Πρόγραμμα διαβάσματος

ifigeneia1

Νεοφερμένος

Η ifigeneia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι πολύ στο να βάλω πρόγραμμα, πάντα μου παίρνουν παραπάνω ωρα τα μαθήματα και δεν προλαβαίνω να κάνω επαναλήψεις (είμαι Β λυκείου). Έχετε κάποια tips για το πώς να βάλεις πρόγραμμα και τι σας έχει βοηθήσει εσάς ?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ιφιγένεια να οργανώσεις το διάβασμα σου . Δηλαδή να υπολογίσεις περίπου πόση ώρα σου παίρνει το κάθε μάθημα και να το βάλεις στην ανάλογη μέρα και ώρα .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,356 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι πολύ στο να βάλω πρόγραμμα, πάντα μου παίρνουν παραπάνω ωρα τα μαθήματα και δεν προλαβαίνω να κάνω επαναλήψεις (είμαι Β λυκείου). Έχετε κάποια tips για το πώς να βάλεις πρόγραμμα και τι σας έχει βοηθήσει εσάς ?
Πολυ σημαντικό ειναι να βρεις, αν δεν εχεις βρει ηδη, ποιες ωρες της ημέρας λειτουργεί καλύτερα ο εγκέφαλος σου. Αυτες τις ωρες μπορείς να διαβάσεις αντικείμενα που απαιτούν περισσότερη σκέψη.
Τις ωρες που η ενέργεια σου ειναι πιο χαμηλά ειναι καλο να ασχοληθείς με αυτα που θεωρείς πιο ευκολα, πιο απλα.

Ενα τρικ μου, ας πουμε, που εχω να σου πω είναι να κάνεις τις ασκήσεις αμέσως μετα το μάθημα. Εγω στο παρελθόν εχω πέσει στην παγίδα του ξερεις τωρα γύρισα, είμαι κουρασμένη, να κατσω 10 λεπτα. Τα 10 λεπτα εχουν γίνει μεχρι και 2ωρο, μεγα σφάλμα μου. Προσωπικά το να τις κανω αμεσως μετα με βοηθαει, ειμαι πολυ παραγωγική.

Για το τετριμμένο "φτιάξε πρόγραμμα" θα σου πω οτι εχω τηρήσει max 20 φορες τα προγράμματα που εχω φτιάξει τοσα χρονια,δλδ ελάχιστες. Κάποιους τους βοηθάει, καποιους οχι. Εμενα δεν με βοηθάει γιατί νιωθω πίεση . Απλα εχω στο μυαλο μου ενα γενικό πλάνο οτι πρεπει σημερα να κανω αυτα τα Χ, αλλα το πως ποτε μου βγαινει απο μονο του.

Γενικα, μην αγχώνεσαι θα το βρεις απλα κάποιες μερες θα ειναι "αποτυχημένες " και καποιες οχι, ειναι μεχρι να βρεις τι σου ταιριάζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα ξανα διαβασα τι ζητάς,λιγο εκτος νομιζω, αλλα βαριέμαι να το διορθώσω. Οποτε το αφήνω ετσι 💜
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κατεύθυνση ;
 

ifigeneia1

Νεοφερμένος

Η ifigeneia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θετική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολυ σημαντικό ειναι να βρεις, αν δεν εχεις βρει ηδη, ποιες ωρες της ημέρας λειτουργεί καλύτερα ο εγκέφαλος σου. Αυτες τις ωρες μπορείς να διαβάσεις αντικείμενα που απαιτούν περισσότερη σκέψη.
Τις ωρες που η ενέργεια σου ειναι πιο χαμηλά ειναι καλο να ασχοληθείς με αυτα που θεωρείς πιο ευκολα, πιο απλα.

Ενα τρικ μου, ας πουμε, που εχω να σου πω είναι να κάνεις τις ασκήσεις αμέσως μετα το μάθημα. Εγω στο παρελθόν εχω πέσει στην παγίδα του ξερεις τωρα γύρισα, είμαι κουρασμένη, να κατσω 10 λεπτα. Τα 10 λεπτα εχουν γίνει μεχρι και 2ωρο, μεγα σφάλμα μου. Προσωπικά το να τις κανω αμεσως μετα με βοηθαει, ειμαι πολυ παραγωγική.

Για το τετριμμένο "φτιάξε πρόγραμμα" θα σου πω οτι εχω τηρήσει max 20 φορες τα προγράμματα που εχω φτιάξει τοσα χρονια,δλδ ελάχιστες. Κάποιους τους βοηθάει, καποιους οχι. Εμενα δεν με βοηθάει γιατί νιωθω πίεση . Απλα εχω στο μυαλο μου ενα γενικό πλάνο οτι πρεπει σημερα να κανω αυτα τα Χ, αλλα το πως ποτε μου βγαινει απο μονο του.

Γενικα, μην αγχώνεσαι θα το βρεις απλα κάποιες μερες θα ειναι "αποτυχημένες " και καποιες οχι, ειναι μεχρι να βρεις τι σου ταιριάζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα ξανα διαβασα τι ζητάς,λιγο εκτος νομιζω, αλλα βαριέμαι να το διορθώσω. Οποτε το αφήνω ετσι 💜
Ευχαριστώ πολύ ❤️
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι πολύ στο να βάλω πρόγραμμα, πάντα μου παίρνουν παραπάνω ωρα τα μαθήματα και δεν προλαβαίνω να κάνω επαναλήψεις (είμαι Β λυκείου). Έχετε κάποια tips για το πώς να βάλεις πρόγραμμα και τι σας έχει βοηθήσει εσάς ?
και γω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα είμαι θεωρητική β λυκείου το Σεπτέμβρη πάω γ πως να διαβάσω το καλοκαίρι;
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
και γω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα είμαι θεωρητική β λυκείου το Σεπτέμβρη πάω γ πως να διαβάσω το καλοκαίρι;
Γειά σου,

τελειώντας σύντομα την «θητεία» μου από όλη αυτήν την διαδικασία που αποκαλείται «Πανελλήνιες», πιστεύω πως μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτόν τον τομέα, μιας και είμαστε στην ίδια κατεύθυνση. ;)
Πολλοί δίνουν συμβουλές για όλες σχεδόν τις πτυχές της εμπειρίας των Πανελληνίων, ωστόσο σχεδόν κανείς, περιέργως, δεν αναφέρεται στον τομέα του διαβάσματος, κάτι που αποτελεί κύριο μέρος τον πανελληνίων, έτσι; Για αυτόν τον λόγο, δεν θα αναφέρω κάτι για τις άλλες πτυχές (εκτός άμα θέλεις, δεν έχω θέμα) και θα επικεντρωθώ στο διάβασμα.

Αρχικά, πρόγραμμα ή και όχι. Αυτήν την καραμέλα την άκουγα από την αρχή μέχρι το τέλος της χρονιάς και ακόμη δεν έχω καταλάβει την στο καλό εννοούν με την λέξη «πρόγραμμα», πολύ πιθανόν ούτε οι ίδιοι να μην ξέρουν... Τέλος πάντων, εγώ όταν αναφέρομαι στο πρόγραμμα εννοώ , αφ' ενός την προτεραιότητα των μαθημάτων που θα διαβάσεις εκείνη την μέρα, το βασικό πλάνο με το οποίο θα κινηθείς και αφ' ετέρου άλλες μικρές διαδικασίες που θα σε βοηθήσουν να τα έχεις κάπως οργανωμένα τα πράγματα. Το καθημερινό πρόγραμμα μπορείς να το κάνεις όσο λεπτομερές ή όσο λιτό το θέλεις, δεν σε περιορίζει κανείς. Εγώ ας πούμε γράφω ότι σήμερα θέλω να κάνω πρώτα τα αρχαία και μετά την ιστορία - καλή ώρα - εκείνη την μέρα και μου αρκεί, εσύ ωστόσο μπορεί να θέλεις να γράψεις και την ώρα που θες να ασχοληθείς με το καθένα μάθημα. Βοηθάει, επίσης, να αγοράσεις αυτά τα μικρά ημερολόγια με τις μέρες (ή να χρησιμοποιήσεις το ημερολόγιο της google). Επίσης κάτι που με βοήθησε άπειρα είναι να έχω ένα τετράδιο που γράφω τι έχω να κάνω για το κάθε μάθημα για την επόμενη φορά, π.χ. να μάθω πλάγιους λόγους κ.ά., ένα απ'τα πράγματα που με κράτησε κάπως ζεν μέσα σε αυτήν την χρονιά. Επιπλέον, αν το πρόγραμμα δεν σε βολεύει πολύ απλά δεν το χρησιμοποιείς, έτσι, δοκίμασε κάμποσα πράγματα να δεις τι σε βολεύει εσένα και τι όχι.

Δεύτερον, μάθε πως να θυμάσαι τις πληροφορίες που μαθαίνεις. Ένα άλλο θέμα που για το οποίο δεν γίνεται σχεδόν καθόλου λόγος, σαν να 'ναι ανύπαρκτο. Προσωπικά ό,τι έμαθα το έμαθα από το ίντερνετ. Πολλοί για να βάλουν κάτι στην μνήμη τους απλώς διαβάζουν το κείμενο, ωστόσο αυτό δεν είναι πάρα πολύ αποδοτικό. (προσωπικά μόνο για τα σχόλια στο γνωστό το έκανα αυτό). Όταν λέω μάθε πως να θυμάσαι, εννοώ μνημονικές τεχνικές. Μου το είχε πει ένα παιδί σε ένα φόρουμ, όμως δεν είχα δώσει πολύ σημασία σε αυτά που έλεγε...μέγα λάθος. Οι μνημονικές τεχνικές κάνουν θαύματα (εντάξει, υπερβάλλω κάπως αλλά κατάλαβες τι εννοώ). Βοηθάνε πάρα πολύ για να θυμάσαι π.χ. νούμερα, περίεργα ονόματα, ψιλές μικρές άχρηστες λεπτομέρειες (βλέπε για όλα αυτά ιστορία) με σχετική ευκολία και μεγάλη βεβαιότητα ότι αυτά που απομνημόνευσες θα σου κάτσουν στο μυαλό. Βέβαια θέλει προσπάθεια και χρόνο που θα χρειαστεί να αφιερώσεις άμα θέλεις να το πετύχεις αυτό. Για περισσότερες πληροφορίες γράψε στο ίντερνετ art of memory forum και έχουν εκεί ένα ολόκληρο φόρουμ μόνο για αυτά. Άμα δεν θέλεις να μπεις εκεί και θέλεις να ψάξεις μόνη σου στο ίντερνετ, κάποιες βασικές τεχνικές είναι το memory palace - loci, major system κ.ά.

Τέλος, ώρες διαβάσματος και διαλλείματα. Προφανώς από εκεί που δεν διάβαζες καθόλου -δεν εννοώ εσένα προσωπικά- δεν θα πας να διαβάζεις 4ωρα-5ωρα +. Θα φτάσεις και εκεί αλλά σταδιακά. Και κάνε διαλλείματα ενδιάμεσα του διαβάσματος. Το να διαβάζεις μονοκόμματα 4 ώρες μόνο σε βαρεμάρα και «κάψιμο» μπορεί να ωφελήσει. Προσωπικά χρησιμοποιώ το μοντέλο pomodoro. Έχει και στο youtube κάτι study with me, αρκετά ωραία.

Αυτά έχω να πω για το διάβασμα, εμ, μην αγχώνεσαι, δεν είναι ανάγκη να βλέπεις τις πανελλήνιες σαν να πηγαίνεις στον πόλεμο, εξετάσεις είναι όπως οι άλλες. Καλή συνέχεια στην προετοιμασία!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top