Πρώτοι των πρώτων 2020

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

ανοιγω το,παραδοσιακό θέμα πρώτων των πρώτων για το 2020 παιδιά αρχίζουμε με την πρωτη είδηση

Μαρία Ιατράκη

Με 19.000 μόρια η Μαρία Ιατράκη, από το πεδίο Ανθρωπιστικών Σπουδών, απόφοιτη του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, τόνισε ότι η επιλογή της σε ότι αφορά τη σχολή που θα επιλέξει, θα είναι ανάμεσα στη Νομική και την Ιστορία Αρχαιολογία.

«Ήταν ένας μακρύς και δύσκολος δρόμος, που όμως ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Πιο δύσκολη για μένα ήταν η περίοδος αναμονής των αποτελεσμάτων που αποδείχθηκε πολύ αγχωτική, όμως τελείωσε και είμαι πολύ χαρούμενη» δήλωσε η Μαρία Ιατράκη που ως προς το «μυστικό» συστατικό της επιτυχίας, τόνισε ότι βρίσκεται στο σωστό και οργανωμένο διάβασμα και την ψυχραιμία που θα επιδείξει ο κάθε υποψήφιος.

«Σημαντικός είναι και ο παράγοντας στήριξης από την οικογένεια. Όταν βρίσκεσαι μέσα σε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον, παίρνεις δύναμη» είπε η επιτυχούσα των πανελλαδικών εξετάσεων.

Κωνσταντίνα Φαρσάρη

Από το Πεδίο Υγείας, με συνολική βαθμολογία στα 18.825 μόρια η Κωνσταντίνα Φαρσάρη, πέτυχε να είναι ανάμεσα στους υποψήφιους των πανελλαδικών εξετάσεων που κατάφεραν να περάσουν, άνετα, στη σχολή της πρώτης επιλογής τους.

«Σίγουρα κλείνει ο κύκλος των μαθητικών χρόνων που ήταν πολύ ωραίος και ανοίγει ένας νέος. Το μυστικό της επιτυχίας δεν υπάρχει, είναι κυρίως τι ταιριάζει στον καθένα. Σίγουρα χρειάζεται αφοσίωση και επιμονή, σκληρή προσπάθεια και θυσίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται να έχεις έντονη κοινωνική ζωή και να κάνεις μια τέτοια π[προσπάθεια. Χρειάζεται χαλάρωση αλλά με μέτρο. Τώρα περιμένω ένα καλοκαίρι ξεκούρασης και μετά να ξεκινήσω τις σπουδές μου» δήλωσε η Κωνσταντίνα που περιμένει όπως τόνισε, να απολαύσει ένα χαλαρό καλοκαίρι, πριν αρχίσει να παλεύει για το νέο της στοίχημα, ως φοιτήτρια Ιατρικής.



Έλενα Τσαγκαράκη

Την πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι της Παρασκευής, λίγες ώρες αφότου ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των Πανελληνίων Εξετάσεων. Η χαρά στον τόνο της φωνής της ήταν απερίγραπτη και ο ενθουσιασμός με τον οποίο μιλούσε για την απρόσμενη, όπως μου είπε, επιτυχία της, τεράστιος.

Ο λόγος για την Έλενα Τσαγκαράκη, τη μαθήτρια των Φροντιστηρίων «Πουκαμισάς» Ηρακλείου, η οποία, με τον προγραμματισμό και το συστηματικό της διάβασμα, συγκέντρωσε 18.425 μόρια.

Η Έλενα θέλει να γίνει ψυχολόγος. Είναι μια απόφαση που έλαβε μόλις πέρυσι, ωστόσο, είναι μια απόφαση αρκετά συγκροτημένη, αφού, όπως είπε στο neakriti.gr: «Πρόκειται για μία επιστήμη πολύ ενδιαφέρουσα, που έχει πολλούς κλάδους. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα επαγγέλματα του μέλλοντος».

Και η Έλενα, θα γίνει ψυχολόγος. Αφού, δεδομένων των βάσεων του 2019, η νεαρή Κρητικοπούλα, θα μπορέσει να μετακομίσει στην Αθήνα και να σπουδάσει στο Τμήμα Ψυχολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Ως προς τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, στο «ταξίδι» των Πανελληνίων, η 17χρονη Έλενα ανέφερε ότι υπήρξαν στιγμές που ένιωσε πως δεν άντεχε άλλο, ωστόσο, η πανδημία του κορωνοϊού και το lockdown τη διευκόλυναν, καθώς, όπως ανέφερε, είχε περισσότερο ελεύθερο χρόνο, προκειμένου να χαλαρώσει.

Πάντως, η συμβουλή που δίνει η ίδια ως επιτυχούσα στα παιδιά που θα εξεταστούν στις Πανελλήνιες του 2021, είναι «Να υπάρχει προγραμματισμός και συγκέντρωση. Αν καθίσει ο μαθητής να διαβάσει – έστω και μία, έστω και δύο ώρες – να είναι συγκεντρωμένος. Να πάει και τη βόλτα του, αλλά να την πάει αφότου διαβάσει».

Βέβαια, η Έλενα, όπως είπε, έχει μάθει να κρατάει «μικρό καλάθι» και έτσι, δεν περίμενε την επιτυχία της, γι’ αυτό και η ευτυχία της, τελικά, για το αποτέλεσμα, ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Γιούλη Επιτροπάκη

Η Γιούλη, έχω την αίσθηση, πως θα γίνει μια πολύ καλή επιστήμονας. Συγκρατημένη, αλλά εμφανώς χαρούμενη, μου μίλησε για την επιτυχία της, αλλά και για όλα όσα θέλει να κάνει στο μέλλον που ανοίγεται μπροστά της, αφότου κατάφερε να «βγάλει» 18.400 μόρια.

Η μαθήτρια των Φροντιστηρίων «Πουκαμισάς» Ηρακλείου, Γιούλη Επιτροπάκη, θέλει να περάσει στη Νομική. Και μπορεί να μην έχει αποφασίσει, ακόμη σε ποια πόλη θα ζήσει τα επόμενα 4 – αξέχαστα – χρόνια της ζωής της, ωστόσο, δείχνει μια προτίμηση στη Θεσσαλονίκη.

«Γιατί θέλεις να γίνεις δικηγόρος;», τη ρώτησα. «Δε θέλω να γίνω δικηγόρος», μου απάντησε. «Μου αρέσει η Νομική επιστήμη, θέλω να ασχοληθώ με το Δίκαιο και ο απώτερος στόχος μου είναι να γίνω εγκληματολόγος», ανέφερε αποφασισμένη στο neakriti.gr.

Και μπορεί η 18χρονη επιτυχούσα να κουράστηκε κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της για τις Πανελλήνιες, ωστόσο, όπως είπε, έκανε υπομονή, αποδεικνύοντας, τελικά, πως η υπομονή είναι σημαντικό «συστατικό» για την επιτυχία.

Ως προς την πανδημία και το lockdown, η Γιούλη σχολίασε πως επρόκειτο για μία περίοδο που τη δυσχέρανε, αφού βρισκόταν όλη την ημέρα στο σπίτι, διαβάζοντας.

Πάντως, η ίδια «περίμενε λιγότερα μόρια», με την επιτυχία της, τώρα, να γεμίζει χαρά τόσο την ίδια όσο και τους ανθρώπους που την αγαπούν και θα τη στηρίξουν στο υπέροχο «ταξίδι» που μόλις ξεκινά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2020: Mε 19.585 μόρια που συγκέντρωσε στις εξετάσεις η απόφοιτη του ΕΠΑΛ Αλμυρού Εμμανουέλα Μόσχου αναδείχθηκε η πρώτη των πρώτων.

Το νεαρό κορίτσι μιλώντας στο TheNewspaper.gr τόνισε πως επιδιώκει να πετύχει τον στόχο της, να φοιτήσει στη Σχολή Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου θεσσαλίας, καθώς αποτελεί και η ίδια μέλος αγροτικής οικογένειας του Αλμυρού.

«Η περίοδος του lockdown του κορoνοϊού, μου έδωσε τη δυνατότητα με μεγαλύτερη άνεση και να διαβάσω και να ξεκουραστώ» τόνισε.

Πηγή: TheNewspaper.gr
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό πρέπει να το δει αφενός ο @Nick234 για να μάθει να μην απαξιώνει τις Γεωπονικές και αφετέρου ο @eukleidhs1821 για να προλάβει το ΚΤΕΛ πριν οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό της και να την πείσει να δηλώσει Ιατρική!
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Αυτό πρέπει να το δει αφενός ο @Nick234 για να μάθει να μην απαξιώνει τις Γεωπονικές και αφετέρου ο @eukleidhs1821 για να προλάβει το ΚΤΕΛ πριν οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό της και να την πείσει να δηλώσει Ιατρική!
Ακόμα και αν ήθελε ιατρική δεν θα μπορούσε, για να λέει ότι θέλει γεωπονία από ΕΠΑΛ μάλλον έχει διαλέξει την κατεύθυνση που ανοίγει αυτές τις σχολές και όχι της υγείας
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα και αν ήθελε ιατρική δεν θα μπορούσε, για να λέει ότι θέλει γεωπονία από ΕΠΑΛ μάλλον έχει διαλέξει την κατεύθυνση που ανοίγει αυτές τις σχολές και όχι της υγείας

Πλάκα κάνω βρε Νίκο! Δεν κάθισα να το αναλύσω!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Παντως αυτο που ελεγα οτι η γιατρικη εχει πιο ανθρωπινες βασεις τωρα δεν πολυισχυει και φαινεται και απο τους πρωτους των πρωτων.δηλαδη το 18700 της αθηνας το τωρινο σε σχεση με παλια με προφορικους μεσα και 6 μαθηματα οπως μαθηματικα γενικης θα ηταν γυρω στο 19100 και πιο πανω.επισης το 18100 του εβρου με προφορικους και τα παλια ντεσου θα ηταν καμια 18600 στανταρ.αρα ή μια ή αλλη ειναι.φαινομενικα τη βλεπεις γηινη τη βαση αλλα και παλι δεν ειναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η ξανθια που ναι υπαλληλος στην ερτ απο το ρεπορταζ που κανει παντως φαινεται να μην πολυεχει ιδεα για το συστημα πανελληνιες.και αυτη τσιμπαει τα 1500 ευρω και δεν της κανει κανενας κριτικη.απορω με τι κριτηρια την προσλαβανε :playboy:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
19.999 μόρια
Περνάω Ιατρική
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παντως αυτο που ελεγα οτι η γιατρικη εχει πιο ανθρωπινες βασεις τωρα δεν πολυισχυει και φαινεται και απο τους πρωτους των πρωτων.δηλαδη το 18700 της αθηνας το τωρινο σε σχεση με παλια με προφορικους μεσα και 6 μαθηματα οπως μαθηματικα γενικης θα ηταν γυρω στο 19100 και πιο πανω.επισης το 18100 του εβρου με προφορικους και τα παλια ντεσου θα ηταν καμια 18600 στανταρ.αρα ή μια ή αλλη ειναι.φαινομενικα τη βλεπεις γηινη τη βαση αλλα και παλι δεν ειναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η ξανθια που ναι υπαλληλος στην ερτ απο το ρεπορταζ που κανει παντως φαινεται να μην πολυεχει ιδεα για το συστημα πανελληνιες.και αυτη τσιμπαει τα 1500 ευρω και δεν της κανει κανενας κριτικη.απορω με τι κριτηρια την προσλαβανε :playboy:
Θεωρω οτι ιατρικη ειναι ακομα πιο δυσκολο να μπεις με τα τωρινα δεδομενα. Το 2009 Ιατρικη Αθηνας ως 1η επιλογη την ειχαν 900 ατομα και εν ετει 2019 την ειχαν 2.500 (σχεδον 3πλασιοι). Υπαρχει μαζικη στροφη προς τις Ιατρικες σχολες την τελευταια 10ετια, δλδ πολυ μεγαλυτερος ανταγωνισμος.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ;;;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Θεωρω οτι ιατρικη ειναι ακομα πιο δυσκολο να μπεις με τα τωρινα δεδομενα. Το 2009 Ιατρικη Αθηνας ως 1η επιλογη την ειχαν 900 ατομα και εν ετει 2019 την ειχαν 2.500 (σχεδον 3πλασιοι). Υπαρχει μαζικη στροφη προς τις Ιατρικες σχολες την τελευταια 10ετια, δλδ πολυ μεγαλυτερος ανταγωνισμος.
εχεις μπερδευτει.αυτο συμβαινει διοτι επιλεγουν πεδιο υγειας και δεν υπαρχει το δελεαρ να δηλωσουν αλλη σχολη.ειναι μονο ιατρικη.πριν το 2016 ενας της θετικης μπορουσε να δηλωσει ιατρικες,πολυτεχνειες μαθηματικα κτλπ.τωρα αυτοι δηλωνουν ιατρικη μονο,μετα ειναι οδοντιατρικη κτλπ.ειναι θεμα διαμορφωσης του συστηματος
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Όταν άνοιξε το θέμα, ήθελα να σε αναφέρω για να κάνεις κάποια δήλωση, μιας και έχουμε στο forum έναν από τους πρώτους.
Το εκτιμώ φίλε! Δήλωση ιδιαίτερη δε ξέρω αν θα έκανα χαχ, γιατί δεν έχω και κάτι ουσιώδες να πω είναι η αλήθεια. Ας αρκεστώ στο ''Καλή ζωή''. :P
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το εκτιμώ φίλε! Δήλωση ιδιαίτερη δε ξέρω αν θα έκανα χαχ, γιατί δεν έχω και κάτι ουσιώδες να πω είναι η αλήθεια. Ας αρκεστώ στο ''Καλή ζωή''. :P
Χαχαχα, είδα σε ενδιαφέρει η «διαχείριση κινδύνου» πώς και έτσι από 17 χρονών.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Το εκτιμώ φίλε! Δήλωση ιδιαίτερη δε ξέρω αν θα έκανα χαχ, γιατί δεν έχω και κάτι ουσιώδες να πω είναι η αλήθεια. Ας αρκεστώ στο ''Καλή ζωή''. :P

Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι φίλε μου! Συγχαρητήρια για τα μόρια και την επιλογή σου! :clapup:
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Χαχαχα, είδα σε ενδιαφέρει η «διαχείριση κινδύνου» πώς και έτσι από 17 χρονών.
Έτυχε να έρθω σε επαφή με το αντικείμενο σε μερικά workshops, το έψαξα λίγο περισσότερο και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Άσε που ειλικρινά θέλω να ασχοληθώ με κάτι το οποίο έχει άμεση σχέση με την πραγματικότητα και δεν κινείται μόνο στο θεωρητικό άξονα. Βαριέμαι εύκολα τη θεωρία βλέπεις :-/
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ένας καλός φίλος εξειδικεύεται στο συγκεκριμένο τομέα. Είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο, αλλά παράλληλα έχει εργαστεί για διάφορες κυβερνήσεις, πολυεθνικές εταιρείες, τραπεζικα συστήματα, πάνω σε τέτοια ζητήματα. Έχει αποκατάσταση καλή.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Ένας καλός φίλος εξειδικεύεται στο συγκεκριμένο τομέα. Είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο, αλλά παράλληλα έχει εργαστεί για διάφορες κυβερνήσεις, πολυεθνικές εταιρείες, τραπεζικα συστήματα, πάνω σε τέτοια ζητήματα. Έχει αποκατάσταση καλή.
Έλα ρε, σοβαρά; Όταν με το καλό ασχοληθώ και εγώ πιο σοβαρά με το αντικείμενο, θα φροντίσεις να με φέρεις σε επαφή μαζί του χαχα. Το networking at its finest.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είναι πολύ δυνατό χαρτί, από το πανεπιστήμιο τον γνώρισα, και κρατήσαμε καλες σχεσεις. Παγκόσμια αυθεντία θεωρείται στον συγκεκριμένο τομέα. Ζητήματα Χρηματοοικονομικού κινδύνου, διαχείρισης κινδύνου, real options και κάτι αλλά θέματα τον απασχολούν.

Μέσα στο πανεπιστήμιο θα δεις πολλούς τομείς που τώρα δεν φαντάζεσαι ότι υπάρχουν. Άλλος ανθρωπος θα βγεις 🙂
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σόρρυ αυτοπροβολή αλλα νταξει δεν άντεξα.
https://www.iefimerida.gr/panellinies/oi-protoi-ton-proton-stis-panellinies-2020

Πώς ν΄αντέξεις καλό μου παιδί;
Κι εμείς μη νομίζεις με τα δόντια κρατιόμαστε!
Αλλά πόσο να κρατηθείς πια ...
Στο όριο βρισκόμαστε!
Μέχρι και τα φασολάκια έχουν νεύρα πόσο μάλλον ο άνθρωπος!

Χίλια θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
Να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου!
Ν΄απολαύσεις τις σπουδές σου, να συνεχίσεις να βάζεις υψηλούς στόχους και να τους πραγματοποιείς!
Ο,τι καλύτερο σου εύχομαι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top