Προοπτικές απασχόλησης αποφοίτου Δομικών Έργων

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ο πολιτικός δομικών έργων ως επάγγελμα πιστεύετε πως είναι ικανοποιητικό??
δηλαδή..βρίσκεις εύκολα δουλειά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σχετικό είναι αυτό. Ξέρεις καμιά δουλειά (εκτός απο στρατό-αστυνομία) που με το που βγαίνεις σε περιμένουν απ' έξω οι εργοδότες; Καλό ΤΕΙ είναι απ' όσο ξέρω. Δικαιώματα αν δεν κάνω λάθος έχεις μέχρι δυόροφη πολυκατοικία (ή κτ τέτοιο). Μετά χρειάζεται υπογραφή πολιτικού μηχανικού. Επίσης κάπου σε κάποιο έτος (αν τα ξέρω καλά) μπορείς να δώσεις εξετάσεις ή κτ τέτοιο και να μπείς πολυτεχνείο.

ΥΓ: Είναι σε λάθος μέρος το thread:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ο πολιτικός δομικών έργων ως επάγγελμα πιστεύετε πως είναι ικανοποιητικό??
δηλαδή..βρίσκεις εύκολα δουλειά??

Από ότι ξέρω είναι ένα από τα καλύτερα και δυσκολότερα ΤΕΙ...
Εχει καμμιά 6αριά εργαστήρια την εβδομάδα,μπορεί και παραπάνω....
Εκτός από αυτά που σου είπαν για δουλειά μπορείς να μπεις και στο δημόσιο,πολεοδομία ή να διδάσκεις σε ΤΕΕ...
Καλά πολεοδομία αν μπεις και δεν έχεις ηθικούς φραγμούς θα βγάζεις 50.000 ευρώ το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
το σκεύτομαι να δηλώσω εκεί,γιατί απ'ότι βλέπω λίγο δύσκολο να περάσω σε μία καλή σχολή οικονομικών(που ήθελα μέχρι τώρα)...άσε που πλέον υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με τα οικονομικά...(και πολλοί άνεργοι επίσης!)
εσείς τι πιστεύετε??
όταν εννοείς ότι είναι δύσκολο τει?λόγω των εργαστηρίων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να βρείς 5 σχολές που σ' αρέσουν (ή όσες θες τέλος πάντων :P), να πας να γράψεις, να πάρεις τους βαθμούς σου και μετά να δείς που περνάς. Τι νόημα έχει αν περνάς πχ στην 1η σου επιλογή να συζητάς αν είναι καλή η 5η σου επιλογή; Ή ακόμα χειρότερα να συζητάς για το αν είναι καλή η 5η επιλογή αφου δεν πιστεύεις ότι θα περάσεις στην 1η, και να μην περάσεις ούτε εκει; :P
Προς το παρόν, δες τι σ' αρέσει, όχι τόσο τις βάσεις και την δυσκολία των σχολών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μια διορθωσούλα. Λέγεται Μηχανικός ή Τεχνολόγος πολιτικών δομικών έργων και όχι πολιτικός δομικών έργων.
Το έχει τελειώσει η αδερφή μου. Γεγονός είναι οτι έχει μεγάλη ποικιλία στα μαθήματα, από γελοία έως παλούκια. Για παράδειγμα η Μηχανική ΙΙΙ του Γ' έτους είναι ίσως ένα από τα δυσκολότερα, στο σημείο που η αδερφή μου καθυστέρησε για χάρη του 1,5 χρόνο να παρει πτυχίο, αφού χρειάστηκε να το δώσει 8 φορές μέχρι να το περάσει, όντας μάλιστα πολύ καλή φοιτήτρια και με μυαλό. Τα εργαστήρια απλώς απαιτούν πολλές ώρες στη σχολή, ενώ στις εξετάσεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και συνήθως τα περνάνε όλοι.
Η αδερφή μου προσλήφθηκε από μια μεγάλη τεχνική εταιρεία για να κάνει την πρακτική της εξάσκηση και λόγω αποδοτικότητας και εργατικότητας την κράτησαν και αφού πήρε το πτυχίο και τώρα ως πτυχιούχος επίσης παίρνει πολύ καλά λεφτά και μπόνους. Το μόνο κακό είναι σε τέτοιες δουλειές δουλεύεις πολλές ώρες και Σάββατα. Πάντως το γεγονός είναι οτι σαν πρώτος μισθός (και χωρίς να ψάξει καθόλου δουλειά μετά το πτυχίο, καθώς ήταν ήδη στην εταιρία) τα λεφτά που παίρνει είναι ένα πολύ ικανοποιητικό τετραψήφιο νούμερο. Φυσικά αν δεν δουλέψεις δεν γίνεται τίποτα. Αν δεν απέδιδε και δεν δούλευε τόσο πολύ εννοείται οτι δεν θα την κρατούσαν μετά την πρακτική και πολύ πιθανον τώρα να ήταν άνεργη, εκτός κι αν χρησιμοποιούσαμε γνωριμίες. Η αλήθεια πάντως είναι οτι στην εταιρία της η αναλογία πολυτεχνιτών και αποφοίτων ΤΕΙ στις ειδικότητες μηχανικών είναι περίπου 1/20 υπέρ των αποφοίτων ΤΕΙ, κι αυτό γιατί για να προσλάβεις έναν πολυτεχνίτη πρέπει να του δώσεις περισσότερα, πράγμα που δε συμφέρει καμία εταιρία. Άρα συνήθως έχεις πολλούς του ΤΕΙ για τη δουλειά και ελάχιστους πολυτεχνίτες για την υπογραφή. Αν παρ'ολα αυτά έχεις 5 χρόνια προυπηρεσία ως απόφοιτος ΤΕΙ, αποκτάς τα ίδια δικαιώματα με έναν πολιτικό μηχανικό του πολυτεχνείου και πλέον μπορείς να βάλεις και υπογραφές χωρίς περιορισμούς.
Πάντως και ένα ΑΕΙ Οικονομικών με ένα καλό μεταπτυχιακό δεν πρόκειται να σε κάνει έναν απλό λογιστή, όπως ένα μέτριο ΤΕΙ, καθώς η Οικονομία έχει ψωμί πάντα, ακόμη και σε υψηλές θέσεις, αρκεί να έχεις καλά χαρτιά και πάνω απ'όλα να δουλεύεις πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ πάλι ξέρω πως είναι πολιτικός δομικών έργων!!!
Τέλος πάντων!!
Μα αν δεν περνάω σε μία καλή σχολή οικονομικών είναι προτιμότερο να πάω σε αυτήν εφόσον έχει χαμηλότερη βάση(για ΤΕΙ μιλάμε τώρα)....
Που πιστεύω πως δεν θα περάσω σε οικονομικά...γιατί δεν πιστεύω να γράψω πάνω από 15 σε γενικό βαθμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η σχολή λέγεται Πολιτικών Δομικών Έργων. Συνήθως από τα ΤΕΙ οι απόφοιτοι παίρνουν την προσωνυμία "Τεχνολόγος" συν το λεκτικό της σχολής. Άρα τους λέμε Τεχνολογος Πολιτικών Δομικών Έργων. Άλλωστε το...πολιτικός δομικων έργων δεν βγάζει νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Από ότι ξέρω είναι ένα από τα καλύτερα και δυσκολότερα ΤΕΙ...
Εχει καμμιά 6αριά εργαστήρια την εβδομάδα,μπορεί και παραπάνω....
Εκτός από αυτά που σου είπαν για δουλειά μπορείς να μπεις και στο δημόσιο,πολεοδομία ή να διδάσκεις σε ΤΕΕ...
Καλά πολεοδομία αν μπεις και δεν έχεις ηθικούς φραγμούς θα βγάζεις 50.000 ευρώ το μήνα.
Αυτό χωρίς ηθικούς φραγμούς, Αλλά δεν νομίζω να θες να γίνεις σαν αυτούς που δεν χωνεύεις σήμερα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Από ότι ξέρω είναι ένα από τα καλύτερα και δυσκολότερα ΤΕΙ...
Εχει καμμιά 6αριά εργαστήρια την εβδομάδα,μπορεί και παραπάνω....
Εκτός από αυτά που σου είπαν για δουλειά μπορείς να μπεις και στο δημόσιο,πολεοδομία ή να διδάσκεις σε ΤΕΕ...
Καλά πολεοδομία αν μπεις και δεν έχεις ηθικούς φραγμούς θα βγάζεις 50.000 ευρώ το μήνα.
Αν βρεθεί κάποιος και σε καταγγείλει όμως θα χάσεις την δουλεία σου και μετά με αυτή τη φήμη αντε να βρείς εργασία στον ιδιωτικό τομέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katergaris

Νεοφερμένος

Ο katergaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά στο μηχανογραφικο εβαλα πολιτικων δομικών έργων καθώς μου εχουν πει και σπουδαστες στο τμημα αυτο αλλα και αλλοι οτι ειναι πολυ καλο....ειναι ετσι? ξέρει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogoulin

Νεοφερμένος

Ο gogoulin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ξερει κανεις να με πληροφορησει εαν μπω στην σχολη εκπαιδευτικων πολιτικων δομικων εργων τει αθηνας μπορω μετα με δυο επι πλεον εξαμηνα να εχω τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα που θα ειχα εαν εμπαινα στη σχολη πολιτικων δομικων εργων τει αθηνας??????????????????? το ρωτω διοτι βλεπω οτι η βαση της πρωτης σχολης ειναι μικροτερη της βασης της δευτερης σχολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
η μονη διαφορα ειναι οτι στο πρωτο θα κανεις καποια μαθηματα παιδαγωγικων κατα τη διαρκεια των σπουδων σου.επισης θα εχεις το πτυχιο της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε που δινει προτεραιοτητα στους υποψηφιους για τον ΑΣΕΠ σε διορισμο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgio

Νεοφερμένος

Ο georgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι φοιτητης στο τμημα πολιτικων δομικων εργων ηρακλειου. Εδωσα περυσι πανελλαδικες και αφου δεν περασα οικονομικα που ηθελα, μετα απο ψαξιμο διαλεξα το συγκεκριμενο τμημα. Τωρα πια αυτην την επιλογη μου την κρινω πολυ καλη. Το θεμα βεβαια ειναι να διαλεγεις να κανεις αυτο που σου αρεσει. Τα εργαστηρια ειναι αρκετα κυμενονται στα 3-4 την βδομαδα. Ο τιτλος που σε ακολουθει αφου αποφοιτησεις απο τη σχολη ειναι Πολιτικος μηχανικος τε (τεχνολογος).. Τωρα φιλε μου θα ηθελα να σε ρωτησω για το αν περνεις πληρως τα δικαιωματα του πολιτικου μηχανικου με 5 χρονια προηπυρεσιας??? Γιατι γνωριζω οτι στα 5 χρονια αποκτας το δικαιωμα να αναλαμβανεις και δημοσια εργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια υπαρχει κανεις που θα ερθει πειραια β εξαμηνο?χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TopTop

Νεοφερμένος

Ο TopTop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αλήθεια,γνωρίζει κανεις οι Πολιτικοι Μηχανικοι Τ.Ε. εχουν δικαιωμα για 3οροφους ή για 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αλήθεια,γνωρίζει κανεις οι Πολιτικοι Μηχανικοι Τ.Ε. εχουν δικαιωμα για 3οροφους ή για 2?

Οι πολιτικοί δομικών έργων (όχι έργων υποδομής) νομίζω έχουν δικαίωμα για 3όροφους. Μπορούν να υπογράφουν μελέτες αλλά ο αντισεισμικός υπολογισμός πρέπει να φέρει την υπογραφή πολιτικού μηχανικού ΠΕ. Μετά από κάποια χρόνια εμπειρίας (νομίζω 12) μπορούν να υπογράψουν αντισεισμικό υπολογισμό για τις ζώνες σεισμικής επικινδυνότητας Σ1 και Σ2, όχι όμως για την Σ3. Παρ' όλα αυτά κρατάω τις επιφυλάξεις μου για ότι σου είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τι εγινε ρε civilara?καλα? με θυμασαι νομιζω...τελικα εβγαλα 11715 κ περναω σερρες η ηρακλειο με τις τασεις π ακουω(οι χαμηλες βασεις θα μεινουν σταθερες η θα πεσουν :P)κ μετα θα κανω μεταγραφη για πειραια απλως να σ πω με την μεταγραφη θα μπω α η β εξαμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
τι εγινε ρε civilara?καλα? με θυμασαι νομιζω...τελικα εβγαλα 11715 κ περναω σερρες η ηρακλειο με τις τασεις π ακουω(οι χαμηλες βασεις θα μεινουν σταθερες η θα πεσουν :P)κ μετα θα κανω μεταγραφη για πειραια απλως να σ πω με την μεταγραφη θα μπω α η β εξαμηνο?

για ποιο λογο περνεις μεταγραφη??σε ρωταω γτ παιζει ρολο..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top