Προλαβαίνω να βγάλω την ύλη;

eua55

Νεοφερμένος

Η eua55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα ! Δίνω και εγω πανελλήνιες.. είμαι στην θεωρητική .. γενικά δεν έχω προετοιμαστεί κατάλληλα . Η σχολή που στοχεύω είναι 12-13 χιλ μόρια με ειδικό μάθημα (τουριστικά )
Το μόνο που διάβαζα είναι κοινωνιολογία και έχω βγάλει την μισή ύλη σε λίγες ημέρες αλλά όχι τέλεια .. δεν έχω διαβάσει καθόλου σχεδόν ιστορία αλλά τώρα αυτές τις μέρες έχω ξεκινήσει ... γενικά τα παω καλα πιστεύω .. αρχαία όμως δεν έχω καμία επαφή. Μπορώ να βγάζω 5-6 σελίδες τηβ μέρα στην ιστορία .. Είναι τόσο δύσκολο να γράψω 12-12,5 μόρια αν για 3 βδομαδες προσπαθήσω πολυ ;;
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Καλημέρα ! Δίνω και εγω πανελλήνιες.. είμαι στην θεωρητική .. γενικά δεν έχω προετοιμαστεί κατάλληλα . Η σχολή που στοχεύω είναι 12-13 χιλ μόρια με ειδικό μάθημα (τουριστικά )
Το μόνο που διάβαζα είναι κοινωνιολογία και έχω βγάλει την μισή ύλη σε λίγες ημέρες αλλά όχι τέλεια .. δεν έχω διαβάσει καθόλου σχεδόν ιστορία αλλά τώρα αυτές τις μέρες έχω ξεκινήσει ... γενικά τα παω καλα πιστεύω .. αρχαία όμως δεν έχω καμία επαφή. Μπορώ να βγάζω 5-6 σελίδες τηβ μέρα στην ιστορία .. Είναι τόσο δύσκολο να γράψω 12-12,5 μόρια αν για 3 βδομαδες προσπαθήσω πολυ ;;

Αρχικά, ρωτάς άγνωστους που δεν θα διστάσουν να σε επηρεάσουν αρνητικά απλά γιατί έτσι. Αν δηλαδή σου πω, όχι δεν προλαβαίνεις,δε θα γράψεις τίποτα, θα με ακούσεις και θα τα παρατήσεις;! Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερον, έχεις περίπου 1 μήνα μέχρι να τελειώσουν οι πανελλήνιες. Αυτές οι 3 εβδομάδες που λες μεταφράζονται σε 21 μέρες.

Κάτσε ξεσκίσου!

Άσε τις ερωτήσεις, κλείσε το διαδίκτυο και ξεκίνα να διαβάζεις.

Θα γράψεις σίγουρα καλύτερα από το να τα παρατήσεις τώρα και να μην διαβάσεις καθόλου.
Τώρα το πόσο θα γράψεις κάνεις δεν μπορεί να στο πει. Υπάρχουν παιδιά που διάβαζαν 2 χρόνια και έγραψαν 13.000 μόρια και υπάρχουν παιδιά που διάβαζαν 6 μήνες και έγραψαν 17.000 μόρια. Εξαρτάται από τον καθένα.

Πολλά παιδιά βρίσκονται στην ίδια θέση με σένα.Δεν διαβάζουν όλοι όπως θέλουμε να πιστεύουμε.

Προσπάθησε να νικήσεις την ανάβλητικότητα σου.

Κάτσε λοιπόν διάβασε, χωρίς άγχος, δες το σαν πρόκληση, σκέψου πως κάποιος σου είπε πως αν το κάνεις στο τέλος θα κερδίσεις ένα 1.000.000€. Δες το σαν παιχνίδι και μην υπολογίζεις βαθμούς, άδικα χάνεις χρόνο.
Θα πας ψύχραιμη και θα γράψεις ότι ξέρεις.

Αυτά.
Κλείσε τώρα τα πάντα και ξεκίνα διάβασμα.
Ποτέ δεν είναι αργά, αρκεί να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου σωστά τώρα.

Εύχομαι ο,τι καλύτερο!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα Εύα,
Όπως είπε ο Στέφανος-Ιάσωνας, να ολοκληρώσεις την ύλη και πάραλληλα να την αφομοιώσεις ώστε να μπορείς κάθε πληροφορία να την ανακαλέσεις ίσως να μην γίνεται, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να διαβάσεις και να γράψεις τόσα μόρια που απαιτεί η σχολή ενδιαφέροντός σου.

Ευτυχώς, η σχολή που στοχεύεις δεν έχει υψηλή βασή εισαγωγής.

Θεωρώ, πως αν κάτσεις να διαβάσεις πολύ γερά όμως αυτό το διάστημα και πιέσεις τον εαυτό σου, έχεις καλές πιθανότητες να γράψεις στις Πανελληνίες για τη σχολή που θέλεις. Αλλά ναι απομάκρυνε κάθε αποσπαστικό παράγοντα (π.χ. τον υπολογιστή τώρα).
Αντί να κάθεσαι και να διαβάζεις τα μηνύματά μας που δεν θα σε ωφελήσουν και πουθενά, η αλήθεια να λέγεται, κλείσε κινητά, υπολογιστές κλπ κάτσε και διάβασε όσο μπορείς περισσότερο. Ο χρόνος δεν ειναι πολύς ούτε όμως και λίγος για να ολοκληρώσεις την ύλη στην Ιστορια/Κοινωνιολογία. Αρχαία δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κάνεις πολλά γιατί απαιτούν προεργασία σημαντική και όχι μόνο απο τη Γ' Λυκείου αλλά και Β', πόσο μάλλον για 15-20 μέρες προετοιμασία.

Καλή τύχη :)
 

eua55

Νεοφερμένος

Η eua55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@Viedo @Στέφανος-Ιάσωνας σας ευχαριστώ πολυ θα προσπαθήσω να γράψω όσο πιο καλα μπορώ.....πιστεύω στον ευατο μου ελπίζω να περασω ..
Ευχαριστώ και πάλι :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top