Πως μπορώ να σπουδάσω εγκληματολογία

Natalia.D

Νεοφερμένος

Η Natalia.D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω ποια σχολη πρεπει να κατευθυνθεις για να γινεις εγκληματολογος?
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα να μαθω ποια σχολη πρεπει να κατευθυνθεις για να γινεις εγκληματολογος?
Καλησπέρα, χωρίς να γνωρίζω εκ των έσω, στην Ελλάδα δεν υπάρχει βασικό πτυχίο εγκληματολογίας, αλλά μεταπτυχιακό. Στην Αθήνα έχει η Νομική ΕΚΠΑ και Κοινωνιολογία Πάντειο, ενώ εξ' αποστάσεως έχει η Νομική του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Προφανώς, σαν βασικό πτυχίο εκτός κοινωνιολογίας και νομικής μπορείς να τη συνδυάσεις με ψυχολογία και δημοσιογραφία.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Επειδή κάποτε έτυχε να το ψάξω κι εγώ, η εγκληματολογια στο πάντειο αν δεν κάνω λάθος δέχεται ως πρώτο πτυχίο και το παιδαγωγικό, δε θυμάμαι και για το νηπιαγωγών! Γενικώς πολλές θεωρητικές σχολές, αλλά σίγουρα η κοινωνιολογία κι η νομική θα σε καταρτίσουν πολύ αποτελεσματικότερα για ένα τέτοιο μεταπτυχιακό.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό στο Πάντειο δέχεται πάρα πολλές σχολές κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών. Νομίζω σχεδόν όλες (αν όχι όλες).

Γενικά εγώ προσωπικά, θεωρώ καλύτερο να έχεις τελειώσει πρώτα (η σειρά είναι τυχαία):
Νομική
Κοινωνιολογία
Κοινωνική πολιτική
Κοινωνική ανθρωπολογία
Ψυχολογία

όχι ότι οι άλλες επιλογές δεν θα ήταν ενδιαφέρουσες, απλώς αυτές είναι στο μυαλό μου πιο σχετικές :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα να μαθω ποια σχολη πρεπει να κατευθυνθεις για να γινεις εγκληματολογος?

Δες εδώ https://www.ischool.gr/threads/Εγκληματολογία.54996/
και το μήνυμα με αριθμό 19 εδώ https://www.ischool.gr/threads/Σχολ...ας-και-ΜΜΕ-Θεάτρου-και-κινηματογράφου.179134/
Στο Π.Μ.Σ. εγκληματολογίας Παντείου που αναφέρθηκε παραπάνω, γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του πρώτου κύκλου σπουδών Τμημάτων Κοινωνικών, Νομικών, Πολιτικών και Ανθρωπιστικών επιστημών, με συνάφεια γνωστικού αντικειμένου, Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής και οι απόφοιτοι της Σχολής Αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top