ΣΣΑΣ Οικονομικό

emmoula91

Νεοφερμένος

Η emmoula91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος!!Είναι τόοοοοοοοοσο δύσκολο να βγάλει κανείς τα μόρια του Οικονομικού ΣΣΑΣ?? 19.306 για την ακρίβεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος!!Είναι τόοοοοοοοοσο δύσκολο να βγάλει κανείς τα μόρια του Οικονομικού ΣΣΑΣ?? 19.306 για την ακρίβεια...

Τι να σου πώ, είναι αρκετά δύσκολο αλλα όχι ακατόρθωτο. άν στα διαγωνίσματα τα παίρνεις όλα 20, άν είσαι η καλύτερη στην τάξη, και άν μπορείς να βγάλεις καλό βαθμό στην έκθεση τότε είσαι οκ. πάντως ο ανταγωνισμός για αυτή την σχολή είναι μεγάλος και τα άτομα που παίρνουν λίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoula91

Νεοφερμένος

Η emmoula91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο...:(Ωχ, κατάλαβα, σε κανένα οικονομικό θα καταλήξω....Τhanks πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για το ΣΑΣΣ είναι και τα αθλήματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
για το ΣΑΣΣ είναι και τα αθλήματα;)

Ελεος πια με τα αθλήματα, και η κουτσή μαρία τα περνάει. (έχω περάσει τα αθλήματα και ξέρω) μήν ανχώνεται τον κόσμο για κάτι το οποίο είναι γελίο μπροστά στα 19300 μόρια,
τα οποία είναι πράγματι δύσκολο να τα βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ελεος πια με τα αθλήματα, και η κουτσή μαρία τα περνάει. (έχω περάσει τα αθλήματα και ξέρω) μήν ανχώνεται τον κόσμο για κάτι το οποίο είναι γελίο μπροστά στα 19300 μόρια,
τα οποία είναι πράγματι δύσκολο να τα βγάλεις.

μου φαίνεται ότι δεν κατάλαβες το σχόλιο μου.. τα αθλήματα είπα ότι θα την βοηθήσουν να το πιάσει αυτό:)(αν κάνω λάθος διορθώστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
νομιζω πρωτα πρεπει να πιασει τν βαθμο και μετα ειναι τα αθληματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoula91

Νεοφερμένος

Η emmoula91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καταρχάς τα αθλήματα είναι πολυ δύσκολα για τις γυναίκες..Για τους άντρες ειναι προφανώς πιο ευκολα..Αδικια βεβαια να εχουμε τα ιδια ορια αλλα τελος παντων..Για αυτο δεν ανησυχω γιατι εχςωξεκινήσει προπονηση απο περυσι που ημουν Β Λυκείου και εχω πιασει ολα τα ορια αν και δυσκολευομαι λιγο στο μηκος και το 1000...Το προβλημα ειναι τα μορια, μου φαινεται ακατόρθωτο να τα πιασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μου φαίνεται ότι δεν κατάλαβες το σχόλιο μου.. τα αθλήματα είπα ότι θα την βοηθήσουν να το πιάσει αυτό:)(αν κάνω λάθος διορθώστε με)

Τα αθλήματα είναι τελείως άσχετα με την μοριοδότηση. Μάλλιστα γίνονται αφού βγούν τα μόρια, και βοηθάνε στο να αποκλειστούν αυτοι με προβλήματα υγείας ή γενικά οι ανίκανοι για αυτές τις σχολές. Αυτό που λές υσχήει μόνο για τα τεφα δηλαδή την γυμναστική ακαδημία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoula91

Νεοφερμένος

Η emmoula91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Α!! Επισης, για απλη ενημέρωση, τα αθλήματα δεν δινουν επιπλέον μορια δυστυχώς και επιπλέον εχουν βαλει φετος ορια σωματικου βαρους...Και φυσικα για τους αντρες τα ορια του σωματικου βαρους ειναι μεγαλυτερα ... Μα τι ρατσισμός ειναι αυτος να μην περνανε γυναίκες στο στρατο, δεν μπορω να το καταλαβω..Ελεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καταρχάς τα αθλήματα είναι πολυ δύσκολα για τις γυναίκες..Για τους άντρες ειναι προφανώς πιο ευκολα..Αδικια βεβαια να εχουμε τα ιδια ορια αλλα τελος παντων..Για αυτο δεν ανησυχω γιατι εχςωξεκινήσει προπονηση απο περυσι που ημουν Β Λυκείου και εχω πιασει ολα τα ορια αν και δυσκολευομαι λιγο στο μηκος και το 1000...Το προβλημα ειναι τα μορια, μου φαινεται ακατόρθωτο να τα πιασω...

το κανονικό οικονομικό δεν σου κάνει?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
φέτος άν δέν κάνω λάθος αυξήθηκαν και τα όρια ύψους. πήγανε στο 1,65 για τις γυναίκες, 1,70 για τους άντρες. πάντως όταν έδινα τα αθλήματα και μπήκαμε μέσα στην σασσ για τα ψυχοτεχνικά, όλες οι γυναίκες ήταν κάτω απο 1,60!!!(σοβαρα μιλάω). άν είσαι τυχερή μπορεί να πέσουν οι βάσεις λόγο του ύψους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Τις γυναίκες στον στρατό όπως και σε αλλές στρατιωτικές, ατυνομικές ... δεν τις θέλουν διότι παντρεύεσαι, ύστερα μένεις έγκυος και πληρώνεσαι χωρίς να προσφέρεις έργο. Συγνώμη άμα σε πίκρανα αλλά αυτή είναι η αλήθεια emmoula91
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά, φέτος είμαι υποψήφιος και έχω στο μυαλό μου την προοπτική να μπω σασσ οικονομικό(αν γράψω βέβαια τόσο!). Τέλος πάντων για να μπορέσω να κατασταλάξω στο τι θέλω θα ήθελα αν κάποιος το έχει επιλέξει ή ξέρει κάποια πράγματα από κάποιον κοντινό του, να μου απαντήσει σε κάποια ερωτήματα, που με κρατάν απ'το να έχω σαν πρώτη επιλογή τη σασσ. Θα ήθελα να ξέρω: α) Ο στρατός σου δίνει την προοπτική αφού τελειώσεις με τη σχολή να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό εντός ή εκτός Ελλάδας; Το εκτός μου φαίνεται λίγο ουτοπικό αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα; β) Η καθημερινή προπόνηση είναι αρκετά σκληρή ή νορμαλ; Και γ) έχω ακούσει ότι από τη στιγμή που μπαίνεις στο στρατό πληρώνεσαι. Αληθεύει; Και αν ναι, πόσα αν επιτρέπεται;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλή δύναμη φίλε στον αγώνα σου και μπράβο για την επιλογή σου!!
α)Ναι, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά πάνω στο αντικείμενο σπουδών σου κυρίως εντός Ελλάδας, όχι όμως κατευθείαν όταν τελειώσεις την σχολή, αλλά δεν σε παίρνουν και τα χρόνια μέχρι να τα κάνεις.
β)Η καθημερινή προπόνηση στις στρατιωτικές σχολές ξεκινάει από ένα επίπεδο που μπορούν να το φτάσουν όσοι πέρασαν τις ΠΚΕ, και σιγά σιγά αυξάνεται. Σίγουρα δύσκολη θα είναι η προπαίδευση τις πρώτες 3-4 βδομάδες, αλλά εκεί ξεκαθαρίζει το ποιοι πραγματικά μπορούν να τα καταφέρουν. Δεν πιστεύω πως πρέπει να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα σε κανέναν υποψήφιο η καθημερινή προπόνηση. Στο κάτω κάτω μόνο καλό θα κάνει. Επίσης, η ΣΣΑΣ, μιας που είναι στο ΑΠΘ, δεν γνωρίζω κατά πόσο δύσκολη θα είναι, λογικά πιο χαλαρή.
γ)Τα χρόνια που θα σπουδάζεις θα έχεις ένα μηνιαίο βοήθημα γύρω στα 100-150 ευρώ. Όταν την τελειώσεις και ορκιστείς, παίρνεις κανονικά μισθό ανθυπολοχαγού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες σου, να'σαι καλά!
Όταν λες μετά από κάποια χρόνια, έχεις υπόψη σου πόσα περίπου; Η προπόνηση δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα όπως λες, μόνο καλό κάνει. Όσο για τη δυσκολία, αντικειμενικά το οικονομικό δεν είναι κάποια τρομερά δύσκολη σχολή. Έχει τις δυσκολίες της όπως όλες, αλλά είναι εφικτό πιστεύω να την τελειώσεις στα 4 χρόνια. Τέλος πάντων αυτά θα τα δω όταν με το καλό ξεκινήσω. Σχετικά με το βοήθημα, αυτή τη στιγμή μου είναι πολύ σημαντικό και παρόλο που ο στρατός έτσι κι αλλιώς μ'αρέσει, το οικονομικό ήταν πολύ σημαντικός παράγοντας στην επιλογή μου.
Τέλος, θέλω να σε ρωτήσω για κάτι που άκουσα σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Αν κάποιος τον πρώτο χρόνο θέλει να κάνει 10% για κάποια άλλη σχολή και να φύγει από τον στρατό, δεν πληρώνει τίποτα και ο ένας χρόνος θεωρείται ως η υποχρεωτική στρατιωτική του θητεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες σου, να'σαι καλά!
Όταν λες μετά από κάποια χρόνια, έχεις υπόψη σου πόσα περίπου; Η προπόνηση δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα όπως λες, μόνο καλό κάνει. Όσο για τη δυσκολία, αντικειμενικά το οικονομικό δεν είναι κάποια τρομερά δύσκολη σχολή. Έχει τις δυσκολίες της όπως όλες, αλλά είναι εφικτό πιστεύω να την τελειώσεις στα 4 χρόνια. Τέλος πάντων αυτά θα τα δω όταν με το καλό ξεκινήσω. Σχετικά με το βοήθημα, αυτή τη στιγμή μου είναι πολύ σημαντικό και παρόλο που ο στρατός έτσι κι αλλιώς μ'αρέσει, το οικονομικό ήταν πολύ σημαντικός παράγοντας στην επιλογή μου.
Τέλος, θέλω να σε ρωτήσω για κάτι που άκουσα σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Αν κάποιος τον πρώτο χρόνο θέλει να κάνει 10% για κάποια άλλη σχολή και να φύγει από τον στρατό, δεν πληρώνει τίποτα και ο ένας χρόνος θεωρείται ως η υποχρεωτική στρατιωτική του θητεία;

Wait :

1) Αν κανεις 10% για αλλη στρατιωτικη σχολη και περασεις εκει, τοτε δεν πληρωνεις τιποτα.

2) Αν κανεις 10% για να πας σε ΑΕΙ, που δεν εχει σχεση με τον στρατο, τοτε :

α) αν φυγεις μετα την ορκομοσια, τοτε θα πληρωσεις ενα ποσο στο δημοσιο.
β) αν φυγεις πριν την ορκομοσια, τοτε δεν πληρωνεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και η ορκωμοσία πότε ακριβώς γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Και η ορκωμοσία πότε ακριβώς γίνεται;

Αυτό το καθορίζει η σχολή.

Στη ΣΣΑΣ, απ' ότι θυμάμαι, γίνεται μέσα Οκτωβρίου μέχρι αρχές Νοεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emperor3

Νεοφερμένος

Ο Emperor3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δηλαδή μιλάμε πάντα για 1ο έτος...μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top