Πρόγραμμα EUROSCOLA

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρώπης τη δυνατότητα να εκφράσουν τις προσδοκίες και τα σχέδιά τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, από το 1992 οργανώνει τις ημερίδες “EUROSCOLA” στο Στρασβούργο της Γαλλίας. Στις ημερίδες συμμετέχουν 25 μαθητές και 3 συνοδοί καθηγητές των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης κατόπιν διαγωνισμού με θέμα:

“Η Συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη Μείωση του
Δημοκρατικού Ελλείμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση”

Στις ημερίδες αυτές, κάθε χρόνο συμμετέχουν μαθητές Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ από διάφορες Νομαρχίες της Ελλάδας που ανακοινώνονται από το Γραφείο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Οι Νομαρχίες που συμμετέχουν επιλέγονται εκ περιτροπής από την Δ/νση Διεθνών Εκπαιδευτικών Σχέσεων του ΥΠΕΠΘ, εφόσον δεν είναι δυνατόν να συμμετέχουν όλες. Αφού επιλεγούν ενημερώνονται με σχετική εγκύκλιο η οποία τους αποστέλλεται μαζί με έντυπο υλικό για την προετοιμασία τους για το διαγωνισμό.
Τη διαδικασία επιλογής των μαθητών και οργάνωσης της επίσκεψής τους στο Στρασβούργο την αναλαμβάνει εξολοκλήρου η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της οικείας Νομαρχίας. Οι συμμετέχοντες στις ημερίδες (εκπ/κοι και μαθητές) χρηματοδοτούνται με 471? από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Η Δ/νση Διεθνών Εκπαιδευτικών Σχέσεων του ΥΠΕΠΘ εγκρίνει, με απόφασή της, τη μετάβαση των μαθητών, μετά την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών.

Κατά το Α΄ εξάμηνο του 2010 θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω ημερίδες:

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ – ημερίδα στις 22 Ιανουαρίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ημερίδα στις 12 Φεβρουαρίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΒΟΙΩΤΙΑΣ – ημερίδα στις 23 Φεβρουαρίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ημερίδα στις 12 Μαρτίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ– ημερίδα στις 18 Μαρτίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ– ημερίδα στις 23 Απριλίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ– ημερίδα στις 28 Απριλίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ– ημερίδα στις 29 Απριλίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΦΛΩΡΙΝΑΣ – ημερίδα στις 21 Μαίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ημερίδα στις 18 Ιουνίου 2010

Πληροφορίες: Μαρία Αγραφιώτη
Τηλ./Φαξ: 210 3442466


γνωριζετε κατι? εχει παρει ηδη καποιος μερος στο διαγωνισμο, εχει παει καποιος? αν ξερει καποιος λεπτομερειες (η ακομα καλυτερα αν εχει εμπειρια) ας τις γραψει γιατι ο νομος μου ειναι μεσα και στο σχολειο μου ολο διευκρινήσεις περιμενουν. φοβαμαι μην ληξει καμια προθεσμια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εμάς πέρσι ήταν ο νομός μου και δήλωσα συμμετοχή. Ξανά το ίδιο θέμα έκθεσης είχαν. Οι ημερομηνίες για τις αιτήσεις αν θυμάμαι καλά εξαρτάται από την ημερομηνία συμμετοχής κάθε νομού. Δεν είναι για όλους ίδια. Λογικά θα ειδοποιήσουν το σχολείο σου, δεν γίνεται διαφορετικά, ή αλλιώς ζήτα από τον διευθυντή σου να επικοινωνήσει με την δευτεροβάθμια. Επίσης, δεν ξέρω αν το ξέρεις ήδη, μετράνε θετικά για να σε επιλέξουν τα πτυχία αγγλικών και γαλλικών και η περσινή σου βαθμολογία στο σχολείο, πέρα από την έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Να εκφράσω μια απορία? Αν κάποιος γράψει για το πως το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο συμβάλει στην ΑΥΞΗΣΗ του δημοκρατικού ελλείμματος, υπάρχει περίπτωση να τον πάρουν?

Είναι προφανές ότι η ΕΕ δεν θέλει να ακούει τα προβλήματά της και δεν έχει διάθεση να προωθήσει έναν ουσιαστικό διάλογο μεταξύ των μαθητών, μάλλον να προπαγανδίσει πόσο 'καλή' είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εμάς πέρσι ήταν ο νομός μου και δήλωσα συμμετοχή. Ξανά το ίδιο θέμα έκθεσης είχαν. Οι ημερομηνίες για τις αιτήσεις αν θυμάμαι καλά εξαρτάται από την ημερομηνία συμμετοχής κάθε νομού. Δεν είναι για όλους ίδια. Λογικά θα ειδοποιήσουν το σχολείο σου, δεν γίνεται διαφορετικά, ή αλλιώς ζήτα από τον διευθυντή σου να επικοινωνήσει με την δευτεροβάθμια. Επίσης, δεν ξέρω αν το ξέρεις ήδη, μετράνε θετικά για να σε επιλέξουν τα πτυχία αγγλικών και γαλλικών και η περσινή σου βαθμολογία στο σχολείο, πέρα από την έκθεση.

αχ ωραια γιατι εχω και αγγλικων και γαλλικων, αλλα και ο βαθμος μου δεν ηταν ασχημος :)
δηλαδη πως γινεται? γραφεις την εκθεση (στο σχολειο ή στο σπιτι??) και μεσω του σχολειου την στελνεις μαζι με τα πτυχια και τους περσινους βαθμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ πήγα πέρυσι στο Στρασβούργο με το Euroscola...περάσαμε πολύ ωραία! Το καλό ήταν ότι δεν χρειαζόταν να γράφεις και σε στυλ λόγιου για να σε περάσουν, εγώ ας πούμε έγραψα λίγα από την Wikipedia που είχα διαβάσει, έγραψα και λίγα eye-candy και όλα καλά...24ος βγήκα από τους 25! Είναι πολύ ωραία εμπειρία, να δηλώσεις συμμετοχη ακόμα κι αν δεν γράφεις καλά, έτσι για να νιώθεις ότι δήλωσες.
-----------------------------------------
Εμείς δηλώσαμε σε μια καθηγήτρια μας, μας είπε που να πάμε πότε, πήγαμε, γράψαμε, και μετά μας ειδοποίησαν ότι είχαμε περάσει...πιστοποιητικά και τέτοια μας ζήτησε η καθηγήτρια και κανόνισε αυτή την αποστολή τους στην αρμόδια υπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ πήγα πέρυσι στο Στρασβούργο με το Euroscola...περάσαμε πολύ ωραία! Το καλό ήταν ότι δεν χρειαζόταν να γράφεις και σε στυλ λόγιου για να σε περάσουν, εγώ ας πούμε έγραψα λίγα από την Wikipedia που είχα διαβάσει, έγραψα και λίγα eye-candy και όλα καλά...24ος βγήκα από τους 25! Είναι πολύ ωραία εμπειρία, να δηλώσεις συμμετοχη ακόμα κι αν δεν γράφεις καλά, έτσι για να νιώθεις ότι δήλωσες.
-----------------------------------------
Εμείς δηλώσαμε σε μια καθηγήτρια μας, μας είπε που να πάμε πότε, πήγαμε, γράψαμε, και μετά μας ειδοποίησαν ότι είχαμε περάσει...πιστοποιητικά και τέτοια μας ζήτησε η καθηγήτρια και κανόνισε αυτή την αποστολή τους στην αρμόδια υπηρεσία.


σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες:). μπορεις όμως να μου πεις ποσες περίπου λέξεις έπρεπε να είναι η έκθεση, αλλά και πόσες μέρες μείνατε στο Στρασβούργο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρώπης τη δυνατότητα να εκφράσουν τις προσδοκίες και τα σχέδιά τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, από το 1992 οργανώνει τις ημερίδες “EUROSCOLA” στο Στρασβούργο της Γαλλίας. Στις ημερίδες συμμετέχουν 25 μαθητές και 3 συνοδοί καθηγητές των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης κατόπιν διαγωνισμού με θέμα:

“Η Συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη Μείωση του
Δημοκρατικού Ελλείμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση”

Στις ημερίδες αυτές, κάθε χρόνο συμμετέχουν μαθητές Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ από διάφορες Νομαρχίες της Ελλάδας που ανακοινώνονται από το Γραφείο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Οι Νομαρχίες που συμμετέχουν επιλέγονται εκ περιτροπής από την Δ/νση Διεθνών Εκπαιδευτικών Σχέσεων του ΥΠΕΠΘ, εφόσον δεν είναι δυνατόν να συμμετέχουν όλες. Αφού επιλεγούν ενημερώνονται με σχετική εγκύκλιο η οποία τους αποστέλλεται μαζί με έντυπο υλικό για την προετοιμασία τους για το διαγωνισμό.
Τη διαδικασία επιλογής των μαθητών και οργάνωσης της επίσκεψής τους στο Στρασβούργο την αναλαμβάνει εξολοκλήρου η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της οικείας Νομαρχίας. Οι συμμετέχοντες στις ημερίδες (εκπ/κοι και μαθητές) χρηματοδοτούνται με 471? από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Η Δ/νση Διεθνών Εκπαιδευτικών Σχέσεων του ΥΠΕΠΘ εγκρίνει, με απόφασή της, τη μετάβαση των μαθητών, μετά την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών.

Κατά το Α΄ εξάμηνο του 2010 θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω ημερίδες:

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ – ημερίδα στις 22 Ιανουαρίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ημερίδα στις 12 Φεβρουαρίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΒΟΙΩΤΙΑΣ – ημερίδα στις 23 Φεβρουαρίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ημερίδα στις 12 Μαρτίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ– ημερίδα στις 18 Μαρτίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ– ημερίδα στις 23 Απριλίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ– ημερίδα στις 28 Απριλίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ– ημερίδα στις 29 Απριλίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΦΛΩΡΙΝΑΣ – ημερίδα στις 21 Μαίου 2010

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ημερίδα στις 18 Ιουνίου 2010

Πληροφορίες: Μαρία Αγραφιώτη
Τηλ./Φαξ: 210 3442466


γνωριζετε κατι? εχει παρει ηδη καποιος μερος στο διαγωνισμο, εχει παει καποιος? αν ξερει καποιος λεπτομερειες (η ακομα καλυτερα αν εχει εμπειρια) ας τις γραψει γιατι ο νομος μου ειναι μεσα και στο σχολειο μου ολο διευκρινήσεις περιμενουν. φοβαμαι μην ληξει καμια προθεσμια :(

Πήγα και εγώ πέρυσι από το νομό μου.
Η έκθεση είναι όσες λέξεις θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμός...

Ήταν καταπληκτικά, είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με τόσους νέους από όλη την Ευρώπη, και να γνωριστούμε. Ακόμα έχω επικοινωνία με κάποια από τα παιδιά που γνώρισα.

Καταρχάς, αν περάσεις, θα πρέπει να διαλέξεις μία ομάδα συμμετοχής, που θα αφορά, είτε το περιβάλλον, είτε την εργασία, είτε το μέλλον της ευρώπης, κ.α Είναι συνολικά 6 ομάδες, και η κάθε μια κατηγοριοποιείται με ένα σχήμα, πχ, τρίγωνο, κύκλος, τραπέζιο.

Η προετοιμασία, θα είναι απαραίτητη για τα debate, της κάθε ομάδας. Θα λέτε απόψεις, θα τις συζητάτε, και θα ψηφίζετε.

Στην ολομέλεια, η κάθε χώρα, θα έχει έναν εκπρόσωπο, που θα αναλάβει να εκφωνήσει την ομιλια του, στα αγγλικα, ή στα γαλλικά, ή στα γερμανικά. (υπάρχουν ακουστικά για μετάφραση).

Έπειτα, θα κάνετε ερωτήσεις στους υπαλλήλους του κοινοβουλίου, που θα είναι εκεί, εκείνη την ημέρα. (εμείς ήμαστε τυχεροί, γιατί υπήρχαν ένας έλληνας, και ένας κύπριος)

Περιττο να σου πω, ότι στο παιχνίδι, που κάναμε έπεσε ΤΟ γέλιο, μέχρι να βρούμε τους συμπαίκτες μας, γιατί πολλοί δε μιλούσαν αγγλικά.

Αν βρείτε παιδιά από τη βουλγαρία είναι πολύ καλά, γιατί μιλούν ελληνικά κανονικότατα, και κάναμε με αυτούς πολλή παρέα, και ακόμη κρατάω επαφή.

Αν μιλάς γαλλικά, είναι ατού.

Στο Στρασβούργο μείναμε 3 μέρες.
Άλλες χώρες έμειναν περισσότερες, όταν τους ρωτήσαμε. Προσοχή στους Ολλανδούς, είναι πολύ κρυόκωλοι.

Καλη επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάτθα45561

Νεοφερμένος

Η Μάτθα45561 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Έχω λάβει μέρος στο διαγωνισμό και περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.Απο τους 63 θα περάσουν μόνο 25 απο τη δυττική αττική.Πραγματικά όμως δεν ξέρω ποιό θα είναι το αποτέλεσμα.Αποτελέσματα βγαίνουν στο τέλος του μήνα και η διόρθωση γίνεται απο επιτροπή.Πραγματι, 20% μετράει ο βαθμός, 20% το πτοιχείο και 60% η έκθεση..Σε κάθε περίπτωση πάντως μόνο και μόνο η συμμετοχή είναι σημαντική.Άσε που τα ζητήματα που διαπραγματεύεται ο διαγωνισμός είναι θέματα της ύλης των πανελληνίων στην έκθεση...Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλους όσους συμμετείχαν!!!!:) χχχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cvekios

Νεοφερμένος

Ο cvekios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μπορεί να πει κάποιος τη μπορώ να γράψω στην έκθεση ή να δώσει κάποιο λινκ ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Έχω λάβει μέρος στο διαγωνισμό και περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.Απο τους 63 θα περάσουν μόνο 25 απο τη δυττική αττική.Πραγματικά όμως δεν ξέρω ποιό θα είναι το αποτέλεσμα.Αποτελέσματα βγαίνουν στο τέλος του μήνα και η διόρθωση γίνεται απο επιτροπή.Πραγματι, 20% μετράει ο βαθμός, 20% το πτοιχείο και 60% η έκθεση..Σε κάθε περίπτωση πάντως μόνο και μόνο η συμμετοχή είναι σημαντική.Άσε που τα ζητήματα που διαπραγματεύεται ο διαγωνισμός είναι θέματα της ύλης των πανελληνίων στην έκθεση...Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλους όσους συμμετείχαν!!!!:) χχχ

καλα εσεις που εχετε ημεριδα σε λιγοτερο απο ενα μηνα ακομα δεν ξερετε ποιοι θα πανε σιγουρα και ποιοι οχι???? ποτε γραψατε την εκθεση?? γιατι αν τν γραψατε τωρα εμας που ειμαστε τελευταιοι μας κοβω να γρφουμε ισα ισα πριν τις πανελληνιες..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Χαιρομαι που υπαρχει ακομα αυτο το προγραμμα. Πριν λιγα (?) χρονια ειχα παει και εγω. Φοβερη εμπειρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάτθα45561

Νεοφερμένος

Η Μάτθα45561 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν πέρασα.Τα αποτελέσματα βγήκαν σήμερα.Εύχομαι λοιπόν όλοι να πάτε καλύτερα απο εμένα...την έκθεση εμείς την γράψαμε στις 20/2/2010.Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι περισσότερο.Αυτά λοιπόν... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakis26234

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω προκριθεί στο πρόγραμμα euroscola του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και την άλλη Πέμπτη θα ταξιδέψω μαζί με άλλα 24 παιδιά του νομού μου (Φλώρινα) στο Στρασβούργο. Το θέμα που έχω αναλάβει είναι "Το μέλλον της Ευρώπης". Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάποια εμπειρία σχετικά με το τι θα πρέπει να συμπεριλάβω στην έκθεσή μου. Φυσικά έχω συγκεντρώσει και ο ίδιος υλικό και το μελετάω αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη... Λοιπόν, περιμένω απαντήσεις!! Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Euroscola..?? Μπορείς να μας ενημερώσεις;
Στρασβούργο εεε ? Άρα στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο... Άρα στα γαλλικά?

Για πες και σε 'μας για τον διαγωνισμό..!~!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakis26234

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπόν πήγα στο στρασβούργο και ομολογώ ότι ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, μια εμπειρία ζωής που δύσκολα θα ξαναζήσω!!! Πήγαμε στο ευρωκοινοβούλιο, μιλήσαμε με 500 περίπου παιδιά από άλλες χώρες, εκθέσαμε τις απόψεις και τα επιχειρήματά μας... Ήταν απίστευτο!!

Κώστα κατ' αρχάς ο διαγωνισμός αφορά παιδιά της Β' και Γ' Λυκείου... Αν είσαι τυχερός και ο νομός σου είναι μέσα σε αυτούς που θα πάνε σε 2-3 χρόνια (όταν δηλαδή θα έχεις πάει β' λυκείου) τότε μπορείς να γράψεις μια έκθεση με θέμα τη μείωση του δημοκρατικού ελλείμματος στην ευρώπη.... Αν η έκθεση αυτή συμπεριληφθεί στις 25 καλύτερες του Λασιθίου θα μπορέσεις να πας!! Ειλικρινά αξίζει να προσπαθήσεις και σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να το πετύχεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοιπόν πήγα στο στρασβούργο και ομολογώ ότι ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, μια εμπειρία ζωής που δύσκολα θα ξαναζήσω!!! Πήγαμε στο ευρωκοινοβούλιο, μιλήσαμε με 500 περίπου παιδιά από άλλες χώρες, εκθέσαμε τις απόψεις και τα επιχειρήματά μας... Ήταν απίστευτο!!

Κώστα κατ' αρχάς ο διαγωνισμός αφορά παιδιά της Β' και Γ' Λυκείου... Αν είσαι τυχερός και ο νομός σου είναι μέσα σε αυτούς που θα πάνε σε 2-3 χρόνια (όταν δηλαδή θα έχεις πάει β' λυκείου) τότε μπορείς να γράψεις μια έκθεση με θέμα τη μείωση του δημοκρατικού ελλείμματος στην ευρώπη.... Αν η έκθεση αυτή συμπεριληφθεί στις 25 καλύτερες του Λασιθίου θα μπορέσεις να πας!! Ειλικρινά αξίζει να προσπαθήσεις και σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να το πετύχεις!!


Μακάρι:D:D.
Δηλαδή απ΄ ότι καταλαβαίνω είναι κάτι σαν την ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ αλλά μεγαλύτερου βεληνεκούς. Πράγματι, πολύ ωραία εμπειρία... Ήσουν τυχερός δλδ. Άντε και εις ανώτερα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elodie

Νεοφερμένος

Η Elodie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μετά από αρκετή υπομονή έφτασε και η σειρα της πόλης μου να παρει μέρος στο πράγραμμα euroscola.:)
και εκει που λες ολα καλα θα πανε,παμε να γράψουμε οτι μπορει ο καθένασ και βλέπουμε,μας πιάνουν απο τ σχολείο για "ενημέρωση επι του θέματος της έκθεσης" και λίγο πολύ μας τρελαναν ολουσ!! στην τελικη κανεις δεν είναι πλέον σιγουροσ για το τι πρεπει ν γράψουμε:wacko::(

αν υπάρχει καποιοσ απο εδω που να περασε στ διαγωνισμο ή γενικά με βαθύτερη γνώση επι του θέματοσ θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να δώσει τα φώτα του και σ εμάσ!!:confused::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisgala

Νεοφερμένος

Ο chrisgala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ρε παιδιά ξέρουμε τι ποσοστό πιάνει η έκθεση, τα πτυχία, και ο βαθμός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν πέρασα.Τα αποτελέσματα βγήκαν σήμερα.Εύχομαι λοιπόν όλοι να πάτε καλύτερα απο εμένα...την έκθεση εμείς την γράψαμε στις 20/2/2010.Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι περισσότερο.Αυτά λοιπόν... :(
βεβαια γιατι δυστυχως δεν διαγωνιζομαστε εμεις αλλα οι καθηγητες!!
και οταν πας να γραψεις μονος σου σου κοβουν τη φορα.
εγω σημερα εδωσα χωρις προετοιμασια,χωρις υλικο περα απο αυτο που προσεφεραν απο τον σχολειο!κανενας επιτηρητης στην ταξη,
και μια ακομα κοπελα να βγαζει την εκθεση ετοιμη απο το σπιτι!Ε ενταξει δηλαδη!
ουτε το θεμα δεν ειχα ...απλα το θυμομουν.
γραψαμε την εκθεση σε δικα μας φυλλα και μετα τα ακουσαμε κιολας και την αντιγραψαμε σε κολλες αναφορας!
τα εχωσα λιγο ομως και στην εκθεση και στον διευθυντη και το ευχαριστηθηκα!
για να μην μας περνανε και για χαζους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
παιδια σημερα γραψαμε και στο σχολειο μας!!
δεν εχω ιδεα πως τα πηγα...ξερετε μετα απο καποια στιγμη αυτοματος πιλοτος, το κεφαλι κατω και το στυλο παινει φωτια!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top