Σπουδές οδοντιατρικής στην Κύπρο

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα κλασικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα κλασικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)
Δεν κοιτάνε γενικό σε αυτές τις κερδοσκοπικές επιχειρήσεις αλλά Ε1
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα κλασικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)

Σήκω και πήγαινε μάνα μου σε καμία Γερμανία ή Αυστρία να σπουδάσεις και να έχει αντίκρισμα το κεφάλαιο που θα ξοδέψεις για τα φοιτητικά σου έξοδα. Άλλο Κύπρος και άλλο Αυστρία ή Γερμανία. Ο βαθμός που έχεις δεν είναι τόσο αποτρεπτικός αν έρθεις σε επαφή απευθείας με τη γραμματεία των Τμημάτων και ρωτήσεις ειλικρινά. Οι άνθρωποι θα σε βοηθήσουν επειδή η νοοτροπία των εκεί Πανεπιστημίων δεν είναι η Ελληνική. Οι χώρες αυτές έχουν Πανεπιστήμια τουλάχιστον 300 ετών με δοκιμασμένη ακαδημαϊκή πείρα. Καλοδέχονται τους νέους και όποιον θέλει να σπουδάσει απλά να πληρεί κάποια δεδομένα. Όσο για τα δίδακτρα είναι χαμηλά (στην Αυστρία πληρώνεις μόνο ένα 20ευρω το εξάμηνο με την ανανέωση εγγραφής ως μέλος της φοιτητικής κοινότητας). Στη Γερμανία μπορεί να έχεις το ίδιο παράβολο ή κάποιο 150-300άρι ευρώ ανάλογα το Πανεπιστήμιο.

Όσο για τα Γερμανικά θα σε αφήσουν να τα μάθεις μέχρι το επίπεδο Β2 τουλάχιστον ένα χρόνο πριν τις σπουδές για να μπορείς να κατανοήσεις τις παραδόσεις των μαθημάτων, τις ασκήσεις κλπ ως φοιτητής. Βέβαια τη γλώσσα θα τη μάθεις σε λιγότερο από ένα χρόνο να την κατανοείς επειδή η κοινωνία είναι αρκετά τοπικίστικη και όχι τόσο αγγλόφωνη. Η Γερμανία, Αυστρία αναγνωρίζουν το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας αγγλικών και γερμανικών για ακαδημαϊκές σπουδές εφόσον διευκρινιστεί σωστά στη μετάφραση τι είδους πιστοποίηση είναι και από ποιον φορέα. Η Γερμανία και Αυστρία σαν χώρες της "γραφειοκρατίας" αναγνωρίζουν το Ελληνικό Δημόσιο εφόσον υπάρξει ξεκάθαρος φορέας (π.χ. Υπουργείο Παιδείας).
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να συμφωνήσω ότι γνωρίζω παραδείγματα που σπούδασαν σε χώρες εκτός Κύπρου/Βουλγαρίας/Ρουμανίας/ΗΒ σε επίπεδο πτυχίου και έμαθαν να ανταπεξέρχονται μέσα σε ένα χρόνο στα θέματα της γλώσσα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σοφή επιλογή για τον μέσο φοιτητή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πρέπει να συμφωνήσω ότι γνωρίζω παραδείγματα που σπούδασαν σε χώρες εκτός Κύπρου/Βουλγαρίας/Ρουμανίας/ΗΒ σε επίπεδο πτυχίου και έμαθαν να ανταπεξέρχονται μέσα σε ένα χρόνο στα θέματα της γλώσσα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σοφή επιλογή για τον μέσο φοιτητή.

Θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται. Ξέρεις πόσοι ξένοι φοιτητές από φτωχές χώρες όχι μόνο έρχονται στη Γερμανία χωρίς γερμανικά αλλά διαπρέπουν κιόλας; Πάρα πολλοί. Το πρόβλημα δεν είναι η γλώσσα αλλά η πειθαρχημένη παρουσία στο Πανεπιστήμιο. Κοινώς: το Πανεπιστήμιο χέστηκε με δραματικές συνέπειες του φοιτητή, αν προηγούνται άλλα έναντι των σπουδών. Ο μέσος φοιτητής ως τι ορίζεται; Ως φραπεδοέλληνας που πάει στο Βερολίνο για σπουδές και ανεβάζει σέλφι ενώ δεν αφήνει pub για pub τα σαββατοκύριακα;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα ανθρωπιστικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)

Συμφοιτητής μου ορκίστηκε κι τον ιδιο Σεπτέμβρη ήταν φοιτητής στη Βουλγαρία .(φιλόλογος δηλαδη)
Επισης στη Βουλγαρία Δεν χρειάζονται πανελλήνιες καθώς γνωρίζω κι ατομπα που πήγαν χωρίς.
Τα δίδακτρα ειναι 8.5 χιλιαδες με κόστο ζωης παρόμοιο με την Ελλάδα....
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ρε παιδιά, συγγνώμη για το θάρρος, αλλά εξηγήστε μου λίγο κάτι. Τι έχετε πάθει όλοι εδώ μέσα και θέλετε να γίνετε γιατροί / οδοντίατροι κλπ;;; Άλλες σχολές δεν υπάρχουν;;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Ρε παιδιά, συγγνώμη για το θάρρος, αλλά εξηγήστε μου λίγο κάτι. Τι έχετε πάθει όλοι εδώ μέσα και θέλετε να γίνετε γιατροί / οδοντίατροι κλπ;;; Άλλες σχολές δεν υπάρχουν;;
Οικονομικη εξασφαλιση χωρις να χεις το δερβεναγα των σωματων ασφαλειας, υποθαλπουσα αισθηση εξουσιας, πρεστιζ, απειρες ερευνητικες διεξοδοι με καλο μισθο για τον ελλαδικο τουλαχιστον χωρο.
Και καποιοι απλα γουσταρουν την επιστημη.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Οικονομικη εξασφαλιση χωρις να χεις το δερβεναγα των σωματων ασφαλειας, υποθαλπουσα αισθηση εξουσιας, πρεστιζ, απειρες ερευνητικες διεξοδοι με καλο μισθο για τον ελλαδικο τουλαχιστον χωρο.
Και καποιοι απλα γουσταρουν την επιστημη.

Για το τελευταίο θα συμφωνήσω. Αλλά για τα παραπάνω που ανέφερες δεν νομίζω ένα παιδί 16-17 χρόνων να σκέφτεται όλα αυτά.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Οικονομικη εξασφαλιση χωρις να χεις το δερβεναγα των σωματων ασφαλειας, υποθαλπουσα αισθηση εξουσιας, πρεστιζ, απειρες ερευνητικες διεξοδοι με καλο μισθο για τον ελλαδικο τουλαχιστον χωρο.
Και καποιοι απλα γουσταρουν την επιστημη.
Δουλευεις σαν πολιτικος μηχανικος τωρα παραλληλα με τις σπουδες?ειναι ενα επιπλεον θεμα που εχει αρχισει κ με απασχολει αφου αποφασισα να παρω κ εγω τον ιδιο δρο δρομο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Για το τελευταίο θα συμφωνήσω. Αλλά για τα παραπάνω που ανέφερες δεν νομίζω ένα παιδί 16-17 χρόνων να σκέφτεται όλα αυτά.
Αν όχι το ίδιο, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω, σίγουρα οι γονείς που το σπρώχνουν κατα κει.
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ποιο θεωρείτε πιο εύκολο (σε σχέση με διάβασμα , εξεταστική κτλ) ιατρική ή οδοντιατρικη ;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ότι σου αρέσει περισσότερο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και οι δύο είναι πολυ παραπανω απο διάβασμα απλα και εξεταστικές. Απαιτητικές αμφότερες.
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας.. αν κάποιος τελειώσει τη φυσικοθεραπεια μπορεί να μπει στο τμήμα ιατρικης μετά; Και πόσα χρόνια θα χρειαστεί ώστε να τελειώσει την ιατρική και να πάρει το πτυχίο;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει καν σύγκριση, η ιατρική έχει πολύ περισσότερο διάβασμα. Έχω περάσει και από τις δυο αυτές σχολές
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top