενθαρρύνουν, αλλα να μην πετάξεις τόσα χρόνια σπουδές στα σκουπίδια, μιας και μας είπες ότι σου αρέσει η νομική.
Εγώ ως παιδί τότε της θετικής, θα σου πω ότι τα μαθηματικά, αν δεν κάνεις φροντιστήριο 1-2 χρόνια πριν μπεις στη σχολή (μιας και δεν είχες επαφή για χρόνια), δεν πρόκειται να αντέξεις, αντικειμενικά πάντα. Άρα πάλι είναι πολλά χρήματα.
Μην χρησιμοποιείς ως δικαιολογία το γεγονός ότι "έψαξες παντού" ή το γεγονός ότι βλέπεις συναδέλφους σου με μεταπτυχιακά να πληρώνονται ελάχιστα.
Και η πληροφορική ξέρεις, χωρίς εξειδίκευση παρόμοια επαγγελματική αποκατάσταση έχει με την νομική.
Κοίτα αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική ως νομικός (πχ να ασχοληθείς με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, ένας κλάδος που ανθίζει στις μέρες μας).

Μην το βάζεις κάτω. Οι μισθοί εδώ χαμηλοί είναι όταν αρχίζεις. Δεν σου λέω να είσαι οκ με 300€, αλλά μη περιμένεις και χωρίς μεταπτυχιακό να δεχτεί κάποιος την αίτησή σου.
Και μην χρησιμοποιείς την περίπτωση των αλλων. Ο καθένας στρώνει τον δρόμο του και έχει την τύχη του.
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πιστεύω πως αυτό που προσπαθούν να σου πουν όλα τα παιδιά, είναι όχι να σε απενθαρρύνουν, αλλα να μην πετάξεις τόσα χρόνια σπουδές στα σκουπίδια, μιας και μας είπες ότι σου αρέσει η νομική.
Εγώ ως παιδί τότε της θετικής, θα σου πω ότι τα μαθηματικά, αν δεν κάνεις φροντιστήριο 1-2 χρόνια πριν μπεις στη σχολή (μιας και δεν είχες επαφή για χρόνια), δεν πρόκειται να αντέξεις, αντικειμενικά πάντα. Άρα πάλι είναι πολλά χρήματα.
Μην χρησιμοποιείς ως δικαιολογία το γεγονός ότι "έψαξες παντού" ή το γεγονός ότι βλέπεις συναδέλφους σου με μεταπτυχιακά να πληρώνονται ελάχιστα.
Και η πληροφορική ξέρεις, χωρίς εξειδίκευση παρόμοια επαγγελματική αποκατάσταση έχει με την νομική.
Κοίτα αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική ως νομικός (πχ να ασχοληθείς με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, ένας κλάδος που ανθίζει στις μέρες μας).

Μην το βάζεις κάτω. Οι μισθοί εδώ χαμηλοί είναι όταν αρχίζεις. Δεν σου λέω να είσαι οκ με 300€, αλλά μη περιμένεις και χωρίς μεταπτυχιακό να δεχτεί κάποιος την αίτησή σου.
Και μην χρησιμοποιείς την περίπτωση των αλλων. Ο καθένας στρώνει τον δρόμο του και έχει την τύχη του.
Με μεταπτυχιακό σε κάτι τόσο συγκεκριμένο όσο η δίωξη ηλεκτρονικου εγκλήματος απευθύνομαι σε ελάχιστες πιθανές θέσεις στο δημόσιο. Επιπλέον για την πληροφορική η αποκατάσταση πολύ περισσότερη ακόμη και για φοιτητές ούτε καν πτυχιούχους. Ξέρω πολλούς και από το τει πληροφορικής και από αεί που δεν το τελείωσαν και είναι ήδη πολύ καλή θέση. Επίσης το πτυχίο της πληροφορικής ισχύει σε κάθε χώρα διότι η πληροφορική είναι ίδια παντου. Μα δεν πάω να σπουδάσω κάτι άλλο με το να πετάξω όσα σπούδασα και την δίχρονη πρακτική. Αλλά αν κάνω κάτι μεταπτυχιακό σε νομική τότε μπορεί να επενδύσω τζάμπα αλλά δύο χρόνια ενώ από την πληροφορική θα μπορώ να βρω κάτι έστω και σας μεταναστης
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Με μεταπτυχιακό σε κάτι τόσο συγκεκριμένο όσο η δίωξη ηλεκτρονικου εγκλήματος απευθύνομαι σε ελάχιστες πιθανές θέσεις στο δημόσιο. Επιπλέον για την πληροφορική η αποκατάσταση πολύ περισσότερη ακόμη και για φοιτητές ούτε καν πτυχιούχους. Ξέρω πολλούς και από το τει πληροφορικής και από αεί που δεν το τελείωσαν και είναι ήδη πολύ καλή θέση. Επίσης το πτυχίο της πληροφορικής ισχύει σε κάθε χώρα διότι η πληροφορική είναι ίδια παντου. Μα δεν πάω να σπουδάσω κάτι άλλο με το να πετάξω όσα σπούδασα και την δίχρονη πρακτική. Αλλά αν κάνω κάτι μεταπτυχιακό σε νομική τότε μπορεί να επενδύσω τζάμπα αλλά δύο χρόνια ενώ από την πληροφορική θα μπορώ να βρω κάτι έστω και σας μεταναστης
Ναι συμφωνώ ανεπιφύλακτα ΑΛΛΑ μην ξεχνάς ότι θέλεις οπωσδήποτε φροντιστήριο μαθηματικών. Ειδικά στη Γερμανία που ενδιαφέρεσαι, αρχίζουν να ασχολούνται όσοι θέλουν να μπουν στον κλάδο από τα 16 και παίρνουν κάτι σαν πτυχίο ΕΠΑΛ από τα 18-19 και αποκτούν πολύ καλή εμπειρία.
Και εκεί χαμουλης γίνεται με τους αποφοίτους πληροφορικής, διότι μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας (όπως και στην Ελλάδα). Και η πληροφορική, θέλει εξειδίκευση.
Και όπως είπα, μην νομίζεις ότι τα μαθηματικά της πληροφορικής είναι εύκολα, εδώ παιδιά που έδωσαν πανελλήνιες από θετική τους φαίνονται βάρβαρα.
Αν θες πήγαινε κατευθείαν Γερμανία να κάνεις κάτι πάνω στην πληροφορική, μιας και θα σου είναι ευκολότερο μετά να βρεις δουλειά (οι κατατακτήριες εδώ θέλουν ΠΑΛΙ φροντιστήριο, και δεν είναι καθόλου εύκολες, ειδικά αν μιλάμε για ΑΠΘ και ΕΚΠΑ).
Οπότε καλό κουράγιο σου εύχομαι και μην το βάζεις κάτω!
 

JungLawyer

Νεοφερμένος

Ο JungLawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ ανεπιφύλακτα ΑΛΛΑ μην ξεχνάς ότι θέλεις οπωσδήποτε φροντιστήριο μαθηματικών. Ειδικά στη Γερμανία που ενδιαφέρεσαι, αρχίζουν να ασχολούνται όσοι θέλουν να μπουν στον κλάδο από τα 16 και παίρνουν κάτι σαν πτυχίο ΕΠΑΛ από τα 18-19 και αποκτούν πολύ καλή εμπειρία.
Και εκεί χαμουλης γίνεται με τους αποφοίτους πληροφορικής, διότι μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας (όπως και στην Ελλάδα). Και η πληροφορική, θέλει εξειδίκευση.
Και όπως είπα, μην νομίζεις ότι τα μαθηματικά της πληροφορικής είναι εύκολα, εδώ παιδιά που έδωσαν πανελλήνιες από θετική τους φαίνονται βάρβαρα.
Αν θες πήγαινε κατευθείαν Γερμανία να κάνεις κάτι πάνω στην πληροφορική, μιας και θα σου είναι ευκολότερο μετά να βρεις δουλειά (οι κατατακτήριες εδώ θέλουν ΠΑΛΙ φροντιστήριο, και δεν είναι καθόλου εύκολες, ειδικά αν μιλάμε για ΑΠΘ και ΕΚΠΑ).
Οπότε καλό κουράγιο σου εύχομαι και μην το βάζεις κάτω!
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν μπω στην πληροφορική το κάνω ξέροντας πως είναι το μέλλον με αφοσίωση. Αντιθέτως με αφοσίωση στην νομική έχω οδηγεί στην ανεργια και στο να είμαι ανασφαλιστος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top