Πόσο σημαντική είναι η δεύτερη ξένη γλώσσα;

jim the great

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα ήθελα γνώμες.Τελείωσα την πρωτη τάξη γερμανικών,αλλά μου ήτανε πολύ κουραστικό δύο φροντιστίρια,οπότε φέτος δν θα πάω γερμανικά ,ενώ αγγλικά είμαι προ-lower .
Στην επαγγελματική καριέρα παίζει ρόλο η δέυτερη ξένη γλώσσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σίγουρα βοηθάει. Δώσε προτεραιότητα πάντως στα Αγγλικά για να τα μάθεις πολύ καλά και να είσαι πλήρως καλυμένος, αν δεν προλαβαίνεις δεύτερη ξένη γλώσσα μην το πιέζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ είχα επιλογή φέτος ή να δώσω γερμανικά ή να δώσω proficiency και επέλεξα το 2ο. Τα γερμανικά θα τα τελειώσω στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εγω ποτε δεν προτίμησα δυο φροντιστήρια ταυτόχρονε πίστευο οτι κατανταει πολύ κουραστικέ και δεν βοη8αει όσο το να τελειώσεις ένα ένα με το πάσο σου δλδ καλύτερα να τελειώσω τα αγγλικά (φέτος) και μετά να πάω γαλλικά αντί να τα κάνω μαζί και να μείνω στο αγγλικά και να μην ξέρω λέξη γαλικων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
οι ξένες γλώσσες για μένα είναι σημαντικές... γι αυτό μέχρι την 3η γυμνασίου είχα πάρει το proficiency και το delf I στα γαλλικά... θεωρώ πως θα σε βοηθήσουν κατ'αρχήν να βρεις πιο εύκολα δουλειά και κατά δεύτερον (που ειναι πιο σημαντικό για μένα) σου δίνουν μια καλύτερη εικόνα για την χώρα της οποίας τη γλώσσα μαθαίνεις... γιατί η γλώσσα είναι πολιτισμός!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
πολυ σωστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σταμάτησα τα γερμανικά στη Β' Γυμνασίου (Β' Klasse) και από τότε δεν ασχολήθηκα.
Αποτέλεσμα; Να ψάχνω φροντηστήριο γερμανικών στα 19 μου. Αν είχα ζοριστεί λίγο περισσότερο τότε θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο τότε.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
αχ δεν πειραζει..:( 8α βρεις ενα φροντισιτιρο και 8α περασεις :D επρεπε ομως να σκεφτεις πριν σταματησεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Κοίταξε, παντού πλέον υπάρχουν φροντιστήρια, σίγουρα θα υπάρχει κπ που θα κάνει εντατικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο εξαρτατε απο πολλα.. Σιγουρα ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτιμα μια γλωσσα παραπανω, αλλα και το ενα φροντιστιριο παραπανω (ιδικα αμα θελει 6 ωρες την εβδομαδα ο ενας, αλλες 4 ο αλλος, θες και 2 ωρες για καπιο μαθημα... ε τι σκ@τ@, μηχανη του χρονου εχεις για να τα προλαβενεις ολα; ) ειναι προβλημα...
Προσωπικα πειρα το lower και μετα παρατισα τα αγγλικα για να αρχισω κιθαρα (αμα χρειαστω κατι περισσοτερο το περνω στο πανεπιστιμιο, επαφη με τα αγγλικα δεν χανω), η μητερα μου ειναι απο την Σουηδια οποτε ξερω τα σουηδικα οπως τα ελληνικα και εχω και διπλωμα (που μετραει σαν διπλασιο επιπεδο απο το proficiency για τα αγγλικα), και δεν μπορουσα να εχω και σουηδικα και κιθαρα και Γερμανικα οποτε δεν τα αρχισα ποτε. Τωρα αν καπια στιγμη μου χρειαστουν, σκουρα τα πραγματα... Τωρα το ποσο θα χρειαζετε στον καθενα, εξαρτατε και απο το επαγκελμα που θα κανει.... Αν καπιος πχ θελει να μπει στο δημοσιο ενα διπλωμα αξιζει αρκετα μορια, αν θελει να ασχολιθει με υπολογιστες καλητερα να παρει πρωτα τα αντιστοιχα διπλωματα και μετα το βλεπει για ξενες γλωσσες, αν θελει να ασχολιθει με τουριστικες σχολες ας παρει οσα περισσοτερα διπλωματα μπορει και να περναει ισα-ισα τις ταξης μεχρι την 2αλυκειου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlauFee

Νεοφερμένος

Η BlauFee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σχετικά με τους υπολογιστές, αν έχεις ευχέρεια στα αγγλικά θα σε βοηθήσει πάαααρα πολύ καθώς όλη η ορολογία είναι στα αγγλικά.

Γενικότερα, η δεύτερη γλώσσα είναι απαραίτητη!
Ακόμα και για πωλητής/ια ή τηλεφωνικό κέντρο να πας θα σου ζητήσουν δίπλωμα αγγλικών και "προαιρετικά" μια δεύτερη γλώσσα!
εκ πείρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η δεύτερη ξένη γλώσσα είναι απαραίτητη πλέον...
Και στο εργασιακό προφίλ του καθενός προσμετράται πάρα πολύ(ανάλογα και με τις γνώσεις βέβαια).
Εδώ πάνε 45άρηδες (όχι ότι έχω κάτι με την ηλικία δηλαδή) να μάθουν 2η ξένη γλώσσα....
Όσοι έχετε την ευκαιρία να πάρετε σε μικρές τάξεις πτυχία κάντε το όσο είναι καιρός...
Εγώ βλακωδώς δεν συνέχισα τα Γερμανικά τα οποία και πρέπει να συνεχίσω τώρα(στο Πανεπιστήμιο), τουλάχιστον για το πτυχίο επιπέδου C1 (Advanced δηλαδή)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Επιπέδου C1 στα Γερμανικά θεωρείται το Mittelstufe (ZMP);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι, το Mittelstufe είναι επιπέδου C1.
Αντίστοιχα το Kleines είναι C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Επειδή έχω και το Mittelstufe και το Proficiency (και το Advanced), θα έλεγα οτι το Mittelstufe πλησιάζει πιο πολύ σε επίπεδο το Proficiency παρά το Advanced. Είναι αρκετά δύσκολο.
Για τα διπλώματα Αγγλικών του Cambridge μιλάω πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αλέξη, συμφωνώ. Ειδικά στα προφορικά και στην ακουστική. Εκεί είχα δυσκολευτεί περισσότερο εγώ... Πάντως το καλό είναι ότι σου δίνουν ώρα να προετοιμαστείς (ψυχολογικά, υλικά, κ.λπ.) στα προφορικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παίζει ρόλο, αλλά καλύτερα ένα ένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
+1 μην πιεστούμε τώρα στο λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
+1 μην πιεστούμε τώρα στο λύκειο!

Μέχρι και την Β' Λυκείου μπορείς άνετα να πιεστείς (σε λογικά πλαίσια) χωρίς να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
Στη Γ' Λυκείου βέβαια δεν το συζητώ.... ούτε λόγος για παραπάνω πίεση.
Μας αρκεί αθτή που ήδη έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
ειναι αρκετα σημαντικη αναλογως τη δουλεια
:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top