Προετοιμασία για πανελλήνιες για ενηλίκους

TasTakt

Νεοφερμένος

Ο TasTakt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα το ischool και χαίρομαι που βλέπω τέτοιες αξιόλογες προσπάθειες.
Μπαίνω απευθείας στο ψητό για να μην χρονοτριβώ...

Είναι 48 ετών, απόφοιτος Γενικού Λυκείου και μετά από αρκετά χρόνια πήρα την απόφαση να δώσω ξανά πανελλήνιες...
η προηγούμενη ήταν το 1991 χωρίς επιτυχία...
Πάντα με έτρωγε κάτι μέσα μου που δεν έδωσα ξανά και δεν προχώρησα σε πανεπιστημιακές σπουδές.

Επειδή όμως πάντα και κυρίως λόγω επαγγέλματος παρακολουθούσα αρκετά σεμινάρια και βρισκόμουν σε μια συνεχή εκπαίδευση, κάτι το οποίο μου αρέσει πολύ... αποφάσισα ότι θέλω να κάνω την προσπάθεια που δεν έκανα όταν ήμουν νεότερος.

Επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που ήμουν εγώ στο Λύκειο, θα ηθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες.

Υπάρχουν εσπερινά λύκεια ενηλίκων που θα μπορούσα να παρακολουθήσω ή πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να πάω σε κάποιο φροντιστήριο;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που θα με βοηθούσε να αποφασίσω τι ειναι καλύτερο να κάνω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Φιλικά,
Τάσος
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα το ischool και χαίρομαι που βλέπω τέτοιες αξιόλογες προσπάθειες.
Μπαίνω απευθείας στο ψητό για να μην χρονοτριβώ...

Είναι 48 ετών, απόφοιτος Γενικού Λυκείου και μετά από αρκετά χρόνια πήρα την απόφαση να δώσω ξανά πανελλήνιες...
η προηγούμενη ήταν το 1991 χωρίς επιτυχία...
Πάντα με έτρωγε κάτι μέσα μου που δεν έδωσα ξανά και δεν προχώρησα σε πανεπιστημιακές σπουδές.

Επειδή όμως πάντα και κυρίως λόγω επαγγέλματος παρακολουθούσα αρκετά σεμινάρια και βρισκόμουν σε μια συνεχή εκπαίδευση, κάτι το οποίο μου αρέσει πολύ... αποφάσισα ότι θέλω να κάνω την προσπάθεια που δεν έκανα όταν ήμουν νεότερος.

Επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που ήμουν εγώ στο Λύκειο, θα ηθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες.

Υπάρχουν εσπερινά λύκεια ενηλίκων που θα μπορούσα να παρακολουθήσω ή πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να πάω σε κάποιο φροντιστήριο;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που θα με βοηθούσε να αποφασίσω τι ειναι καλύτερο να κάνω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Φιλικά,
Τάσος
Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα καλο θα ηταν να πατε σε καποιο φροντιστηριο ή ακομα καλυτερα να κανετε ιδιαιτερα. Απ οσο γνωριζω γίνονται και διαδικτυακα μαθηματα τα οποια ειναι βεβαια και πιο οικονομικα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
αρκετοί έχουμε δώσει πανελλήνιες για δεύτερη φορά με καθυστέρηση, εφόσον το κρίνεις
απαραίτητο το τρέχεις με φόρα! εμένα προσωπικά οταν γράφτηκα εδώ να ρωτήσω κάτι
ανάλογο, τα παιδιά με υποστήριξαν αφάνταστα ως προς αυτή την κατεύθυνση (όπως
και ορισμένοι παλιοι σημαθητές μου και οι καθηγητές μου φυσικά!)

θέλει όμως το drive να κάθεσαι να διαβάζεις κάθε μέρα μερικές ώρες οσο πλησιάζεις στην
περίοδο των πανελληνίων αν σε δυσκολεύει κάποιο μάθημα όπως εμένα, γιατί πχ δεν το
διδάχτηκες σωστά οταν έπρεπε, τότε σίγουρα θα χρειαστείς βοήθεια...

και το φροντιστήριο είναι ένας τρόπος.
 

TasTakt

Νεοφερμένος

Ο TasTakt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι κατεύθυνση θα ακολουθήσετε;
Σκέφτομαι να ακολουθήσω την Τεχνολογική κατεύθυνση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα καλο θα ηταν να πατε σε καποιο φροντιστηριο ή ακομα καλυτερα να κανετε ιδιαιτερα. Απ οσο γνωριζω γίνονται και διαδικτυακα μαθηματα τα οποια ειναι βεβαια και πιο οικονομικα.
Κι εγώ κλείνω προς το φροντιστήριο. Πιστεύω ότι θα με βοηθήσει περισσότερο από το να μπω στην διαδικασία παρακολούθησης κάποιου εσπερινού Λυκείου...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αρκετοί έχουμε δώσει πανελλήνιες για δεύτερη φορά με καθυστέρηση, εφόσον το κρίνεις
απαραίτητο το τρέχεις με φόρα! εμένα προσωπικά οταν γράφτηκα εδώ να ρωτήσω κάτι
ανάλογο, τα παιδιά με υποστήριξαν αφάνταστα ως προς αυτή την κατεύθυνση (όπως
και ορισμένοι παλιοι σημαθητές μου και οι καθηγητές μου φυσικά!)

θέλει όμως το drive να κάθεσαι να διαβάζεις κάθε μέρα μερικές ώρες οσο πλησιάζεις στην
περίοδο των πανελληνίων αν σε δυσκολεύει κάποιο μάθημα όπως εμένα, γιατί πχ δεν το
διδάχτηκες σωστά οταν έπρεπε, τότε σίγουρα θα χρειαστείς βοήθεια...

και το φροντιστήριο είναι ένας τρόπος.
Ρωτώντας και άλλους γνωστούς, οι περισσότεροι μου πρότειναν το φροντιστήριο, το οποίο κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθήσει καλύτερα μιας και θεωρώ ότι θα εστιάσει περισσότερο στις δικές μου ανάγκες, λόγω των αρκετών χρόνων που έχουν περάσει από τότε που ήμουν κι εγώ στο Λύκειο. Θέλω να πιστεύω ότι στο φροντιστήριο θα διδαχθώ σωστά αυτά που πρέπει όπως αναφέρεις κι εσύ...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ακολουθήσω την Τεχνολογική κατεύθυνση
Δεν υπαρχει πια τεχνολογικη κατευθυνση αν μιλαμε για γενικο λυκειο. Υπαρχει ο προσανατολισμος ανθρωπιστικων σπουδων (φιλολογιες και τετοια), των θετικων επιστημων (για πολυτεχνια, φυσικομαθηματικα κοκ), των επιστημών υγειας (ιατροφαρμακευτικες) και των σπουδων οικονομιας και πληροφορικης.
 

TasTakt

Νεοφερμένος

Ο TasTakt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πια τεχνολογικη κατευθυνση αν μιλαμε για γενικο λυκειο. Υπαρχει ο προσανατολισμος ανθρωπιστικων σπουδων (φιλολογιες και τετοια), των θετικων επιστημων (για πολυτεχνια, φυσικομαθηματικα κοκ), των επιστημών υγειας (ιατροφαρμακευτικες) και των σπουδων οικονομιας και πληροφορικης.
Ναι έχεις δίκιο... τα έχω μπλέξει λίγο γι αυτό και προσπαθώ να καταλάβω πως είναι πλέον δομημένα...
Πάντως σχετικά με την ερώτηση σου, σκέφτομαι τον προσανατολισμό Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο... τα έχω μπλέξει λίγο γι αυτό και προσπαθώ να καταλάβω πως είναι πλέον δομημένα...
Πάντως σχετικά με την ερώτηση σου, σκέφτομαι τον προσανατολισμό Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
Με το δικιο σου. Το σύστημα εχει αλλαξει πεντακοσιες φορες. Με αλλη υλη και αλλο συστημα διναν προπερσι τα παιδια, με αλλο περσι, με αλλο φετος και με αλλο του χρονου
 
Top