Πώς να την προσεγγίσω;

ΑΓΝΩΣΤΟΣΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εδώ και λίγο καιρό μου αρέσει μια κοπελα από το σχολείο μου θέλω κάπως να την προσεγγίσω αλλά δεν ξέρω πως. Συνέχεια σκέφτομαι να κάνω κάτι αλλά ποτέ δεν το κάνω.Ο λόγος είναι ότι η συγκεκριμένη κοπέλα δεν είναι από την τάξη μου και έξω από το σχολείο αλλά και στα διαλείμματα κάθετε με παρέα και δεν μπορώ να της μιλήσω. Επίσης δεν έχω καμία κοινή παρέα με την συγκεκριμένη κοπέλα. Δεν ξέρω τι να κάνω και ρωτάω εδώ με την ελπίδα ότι κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει κάπως.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Ως κάποιος που έχει υπάρξει άπειρες φορές στην θέση σου, απλά μίλα της.

Ειλικρινά.

Προφανώς φοβάσαι μην φανείς κάπως, μην κάνεις κάποιο λάθος, μην μοιάξεις σαν clown δηλαδή.

Guess what, το να είσαι και λίγο clown (με την άποψη να χαζογελάς, να εμπνέεις σιγουριά στις επιλογές σου) είναι εισιτήριο για επιτυχία όχι μόνο στις ανθρώπινες αλλά και σε όλες τις σχέσεις.

Βρες με τι ασχολείται μήπως υπάρξετε μαζί σε κάποια ομάδα ή (όπως εγώ που ήμουν πρόεδρος 15μελους) προφασίσου "υπηρεσιακή ανάγκη" για να την πιάσεις στο τετ-α-τετ.

Κυριολεκτικά κάνε ό,τι μπορείς για να είσαι ο εαυτός σου. Η αποτυχία δεν μετράει ποτέ, να το θυμάσαι.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εδώ και λίγο καιρό μου αρέσει μια κοπελα από το σχολείο μου θέλω κάπως να την προσεγγίσω αλλά δεν ξέρω πως. Συνέχεια σκέφτομαι να κάνω κάτι αλλά ποτέ δεν το κάνω.Ο λόγος είναι ότι η συγκεκριμένη κοπέλα δεν είναι από την τάξη μου και έξω από το σχολείο αλλά και στα διαλείμματα κάθετε με παρέα και δεν μπορώ να της μιλήσω. Επίσης δεν έχω καμία κοινή παρέα με την συγκεκριμένη κοπέλα. Δεν ξέρω τι να κάνω και ρωτάω εδώ με την ελπίδα ότι κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει κάπως.
Μια χαρά είσαι, πάνε μίλα της (μη ειρωνικά).

Σκαρφίσου κι εσύ κανένα trick για να την προσεγγίσεις, ρώτησέ την για κανένα μάθημα, ζήτα της βοήθεια σε κάτι, πήγαινε να μπεις όλως τυχαίως στο τμήμα της όταν αυτή βγαίνει. Πιάσε κουβέντα και μην αφήνεις το overthinking να σε κάνει να νιώθεις άσχημα. If you don't go for it, you'll probably regret it later.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις σαν αυτή απλά σκέψου, what’s the worst that could possibly happen?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις σαν αυτή απλά σκέψου, what’s the worst that could possibly happen?
99744924-1060-4D4E-ABE1-BB0CF61C0E93.jpeg
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το σημαντικο για εμενα ειναι παντα να ειμαστε ο εαυτος μας σε ολες τις ανθρωπινες επικοινωνιες.
Δεν εχει νοημα καποιος να προσποιηθει κατι που δεν ειναι γιατι στην πορεια θα βγει.
Το πιο ωραιο πραγμα ειναι να σε αποδεχονται για αυτο που πραγματικα εισαι.
Προτιμω αν θελω να γνωρισω καποια να ειμαι ο εαυτος μου δηλαδη ειλικρινης,μαζεμενος και ντροπαλος γιατι αυτο δειχνει μια αυθεντικοτητα κατι που αν η κοπελα ειναι σοβαρη και ωριμη θα το εκτιμησει.
Εγω θελω να ειμαι παντα ο εαυτος μου στο 100% χωρις τακτικες και θελω να λεω αυτο που σκεφτομαι στην αλλην οπως το σκεφτομαι χωρις περυτιλιγματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ποτέ να μην είναι κάποιος ο εαυτός του. Καμία κοπέλα δεν το θέλει αυτό. Είναι στην ψυχολογική φύση των ανθρώπων να βαριούνται εύκολα αν γνωρίσουν κάποιον στην πραγματική διάσταση του. Πάντα οι άνθρωποι )(και ως ψηφοφόροι) γοητεύονται και θαμπώνονται από την υπόσχεση, το ψέμα, την όμορφη εικόνα και όχι τον πραγματικό εαυτό. Αν μια κοπέλα γνωρίσει κάποιον, δηλαδή, τον κανονικό εαυτό του, τότε καλός ο Μάκης αλλά ο Αλέξης καλύτερος και ο Μάκης θα καταλήξει να γίνει μαμάκιας (κλασικό είδος Ελλήνων ανδρών που μετά από κάποια ηλικία μένουν με την μαμά τους, δηλώνουν άνεργοι και της κουβαλάνε τα ψώνια).

Επίσης τι σημαίνει να είναι κάποιος ο εαυτός του και να μην είναι κάποιος ο εαυτός του; Δηλαδή αν κάποιος χαλαρώνει με το να ξύνει τη μύτη του ή φοράει τρύπια άσπρη κάλτσα με καφέ σαγιονάρα με φελλό, δεν είναι ο εαυτός του; Ε; :)
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Ποτέ να μην είναι κάποιος ο εαυτός του. Καμία κοπέλα δεν το θέλει αυτό. Είναι στην ψυχολογική φύση των ανθρώπων να βαριούνται εύκολα αν γνωρίσουν κάποιον στην πραγματική διάσταση του. Πάντα οι άνθρωποι )(και ως ψηφοφόροι) γοητεύονται και θαμπώνονται από την υπόσχεση, το ψέμα, την όμορφη εικόνα και όχι τον πραγματικό εαυτό. Αν μια κοπέλα γνωρίσει κάποιον, δηλαδή, τον κανονικό εαυτό του, τότε καλός ο Μάκης αλλά ο Αλέξης καλύτερος και ο Μάκης θα καταλήξει να γίνει μαμάκιας (κλασικό είδος Ελλήνων ανδρών που μετά από κάποια ηλικία μένουν με την μαμά τους, δηλώνουν άνεργοι και της κουβαλάνε τα ψώνια).

Επίσης τι σημαίνει να είναι κάποιος ο εαυτός του και να μην είναι κάποιος ο εαυτός του; Δηλαδή αν κάποιος χαλαρώνει με το να ξύνει τη μύτη του ή φοράει τρύπια άσπρη κάλτσα με καφέ σαγιονάρα με φελλό, δεν είναι ο εαυτός του; Ε; :)
Δεν κατάλαβα το point. Επίσης αν κάποιος καταλήξει μαμάκιας, πρόβλημά του, μόνο ο ίδιος μπορεί να το διορθώσει αυτό. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να πηγαίνουμε στα άκρα για να λέμε ότι κάποιος είναι ο εαυτός του. Κάποιος μπορεί να είναι ο εαυτός του χωρίς να έχει σιχαμένες συνήθειες. It happens. Δεν σημαίνει ότι they’re faking it. Το να δείξεις σε κάποιον όλες τις πτυχές του εαυτού σου δεν πάει να πει ότι δεν θα τον σέβεσαι κιόλας. Νομίζω πολλοί μπερδεύονται σε αυτό.

Π.χ. ακούω «Να είσαι ο εαυτός σου» και αυτό να μεταφράζεται ως «Να συμπεριφέρεσαι όπως θα συμπεριφερόσουν σπίτι σου». Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Εγώ προσωπικά θα αποστρεφόμουν από αυτό το πράγμα, δεν ξέρω πως το αντέχουν μερικοί, να γνωρίζουν κάποιον που έχει συμπεριφορά οριακά 10χρονου και να σκέφτεται και από πάνω «Έτσι είμαι εγώ, αν δεν σου αρέσω φεύγεις, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με επιφανειακούς ανθρώπους». Okay? Goodbye then.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top