Σπουδές σχετικά με την μόδα

mightyneko

Νεοφερμένος

Η mightyneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! Σκέφτομαι να ασχοληθώ με τον χώρο της μόδας και συγκεκριμένα με το fashion styling. Θα ήθελα να μάθω κάποιες βασικές πληροφορίες όπως πχ πού πρέπει να το σπουδάσω, πόσο κοστίζουν τα δίδακτρα κτλπ...
Επίσης μια πολύ βασική ερώτηση: για να ασχοληθώ με το styling (και ΟΧΙ με το design) χρειάζεται να ξέρω σχέδιο; Να επισημάνω ότι δεν τα πάω καθόλου καλά με την ζωγραφική γενικότερα ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γεια σας! Σκέφτομαι να ασχοληθώ με τον χώρο της μόδας και συγκεκριμένα με το fashion styling. Θα ήθελα να μάθω κάποιες βασικές πληροφορίες όπως πχ πού πρέπει να το σπουδάσω, πόσο κοστίζουν τα δίδακτρα κτλπ...
Επίσης μια πολύ βασική ερώτηση: για να ασχοληθώ με το styling (και ΟΧΙ με το design) χρειάζεται να ξέρω σχέδιο; Να επισημάνω ότι δεν τα πάω καθόλου καλά με την ζωγραφική γενικότερα ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ.
Γεια σου:clapup:, εξαρταται αν θες να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο ή σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ. Η μοναδική δημόσια σχολή (φέτος όλα πανεπιστήμια έγιναν) που μπορείς να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο αντικείμενο βρίσκεται στο Κιλκίς. Για να περάσεις δεν χρειάζεται ειδικό μάθημα και από ότι έχω ακούσει, μέσα στη σχολή εννοείται πως θα πρέπει να σχεδιάσεις κάποιο ρούχο. Νομίζω και σε ιδιωτική σχολή να πας, όλο και θα πρέπει κάτι να σχεδιάσεις. Το ποσό θα είναι τα δίδακτρα εξαρτάται σε τι τύπο ιδιωτικού θα στραφείς ( αν είναι κολλέγιο, ΙΕΚ κτλ)

Έχω ένα κατάλογο από ένα ιεκ που σε αυτή τη ειδικότητα, εκτός από θεωρητικά μαθήματα τύπου ιστορία της τέχνης, έχει και σχέδιο, το styling που θες. Νομίζω πως είναι καλύτερα να πας σε ιδιωτικό εφόσον έχεις την οικονομική άνεση, γιατί οι καθηγητές ας το πω, είναι κοντά στους μαθητές. Πιο γρήγορα μπορείς να πιάσεις δουλειά σε αυτό, μαθαίνεις περισσότερα. Σου προτείνω να ψάξεις τιμές. Για τα κολλέγια δεν μπορώ να εκφράσω κάποια γνώμη γιατί δεν έχω καν φίλους που φοιτούν σε αυτά, αλλά σίγουρα η τιμή μπορεί να είναι έως και τριπλάσια. Καλή σταδιοδρομία όπου και αν επιλέξεις να φοιτησεις:bye:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mightyneko

Νεοφερμένος

Η mightyneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω ένα κατάλογο από ένα ιεκ που σε αυτή τη ειδικότητα, εκτός από θεωρητικά μαθήματα τύπου ιστορία της τέχνης, έχει και σχέδιο, το styling που θες. Νομίζω πως είναι καλύτερα να πας σε ιδιωτικό εφόσον έχεις την οικονομική άνεση, γιατί οι καθηγητές ας το πω, είναι κοντά στους μαθητές. Πιο γρήγορα μπορείς να πιάσεις δουλειά σε αυτό, μαθαίνεις περισσότερα. Σου προτείνω να ψάξεις τιμές. Για τα κολλέγια δεν μπορώ να εκφράσω κάποια γνώμη γιατί δεν έχω καν φίλους που φοιτούν σε αυτά, αλλά σίγουρα η τιμή μπορεί να είναι έως και τριπλάσια. Καλή σταδιοδρομία όπου και αν επιλέξεις να φοιτησεις:bye:

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατά δεύτερον έψαξα κάποιες σχολές όπως το Zer Fam, Fashion Workshop (Βίκυ Καγιά) κτλπ και είδα ότι στα μαθήματα δεν συμπεριλαμβάνεται το σχέδιο όποτε ίσως στις ιδιωτικές σχολές να μην χρειάζεσαι τόσο (ίσως και καθόλου-ελπίζω-).
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατά δεύτερον έψαξα κάποιες σχολές όπως το Zer Fam, Fashion Workshop (Βίκυ Καγιά) κτλπ και είδα ότι στα μαθήματα δεν συμπεριλαμβάνεται το σχέδιο όποτε ίσως στις ιδιωτικές σχολές να μην χρειάζεσαι τόσο (ίσως και καθόλου-ελπίζω-).
Από τη στιγμή που έχεις στο νου σου αυτές τις σχολές και σου άρεσαν τα μαθήματα και είδες ότι δεν έχει σχέδιο, τότε καλύτερα θα ήταν να κατευθυνθεις προς τα εκεί. Εγώ σου είπα τι είδα σε ιεκ, όπου υπάρχει το σχέδιο. Αν και δεν θεωρώ πως σε γενικές γραμμές πρέπει να φοβάσαι το σχέδιο. Χρειάζεται πολύ υπομονή!! Και φυσικά όρεξη
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Σκέφτομαι να ασχοληθώ με τον χώρο της μόδας και συγκεκριμένα με το fashion styling. Θα ήθελα να μάθω κάποιες βασικές πληροφορίες όπως πχ πού πρέπει να το σπουδάσω, πόσο κοστίζουν τα δίδακτρα κτλπ...
Επίσης μια πολύ βασική ερώτηση: για να ασχοληθώ με το styling (και ΟΧΙ με το design) χρειάζεται να ξέρω σχέδιο; Να επισημάνω ότι δεν τα πάω καθόλου καλά με την ζωγραφική γενικότερα ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ.


Θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ σοβαρά το Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και΄Ενδυσης του ΔΙ.ΠΑ.Ε. με έδρα το Κιλκίς https://cdc.ihu.gr/ https://el-gr.facebook.com/pages/ca...σμού-και-Τεχνολογίας-Ένδυσης-628697513856175/. Ανήκει στο 2ο Επιστημονικό Πεδίο και για την εισαγωγή σ΄αυτό δεν απαιτείται εξέταση στο Σχέδιο. Είναι το μοναδικό Τμήμα στην Ελλάδα σ΄αυτό το αντικείμενο, με σαφή επαγγελματικά δικαιώματα https://diasyndesi.teicm.gr/documents/stuff/epag_dikaiomata/STE-PD_97-2006.pdf και μεγάλο ποσοστό απορρόφησης σε εργασία. Η βάση του Τμήματος στις τελευταίες πανελλαδικές του 2019 ήταν μόνο 5.305 μόρια!!!
 

mightyneko

Νεοφερμένος

Η mightyneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ σοβαρά το Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και΄Ενδυσης του ΔΙ.ΠΑ.Ε. με έδρα το Κιλκίς https://cdc.ihu.gr/ https://el-gr.facebook.com/pages/category/Campus-Building/%CE%A4%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%A3%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%88%CE%BD%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-628697513856175/. Ανήκει στο 2ο Επιστημονικό Πεδίο και για την εισαγωγή σ΄αυτό δεν απαιτείται εξέταση στο Σχέδιο. Είναι το μοναδικό Τμήμα στην Ελλάδα σ΄αυτό το αντικείμενο, με σαφή επαγγελματικά δικαιώματα https://diasyndesi.teicm.gr/documents/stuff/epag_dikaiomata/STE-PD_97-2006.pdf και μεγάλο ποσοστό απορρόφησης σε εργασία. Η βάση του Τμήματος στις τελευταίες πανελλαδικές του 2019 ήταν μόνο 5.305 μόρια!!!

Δυστυχώς πάω ήδη τρίτη λυκείου και είμαι στο 1ο επιστημονικό πεδίο (ανθρωπιστικές σπουδές δηλαδή). Όποτε δεν νομίζω ότι έχω τρόπο μέσω πανελληνίων να περάσω σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο. Ευχαριστώ παρά πολύ όμως!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top