Barka

Νεοφερμένος

Η Barka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
Συμφωνώ και επαυξάνω για το Κορυδαλλό,έχει και μετρό τώρα και έχει και πολύ ωραία αγορά(αν ανοίξει ποτέ :P)
Πράγματι μοιάζει πολύ βολικός και έχει πολλά όμορφα σημεία από ό,τι έχω δει. Τέλεια και για την αγορά!... :D
Εκτος του Αιγαλεου το οποιο ειναι και φορτωμένο με το μεγαλο παδα , πολυ βολικες περιοχες ειναι Κεραμικος, Μεταξουργειο, κατω,ανω Πετραλωνα, Θησειο και λιγο πιο μακρια Ταυρος και μερος της Καλλιθεας προς την οδο Χαμοστερνας, τα οποια εχουν πολυ κοντα και την διασκεδαση, (γκάζι, θησείο) και δεν εχουν στην περιοχη τους αλλα πανεπιστημια.
Βεβαια τα Κεραμικος, Μεταξουργειο, κατω,ανω Πετραλωνα, Θησειο υποφερουν απο την Air ΒnΒ αλλα τωρα αυτη ειναι σε υφεση.
Στις περιοχες αυτες με λιγη τολμηροτητα μπορεις να κινηθεις προς την σχολη και με ποδηλατο.
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν έχω καθόλου άποψη για τη μετακίνηση με ποδήλατο στην Αθήνα, αλλά θα ήταν συμφέρον να έχει κανείς και αυτή την επιλογή!
Για περιοχές όπως το Μεταξουργείο ισχύει πως έχουν κάποια θεματάκια (εγκληματικότητα κλπ.) και γι'αυτό δε θεωρούνται και τόσο ασφαλείς; :scratchhead:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει πολλά για το Μεταξουργείο μόνο ότι μένουν πολλοί μετανάστες, άλλα εγώ προσωπικά θα αποφεύγα το κέντρο για διαμονή και να μείνει στα προάστια. Εφόσον θα είναι κοντά από το μέτρο μπορεί να φθάσει στο κέντρο σε 10-15 λεπτά αν μείνεις Αιγάλεω ή Κορυδαλλό. Αν είναι να μείνει κέντρο για να είναι κοντά απο όλα μόνο Άνω και Κάτω Πετράλωνα μπορώ να πω ότι είναι καλή περιοχή που έχω πάει αρκετές φορές εκεί.
Ποδήλατο και Αθήνα δεν το συνιστώ με τίποτα.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ρουφ-Γκαζι-Μεταξουργείο-Κεραμεικό για να πηγαίνει σχολή με τα πόδια + κομπλε μαγαζια (φυσικα δε μιλάω για τα εκτρώματα της πειραιώς και της ιεράς οδού, αυτά κανείς δε θα στεναχωριόταν αν καιγόντουσαν συνθέμελα).

Με το Αιγάλεω δεν καταλαβαίνω το hype, ίσως δεν έχει τα θεματάκια του κέντρου αλλά η φάση του συμπυκνώνεται στο τρίπτυχο δυτικοκαγκουρίλα-βουλκανιζατέρ-παλικαρόσκονη.

Άσχετο, στον Κορυδαλλό ισχύει ότι από τα παράθυρα ενός δημοτικού βλέπεις προαύλιο φυλακών?
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Για μόνιμη κατοικία περιοχές του κέντρου κοντά στο Γεωπονικό δεν είναι τόσο "ασφαλείς" πάντως. Για αυτο κι όλοι προτείνουμε το Αιγάλεω. Προς Θεού την νυχτερινή ζωή δεν θα την κάνει εκεί, αλλά το Αιγάλεω δεν είναι τόσο μακριά από το κέντρο για να είναι εμπόδιο η απόσταση
 

Barka

Νεοφερμένος

Η Barka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Από ό,τι καταλαβαίνω, το Αιγάλεω μπορεί να μην είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν περιοχή, αλλά είναι πιο "ήρεμη" σε σύγκριση με άλλες κοντινότερες στο Πανεπιστήμιο. Το να μην έχει νυχτερινή ζωή ή να μην είναι τόσο όμορφο, δεν τα βρίσκω τόσο προβληματικά, δεδομένου και πως δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα!...
Ουσιαστικά, αυτά που ενδιέφεραν κυρίως και τη φίλη μου ήταν: 1)να έχει σχετικά γρήγορη πρόσβαση στο πανεπιστήμιο (να μην της παίρνει 2 ώρες...:worry:), 2)να είναι σχετικά ασφαλής περιοχή, και 3)να είναι τα ενοίκια σε λογικά πλαίσια. Όχι ότι είναι πάντα εύκολο να τα πετύχεις όλα αυτά!...
Γενικά, πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος έχει και τα δικά του κριτήρια, πράγμα που είναι βεβαίως απολύτως φυσιολογικό.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Από ό,τι καταλαβαίνω, το Αιγάλεω μπορεί να μην είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν περιοχή, αλλά είναι πιο "ήρεμη" σε σύγκριση με άλλες κοντινότερες στο Πανεπιστήμιο. Το να μην έχει νυχτερινή ζωή ή να μην είναι τόσο όμορφο, δεν τα βρίσκω τόσο προβληματικά, δεδομένου και πως δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα!...
Ουσιαστικά, αυτά που ενδιέφεραν κυρίως και τη φίλη μου ήταν: 1)να έχει σχετικά γρήγορη πρόσβαση στο πανεπιστήμιο (να μην της παίρνει 2 ώρες...:worry:), 2)να είναι σχετικά ασφαλής περιοχή, και 3)να είναι τα ενοίκια σε λογικά πλαίσια. Όχι ότι είναι πάντα εύκολο να τα πετύχεις όλα αυτά!...
Γενικά, πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος έχει και τα δικά του κριτήρια, πράγμα που είναι βεβαίως απολύτως φυσιολογικό.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
Καλη εγκατασταση με καλοβολο ιδιοκτητη.
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μάγκες, να σας ρωτήσω 3 πράγματα εκτιμώντας κάθε απάντηση.
1. Αν οι βάσεις κινηθούν ομαλά πρόκειται να πετύχω την 1η επιλογή μου, δηλαδή ΗΜΜΥ ΕΜΠ/ Αθήνα. Σε ποιες περιοχές προτείνετε να αναζητήσω σπίτι;
* το κριτήριο είναι οικονομικό
2. Ποιά μέσα μεταφοράς έχουν πρόσβαση στο Πολυτεχνείο;
πχ λεωφορείο
3. Πόσα περίπου είναι τα έξοδα; να σημειωθεί πως τρέλες-ποτά κλπ δεν κάνω. Τα βασικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μάγκες, να σας ρωτήσω 3 πράγματα εκτιμώντας κάθε απάντηση.
1. Αν οι βάσεις κινηθούν ομαλά πρόκειται να πετύχω την 1η επιλογή μου, δηλαδή ΗΜΜΥ ΕΜΠ/ Αθήνα. Σε ποιες περιοχές προτείνετε να αναζητήσω σπίτι;
* το κριτήριο είναι οικονομικό
2. Ποιά μέσα μεταφοράς έχουν πρόσβαση στο Πολυτεχνείο;
πχ λεωφορείο
3. Πόσα περίπου είναι τα έξοδα; να σημειωθεί πως τρέλες-ποτά κλπ δεν κάνω. Τα βασικά.
Το μαγαζι ειναι πανεπιστημιουπολη ζωγραφου. Εκπα ιλισια και ΕΜΠ ειναι πλατη πλατη.
HIlton, caravel ,ιλισια, ζωγραφου, γουδι, καισαριανη, παγκρατι,κατεχακη ,αλεξανδρας , αμπελοκοιπους , γκυζη,
Τωρα απο μεσα δεν ξερω γιατι μενω πειραια και κινουμε με αυτοκινητο αλλα και απο πειραια εχει κατευθειαν λεωφορείο ,αλλα αστο μια ωρα δρομο.
Ενοικιο 300-350. Τα 800 στεγνα στεγνα τα θελεις ειναι ακριβη η αθηνα. Και με φαγητο μεσημερι λεσχη. Οι καφεδες κλπ στο κυλικειο ειναι τιμες γρηγορη, everest (σαν δεν τρεπονται)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, ψάχνω περιοχές για φοιτητικά σπίτια στην Αθήνα που θα εξυπηρετούν και εμένα και την κολλητή μου που θα συγκατοικήσουμε. Οι σχολές μας είναι Ζωγράφου Πανεπιστημιούπολη και κέντρο Σόλωνος 57 στη νομική. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε περιοχές που να εξυπηρετεί και τις δύο μας;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Ζωγράφου Ιλίσια... Βολεύει κ τις 2
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κ γνκ εμένα Μ αρέσουν πολύ σαν περιοχές
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Το θεμα ειναι το εκπα στα Ιλισια, Η νομικη ειναι καλοβολη ,ολες οι συγκοινωνιες εξω απο αυτη σταματανε.
HIlton, caravel ,ιλισια, ζωγραφου, γουδι, καισαριανη, παγκρατι,κατεχακη αμπελοκοιπους , πανορμου,
Ενοικιο 300-350, ειναι ακριβη η αθηνα. Και με φαγητο μεσημερι λεσχη. Οι καφεδες κλπ στο κυλικειο ειναι τιμες γρηγορη, everest (σαν δεν τρεπονται)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζωγράφου, μπορείς και Καισαριανή, είναι ακόμα πιο αραιοκατοικημένα. Ιλίσια. Γενικα θα βρεις διαφορες τιμες ενοικιων στου Ζωγραφου. Εδω Καισαριανή εχουν ανεβει απο το 2018 και μετά

Καταλήγουμε να ψάξετε σε : Ζωγράφου, Ιλίσια, Καισαριανή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το θεμα ειναι το εκπα στα Ιλισια, Η νομικη ειναι καλοβολη ,ολες οι συγκοινωνιες εξω απο αυτη σταματανε.
HIlton, caravel ,ιλισια, ζωγραφου, γουδι, καισαριανη, παγκρατι,κατεχακη αμπελοκοιπους , πανορμου,
Ενοικιο 300-350, ειναι ακριβη η αθηνα. Και με φαγητο μεσημερι λεσχη. Οι καφεδες κλπ στο κυλικειο ειναι τιμες γρηγορη, everest (σαν δεν τρεπονται)
λίγο πικρο φαρμακι μερικες περιοχες που προτεινες. χιλτον, καραβελ, ατεχακη, αμπελοκηπους γδερνουν
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Οχι ζωγράφου ξέρω σπίτια κ με 200_50 ευρώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ζωγράφου, μπορείς και Καισαριανή, είναι ακόμα πιο αραιοκατοικημένα. Ιλίσια. Γενικα θα βρεις διαφορες τιμες ενοικιων στου Ζωγραφου. Εδω Καισαριανή εχουν ανεβει απο το 2018 και μετά

Καταλήγουμε να ψάξετε σε : Ζωγράφου, Ιλίσια, Καισαριανή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


λίγο πικρο φαρμακι μερικες περιοχες που προτεινες. χιλτον, καραβελ, ατεχακη, αμπελοκηπους γδερνουν
Αχ.. αμα δεν καει η γουνα σου απο ενοικια ( η δικη μου δεν καηκε) που να νιωσεις ?οτι ακους.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ.. αμα δεν καει η γουνα σου απο ενοικια ( η δικη μου δεν καηκε) που να νιωσεις ?οτι ακους.
πηγε στη θεσσαλονικη ασε. 20 τμ σπιτι 280 ευρω. καινουριο ναι μεν τρυπουλα δε. Δεν αξιζει. χιλιες φορες συγκατοικηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι ζωγράφου ξέρω σπίτια κ με 200_50 ευρώ
για δυο ατομα συγκατοικηση ή για ενα ατομο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Οπα.... μιλαμε για τον γνωστο ζωγραφου ? αυτον εξω απο την πολυτεχνειουπολη?
Λεωφόρος παπαγου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πηγε στη θεσσαλονικη ασε. 20 τμ σπιτι 280 ευρω. καινουριο ναι μεν τρυπουλα δε. Δεν αξιζει. χιλιες φορες συγκατοικηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


για δυο ατομα συγκατοικηση ή για ενα ατομο?
Κ τα δύο
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, ψάχνω περιοχές για φοιτητικά σπίτια στην Αθήνα που θα εξυπηρετούν και εμένα και την κολλητή μου που θα συγκατοικήσουμε. Οι σχολές μας είναι Ζωγράφου Πανεπιστημιούπολη και κέντρο Σόλωνος 57 στη νομική. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε περιοχές που να εξυπηρετεί και τις δύο μας;
Δες Αιγάλεω. Δεν ξερω ομως απο τιμες τι παιζει
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Τα Σεπόλια είναι μακριά από τις σχολές; Ή η Κυψέλη Σκοπέλου;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top