Πόλεμος μεταξύ Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και Εθνικού Συμβουλίου Παιδεία για εξεταστικό

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Διαφωνίες έχουν ξεσπάσει μεταξύ του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας για την αλλαγή του εξεταστικού!
:D
Το μεν ΕΣΥΠ με πρόεδρο τον Μπαμπινιώτη προωθεί σαρωτικές αλλαγές μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια.
-Έμφαση στα μαθήματα γενικής παιδείας με ελαχιστοποίηση έως και κατάργηση στα μαθήματα κατεύθυνσης
-Αλλαγή του τρόπου διδασκαλίας
-Ανεξαρτητοποίηση λυκείου από τις πανελλαδικές και τη δημιουργία ενός ανεξάρτητου οργανισμού διεξαγωγής εξετάσεων 4 φορές το χρόνο δίνοντας εξετάσεις απ'ευθείας στη σχολή διαλέγοντας τους πιο δυνατούς.
-Αξιολόγηση καθηγητών - σχολικών μονάδων
-Έμφαση σε όλα τα μαθήματα
-Δημιουργία σχολικών συμβούλων επαγγελματικού προσανατολισμού και εισαγωγή πιο χρήσιμων μαθημάτων όπως η σεξουαλική αγωγη, η κυκλοφοριακή αγωγή, περιβαλλοντική εκπαίδευση

Το δε Παιδαγωγικό Ινστιτούτο δε θέλει πλήρη κατάργηση των πανελλαδικών εξετάσεων φοβούμενο πως εάν οι εξετάσεις γίνονται απ'ευθείας στις σχολές ή από άλλον οργανισμό και φύγει ο έλεγχος από το υπουργείο Παιδείας μπορεί να προκύψουν διαρροές στα θέματα και προφανώς την προσφυγή οικογενειών σε περισσότερα φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθήματα λόγω του ανταγωνισμού!
Επίσης δε θέλει πλήρη κατάργηση των μαθημάτων κατεύθυνσης αλλά αύξηση των μαθημάτων επιλογής και περαταίρω ενίσχυση του λυκείου χωρίς να καταργούνται τελείως οι πανελλαδικές εξετάσεις...
Σε αυτό που συμφωνούν είναι στην καλύτερη εκπαίδευση του προσωπικού και των διδασκόντων για μια όλο και ποιοτικότερη εκπαίδευση!

Το Υπουργείο Παιδείας πάντως έχει δώσει τελεσίδικο σε όλες τις πλευρές μέχρι τον Οκτώβριο για την προσκόμιση προτάσεων και την άμεση μελέτη και εφαρμογή τους!

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Πηγή: Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 07/08/09
-----------------------------------------
Εγώ πάντως τάσσομαι με την πλευρά του ΕΣΥΠ καθώς το εκπαιδευτικό σύστημα χρειάζεται αλλαγές σε όλα τα μήκη και τα βάθη του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος!!!

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν διαφωνίες και δεν ξέρουμε ακόμη ποιανού η άποψη θα επικρατήσει και τί αποφάσεις θα πάρει τοΥπουργείο Παιδείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
περαταίρω ενίσχυση του λυκείου όπου θα είναι ικανό να προετοιμάζει τους μαθητές για τις πανελλαδικές εξετάσεις πιο ήπιας μορφής!

Πώς ακριβώς γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Στο άρθρο που διάβαζα εννούσαν την ενίσχυση του λυκείου αλλά όχι στην αυτοτελ΄κατάργηση των πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τι εννοεις με το "αυτοτελη";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στο άρθρο που διάβαζα εννούσαν την ενίσχυση του λυκείου αλλά όχι στην αυτοτελ΄κατάργηση των πάντων...

Mα αυτό εννοώ, πώς ακριβώς θα ενισχύσουν το Λύκειο αν δεν το αποσυνδέσουν με τις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ δε θα ήθελα να καταργηθούν οι πανελλαδικές εξετάσεις για τους εξής λόγους
- Είναι ένα από τα λίγα αδιάβλητα συστήματα στη χώρα μας
- Δεν ξέρουμε αν το καινούργιο σύστημα θα είναι καλύτερο ή χειρότερο, ασχέτως από το τι λένε. Πιστεύω πως οι αλλαγές αυτές απαιτούν αρκετό καιρό προετοιμασίας και δεν γίνονται μόνο και μόνο για να τους ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές.

Και προς Θεού, ας ρωτήσουν και μια φορά τους μαθητές τι θέλουν!!!

Αποφασίζουν για το μέλλον μας χωρίς να μας ρωτάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Συμφωνώ, εκτός απ' αυτό:

Είναι ένα από τα λίγα αδιάβλητα συστήματα στη χώρα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα το θέμα είναι οι εξετάσεις ως εξετάσεις ή όλος ο προηγούμενος χρόνος και αυτή η πίεση?
Τι έχουν οι εξετάσεις?Πας γράφεις όπως σε κάθε εξέταση και τέλος.Το πρόβλημα είναι τα φροντιστήρια και πώς θα αποδεσμευτούμε από αυτά.Αν δεν υπήρχαν τα φροντιστήρια και είχαμε μόνο το σχολείο και το διάβασμα γι'άυτό ,και περισσότερος χρόνος θα υπήρχε και λιγότερη πίεση και όχι ξενύχτια.Δεν είναι το θέμα οι εξετάσεις ως εξετάσεις αλλά η προετοιμασία για τις εξετάσεις.Οι πανελλαδικές μπορούν να παραμείνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
who:

Εντάξει, δεν μπορείς να πεις ότι υπάρχουν μαθητές που έχουν τα θέματα πριν τις εξετάσεις! Ίσως, δεν ξέρω, τουλάχιστον αποκλείεται να φτάσουμε στο σημείο που θα φτάσουμε αν οι εξετάσεις γίνονται στα πανεπιστήμια και αυτό γιατί όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις κατατακτήριες εξετάσεις

SoZi:

Αυτά είναι που πρέπει να διορθώσουμε, όχι το εξεταστικό σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
who:

Εντάξει, δεν μπορείς να πεις ότι υπάρχουν μαθητές που έχουν τα θέματα πριν τις εξετάσεις! Ίσως, δεν ξέρω, τουλάχιστον αποκλείεται να φτάσουμε στο σημείο που θα φτάσουμε αν οι εξετάσεις γίνονται στα πανεπιστήμια και αυτό γιατί όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις κατατακτήριες εξετάσεις

SoZi:

Αυτά είναι που πρέπει να διορθώσουμε, όχι το εξεταστικό σύστημα

τι γινεται με τις κατακτηριες;
συμφωνεις οτι το λυκειο δεν πρεπει να εχει σχεση με το πανεπιστημιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Τί γίνεται με τις κατατακτήριες;

Τζίμυ, δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δες, ειδικά φέτος, τι έγινε με τα ιδιωτικά. Εντάξει, γκρίνιες φυσικά, με οποιοδήποτε σύστημα, θα υπάρχουν. Δεν γίνεται να τις αποφύγουμε. Τους ενός του φταίει το ένα, του άλλου του μυρίζει αυτό και πάει λέγοντας. Δεν θέλω να 'μαι μηδενιστής, αλλά στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε πως λειτουργούμε, πάντα θα γκρινιάζουμε και θα βλέπουμε με καχυποψία το οτιδήποτε. Το θέμα είναι λοιπόν, να βρεθεί το λιγότερο κουραστικό και ψυχοφθόρο σύστημα, το περισσότερο αδιάβλητο που λες, και αυτό που θα δίνει περισσότερα κίνητρα για δημιουργία στους μαθητές. Από 'κει και πέρα, έχεις δίκιο, ένα τέτοιο σύστημα, απαιτεί "μελέτη" και χρόνο, και φυσικά, συνεργασία με τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους, τους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα το θέμα είναι οι εξετάσεις ως εξετάσεις ή όλος ο προηγούμενος χρόνος και αυτή η πίεση?
Τι έχουν οι εξετάσεις?Πας γράφεις όπως σε κάθε εξέταση και τέλος.Το πρόβλημα είναι τα φροντιστήρια και πώς θα αποδεσμευτούμε από αυτά.Αν δεν υπήρχαν τα φροντιστήρια και είχαμε μόνο το σχολείο και το διάβασμα γι'άυτό ,και περισσότερος χρόνος θα υπήρχε και λιγότερη πίεση και όχι ξενύχτια.Δεν είναι το θέμα οι εξετάσεις ως εξετάσεις αλλά η προετοιμασία για τις εξετάσεις.Οι πανελλαδικές μπορούν να παραμείνουν.

το συγκεκριμενο συστημα ευννοει την παραπαιδεια. ειναι γεγονος οτι πολλοι καθηγητες δεν ειναι ικανοι να προετοιασουν για τις πανελληνιες. εκτος αυτου, με τις πανελληνιες (οι οποιες ειναι ενας καθαρα ανταγωνιστικος θεσμος) παραμελουνται τα υπολοιπα μαθηματα(εξισου σημαντικα, ετσι;) αν αναλογισθει κανεις οτι ο ρολος του σχολειου ειναι η παροχη σφαιρικης παιδειας, εκτος των αλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
τι γινεται με τις κατακτηριες;
συμφωνεις οτι το λυκειο δεν πρεπει να εχει σχεση με το πανεπιστημιο;


Έχω ακούσει ότι οι κατατακτήριες μπάζουν από παντού...Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Όχι, δε συμφωνώ. Το λύκειο πρέπει να έχει σχέση, αλλά όχι να ζητάς από ένα 17χρονο παιδί να έχει σχέσεις με πανεπιστήμια και να δίνει 4 φορές το χρόνο εξετάσεις σ' αυτά. Προσωπικά, θα ήθελα να υπάρχουν προγράμματα συνεργασίας των φοιτητών με των μαθητών κατά τη διάρκεια του Λυκείου. Να βοηθάνε οι μεγαλύτεροι τους μικρότερους, να κάνουν εργασίες μαζί. Πάντα ήθελα να πάω μια εκδρομή σ΄ένα πανεπιστήμιο, να μιλήσω με τους φοιτητές, να δουλέψω μαζί τους σε κάτι που μπορώ να κάνω και εγώ τουλάχιστον. Μ' αυτή τη σχέση συμφωνώ. Μ' αυτή που προτάθηκε όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ωραίος ο Τζίμι. Και σωστός. Κι εγώ έτσι ήθελα τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εμάς θα μας ρωτήσει κανείς?

Συμφωνώ με τις προτάσεις του ΕΣΥΠ, καθώς πρέπει να αποδεσμευτεί το λύκειο από το πανεπιστήμιο... Στο κάτω κάτω, τι σχέση έχουν τα μαθηματικά του σχολείου ή η βιολογία του σχολείου, με αυτά που διδαχθεί ο καθένας στο πανεπιστήμιο?

Σαφώς, είναι το άγχος και όλη η πίεση που δεχόμαστε όπως είπε και η Sozi, αλλά γνώμη μου είναι πως οι πανελλήνιες πρέπει να καταργηθουν, γιατί δεν προσφέρουν κάτι το ουσιαστικό, όσον αφορά τη γνώση τουλάχιστον...

Αν ο καθένας, έχει έναν συγκεκριμένο στόχο, και θέλει πολύ να περάσει σε μία σχολή, δίνοντας εξετάσεις στα μαθήματα που συνδέονται με το αντικείμενο της σχολής και όχι απλά σε κάτι μαθηματικά ή μια έκθεση, και του αρέσουν αυτά τα μαθήματα (αφού του αρέσει το αντικείμενο της σχολής, τότε θα κάτσει και θα διαβάσει και θα περάσει. Και αν το θέλει πολύ, θα διαβάσει για να παραμείνει, γιατί θα έχει το κίνητρο ότι θα περάσει στη σχολή με μαθήματα που τον ενδιαφέρουν άμεσα...

Επίσης, η μεγαλύτερη προσοχή σε όλα τα μαθήματα και όχι μόνο στης κατεύθυνσης μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι οι κατατακτήριες μπάζουν από παντού...Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Όχι, δε συμφωνώ. Το λύκειο πρέπει να έχει σχέση, αλλά όχι να ζητάς από ένα 17χρονο παιδί να έχει σχέσεις με πανεπιστήμια και να δίνει 4 φορές το χρόνο εξετάσεις σ' αυτά. Προσωπικά, θα ήθελα να υπάρχουν προγράμματα συνεργασίας των φοιτητών με των μαθηματών κατά τη διάρκεια του Λυκείου. Να βοηθάνε οι μεγαλύτεροι τους μικρότερους, να κάνουν εργασίες μαζί. Πάντα ήθελα να πάω μια εκδρομή σ΄ένα πανεπιστήμιο, να μιλήσω με τους φοιτητές, να δουλέψω μαζί τους σε κάτι που μπορώ να κάνω και εγώ τουλάχιστον. Μ' αυτή τη σχέση συμφωνώ. Μ' αυτή που προτάθηκε όχι

το μεγαλο λαθος(για μενα) σου ειναι οτι θεωρεις δεδομενο οτι ολα τα παιδια του λυκειου ειναι υποχρεωμενα να σπουδασουν, οπως επισης οτι θελουν να σπουδασουν. ο ρολος του σχολειου, ειτε λυκειο ειναι, ειτε γυμνασιο, ειναι η παροχη μιας γενικης βασικης γνωσης. υπο αυτη την οπτικη γωνια, το λυκειο πρεπει να ειναι ανεξαρτητο των πανεπιστημιων.

ειναι στο χερι των καθηγητων σου να οργανωσουν μια εκδρομη σε ενα πανεπιστημιο. με τη διαφορα ομως, οτι οι φοιτητες δεν ειναι ξεναγοι. αν παλι θελεις συζητηση, μπορεις να επισκεφτεις εσυ με δικια σου πρωτοβουλια ενα πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Nαι, αλλά η πλειοψηφία, απ' ότι νομίζω τουλάχιστον, θέλει να σπουδάσει. Δεν είμαι αναγκασμένος να υποστώ ένα σύστημα το οποίο προστατεύει αυτόν που έρχεται στο σχολείο μόνο και μόνο για να μην τον πρήζουν οι γονείς του στο σπίτι. Γιατί, καλώς ή κακώς, έτσι γίνεται. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έρχονται στο Λύκειο για να μάθουν και να μην περάσουν στο πανεπιστήμιο. Αυτό πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Nαι, αλλά η πλειοψηφία, απ' ότι νομίζω τουλάχιστον, θέλει να σπουδάσει. Δεν είμαι αναγκασμένος να υποστώ ένα σύστημα το οποίο προστατεύει αυτόν που έρχεται στο σχολείο μόνο και μόνο για να μην τον πρήζουν οι γονείς του στο σπίτι. Γιατί, καλώς ή κακώς, έτσι γίνεται. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έρχονται στο Λύκειο για να μάθουν και να μην περάσουν στο πανεπιστήμιο. Αυτό πιστεύω

και παλι νομιζω οτι σου διαφευγει το ολο ζητημα. το απολυτηριο του λυκειου, που παρα πολλοι μαθητες( οι οποιοι ειτε δεν εχουν τα φωτα, ειτε δεν θελουν να σπουδασουν) χρειαζονται και προσπαθουν να παρουν. γιατι, καλως ή κακώς, το χρειαζονται. ακομη, δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχετε γραψει στα παλαιοτερα των υποδημάτων σας, τη βαρυτητα που πρεπει να δινεται στα υπολοιπα μαθηματα γενικης παιδειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι οι κατατακτήριες μπάζουν από παντού...Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Καλό είναι να μην διαρρέουν απόψεις χωρίς στοιχεία...για ευνόητους λόγους. :) Ξέρω πολλούς γνωστούς μου, που με αυτή την δυνατότητα πέρασαν σε σχολές της αρεσκείας τους.

Προσωπικά, θα ήθελα να υπάρχουν προγράμματα συνεργασίας των φοιτητών με των μαθητών κατά τη διάρκεια του Λυκείου. Να βοηθάνε οι μεγαλύτεροι τους μικρότερους, να κάνουν εργασίες μαζί. Πάντα ήθελα να πάω μια εκδρομή σ΄ένα πανεπιστήμιο, να μιλήσω με τους φοιτητές, να δουλέψω μαζί τους σε κάτι που μπορώ να κάνω και εγώ τουλάχιστον. Μ' αυτή τη σχέση συμφωνώ. Μ' αυτή που προτάθηκε όχι

Από όσο θυμάμαι στο λύκειο, οι περισσότεροι μαθητές ήταν ανώριμοι με την έννοια Πανεπιστήμιο (και σοβαρές σπουδές). Θα σου αναφέρω ένα γεγονός:

Στην Γ' Λυκείου είχαμε πάει (η θετική κατεύθυνση) ως εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Χημείας του Πανεπ.Πατρών για να κάνουμε κάποια πειράματα-επειδείξεις στα πλαίσια του σχολικού μαθήματος Χημεία θετικής κατεύθυνσης. Ξέρεις τι γινόταν εκείνη την ημέρα; Χασκαμπούρισμα και χαβαλές επειδή χάσαμε μάθημα στο σχολείο!! :P

Όλα αυτά που προτείνεις (με βρίσκουν ένθερμο υποστηρικτή) απαιτούν και μια ειδική ωριμότητα αμφίπλευρη (μαθητές-καθηγητές). Το ξέρεις ότι είμαστε η μοναδική χώρα στην Ε.Ε. που τελειώνουμε μικροί το λύκειο; Στην Δυτική & Κεντρική Ευρώπη υπάρχει και η Δ'Λυκείου ή αλλιώς προπανεπιστημιακό (παρασκευαστικό) έτος με τελικές ενδοσχολικές εξετάσεις (μαθημάτων + ξένης γλώσσας)....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμάς θα μας ρωτήσει κανείς?

Συμφωνώ με τις προτάσεις του ΕΣΥΠ, καθώς πρέπει να αποδεσμευτεί το λύκειο από το πανεπιστήμιο... Στο κάτω κάτω, τι σχέση έχουν τα μαθηματικά του σχολείου ή η βιολογία του σχολείου, με αυτά που διδαχθεί ο καθένας στο πανεπιστήμιο?

Σαφώς, είναι το άγχος και όλη η πίεση που δεχόμαστε όπως είπε και η Sozi, αλλά γνώμη μου είναι πως οι πανελλήνιες πρέπει να καταργηθουν, γιατί δεν προσφέρουν κάτι το ουσιαστικό, όσον αφορά τη γνώση τουλάχιστον...

Αν ο καθένας, έχει έναν συγκεκριμένο στόχο, και θέλει πολύ να περάσει σε μία σχολή, δίνοντας εξετάσεις στα μαθήματα που συνδέονται με το αντικείμενο της σχολής και όχι απλά σε κάτι μαθηματικά ή μια έκθεση, και του αρέσουν αυτά τα μαθήματα (αφού του αρέσει το αντικείμενο της σχολής, τότε θα κάτσει και θα διαβάσει και θα περάσει. Και αν το θέλει πολύ, θα διαβάσει για να παραμείνει, γιατί θα έχει το κίνητρο ότι θα περάσει στη σχολή με μαθήματα που τον ενδιαφέρουν άμεσα...

Επίσης, η μεγαλύτερη προσοχή σε όλα τα μαθήματα και όχι μόνο στης κατεύθυνσης μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα...


Σε αυτό έχεις δίκιο.Το κακό είναι ότι κάποιος,με το τωρινό σύστημα,μπορεί να χάσει ακόμα και για ένα μόριο την σχολή της προτίμησής τους.Δηλαδή κι ένας μαθητής του 16 για παράδειγμα θα μπορούσε να γίνει τέλειος γιατρός αλλά με το τωρινό σύστημα αυτό το δικαίωμα του αφαιρείται (αν θέλει να σπουδάσει Ελλάδα).
Και όπως είπε και ο fasdag πρέπει να δίνεται σημασία και στα μαθήματα γενικής παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top