Πως θα ανεξαρτητοποιηθώ από τους γονείς μου στα 19;

Artemis Alexandra

Νεοφερμένος

Η Artemis Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 19 ετών και πέρυσι πέρασα Ιατρική.

Λόγω οικογενειακών προβλημάτων,στα οποία δεν θα ήθελα να επεκταθώ,κατέληξα ότι ήταν καλύτερο να σπουδάσω εκτός εστίας,ώστε να είμαι μακριά απο την οικογενειά μου.Στήριξη απο μέρους τους δεν θα υπάρξει καμία.Και ούτε έχω κάποιον άλλον.Πρέπει δηλαδή μόνη μου να τα βγάλω πέρα.Έχω κάποιες οικονομίες στην άκρη και έχω ήδη βρει δουλειά στην Αθήνα.
Ξέρω οτι για τα ελληνικά δεδομένα αυτό που πάω να κάνω ίσως φαντάζει ανήκουστο, αλλά στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες τα παιδιά ανεξαρτητοποιούνται ήδη απο τα 18.

Το θέμα είναι ότι αν και σύμφωνα με τον νόμο είμαι ενήλικας,επι της ουσίας δεν γνωρίζω ακόμη τίποτα ουσιαστικό πχ γραφειοκρατικό.
Και εδώ είναι η απορία μου,
τι χαρτιά πρέπει να έχω και να τους ζητήσω; Μια και μέχρι πέρυσι ήμουν ανήλικη,υποθέτω ότι τα πάντα είναι γραμμένα στο όνομα τους.
Και ο,τιδήποτε γνωρίζετε για τις εστίες θα μου ήταν χρήσιμο!

ΥΓ: Δεν πρόκεται για εφηβική επανάσταση ούτε κάτι παρόμοιο, η κατάσταση είναι χρόνια άσχημα,και πήρα αυτήν την απόφαση μετά απο πολύ σκέψη και προσπάθειες για κάτι καλύτερο,έχοντας πλήρη επίγνωση οτι τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα.

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 19 ετών και πέρυσι πέρασα Ιατρική.

Λόγω οικογενειακών προβλημάτων,στα οποία δεν θα ήθελα να επεκταθώ,κατέληξα ότι ήταν καλύτερο να σπουδάσω εκτός εστίας,ώστε να είμαι μακριά απο την οικογενειά μου.Στήριξη απο μέρους τους δεν θα υπάρξει καμία.Και ούτε έχω κάποιον άλλον.Πρέπει δηλαδή μόνη μου να τα βγάλω πέρα.Έχω κάποιες οικονομίες στην άκρη και έχω ήδη βρει δουλειά στην Αθήνα.
Ξέρω οτι για τα ελληνικά δεδομένα αυτό που πάω να κάνω ίσως φαντάζει ανήκουστο, αλλά στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες τα παιδιά ανεξαρτητοποιούνται ήδη απο τα 18.

Το θέμα είναι ότι αν και σύμφωνα με τον νόμο είμαι ενήλικας,επι της ουσίας δεν γνωρίζω ακόμη τίποτα ουσιαστικό πχ γραφειοκρατικό.
Και εδώ είναι η απορία μου,
τι χαρτιά πρέπει να έχω και να τους ζητήσω; Μια και μέχρι πέρυσι ήμουν ανήλικη,υποθέτω ότι τα πάντα είναι γραμμένα στο όνομα τους.
Και ο,τιδήποτε γνωρίζετε για τις εστίες θα μου ήταν χρήσιμο!

ΥΓ: Δεν πρόκεται για εφηβική επανάσταση ούτε κάτι παρόμοιο, η κατάσταση είναι χρόνια άσχημα,και πήρα αυτήν την απόφαση μετά απο πολύ σκέψη και προσπάθειες για κάτι καλύτερο,έχοντας πλήρη επίγνωση οτι τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα.

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. :)

Καλησπέρα :)
Για να καταλάβω .Εισαι απο την Αθηνα , σπουδάζεις στην Αθήνα κι θες να μείνεις στην φοιτητική εστία; Γιατι καπου σε χασα .
 

Artemis Alexandra

Νεοφερμένος

Η Artemis Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όχι,όχι καταρχήν νομίζω οτι αυτό δεν γίνεται :) Απο επαρχία είμαι, και πέρασα Αθήνα.Απλά δεν έχω αρχίσει την σχολή ακόμη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Όχι,όχι καταρχήν νομίζω οτι αυτό δεν γίνεται :) Απο επαρχία είμαι, και πέρασα Αθήνα.Απλά δεν έχω αρχίσει την σχολή ακόμη.


Αρχικά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου :)
Εισαι σε μια σχολή Που έκτος απο την προσφορά της στην κοινωνία θα σου εξασφαλίσει γρήγορα τα προς τα ζην αρα θα εισαι πιο άνετη μετα τις σπουδές.
Όσον αφορά την τωρινή σου κατάσταση παλι χιλια μπράβο ."Θελει αρετή κι τολμη η ελευθερία."
Τα δικαιολογητικά αναφέρονται λεπτομερώς εδώ περα .

Βεβαίωση της Γραµµατείας της Σχολής ότι φοιτά µε αναφορά α) στο χρόνο εγγραφής και β) στον ήδη διανυόµενο χρόνο σπουδών.
2. Φωτοτυπία της αστυνοµικής ταυτότητας επικυρωµένη ή πιστοποιητικό γέννησης από ∆ήµο ή Κοινότητα.
3. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από αρµόδια δηµοτική ή Κοινοτική αρχή (του τελευταίου εξαµήνου).
4. Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σηµειώµατος της Εφορείας των γονέων (επικυρωµένο). Σε περίπτωση που µέχρι την υποβολή της αίτησης δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό σηµείωµα υποβάλλεται υπεύθυνη δήλωση ότι το αυτό θα προσκοµισθεί το συντοµότερο δυνατό και το αργότερο µέχρι την ηµεροµηνία αξιολόγησης των αιτήσεων.
5. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 όπου δηλώνεται η µόνιµη κατοικία των γονέων.
6. Όσοι υποψήφιοι επικαλούνται λόγους υγείας θα προσκοµίζουν βεβαίωση αρµόδιας πρωτοβάθµιας
υγειονοµικής επιτροπής όπου θα τεκµηριώνονται οι λόγοι αυτοί.
7. Όσοι από τους υποψήφιους έχουν αδελφό φοιτητή ή να υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία θα
προσκοµίζουν βεβαίωση του τµήµατος που έχει εισαχθεί ή βεβαίωση ότι υπηρετεί την στρατιωτική
του θητεία.
8. Όσοι υποψήφιοι είναι πολύτεκνοι θα υποβάλλουν πιστοποιητικό πολυτεκνίας από την Ανώτατη
Συνοµοσπονδία Πολυτέκνων.
9. Όσοι υποψήφιοι είναι άποροι θα πρέπει να προσκοµίσουν βεβαίωση – πιστοποιητικό απορίας από
αρµόδια Υπηρεσία Κοινωνικής Πρόνοιας.
10. Όσοι υποψήφιοι είναι παιδιά διαζευγµένων γονέων θα πρέπει να προσκοµίσουν δικαστική απόφαση όπου θα προσδιορίζεται η επιµέλεια.

*Μπορει να σου φαίνονται κινέζικα αλλα οι γονεις σου θα τα γνωρίζουν :)♥️

Καλη τυχη σε ολο αυτο απο καρδιάς!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα έγγραφα που θα χρειαστείς γενικότερα είναι Ε1,Ε9, εκκαθαριστικό του ενφια, κάποιος λογαριασμός ΔΕΚΟ. Επίσης θα πας στην εφορία να βγάλεις κωδικούς taxisnet
 
Top