Σπουδές στη Σουηδία στο Lund University

Agouri

Νεοφερμένος

Ο Agouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι σοβαρά για το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Lund University στη Στοκχόλμη, απ' ότι φένεται η εκπαίδευση που θα δεχθείς εκεί όχι μόνο είναι άριστη, αλλά και το πτυχίο σου είναι άμεσα αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος.

Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία εισαγωγής και άρχισα να κάνω την έρευνά μου. Λίγο αργά βέβαια, γιατί απ' ότι φένεται έχουν λήξει οι εγγραφές τους για το Χειμερινό semester και δέχονται μόνο για το ανιξιάτικο. Εν πάση περιπτώσει όμως, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

•Με ποιον φορέα πρέπει να επικοινωνήσω ώστε να δηλώσω υποψηφιότητα για τα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών και να φύγω Σουηδία ως undergrad Exchange student? Πρεσβείες? Το ίδιο το πανεπιστήμιο? Είδα πως το ΑΠΘ συνεργάζεται σε προγράμματα ευρωπαϊκής εκπαίδευσης με το Lund...
•Τι χρειάζομαι? Απολυτήρια λυκείου ή αποτελέσματα πανελλαδικών εξετάσεων? Πιθανότατα τα requirements να μου τα πει το ίδιο το πανεπιστήμιο, αλλά αν κάποιος έχει παραπάνω πληροφορίες αυτές θα ήταν μόνο ευπρόσδεκτες. Να σημειώσω πως τα τμήματα για τα οποία ενδιαφέρομαι διδάσκονται στην Αγγλική γλώσσα. Μάλλον γλιτώνω και προπαρασκευαστικό έτος.
•Για να με δεχθεί το πανεπιστήμιο (το ελληνικό) για ανταλλαγή μαθητών, πρέπει να έχω περάσει στο αντίστοιχο τμήμα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nα σου πάντως τι ΔΕΝ χρειάζεσαι; Να ρωτάς τον κάθε τυχαίο του ίντερνετ :P
Να πάρεις τηλέφωνο στην Πρεσβεία. Υποθέτω θα σε παραπέμψουν σε κάποιον επίσημο μορφωτικό φορέα,
και εκείνοι θα σου πουν υπεύθυνα όσα χρειάζεται να πράξεις.
Με το καλό και ήρεμα με τις Σουηδεζες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
συμφωνω ^^
παρεπιπτοντως, πολυ ωραια πολη η Lund, και ωραια και τα πανεπιστημια της! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
συμφωνω ^^
...και ωραια και τα πανεπιστημια της! :)

ωραία ως προς την ομορφιά τους;

έχεις κάνει έρευνα στις δημοσιεύσεις αυτών των Πανεπιστημίων σε δειθνή επιστημονικά περιοδικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο πάντως, έχει πάει μια φίλη μου erasmus και μετά πήγε και για μεταπτυχιακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
υπαρχει ενα μεταπτυχιακο που με ενδιαφερει σε αυτο το πανεπιστημιο....
πολυ καλο πανεπιστημιο και χωρις διδακτρα!!!!
Δεν ξερω ομως καθολου αν ειναι ακριβη η πολη, ενοικια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
υπαρχει ενα μεταπτυχιακο που με ενδιαφερει σε αυτο το πανεπιστημιο....
πολυ καλο πανεπιστημιο και χωρις διδακτρα!!!!
Δεν ξερω ομως καθολου αν ειναι ακριβη η πολη, ενοικια κλπ

Το lund university λογικά βρίσκεται στην Lund και όχι στην Στοχόλμη (όπως είπε ο φίλος στο πρώτο ποστ) φυσικά δεν αποκλείεται να έχει τμήματα στην Στοχόλμη :)

Λοιπόν τα ενοίκια είναι 2πλάσια από τα αντίστοιχα ελληνικά (μπορεί και παραπάνω),
.και η ζωή ακριβή. Η φορολογία είναι πολύ μικρή. H πόλη είναι παραμυθένια
η πόλη είναι αραιοκατοικημένη.

Το νοσοκομείο είναι εντυπωσιακό (άσχετο :) )

Εχει πολλούς σχετικά Έλληνες, Ο μισθός σε περίπτωση που θέλεις να δουλέψεις είναι πάρα πολυ καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ναι το πανεπιστημιο ειναι στην πολη lund.
καλα σε ολη την ευρωπη τα ενοικια ειναι διπλα και τριδιπλα lol
Εχω την εντυπωση ομως οτι κανεις λαθος στο θεμα της φορολογιας, καθως εχω ακουσει απο ατομο που εμενε εκει για χρονια οτι εχει ψηλη φορολογια, περιπου το 30-35% του μισθου τους....
ωραιο βιντεακι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
παρε πολλα ζεστα ρουχα παντως. σαν το μεσογειακο κλιμα πουθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Φίλε μου,καλή χρυσή η Σουηδία γενικότερα,δεν ξέρω για το Lund και την πόλη,αλλά αν κρίνω απ'το ότι είναι η 2η πόλη και πανεπιστήμιο που έχω ακουστά μετά τη Στοκχόλμη (τη στιγμή που από Sweden είμαι παντελώς άσχετος) μάλλον καλά θα'ναι!:redface:

Το σίγουρο είναι...μην περιμένεις να τα βγάλεις πέρα χωρίς π.χ. να εργαστείς κάπου εκεί!Πολύ ακριβή η ζωή γενικότερα...μόνο μ'έναν "εκεί" extra μισθό μπορείς να πεις ότι είσαι άνετα!
Εκτός αν η οικογένειά σου είναι πρόθυμη να τα χώσει χοντρά οπότε πάω πάσο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastheshadow

Νεοφερμένος

Ο kostastheshadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα Παιδια,

Ειμαστε 3 φοιτητες απ'το Οικονομικο Τμημα της Κομοτηνης και ψαχνουμε απεγνωσμενα να παμε να φοιτησουμε στο εξωτερικο! Στειλαμε mail σε πανω απο 25 πανεπιστημια απ'τα οποια η απαντηση που λαμβαναμε ηταν η ιδια, οτι δηλαδη "δεν υπαρχει συνεργασια μεταξυ των 2 πανεπιστημιων και μπλα μπλα μπλα.." ! Απ'το πανεπιστημιο του Lund μας απαντησαν οτι μπορουμε να παμε σαν free movers.
Οταν λενε free movers εννοουν visiting students ή guest students ή τπτ απ'αυτα τα δυο?
Επισης αν παμε σαν free movers θα πληρωσουμε διδακτρα?
Και τελος, αν παμε σαν free movers αναγνωριζεται επισημα οπως για παραδειγμα το erasmus? Δηλαδη θα μπορω κανονικα να το βαλω στο βιογραφικο μου?

Ευχαριστω πολυ,
Απαντηστε μου οσο το δυνατον πιο συντομα αν γινεται..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το free movers σημαινει οτι ναι μεν πατε σε ενα ξενο ιδρυμα,αλλα οχι στα πλαισια προγραμματος,δηλαδη πατε με δικης σας πρωτοβουλια.Φυσικα,και μετραει.Το ποσο θα μετρησει εξαρταται ομως απο το τι θα κανετε εκει,την αξιοπιστια του ιδρυματος που θα πατε κλπ.Εννοειται οτι μπαινει στο βιογραφικο κατι τετοιο.

Επισης,θα πρεπει να ρωτησετε το συγκεκριμενο ιδρυμα τι προσφερει στα πλαισια της θεσης ενος free mover .Το καθε ιδρυμα εχει τα δικα του στανταρ.

Παντως,δεν θα ηταν προτιμοτερο να πατε μεσω ερασμους;Ειδαλλως,θα χασετε χρονο απο τη σχολη στην Ελλαδα.Οχι οτι με το ερασμους δεν χανεις δλδ,αλλα υπαρχει περιπτωση να σου αναγνωριστουν μαθηματα.Χωρια το οτι λαμβανεις οικονομικη βοηθεια μεσω ΙΚΥ.


Τελος,ολα αυτα τα προγραμματα(ερασμους κλπ),πρεπει να ξερεις,δεν χρησιμοποιουνται για ακαδημαικη καταρτιση αλλα κυριως για διαπολιτισμικη επικοινωνια,γεγονος δηλαδη που τους προσδισει μια χροια ''παω για να ζησω στο εξωτερικο και σε 2η μοιρα να σπουδασω'' οποτε δεν μετρανε τοσο πολυ.Ενα μεταπτυχιακο ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σίγουρη απάντηση στο ερώτημά σου μπορεί να δώσει μόνο το πανεπιστήμιο της Λουντ και το τμήμα Διεθνών Σχέσεων του πανεπιστημίου σου (για την αναγνώριση μαθημάτων). Οπότε στέλνεις ένα ακόμα μέιλ για να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Διαδικαστικά παρόμοιο με το Erasmus είναι βασικά, αλλά χάνεις κάποια benefits, όπως τα δίδακτρα. Στη Σουηδία ωστόσο απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν δίδακτρα οπότε δε σε ενδιαφέρει. Η στέγαση σε εστία ίσως είναι πρόβλημα, αλλά αφού είστε 3 άτομα θα βολευτείτε και έξω. Την υποτροφία του Erasmus νομίζω την παίρνεις κανονικά. Τα μαθήματα αναγνωρίζονται όπως και στο Erasmus, δλδ πρέπει να συνεννοηθείς με τους αρμόδιους καθηγητές. Πήγαινει μια βόλτα από το γραφείο σας θα σου πούνε περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Νομίζω δε δικαιούσαι την υποτροφία εφόσον δεν υπάρχει σύμβαση μεταξύ των πανεπιστημίων. Αλλιώς όλοι θα έφευγαν εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Την υποτροφια την παιρνεις με καποιους περιορισμους πχ πρεπει να περασεις ενα τουλαχιστον μαθημα απο τα μαθηματα που δηλωσες οτι θελεις να παρακολουθησεις.Ειδαλλως,την επιστρεφεις.

Δεδομενου οτι ως free mover το τι θα διδαχθεις εγκειται αποκλειστικα και μονο στο πανεπιστημιο που θα πας,δεν νομιζω οτι την δικαιουσαι.Ασε που τα μαθηματα που θα κανεις μπορεις να μην εχουν καμια αναγνωριση απο το τμημα σου εδω στην Ελλαδα .Αν η επιδοτηση δινοταν τοσο ''ατυπα'' οπως και ανεφερε ο cydonian knight ,ολοι θα πηγαιναν στο εξωτερικο για διακοπες.

Γενικα,μπορει να μοιαζει με ερασμους αλλα εχει αρκετους 'περιορισμους'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα! Οποιος έχει εμπειρία από σπουδές στην Σουηδία θα ήθελα να μας πει δυο λόγια για το επίπεδο και την γνώμη του για το πανεπιστήμιο. Φαντάζομαι θα είναι αρκετά καλό και θα υπάρχουν φοιτητές απ’ολο τον κόσμο. Έχω βρει μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν στο Lund αλλά και στην Στοκχόλμη και στο Γκέτεμποργκ... Επίσης, είναι εύκολο να βρει κάποιος και μια part time δουλειά παράλληλα με τις σπουδές του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα! Οποιος έχει εμπειρία από σπουδές στην Σουηδία θα ήθελα να μας πει δυο λόγια για το επίπεδο και την γνώμη του για το πανεπιστήμιο. Φαντάζομαι θα είναι αρκετά καλό και θα υπάρχουν φοιτητές απ’ολο τον κόσμο. Έχω βρει μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν στο Lund αλλά και στην Στοκχόλμη και στο Γκέτεμποργκ... Επίσης, είναι εύκολο να βρει κάποιος και μια part time δουλειά παράλληλα με τις σπουδές του;


Ποια πανεπιστήμια σε Στοκχόλμη και Γκέτεμποργκ;
και τι μεταπτυχιακα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα για τα σουηδικά πανεπιστήμια. Από τον καιρό που έψαχνα για μεταπτυχιακό στην Σουηδία ξέρω ότι είναι κορυφαία, ανάμεσα στα 200 καλύτερα του κόσμου. Θα σου απαντήσω όμως στο σκέλος για part time δουλεία μαζί με τις σπουδές σου. Ψάξε καλά αν μπορείς να βρείς δουλεία με τα αγγλικά, σε περίπτωση που δεν ξέρεις σουηδικά. Eίναι δύσκολο σε γενικές γραμμές χωρίς την ντόπια γλώσσα. Δεύτερον, ρώτα το πανεπιστήμιο τι πρόγραμμα μαθημάτων θα έχεις. Εικάζω ότι επειδή το πανεπιστήμια έχουν πολύ υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο, σιγουρέψου ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις εξίσου στις σπουδές σου και την δουλεία. Τρίτον υπολόγισε καλά το οικονομικό κομμάτι γιατί στην Σουηδία τα μεταπτυχιακά είναι δύο χρόνια και από ότι ξέρω από Νορβηγούς, το κόστος ζωή τουλάχιστον στην Νορβηγία είναι πολύ υψηλό. Τσέκαρε τι ισχύει στην και Σουηδία. Υπάρχουν ευρωπαϊκές χώρες ή πόλεις που μπορείς να βρεις χαμηλό κόστος διαβίωσης, δεν είναι παντού τόσο τσουχτερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ποια πανεπιστήμια σε Στοκχόλμη και Γκέτεμποργκ;
και τι μεταπτυχιακα;


KTH στην Στοκχόλμη και Chalmers στο Γκέτεμποργκ, και στα δυο για μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονικής - Sustainable urban planning.
NF σ’ευχαριστω πολύ! Ναι,η αλήθεια είναι ότι μπορείς να βρεις και άλλου στην Ευρώπη καλά μεταπτυχιακά, απλά το κοιτούσα και για εκεί. Βασικά σε πρώτη φάση προς το παρόν θέλω να ψάξω για πρακτική ή κάποιο internship εκει,μήπως με βοηθήσει αν θέλω να ψάξω για δουλειά και για να μάθω και σουηδικά παράλληλα. Θα δούμε :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top