Σπουδές στην Αγγλία

Qwertygjk

Νεοφερμένος

Ο Qwertygjk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα
Φετος τελειωσα την γ λυκειου , εδωσα πανελληνιες και αν δεν πιασω την σχολη που θελω σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο για σπουδες.
Γνωριζετε τι χρειαζεται για να γινω δεκτος και ποια ειναι η διαδικασια εγγραφης ;
Ευχαριστω
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα
Φετος τελειωσα την γ λυκειου , εδωσα πανελληνιες και αν δεν πιασω την σχολη που θελω σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο για σπουδες.
Γνωριζετε τι χρειαζεται για να γινω δεκτος και ποια ειναι η διαδικασια εγγραφης ;
Ευχαριστω

Χρειάζεσαι μεταφρασμένο το απολυτήριο σίγουρα, ίσως και βασικά τυπικά έγγραφα όπως ταυτότητα από ΥΠΕΞ ή από μεταφραστή/δικηγόρο. Αυτό ξέρω εγώ. Τώρα admission requirements ανάλογα το Πανεπιστήμιο και προπτυχιακό.
 

Qwertygjk

Νεοφερμένος

Ο Qwertygjk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιζει σημαντικο ρολο ο βαθμος του απολυτηριου;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης μην "περιοριστείς" στην Αγγλία! Σε όλες τις χώρες της ΕΕ προσφέρονται αγγλόφωνα προγράμματα.

παιζει σημαντικο ρολο ο βαθμος του απολυτηριου;


Για αυτό μίλησα για admission requirements. Εξαρτάται από τη ζήτηση... Αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν υψηλές απαιτήσεις, καθώς απευθύνονται σε φοιτητές από άλλες χώρες της ΕΕ. Για Αγγλία προπτυχιακό δεν γνωρίζω τι παίζει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Για Αγγλία τα πράγματα είναι δύσκολα, καθώς πρέπει να έχεις καλό απολυτήριο λυκείου και GCE A Levels ή να έχεις πολύ καλό βαθμό στις πανελλήνιες (άνω των 18.000 μορίων συνήθως).

Τα έξοδα εξαρτώνται από το πανεπιστήμιο, την πόλη και το αντικείμενο των σπουδών σου.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το σε όλες τις χώρες της ΕΕ είναι γενίκευση και κάπως υπερβολή. Και η Ελλάδα χώρα της ΕΕ είναι αλλά αγγλόφωνα προπτυχιακά ακόμα δεν έχει. Και πολλές άλλες χώρες επίσης, τουλάχιστον όχι σε όλες τις επιστήμες. Σε μεταπτυχιακό είναι αρκετά πιο εύκολο να βρεις, οπότε καλό θα ήταν πιστεύω να μιλάμε με πιο συγκεκριμένα παραδείγματα.
Επίσης πες μας περίπου τι τομείς/ επιστήμες σε ενδιαφέρουν για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σε όλες τις χώρες της ΕΕ είναι γενίκευση και κάπως υπερβολή. Και η Ελλάδα χώρα της ΕΕ είναι αλλά αγγλόφωνα προπτυχιακά ακόμα δεν έχει. Και πολλές άλλες χώρες επίσης, τουλάχιστον όχι σε όλες τις επιστήμες. Σε μεταπτυχιακό είναι αρκετά πιο εύκολο να βρεις, οπότε καλό θα ήταν πιστεύω να μιλάμε με πιο συγκεκριμένα παραδείγματα.
Επίσης πες μας περίπου τι τομείς/ επιστήμες σε ενδιαφέρουν για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
Κατ' αρχάς το άτομο που ξεκίνησε το θρεντ θέλει να πάει στο εξωτερικό. Επομένως, έστω ότι η Ελλάδα δεν είναι από τις χώρες με αγγλόφωνα προγράμματα προπτυχιακού επιπέδου ακόμα... ( https://www.kathimerini.gr/1004348/article/epikairothta/ellada/proptyxiaka-tmhmata-sta-agglika ) ( https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/...is-filosofikis-toy-ekpa-me-didaktra-6000-eyro ) δεν σημαίνει κάτι. Δεύτερον, προφανώς η Ελλάδα είναι το χειρότερο παράδειγμα προοδευτικότητας στην παιδεία, έχοντας συνταγματικά κατοχυρωμένη την απαγόρευση ίδρυσης ιδιωτικών ΑΕΙ, πολύ μικρό ποσοστό του ΑΕΠ προσφερόμενο στην παιδεία και όλα τα υπόλοιπα καλά.
όπως βλέπεις όχι σε όλες τις επιστήμες μόνο στις συγκεκριμένες του Πανεπιστημίου , οι άλλες χώρες παρέχουν σε όλες τις επιστήμες αγγλόφωνα προγράμματα γι αυτό είναι ιδανικές επιλογές.
Δεν είπα σε όλες τις επιστήμες, είπα αγγλόφωνα προγράμματα. Δεν είπα να πάει Γαλλία. Δεν παρέχουν οι άλλες χώρες αγγλόφωνα προγράμματα σε όλες τις επιστήμες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ξέρει κανείς για ποιο λόγο στα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν προσφέρονται σπουδές στην αγγλική; Αφού όλοι έχουν ένα lower...ή όχι; Νομίζω στις θετικές επιστήμες θα βοηθούσε πολύ.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς για ποιο λόγο στα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν προσφέρονται σπουδές στην αγγλική; Αφού όλοι έχουν ένα lower...ή όχι; Νομίζω στις θετικές επιστήμες θα βοηθούσε πολύ.
Αν όντως δημιουργηθούν προγράμματα σπουδών αγγλόφωνα, όπως αναφέρεται στα άρθρα, τότε πρόκειται για αργοπορία των πανεπιστημίων στην πρόοδο της εκπαίδευσης. Αν δεν είναι αυτός ο λόγος, ήτοι η οπισθοδρομικότητα των πανεπιστημίων μας, θα έλεγε κάποιος ότι φταίει το κόμπλεξ για τα επαγγελματικά δικαιώματα/δίδακτρα σε προπτυχιακό. Αντιτείνω όμως ότι υπάρχει το ΕΑΠ. Θα μου που κάποιος όμως ότι το ΕΑΠ είναι εξ' αποστάσεως και θα του πω ναι για αυτό και αναφέρω το κόμπλεξ ως πιθανό λόγο. Επίσης, για το ΕΑΠ έχει γίνει πολύς λόγος για τα δίδακτρα στο ΝΣΚ, καθώς το Σύνταγμά μας λέει για δωρεάν παιδεία σε όλες τις βαθμίδες... Πάντως, στα αγγλικά προσφέρονται αρκετά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα στο διεθνές πανεπιστήμιο, στο ΟΠΑ, στο Πολυτ Κρήτης, γενικά σε πολλά πανεπιστήμια.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ο λόγος που το είπα είναι γιατί με ένα τόσο γενικό σχόλιο δεν πιστεύω πως βοηθάμε. Γιἀυτό και ρώτησα για ποιά επιστήμη ενδιαφέρεται για να βοηθήσουμε με πιο συγκεκριμένα παραδείγματα. Π.χ. σε humanities είναι πιο δύσκολο να βρεις αγγλόφωνα.

Όσον αφορα τα προγράμματα στα ελληνικά πανεπιστήμια, το γνωρίζω πως πρόκειται να ξεκινήσουν, στο σχετικά κοντινό μέλλον. Δεν γνωρίζω για όλες τις περιπτώσεις αλλά ξέρω για το αγγλόφωνο της φιλοσοφικής στο οποίο όπως αναφέρει και το άρθρο θα υπάρχουν δίδακτρα. Το βασικό θέμα απ'οτι έχω καταλάβει είναι της χρηματοδότησης, γι αυτό και τα δίδακτρα θα υπάρχουν για να καλύψουν το κόστος του προγράμματος. Έχω την εντύπωση πως το πρόγραμμα είναι πρωτοβουλία των καθηγητών που το ήθελαν και ξεκίνησαν την διαδικασία. Και γενικά απευθύνεται κυρίως σε ξένους φοιτητές. Παρ'΄ολα αυτά υπάρχουν αρκετές αντιδράσεις κυρίως για το ζήτημα των διδάκτρων, πολλοί φοιτητές είναι κατά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πώς κολλάνε τα δίδακτρα με την διδασκαλία στην αγγλική γλώσσα; Τόσο δύσκολο κάποιοι να μιλήσουν στην αγγλική δωρεάν;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πώς κολλάνε τα δίδακτρα με την διδασκαλία στην αγγλική γλώσσα; Τόσο δύσκολο κάποιοι να μιλήσουν στην αγγλική δωρεάν;


Αυτό είναι πρόβλημα.

Το ΟΠΑ και η Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών σκέφτονται την ίδρυση αγγλόφωνων προπτυχιακών προγραμμάτων με σκοπό την προσέλκυση ξένων φοιτητών. Δίδακτρα μπορούν να επιβληθούν μόνο σε άτομα που προέρχονται από χώρες εκτός της Ε.Ε.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βρισκόμαστε στην Ελλάδα προφανώς είναι προτεραιότητα τα προγράμματα στα ελληνικά και τα περισσότερα έχουν τα τελευταία χρόνια προβλήματα υποχρηματοδότησης και ελλιπούς προσωπικού. Δεν γίνεται να φτιαχτεί έννα αγγλόφωνο στην θέση του ελληνόφωνου, το αγγλόφωνο που γίνεται στην φιλοσοφική (γιατί αυτήν την περίπτωση ξέρω) ασχολείται με αντικείμενα που στα ελληνικά καλύπτονται από άλλα τμήματα (ιστορίας και αρχαιολογίας και φιλολογίας). Είτε προσληφθούν νέοι καθηγητές είτε αφιερώσουν παραπάνω ώρες οι καθηγητές που ήδη διδάσκουν στα συγγεκριμένα τμήματα θα πρέπει κάπως να πληρωθούν. Η κυβέρνηση που ήδη δυσκολεύεται να καλύψει θέσεις που μένουν κενές(καλύπτονται τα απολύτως απαραίτητα και αν κάποιος πάρει σύνταξη δεν αντικαθίσταται) δεν θέλει να διαθέσει αυτό το κεφάλαιο.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν έχει τόσο να κάνει με τους φοιτητές όσο με τους καθηγητές. Πρόγραμμα στην αγγλική γλώσσα συνεπάγεται άριστη γνώση και χρήση της από τους διδάσκοντες, με αυτούς που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό και συγκεκριμένα σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο να έχουν τον κύριο λόγο. Ωραία, πόσοι Έλληνες υπάρχουν λοιπόν με αντίστοιχο background στη φιλοσοφία; Νομίζω λίγοι, σίγουρα όχι αρκετοί για να στελεχώσουν το πανεπιστήμιο. Για αυτό καθίσταται απαραίτητη η παρουσία ξένων καθηγητών, οι οποίοι όμως πιθανώς να έχουν και μεγαλύτερες μισθολογικές απαιτήσεις. Άσε που ο μισθός μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δέλεαρ από το κράτος ώστε να τους προσελκύσει. Ποιος θα επέλεξε να διδάξει σε νεοσύστατο τμήμα, ελληνικού Πανεπιστημίου, με χαμηλό σχετικά μισθό; Μόνο λογικό μου φαίνεται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν έγινε η εξωτερική αξιολόγηση του Μαθηματικού Τμήματος στην Πάτρα, οι Έλληνες καθηγητές-αξιολογητές από Αμερικάνικα Πανεπιστήμια διαπίστωσαν ότι πάνω από το 50% των μελών ΔΕΠ δεν ήξερε καθόλου αγγλικά ούτε είχαν ενημέρωση από ξένη βιβλιογραφία επί του αντικειμένου τους. Βέβαια σε μια τέτοια περίπτωση, θέλει μαζικές απολύσεις μελών ΔΕΠ.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Προφανώς για να έχουμε στην φιλοσοφική ήδη αγγλόφωνο μεταπτυχιακό και να υπάρχει η σκέψη να φτιαχτεί προπτυχιακού υπάρχουν διδάσκοντες που μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις. Γενικά δεν νομίζω πως έχουν όλες οι επιστήμες τις ίδιες γλωσσικές απαιτήσεις πάντως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top