Σπουδές - Θέμα με γονείς

mariajenop

Νεοφερμένος

Η mariajenop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι 20 και ειμαι σε σχολη τουριστικών στη Κρητη (μενω Αττικη κανονικα). Το θέμα ειναι πως στο σχολειο, οι γονεις μου δεν με εστελναν φροντηστηρια ενω ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα, οταν εκανα παραπονα εριχναν ενα σατανικο γελακι. Και γενικως τους αρεσει να με σαμποταρουν και ας μην τους νοιαζει τι θα παθω μετα και οταν το λεω σε αλλα ατομα δεν το πιστευουν μεχρι να δουν κατι.

Ημουν μαθητρια του 17 και ολο αυτο με δικη μου προσπαθεια, ηθελα να παω θετικη και να πιασω ιατρική, χημεία ή πληροφορικη με το τοτε συστημα του 2018, ομως επειδη δεν πιστευα πως θα τα καταφερω χωρις κανενα φροντιστηριο, πηγα οικονομικα που ειχαμε και καλυτερους καθηγητες αλλα ηταν και πιο ευκολα. Επιασα Τουριστικα στην Κρητη και οι γονεις μου επαθαν πανικο, μου ειπαν να κατσω στα αυγα μου και οτι και η αδερφη μου που δεν σπουδασε δεν επαθε κατι κλπ. Μαζεψα τα πραγματα μου και εφυγα και εξηγησα τι συμβαινει στο πανεπιστημιο για να μου δωσουν εστια επειδη λογω εισοδηματος δεν δικαιωμουν. Οι γονεις μου εκαναν χαμο τεραστιο ωστε να μην παω, μεχρι και στη γραμματεια πηραν και τους ειπαν ψεμματα οτι με εδιωξαν απο το σπιτι γιατι τους εκλεβα λεφτα. Πλήρωσαν 300 ευρώ εναν τεχνικό για να μου παρακολουθει το στιγμα του κινητου και καταλαβαν που δουλευα και πηραν εκει τηλεφωνο, τους ειπαν τα ιδια και με απελησαν. Τσακωθηκαμε παρα πολυ και σταματησα να τους μιλαω για αρκετους μηνες, ομως επειδη φοβηθηκα μην συνεχισουν αρχισα παλι τις σχεσεις με επιφυλακη. Δεν ειναι οσο αγριοι οσο ηταν αλλα και παλι δεν εχουν ηρεμησει τελειως.

Το θεμα ειναι πως τα τουριστικα δεν μου αρεσουν για καποιους λογους, 1. ειμαι εσωστρεφης και 2. ειναι λιγο εβεβαιο το να πηγαινω μονο σεζον και αυτο ειναι που με τρομαζει πολυ. Απλά τα έβαλα επειδή εχει καλη αποκατασταση στην Ελλάδα, επιανα πληροφορικη, ομως εχω ακουσει οτι ειναι λιγο κορεσμενος τομεας και το ειχα σαν 2η επιλογη.
Έχω άγχος να κοψω απο τους δικους μου οσο νωριτερα γινεται και για να το κανω αυτο πρεπει να βρω μια σταθερη δουλεια κλπ. έστω και με 600 ευρώ, ας τρώω κρουασαν ολη μου τη ζωη, αρκει να μην ξαναγυρισω σπιτι.. Ελεγα μηπως ξαναδωσω για κατι αλλο, πχ εχω μια φιλη που ειναι τεχνολογια τροφημων και μου ειπε να το κοιταξω γιατι εχει προοπτικες.

Δεν ξερω τι να κανω, οι συνομηλικοι μου περνανε καλα και εγω εχω φουλ αγχος που ερχεται απο τους ανθρωπους που υποτιθεται πρεπει να με στηριζουν. Να αγαπάτε τους δικούς σας και ας σας πρηξουν ωρες ωρες
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα, με όλα αυτά που σου έκαναν οι γονείς σου εγώ θα έλεγα να κάνεις καταγγελία στην αστυνομία , να κινηθείς νομικά κλπ απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα καλύψουν τους εαυτούς τους (αν όντως δεν φταις σίγουρα θα κερδίσεις κάτι δεν μπορεί) .
1. ειμαι εσωστρεφης και 2. ειναι λιγο εβεβαιο το να πηγαινω μονο σεζον και αυτο ειναι που με τρομαζει πολυ.
Αν βρεις δουλειά σε τουριστικό γραφείο δεν θα πηγαίνεις μόνο σεζόν θα δουλεύεις όλο τον χρόνο. Πρέπει επίσης να αναβαθμίσεις λίγο τα social skills σου γιατί θα συννενοείσαι με ανθρώπους ότι δουλειά και να κάνεις.
επιανα πληροφορικη, ομως εχω ακουσει οτι ειναι λιγο κορεσμενος τομεας και το ειχα σαν 2η επιλογη.
Αν σου άρεσε περισσότερο από τουριστικά έκανες λάθος εδώ. Δουλειά μπορείς να βρεις αρκεί να αναπτύξεις μόνη σου ορισμένες ικανότητες που χρειάζονται οι θέσεις εργασίας των τομέων πληροφορικής.
 

mariajenop

Νεοφερμένος

Η mariajenop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, με όλα αυτά που σου έκαναν οι γονείς σου εγώ θα έλεγα να κάνεις καταγγελία στην αστυνομία , να κινηθείς νομικά κλπ απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα καλύψουν τους εαυτούς τους (αν όντως δεν φταις σίγουρα θα κερδίσεις κάτι δεν μπορεί) .

Αν βρεις δουλειά σε τουριστικό γραφείο δεν θα πηγαίνεις μόνο σεζόν θα δουλεύεις όλο τον χρόνο. Πρέπει επίσης να αναβαθμίσεις λίγο τα social skills σου γιατί θα συννενοείσαι με ανθρώπους ότι δουλειά και να κάνεις.

Αν σου άρεσε περισσότερο από τουριστικά έκανες λάθος εδώ. Δουλειά μπορείς να βρεις αρκεί να αναπτύξεις μόνη σου ορισμένες ικανότητες που χρειάζονται οι θέσεις εργασίας των τομέων πληροφορικής.
Πηγα και στην αστυνομια απλα επαιξαν θεατρο και βγηκα εγω το κακομαθημενο, μονο στη σχολη με πιστεψαν. Στη δουλεια και στην αστυνομια 'νικησαν'. Θα το ξανακοιταξω οταν μιλησω και με νομικο συμβουλο.

Σε ευχαριστω!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Πηγα και στην αστυνομια απλα επαιξαν θεατρο και βγηκα εγω το κακομαθημενο, μονο στη σχολη με πιστεψαν. Στη δουλεια και στην αστυνομια 'νικησαν'. Θα το ξανακοιταξω οταν μιλησω και με νομικο συμβουλο.

Σε ευχαριστω!
Έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις και συνήθως εμποδίζουν τα παιδιά τους να εξελιχθούν μελλοντικά και τους κρατάνε κοντά ώστε να τους γηροκομησουν τους γονείς τα παιδιά. Εσύ ακολούθησε το δικό σου δρόμο, και εύχομαι να λύσετε μια και καλή τις διαφορές με τους γονείς σου.
 

mariajenop

Νεοφερμένος

Η mariajenop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις και συνήθως εμποδίζουν τα παιδιά τους να εξελιχθούν μελλοντικά και τους κρατάνε κοντά ώστε να τους γηροκομησουν τους γονείς τα παιδιά. Εάν είσαι σίγουρη ότι δεν θες να τους ξαναδεις
Μιλησα στη συμβουλο της σχολης και μου ειπε το ιδιο! Δηλαδη να φερνεις στο κοσμο παιδια μόνο για να κοιτάξεις τη πάρτη σου
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Άσχετο η παρένθεση που έκανες δεν είναι ολοκληρωμένη έκανα επεξεργασία αλλά δεν το κατάλαβε το σύστημα μάλλον. Στο θέμα μας, δυστυχώς ναι αρκετοι κοιτάνε την πάρτη τους. Εσύ πάντως τόλμησες να ακολουθήσεις το δρόμο σου και μην κοιτάξεις πίσω στο παρελθόν. Τώρα φτιάχνεις το δικό σου μέλλον όχι οι γονείς σου.
 

mariajenop

Νεοφερμένος

Η mariajenop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άσχετο η παρένθεση που έκανες δεν είναι ολοκληρωμένη έκανα επεξεργασία αλλά δεν το κατάλαβε το σύστημα μάλλον. Στο θέμα μας, δυστυχώς ναι αρκετοι κοιτάνε την πάρτη τους. Εσύ πάντως τόλμησες να ακολουθήσεις το δρόμο σου και μην κοιτάξεις πίσω στο παρελθόν. Τώρα φτιάχνεις το δικό σου μέλλον όχι οι γονείς σου.
Το ειδα τωρα το εβγαλε. Απλως το τι μου αρεσει σαν επαγγελμα ερχεται σε 2η μοιρα λογω της συμπεριφορας τους.

Πηγα 17 χρονων σε ενα νησι που δεν ηξερα, αν δεν το εκανα τοτε δεν ξερω τι θα εκανα τωρα.
 
Top