Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλημέρα σας...
Θέλω να περάσω σε τμήμα φυσικής, αλλά δεν ξέρω ποιό να διαλλέξω. ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

Δε με ενδιαφέρει η ομορφιά της πόλης, η φοιτητική ζωή ή κάτι τέτοιο... Μόνο πιο πανεπιστήμιο προσφέρει στο τμήμα αυτό καλύτερη ποιότητα μαθημάτων και ευρεία γνώση πάνω στο αντικείμενο σπουδών...

Λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Λέγοντας ότι δε σε ενδιαφέρει η ομορφιά της πόλης, αλλά η Φυσική και μόνο, προσωπικά θα σου πρότεινα τα τμήματα του Ηρακλείου και των Ιωαννίνων. Θαυμάσιες εγκαταστάσεις, απαιτητικά και ποιοτικά προγράμματα σπουδών, πιο "εφαρμοσμένο" του Ηρακλείου (και... μεσοτοιχία με το ΙΤΕ), εξαιρετικό θεωρητικό των Ιωαννίνων. Σκέψου επίσης και τη ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ, αν θέλεις να κάνεις πολύ υψηλού επιπέδου πενταετείς σπουδές και να έχεις τουλάχιστον τις ίδιες προοπτικές με έναν απόφοιτο τετραετούς τμήματος φυσικής. Προβλέπεται στα αμέσως επόμενα χρόνια πάντως τα διπλώματα που δίνουν οι πενταετείς σχολές να εξισωθούν με μάστερ, όπως επιτάσσει η ενοποίηση του ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού χώρου. Επίσης η κεντρική βιβλιοθήκη του ΕΜΠ είναι ένα κόσμημα για τα ελληνικά δεδομένα :)

Φυσικά δεν απαξιώνω τα τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης, (ΕΚΠΑ - ΑΠΘ) και εκεί υπάρχουν πολλοί και καλοί καθηγητές, καθώς και έρευνα.

Ρίξε μια ματιά στους οδηγούς σπουδών της κάθε σχολής, και δες προς τα που κλίνεις (ή νομίζεις ότι κλίνεις) περισσότερο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Φίλε (και πιθανέ συμφοιτητή :P) exc,

Προσωπικά πιστεύω, ότι το δικό μας τμήμα (ΑΠΘ), προσφέρει περισσότερες δυνατότητες για ερεύνα κυρίως γιατί πολλοί καθηγήτες εδώ συμμέτεχουν σε διεθνείς ερευνητικές δραστηριότητες (όπως στο CERN, ή σε περιβαλλοντικά ζητήματα), και έτσι παρέχεται μεγάλυτερη δυνατότητα για ερεύνα. Δυστυχώς για την ποιότητα των μαθημάτων δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά απ' ότι ακούω είναι δύσκολη σχολή (βεβαια αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
απ' ότι ακούω είναι δύσκολη σχολή (βεβαια αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό)
Ναι από ό,τι έχω ακούσει θέλει 54 μαθήματα να περάσεις σε 8 εξάμηνα.
Σκέψου επίσης και τη ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ, αν θέλεις να κάνεις πολύ υψηλού επιπέδου πενταετείς σπουδές και να έχεις τουλάχιστον τις ίδιες προοπτικές με έναν απόφοιτο τετραετούς τμήματος φυσικής. Προβλέπεται στα αμέσως επόμενα χρόνια πάντως τα διπλώματα που δίνουν οι πενταετείς σχολές να εξισωθούν με μάστερ, όπως επιτάσσει η ενοποίηση του ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού χώρου. Επίσης η κεντρική βιβλιοθήκη του ΕΜΠ είναι ένα κόσμημα για τα ελληνικά δεδομένα :)
Με αυτά που λες βρίσκω το σεμφε ελκυστικό, θα ψάξω και αυτού το πρόγραμμα σπουδών.

---
Αυτό που σίγουρα δεν λένε οι οδηγοί σπουδών είναι η ποιότητα των προσφερόμενων μαθημάτων και θέλω ειδικά σε αυτό να βοηθήσετε όσοι μπορείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Όσον αφορά τη ΣΕΜΦΕ, δεν έχεις παρά να ρωτήσεις.. από ότι είδα είναι εδώ τουλάχιστον δύο φοιτητές και με χαρά θα σε διαφωτίσουμε για κάθε απορία.

Πάντως τώρα το καλοκαίρι, που θα ξεκινήσει και το πείραμα στο CERN (LHC), η μισή κοινότητα ελλήνων φυσικών υψηλών ενεργειών είναι εκεί (ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΑΠΘ και σία... εδώ θα πάω κι εγώ μια βόλτα ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχω κάποιες ερωτήσεις για το Σεμφε, αλλά τώρα νυστάζω πάρα πολύ θα τις διατυπώσω αργότερα μόλις ξυπνήσω.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Το τμήμα φυσικής στο ΕΚΠΑ χρειάζεται 38 μαθήματα, ενώ το ΑΠΘ 54(!). Αυτό συμβαίνει λόγω περισσότερης ύλης που διδάσκονται ή απλώς είναι περισσότερο κατηγοριοποιημένα; (Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ) Αν διδάσκεσαι περισσότερη ύλη στο ΑΠΘ, μάλλον αυτό θα διαλλέξω, γιατί είναι και απλή (μη εφαρμοσμένη) φυσική και υψηλού επιπέδου φαντάζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το πρόγραμμα σπουδών κάθε σχολής, δεν είναι απαραίτητα "κοινό" και "ενιαίο", και κατανέμεται σε μαθήματα. Η κάθε σχολή μπορεί πρακτικά να διδάσκει ό,τι θέλει (άλλωστε το βασικό curriculum ενός φυσικού είναι μετά βίας 20-25 μαθήματα, τα υπόλοιπα είναι εξειδικεύσεις, επιλογές κλπ... θα το δεις στους οδηγούς σπουδών!)

Στη ΣΕΜΦΕ έχουμε 63 μαθήματα σε 9 εξάμηνα σπουδών και υποχρεωτική διπλωματική εργασία στο 10ο. Προσωπικά έχω επιλέξει "ροές" θεωρητικής και πυρηνικής φυσικής, οπότε το "εφαρμοσμένο" είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής (θα μπορούσα πχ να ασχοληθώ με οπτοηλεκτρονική και υλικά...) και περισσότερο έχει να κάνει με εργαστηριακή εξάσκηση, παρά με "διαζύγιο" από τη θεωρία - και πίστεψέ με, κάνουμε πολλή και από αυτή...

Πάντως μην κρίνεις τα μαθήματα - και τις σχολές - από τον αριθμό: δεν είναι στραγάλια :) Μπορεί στο ΕΚΠΑ να κάνουν πχ 38 μαθήματα και να φτύνεις αίμα να περάσεις το κάθε ένα από αυτά, και στο ΑΠΘ να τα περνάς πέντε-πέντε. Δεν είναι δηλαδή αυστηρό κριτήριο...

Για ΣΕΜΦΕ πάντως μετά χαράς να σου απαντήσω όποια ερώτηση θέλεις, και σε περίπτωση που οι admins θεωρούν ότι καταχρώμαστε το χώρο εδώ, ευχαρίστως στείλε μου πμ.

Καλό ξημέρωμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Το πρόγραμμα σπουδών κάθε σχολής, δεν είναι απαραίτητα "κοινό" και "ενιαίο", και κατανέμεται σε μαθήματα. Η κάθε σχολή μπορεί πρακτικά να διδάσκει ό,τι θέλει (άλλωστε το βασικό curriculum ενός φυσικού είναι μετά βίας 20-25 μαθήματα, τα υπόλοιπα είναι εξειδικεύσεις, επιλογές κλπ... θα το δεις στους οδηγούς σπουδών!)

Στη ΣΕΜΦΕ έχουμε 63 μαθήματα σε 9 εξάμηνα σπουδών και υποχρεωτική διπλωματική εργασία στο 10ο. Προσωπικά έχω επιλέξει "ροές" θεωρητικής και πυρηνικής φυσικής, οπότε το "εφαρμοσμένο" είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής (θα μπορούσα πχ να ασχοληθώ με οπτοηλεκτρονική και υλικά...) και περισσότερο έχει να κάνει με εργαστηριακή εξάσκηση, παρά με "διαζύγιο" από τη θεωρία - και πίστεψέ με, κάνουμε πολλή και από αυτή...

Πάντως μην κρίνεις τα μαθήματα - και τις σχολές - από τον αριθμό: δεν είναι στραγάλια :) Μπορεί στο ΕΚΠΑ να κάνουν πχ 38 μαθήματα και να φτύνεις αίμα να περάσεις το κάθε ένα από αυτά, και στο ΑΠΘ να τα περνάς πέντε-πέντε. Δεν είναι δηλαδή αυστηρό κριτήριο...

Για ΣΕΜΦΕ πάντως μετά χαράς να σου απαντήσω όποια ερώτηση θέλεις, και σε περίπτωση που οι admins θεωρούν ότι καταχρώμαστε το χώρο εδώ, ευχαρίστως στείλε μου πμ.

Καλό ξημέρωμα!

οχι ρε εσύ θα θέλουν και άλλα παιδία να μάθουν, κάθε φορά θα τους τα στέλνεις σε pm; Θα τα γράψεις μία φορά εδώ και θα υπάρχουν forever and ever:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η βασική μου ερώτηση για το ΣΕΜΦΕ είναι αν υπάρχει προοπτική να αναγνωριστεί το πτυχίο; Είναι πολύ σημαντικό αυτό.

Πάντως μην κρίνεις τα μαθήματα - και τις σχολές - από τον αριθμό: δεν είναι στραγάλια :) Μπορεί στο ΕΚΠΑ να κάνουν πχ 38 μαθήματα και να φτύνεις αίμα να περάσεις το κάθε ένα από αυτά, και στο ΑΠΘ να τα περνάς πέντε-πέντε. Δεν είναι δηλαδή αυστηρό κριτήριο...
Στραγάλια...:P Μα γι' αυτό ρώτησα αν διδάσκονται παραπάνω ύλη ή απλώς χωρίζουν κάποια μαθήματα σε περισσότερα για να διευκολύνουν τους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Η βασική μου ερώτηση για το ΣΕΜΦΕ είναι αν υπάρχει προοπτική να αναγνωριστεί το πτυχίο;

Τι εννοεις? Να αναγνωριστει απο ποιους? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχω ακούσει εδώ στο forum αν δεν κάνω λάθος ότι το δίπλωμά τους δεν αναγνωρίζεται από το δημόσιο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μάλλον στα επαγγελματικά δικαιώματα αναφέρεσαι, γιατί αν δεν αναγνωριζόταν απο το δημόσιο ένα πτυχίο απο δημόσιο πανεπιστήμιο, ζήτω που καήκαμε :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μια χαρα αναγνωριζεται... :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μάλλον στα επαγγελματικά δικαιώματα αναφέρεσαι, γιατί αν δεν αναγνωριζόταν απο το δημόσιο ένα πτυχίο απο δημόσιο πανεπιστήμιο, ζήτω που καήκαμε :P .
LOL... Ναι τα επαγγελματικά δικαιώματα... Δηλαδή τι δεν αναγνωρίζεται; (είμαι λίγο άσχετος σε αυτά...)
---
Από ό,τι κατάλαβα είστε και οι δύο φοιτητές ΣΕΜΦΕ ο ένας στην Κρήτη και ο άλλος στο ΕΜΠ... Πείτε μου τα μαθήματα της Φυσικής διδάσκονται σε βάθος ή επιφανειακά, μιας και είναι σχολή "Εφαρμοσμένων...κλπ"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Anarki, εισαι στα εφαρμοσμενα μαθηματικα Κρητης?

exc, βασικα αυτο της Κρητης ειναι μονο εφαρμοσμενα μαθηματικα και νομιζω πως δεν κανουν φυσικη(τουλαχιστον οχι σε βαθμο που κανουμε εμεις στην σεμφε)

Δες τον οδηγο σπουδων της ΣΕΜΦΕ για να καταλαβεις τι μαθηματα φυσικης εχουμε. :)

https://www.semfe.gr/files/semfe/odhgos_spoydvn/odhgos_spoydvn06.pdf

Οσο για τα επαγγελματικα τα πραγματα αρχιζουν να φτιαχνουν σιγα σιγα και οπως ειπα μπηκαμεστο ασεπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι ξέμπαρκος είμαι εγώ, ΗΜΜΥ στα Χανιά σπουδάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εννούσα εσένα Semfer και τον el_Greco to κρήτης το έγραψα επειδή είδα κατά λάθος την περιοχή στον Anarki αντί σε εσένα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
exc, για να καταλαβεις, στα τεσσερα πρωτα εξαμηνα κανουμε μαθηματα κορμου. Τα μαθηματα φυσικης στον κορμο ειναι: Φυσικη 1(Κλασικη Μηχανικη, Ειδικη Θεωρια της Σχετικοτητας), Φυσικη 2(Ηλεκτρομαγνητισμος), Εργαστηριακη Φυσικη 1(εργαστηρια), Φυσικη 3(Κυματικη), Εργαστηριακη Φυσικη 2(εργαστηρια), Φυσικη 4(Κβαντομηχανικη 1) και επιπλεον τεσσερα μαθηματα Μηχανικης(Στατικη στερεου σωματος, Μηχανικη παραμορφωσιμου σωματος, Κυνιματικη-Δυναμικη, Μηχανικη Κατασκευων). Και ολα αυτα μονο στα 4 πρωτα εξαμηνα(+ τα μαθηματα προγραμματισμου και μαθηματικων). Μετα στο τριτο ετος επιλεγεις κατευθυνση. Στην κατευθυνση Φυσικου Εφαρμογων θα κανεις τρια χρονια μονο φυσικη... :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τόσο εγώ, όσο και ο Semfer, είμαστε φοιτητές της ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ. Το άλλο τμήμα είναι Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών (ΤΕΜ), είναι τετραετές και βρίσκεται στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (Ηράκλειο). Γενικά δεν έχει πολλά κοινά με τη δική μας σχολή, και είναι τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών μόνο...

Περί "αναγνώρισης", έχω γράψει σχετικά στο thread "Σχολή που συνδυάζει μαθηματικά και φυσική", όπου έχω παραθέσει και τα links για τις εγκυκλίους του ΥΠΕΠΘ που ορίζουν ότι πλέον οι απόφοιτοι ΣΕΜΦΕ έχουν τουλάχιστον τα δικαίωματα ενός αποφοίτου τμήματος μαθηματικών ή φυσικής τετραετούς φοίτησης. Πολύ χοντρικά υπάρχει και το Προεδρικό Διάταγμα που ορίζει τα επαγγελματικά μας δικαιώματα και είναι εδώ.

Για όνομα, μην ακούτε σειρήνες περί "αναγνώρισης από το δημόσιο", όπως είπε και ο προλαλήσας, ζήτω που καήκαμε αν το δημόσιο δεν "αναγνώριζε" τις σχολές του δημοσίου πανεπιστημίου... :)

Εγώ μιας και είμαι τελειόφοιτος της ΣΕΜΦΕ τώρα πια, έχω μια σφαιρική αντίληψη των πραγμάτων και μπορώ να στα συνοψίσω λίγο πολύ ως εξής:

Στα πρώτα 2 έτη, κάνουμε 29 μαθήματα "γενικής παιδείας", μαθηματικά, φυσική, πληροφορική και μηχανική, όπως έγραψε και ο Semfer. Μετά, και για τα επόμενα τρία έτη, χωριζόμαστε σε κατεύθυνση μαθηματικού ή φυσικού, η οποία οδηγεί σε εντελώς διαφορετικό προφίλ αποφοίτου, και αντίστοιχα αναγράφεται πάνω στο δίπλωμα της σχολής. Εγώ που τελειώνω την κατεύθυνση φυσικού, δεν έχω δικαίωμα να διοριστώ σαν μαθηματικός σε σχολείο και τούμπαλιν.

Μέσα στις κατευθύνσεις υπάρχουν "ροές", που είναι ουσιαστικά "μπουκέτα" μαθημάτων, 2 από τα οποία πρέπει ένας φοιτητής να ολοκληρώσει επιτυχώς οπωσδήποτε, μαζί με κάποια γενικά υποχρεωτικά και κάποιες ελεύθερες επιλογές, ώστε να συμπληρώσει τον αριθμό των 62 μαθημάτων που απαιτούνται για το δίπλωμα, μαζί με την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας.

Στην κατεύθυνση μαθηματικού, οι ροές είναι "Ανάλυση", "Μαθηματικά Πληροφορικής", "Στατιστική", "Μηχανική".

Στην κατεύθυνση φυσικού, που μάλλον σε ενδιαφέρει περισσότερο, οι ροές είναι πέντε, και θα σου πω επί τροχάδην τι περιέχει η κάθε μία:

1. Υπολογιστική και Θεωρητική Φυσική (Προγραμματισμός στη φυσική, θεωρητική μελέτη του καθιερωμένου προτύπου των στοιχειωδών σωματιδίων, κλασική μηχανική, λαγκρανζιανός/χαμιλτονιανός φορμαλισμός κλπ)

2. Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (αυτό που λέει το όνομα της ροής, μαζί με εργαστηριακά μαθήματα, ανιχνευτές, επιταχυντές, αντιδραστήρες, ιοντίζουσες ακτινοβολίες στην ιατρική και τη βιολογία κλπ)

3. Οπτοηλεκτρονική και Λέηζερ (εργαστήρια, λέηζερ, κι άλλα λέηζερ, μικροκύματα, ηλεκτρονικές διατάξεις...)

4. Φυσική Υλικών (κεραμικά, διηλεκτρικά, ημιαγωγοί, γυαλιά, πολυμερή, διηλεκτρικές, οπτικές και μαγνητικές ιδιότητες των υλικών κλπ)

5. Μηχανική Υλικών (όπως η αντίστοιχη ροή του μαθηματικού, υπολογιστική μηχανική, ελαστικότητα, ανελαστικότητα, συζευγμένα πεδία, θραύσεις, μη καταστροφικός έλεγχος, θεωρία κυμάτων - σεισμολογία κλπ)

Και εκτός από αυτά, κοινά για όλους είναι προχωρημένα μαθήματα ηλεκτρομαγνητισμού, κβαντομηχανικής, ατομικής και μοριακής φυσικής,οπτικής, φυσικής στερεάς κατάστασης, ηλεκτρονικών κλπ... και υπάρχει πληθώρα μαθημάτων επιλογής όπως βιοφυσική, ιατρική φυσική, γενική σχετικότητα... αντίστοιχα και για την κατεύθυνση του μαθηματικού. Όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στον οδηγό σπουδών της σχολής, αλλά και στο www.semfe.gr :)

Πάντως, επειδή η φυσική είναι πειραματική επιστήμη, σε όποια σχολή και αν πας να ξέρεις ότι θα κάνεις από αρκετά έως πάρα πολλά εργαστήρια, ανάλογα και με τις επιλογές σου.. για την ιστορία εγώ έχω τις ροές 1. και 2.

ΥΓ: Προς moderators : μιας και... μονοπωλούμε τη συζήτηση, αλλάξτε τον τίτλο του thread σε "τμήματα φυσικής", "σπουδές φυσικής" ή κάτι τέτοιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
done. :no1:

Το ΣΕΜΦΕ το κοβω για σχολη του μελλοντος σε μαθηματικα/φυσικη παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top