Προβληματισμοί αναφορικά με τον εργασιακό μου βίο

MariaPnk

Νεοφερμένος

Η MariaPnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερααα σε όλους!!!
Λοιπόν θα θελα να θίξω ένα θεμα που σκέφτομαι πολύ τελευταία αλλα και κατα διαστήματα και να ακούσω κ άλλες απόψεις και σκέψεις φυσικά. Να πω οτι είμαι 26 χρονών εχω βγάλει ενα οικονομικο τμήμα πανεπιστημίου (λιγο μετα κοπων και βασάνων) και εχω πιασει δουλειά σε λογιστικό. Οι περισσότεροι θα πουν μια χαρά!
Εγω θα πω οτι ειναι η χειρότερη δουλειά που εχω πιάσει.. έχω πεσει μεν και σε περίπτωση εντελώς ανοργανωτου γραφείου και άθλιου περιβάλλοντος αλλα κατα βαση ουτε σα δουλειά με ενδιαφέρει.. Θα ήθελα να τα παρατήσω ολα και να κανω το απωθημένο μου που πάντα απέκλεια ως επαγγελματικη επιλογή μιας και δεν θεωρείται με βαση την κοινωνια "επαγγελμα κύρους." Θέλω λοιπόν να παω σε μια σχολη ζαχαροπλαστικης γιατι θεωρω πως και το ταλέντο εχω να το εξελιξω και παρα πολυ διάθεση και υπομονή. Όμως γιατι νιώθω τύψεις γι αυτο; Γιατί μας έχουν
βαλει σε καλουπια; γιατί πρέπει σωνει και ντε να γίνουμε όλοι γιατροι,δικηγοροι,λογιστες, καθηγητές και δε ξερω κ εγω τι.. Νιωθετε κ εσεις εγκλωβισμένοι; οτι μπορεί να χετε ενα όνειρο που ουτε καν τολματε να σκεφτείτε να το κηνυγησετε;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Απολυτως φυσιολογικο να νιωθεις ετσι.
Το να βαλεις "στοπ" σε κατι, για το οποιο εχεις επενδυσει χρονο, ξεκινωντας κατι καινουριο το οποιο εχει ενα βαθμο ρισκου, σε φερνει σε ρηξη.
Με τον εαυτο σου, δηλαδη τις αρχικες σου επιλογες, και το κοινωνικο συμβολαιο, δηλαδη τις προσδοκιες των αλλων για εσενα.

Θα εκπλαγεις ποσοι ανθρωποι εχουν ανεκπληρωτα ονειρα. Οι περισσοτεροι το εχουν εσωτερικευσει μεσα τους, λιγοι βρηκαν γαληνη και ακομη λιγοτεροι ρισκαρουν γιάυτα.

Θεωρω πώς ενα καλο πρωτο βημα ειναι, με καποιον τροπο, να δεις τη δουλεια του ζαχαρολαστη εκ των εσω. Μιλα με εργαζομενους στον κλαδο, ολων των ηλικιων ομως.
Οχι τιποτε αλλο, επειδη το εργασιακο μοτιβο που περιγραφεις σπανια κανει διακριση σε επαγγελματα, ποσο μαλλον παραγωγης.
Ζηστο "πειραματικα" εστω και για λιγο, πριν παρεις καποια αποφαση, κρατα τη δουλεια σου ενω παραλληλα παρακολουθεις μαθηματα σάυτο που σε ενδιαφερει (μια 2ετια δεν ειναι το ΙΕΚ? ), μαζεψε ενα καλο κομποδεμα και αν ακομη εχεις το ιδιο ονειρο... Κανε το πραγματικοτητα!!!

Υ.Γ. Γιατι διαλεξες αυτο τον τιτλο για το θεμα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Προσωπικά απεγκλωβίστικα όταν έπαθα το εξής πράγμα: Μια ζωή ήμουν ξεροκέφαλος με την έννοια ότι δεν ακολουθούσα το ρεύμα της Ελλάδας με αποτέλεσμα να νομίζω (πρόσεχε το ρήμα, νόμιζα) ότι έριχνα τη ζωή μου στα βράχια. Ούτε καν οι γονείς μου με πίστευαν μέχρι τέλους, για να μην μιλήσω για το σόι που εννοείται ότι ποτέ δεν άκουγα γνώμη τους. Από μικρός με ξενέρωνε το εκπαιδευτικό σύστημα, το όλο πανηγύρι με τις ασκήσεις και μεγαλώνοντας το βρώμικο σύστημα ότι οι επαγγελματικές επιλογές είναι αποτέλεσμα μόνο κάποιων εθνικών εξετάσεων στα 17 χρόνια που αν δεν έχεις και κάποιο μέσο, είσαι απλά μια κουκίδα ανέργου σε μια λίστα. Σου δείχνουν μια κοκκινοσκουφίτσα στα 17 σου αλλά δεν σου λένε για τον κακό το λύκο στα 25 σου. Όλοι σπάνε στομάχι μέχρι να μπουν στο Πανεπιστήμιο αλλά κανείς δεν νοιάζεται μετά την ορκωμοσία. Κανείς δεν με ρώτησε πότε ορκίστηκα. Μου έκανε εντύπωση ότι ποτέ κανείς στην Ελλάδα δεν ζήτησε να διαβάσει το βιογραφικό μου. Άγνωστη λέξη το βιογραφικό.

Κάποια στιγμή το συνειδητοποιείς αυτό, όταν βλέπεις ότι το κοπάδι με τα ψάρια πάει προς τη μια μεριά και εσύ πας ανάποδα στο ρεύμα του νερού. Όμως και πάλι δεν μπορούσα να δεχθώ ότι η ζωή είναι αυτό, δηλαδή, 1 ή 0, μαύρο ή άσπρο, κόκκινο ή μπλε. Ξέφυγα στο εξωτερικό και είδα μετά από πολύ προσωπικό κόπο, μεγάλη καχυποψία από την ξένη εργοδοσία και θυσίες σε πολλά επίπεδα, ότι τελικά η ελευθερία έχει ένα τίμημα. Δεν υπάρχει ελευθερία. Είναι απλά ένα εσωτερικό κίνητρο για να ονειρευόμαστε την επόμενη μέρα. Υπάρχει αυτό που σε γεμίζει και αν δεν σε γεμίζει ακριβώς το μετασχηματίζεις για να σε γεμίζει. Κάτι άλλο δεν παρέχει ο ανθρώπινος πολιτισμός! Δυστυχώς...3500 χρόνια και ο ανθρώπινος πολιτισμός δεν έχει αλλάξει και πολλά στην ηθική της εργασίας.

- Δυστυχώς δεν υπάρχει τέλειο σε γεμίζει. Δεν υπάρχει ιδανικό περιβάλλον εργασίας ή η ιδανική εργασία. Η εργασία από μόνη της είναι δύσκολη. Δεν είναι χόμπι αλλά χόμπιτ με δόντια. Δεν είναι ο ιδανικός κόσμος των τηλεοπτικών σαπουνόπερων. Το κάθε επάγγελμα είναι ένα χρονικό 8ωρο τουλάχιστον όπου γίνονται πράγματα μόνο για να υπάρχει κάποιο υλικό κέρδος για τρίτα μέρη (αφεντικά, κτλ) που αν το καλοσκεφτείς, το περισσότερο άγχος είναι μια μάταιη κατάσταση. Βέβαια δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

- Δυστυχώς, όταν κατάγεσαι από μια χώρα που δεν ευνοεί τις ατομικές δεξιότητες και δεν "στηρίζει" τα θέλω των νέων ανθρώπων, δεν είναι εύκολο να βρεις τα πατήματά σου νωρίς με αποτέλεσμα να αποτελείς μέρος μιας μάζας ημι-ανέργων που απλά φυτοζωεί με επιδόματα γονιών. Σε αυτό το σημείο θέλει γαϊδουρινή υπομονή και ...πείσμα μέχρι να φέρεις τα πράγματα σε μια κατάσταση που να μην ζεις για να δουλεύεις.

Ελπίζω κάπως να βοήθησα την σκέψη σου.
 

MariaPnk

Νεοφερμένος

Η MariaPnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δούλευα 2 χρόνια πριν περίπου σ ενα πολυ όμορφο ζαχαροπλαστειο, παραλληλα με τη σχολή μου. Μολις πηρα το πτυχίο μου έφυγα γιατί ήθελα να δωσω μια ευκαιρία στο επαγγελμα που σπουδασα ας πούμε ώστε να σιγουρευτώ οτι δεν μου αρέσει περισσότερο. Παρόλα αυτα μου λείπει το ζαχαροπλαστειο γιατί ήταν και μοντέρνο και μάθαινα πράγματα γι αυτό που μου αρέσει 😜 Οπότε σκέφτομαι να βρω μια σχολη να την βγάλω και δε ξερω αν ειναι τρελο σκέφτομαι να ξαναπαω σ αυτό το ζαχαροπλαστειο να ζητησω ξανα δουλειά ως πωλήτρια αρχικά και κάποτε να μπω στην παραγωγή.
Όσο για τον τιτλο που διάλεξα απλα δεν είμαι καλη στο να σκέφτομαι τιτλους χαχα. Παρολα αυτα ηθελα να θιξω το θέμα απ την οπτική οτι μια ζωη μιας πιεζουν να ακολουθήσουμε σπουδές που μετα παρέχουν επαγγελματικη αποκατάσταση ενω το κριτήριο θα επρεπε να ηταν να διαλέγουμε αυτό που μας αρέσει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό είναι το κακό! Ότι μπορεί να παμε αντίθετα απο τους άλλους και να είμαστε σίγουροι οτι παμε λάθος. Και τελικά εμεις να πηγαίνουμε σωστά αλλά να αλλάζουμε πορεία γιατί φοβόμαστε. Άρα αν κατάλαβα καλα μετα απο κόπο εσυ τον βρήκες τον δρόμο σου;



 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Αφου εχεις δει και το χωρο απο μεσα, πολυ καλα! Ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις. Βεβαια, μην θεωρεις οτι καθε εργασιακο περιβαλλον ειναι οπως εκεινο που ησουν, οπως εχεις διαπιστωσει!

Στο λεω αυτο επειδη μια καλη μου φιλη (απο ασχετο κλαδο, γεωπονος) εργαζοταν στην παραγωγη σε ζαχαροπλαστειο, αλλα δεν αντεξε την τοση ορθοστασια στα 36 της, και μετα απο 6 μηνες δουλειας κ ενω της αρεσε, αναγκαστηκε να τα παρατησει.

Οσο για την ουσια του προβληματισμου σου, μεγαλωνοντας, και μαλιστα στα χρονια της κρισης, θεωρω πως η απαντηση βρισκεται καπου στη μεση.

Προσπαθω δηλαδη να κατανοησω και τις συμβουλες που δινουν καποιοι μεγαλυτερης ηλικιας π.χ. Οικοδομοι, που ωθουν με υπερβαλοντα καμια φορα ζηλο, τα παιδια τους να ακολουθησουν καποιο επαγγελμα γραφειου/σιγουρου μισθου.
Προσπαθω να καταλαβω τους λογους που επιλεγουν κατι τετοιο, ακομη κ αν διαφωνω επι της αρχης με το σκεπτικο τους.

Γιάυτο ας πουμε, αν και σιχαινομαι τα σωματα ασφαλειας, αν μου πει καποιο παιδι οτι θελει να ακολουθησει μια καριερα εκει λογω του σιγουρου μισθου, δεν τιθεμαι (πλεον) απολυτα κατα σε κατι τετοιο.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπερααα σε όλους!!!
Λοιπόν θα θελα να θίξω ένα θεμα που σκέφτομαι πολύ τελευταία αλλα και κατα διαστήματα και να ακούσω κ άλλες απόψεις και σκέψεις φυσικά. Να πω οτι είμαι 26 χρονών εχω βγάλει ενα οικονομικο τμήμα πανεπιστημίου (λιγο μετα κοπων και βασάνων) και εχω πιασει δουλειά σε λογιστικό. Οι περισσότεροι θα πουν μια χαρά!
Εγω θα πω οτι ειναι η χειρότερη δουλειά που εχω πιάσει.. έχω πεσει μεν και σε περίπτωση εντελώς ανοργανωτου γραφείου και άθλιου περιβάλλοντος αλλα κατα βαση ουτε σα δουλειά με ενδιαφέρει.. Θα ήθελα να τα παρατήσω ολα και να κανω το απωθημένο μου που πάντα απέκλεια ως επαγγελματικη επιλογή μιας και δεν θεωρείται με βαση την κοινωνια "επαγγελμα κύρους." Θέλω λοιπόν να παω σε μια σχολη ζαχαροπλαστικης γιατι θεωρω πως και το ταλέντο εχω να το εξελιξω και παρα πολυ διάθεση και υπομονή. Όμως γιατι νιώθω τύψεις γι αυτο; Γιατί μας έχουν
βαλει σε καλουπια; γιατί πρέπει σωνει και ντε να γίνουμε όλοι γιατροι,δικηγοροι,λογιστες, καθηγητές και δε ξερω κ εγω τι.. Νιωθετε κ εσεις εγκλωβισμένοι; οτι μπορεί να χετε ενα όνειρο που ουτε καν τολματε να σκεφτείτε να το κηνυγησετε;;

Δεν μπαινουν ολοι σε καλουπια. Αυτα ειναι λογικες που επαιζαν κυριως μερικες δεκαετιες πισω και τις πιστευουν πλεον ειτε μεγαλοι ανθρωποι ειτε νεοι που δεν εχουν βγει ακομη στην αγορα εργασιας. Ειναι αρκετα φυσιολογικο αυτο που σου συνεβη, δοκιμασες εναν δρομο, δεν σου αρεσε ή δεν σου βγηκε, τιποτε δεν σε εμποδιζει να κανεις κατι διαφορετικο. Ουτε η πρωτη θα σαι ουτε η τελευταια, οποτε δε χρειαζεται να το γενικευεις και να το δραματοποιεις παραπανω απ ο,τι χρειαζεται. Αν θες, κανε μια ερευνα και στη δικη σου εταιρεια ποσοι εκει μεσα ασχολουνται σε κατι συναφες με το πτυχιο τους; Εκανες το πρωτο βημα, να παραδεχτεις πως η τωρινη κατασταση δεν σε ικανοποιει, το επομενο ειναι να κανεις κατι για αυτο. Ουτε γκρινια, ουτε υπεραναλυση ουτε επιρριψη ευθυνων.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπερααα σε όλους!!!
Λοιπόν θα θελα να θίξω ένα θεμα που σκέφτομαι πολύ τελευταία αλλα και κατα διαστήματα και να ακούσω κ άλλες απόψεις και σκέψεις φυσικά. Να πω οτι είμαι 26 χρονών εχω βγάλει ενα οικονομικο τμήμα πανεπιστημίου (λιγο μετα κοπων και βασάνων) και εχω πιασει δουλειά σε λογιστικό. Οι περισσότεροι θα πουν μια χαρά!
Εγω θα πω οτι ειναι η χειρότερη δουλειά που εχω πιάσει.. έχω πεσει μεν και σε περίπτωση εντελώς ανοργανωτου γραφείου και άθλιου περιβάλλοντος αλλα κατα βαση ουτε σα δουλειά με ενδιαφέρει.. Θα ήθελα να τα παρατήσω ολα και να κανω το απωθημένο μου που πάντα απέκλεια ως επαγγελματικη επιλογή μιας και δεν θεωρείται με βαση την κοινωνια "επαγγελμα κύρους." Θέλω λοιπόν να παω σε μια σχολη ζαχαροπλαστικης γιατι θεωρω πως και το ταλέντο εχω να το εξελιξω και παρα πολυ διάθεση και υπομονή. Όμως γιατι νιώθω τύψεις γι αυτο; Γιατί μας έχουν
βαλει σε καλουπια; γιατί πρέπει σωνει και ντε να γίνουμε όλοι γιατροι,δικηγοροι,λογιστες, καθηγητές και δε ξερω κ εγω τι.. Νιωθετε κ εσεις εγκλωβισμένοι; οτι μπορεί να χετε ενα όνειρο που ουτε καν τολματε να σκεφτείτε να το κηνυγησετε;;
Μην φοβάσαι καθόλου για την αποκατάσταση της ζαχαροπλαστικής. Στην Ελλάδα επαγγέλματα που αφορούν την μαγειρική την ψυχαγωγία κ τον καλλωπισμό είναι τα επικρατέστερα. Δεν σου λεω ότι με το που αποφοιτήσεις από το ΙΕΚ θα σε σε παρακαλάνε από 5 ζαχαροπλαστεία αλλά σίγουρα θα βρεις κάτι ειδικά εφόσον το αγαπάς τόσο .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Μην φοβάσαι καθόλου για την αποκατάσταση της ζαχαροπλαστικής. Στην Ελλάδα επαγγέλματα που αφορούν την μαγειρική την ψυχαγωγία κ τον καλλωπισμό είναι τα επικρατέστερα. Δεν σου λεω ότι με το που αποφοιτήσεις από το ΙΕΚ θα σε σε παρακαλάνε από 5 ζαχαροπλαστεία αλλά σίγουρα θα βρεις κάτι ειδικά εφόσον το αγαπάς τόσο .
H ζαχαροπλαστικη αρτοποιία ειναι θεαρεστη τεχνη, ευφραινει την ψυχη του ανθρωπου και τον συνοδευει σε καθε ευχαριστη στιγμη.5 ζαχαροπλαστεια δεν θα την παρακαλανε αλλα 5 ξενοδοχεια θα το κανουν.
Ειναι ομως πολυ κουραστικη και απαιτητικη δουλεια . Ξερεις τι σημαινει να φτιαχνεις και να φουρνιζεις 5.000 κρουασαν καθε πρωι. Δυστηχως δεν φτιαχνουν μονο Black Forest
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
H ζαχαροπλαστικη αρτοποιία ειναι θεαρεστη τεχνη, ευφραινει την ψυχη του ανθρωπου και τον συνοδευει σε καθε ευχαριστη στιγμη.5 ζαχαροπλαστεια δεν θα την παρακαλανε αλλα 5 ξενοδοχεια θα το κανουν.
Ειναι ομως πολυ κουραστικη και απαιτητικη δουλεια . Ξερεις τι σημαινει να φτιαχνεις και να φουρνιζεις 5.000 κρουασαν καθε πρωι. Δυστηχως δεν φτιαχνουν μονο Black Forest
Δεν είπα ποτέ ότι είναι εύκολη δουλειά . Απλώς η κοπέλα φοβάται ότι δεν θα βρει δουλειά και της εξηγώ ότι αυτό δεν πρέπει να την ανησυχεί τόσο . Πολύ πιο εύκολα θα βρει από τους περισσότερους πτυχιούχους ΑΕΙ . Φυσικά κ δεν θα είναι όλα ρόδινα .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ότι είναι εύκολη δουλειά . Απλώς η κοπέλα φοβάται ότι δεν θα βρει δουλειά και της εξηγώ ότι αυτό δεν πρέπει να την ανησυχεί τόσο . Πολύ πιο εύκολα θα βρει από τους περισσότερους πτυχιούχους ΑΕΙ . Φυσικά κ δεν θα είναι όλα ρόδινα .
Οχι δεν απαντω σε σενα , την κοπελα θελω να ενημερωσω. Δουλεια θα βρει αμεσως και καλυτερα αμοιβομενη απο αυτη που θα βρεις εσυ στην αρχη, αλλα ειναι ζορι ειδικα οταν μεγαλωνεις.
Εσενα δεν σε αφορα απολυτα αυτο αλλα ξερεις το ζορι τραβανε οι receptionists στα ξενοδοχεια με την ορθοστασια? Παροτι ειναι η πιο μουρατη βιτρινα του μαγαζιου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Οχι δεν απαντω σε σενα , την κοπελα θελω να ενημερωσω. Δουλεια θα βρει αμεσως και καλυτερα αμοιβομενη απο αυτη που θα βρεις εσυ στην αρχη, αλλα ειναι ζορι ειδικα οταν μεγαλωνεις.
Εσενα δεν σε αφορα απολυτα αυτο αλλα ξερεις το ζορι τραβανε οι receptionists στα ξενοδοχεια με την ορθοστασια? Παροτι ειναι η πιο μουρατη βιτρινα του μαγαζιου.
Οκ απλως επειδή παρεθεσες το μήνυμα μου κ αναφέρθηκες σε κάποια από τα λεγόμενα μου . Όσο για μένα θα ήθελα να ανοίξω κάτι δικό μου .ταξιδιωτικό γραφείο θα μου άρεσε πάρα πολύ . Η αγορά εργασίας είναι ζούγκλα και δυστυχώς δεν έχει σημασία μόνο η εμπειρία η όρεξη για εργασία ή η κατάρτιση του εργαζόμενου. Ειδικά σε ο,τι αφορά αυτά τα επαγγέλματα. Επειδή με ξερω δεν θα επιβίωσω για πολύ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Οκ απλως επειδή παρεθεσες το μήνυμα μου κ αναφέρθηκες σε κάποια από τα λεγόμενα μου . Όσο για μένα θα ήθελα να ανοίξω κάτι δικό μου .ταξιδιωτικό γραφείο θα μου άρεσε πάρα πολύ . Η αγορά εργασίας είναι ζούγκλα και δυστυχώς δεν έχει σημασία μόνο η εμπειρία η όρεξη για εργασία ή η κατάρτιση του εργαζόμενου. Ειδικά σε ο,τι αφορά αυτά τα επαγγέλματα. Επειδή με ξερω δεν θα επιβίωσω για πολύ
Δικο μου λαθος. Τουριστικο Γραφειο θελεις? Η σχολη που πας ειναι για διευθυντες ξενοδοχειων. Για αυτο που θελεις η τουριστικη διοικηση του ελμεπα κανει καλυτερο φιτ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αυτό είναι το κακό! Ότι μπορεί να παμε αντίθετα απο τους άλλους και να είμαστε σίγουροι οτι παμε λάθος. Και τελικά εμεις να πηγαίνουμε σωστά αλλά να αλλάζουμε πορεία γιατί φοβόμαστε. Άρα αν κατάλαβα καλα μετα απο κόπο εσυ τον βρήκες τον δρόμο σου;

Ακόμη έχουμε δρόμο. Είμαι της άποψης ότι όσο ζούμε, δημιουργούμε. Όμως ο κόπος και η θυσία μας συνοδεύει μέχρι την ύστατη στιγμή. Με αυτό θέλω να πω ότι να μην υποτιμάς ή υπερεκτιμάς κανένα επαγγελματικό περιβάλλον. Μπορεί η λογιστική να έχει στοιχεία που δεν ταιριάζουν στην προσωπικότητά σου επαγγελματικά, όμως και η ζαχαροπλαστική θα έχει τις "ατυχείς" μέρες. Στις αποφάσεις σου, να βάζεις πάντα και τις στιγμές της αποτυχίας.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δικο μου λαθος. Τουριστικο Γραφειο θελεις? Η σχολη που πας ειναι για διευθυντες ξενοδοχειων. Για αυτο που θελεις η τουριστικη διοικηση του ελμεπα κανει καλυτερο φιτ.
Στη θεωρητική οι μόνες σχολές που υπάρχουν σχετικά με τα τουριστικά είναι αυτές δυστυχώς... Πως εξειδικεύεται ομως τόσο πολύ η Αστέρ που είναι τουριστική σχολή σε μια συγκεκριμένη θέση ; Είδα το πρόγραμμα έχει κ λογιστική κλπ. Ευελπιστώ να εκπαιδευτω επαρκώς πάνω στον κλάδο του τουρισμού γενικά και αν χρειαστεί θα κάνω μετεκπαίδευσεις . Ευχαριστώ πολύ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Στη θεωρητική οι μόνες σχολές που υπάρχουν σχετικά με τα τουριστικά είναι αυτές δυστυχώς... Πως εξειδικεύεται ομως τόσο πολύ η Αστέρ που είναι τουριστική σχολή σε μια συγκεκριμένη θέση ; Είδα το πρόγραμμα έχει κ λογιστική κλπ. Ευελπιστώ να εκπαιδευτω επαρκώς πάνω στον κλάδο του τουρισμού γενικά και αν χρειαστεί θα κάνω μετεκπαίδευσεις . Ευχαριστώ πολύ
Α μαλιστα 1ο πεδιο. Οι σχολες αυτες ειναι πολυ παλιες απο τοτε που εγινε ο τουρισμος στην χωρα. Σαφως διδασκουν ολη την λειτουργια του ξενοδοχειου και για αυτο προτιμουνται οι διευθυντες απο εκει. Ενταξει και τουριστικο γραφειο παιζει.
Λογιστικη και μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη και σερβις, απ ολα εχουν, ο Δντης πρεπει να καταλαβαινει απο ολα για να μην ειναι χαπατο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Α μαλιστα 1ο πεδιο. Οι σχολες αυτες ειναι πολυ παλιες απο τοτε που εγινε ο τουρισμος στην χωρα. Σαφως διδασκουν ολη την λειτουργια του ξενοδοχειου και για αυτο προτιμουνται οι διευθυντες απο εκει. Ενταξει και τουριστικο γραφειο παιζει.
Λογιστικη και μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη και σερβις, απ ολα εχουν, ο Δντης πρεπει να καταλαβαινει απο ολα για να μην ειναι χαπατο.
Θα μου άρεσε εννοείται και ανάλογη θέση δεν το συζητώ . Αλλά έχω ακούσει ότι απαιτούν (από τις γυναίκες κυρίως ) να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές όσον αφορά την εμφάνιση σε θέσεις που αφορούν την εστίαση την ψυχαγωγία κ τον τουρισμού (από Σέρβιτορα μέχρι ρεσεψιονίστ) . Συγγενικό μου πρόσωπο έχει απορριφθεί και λόγω ηλικίας για δουλειά σερβίς. δεν πάμε για μοντέλα. Κάτι τέτοια με κάνουν να ανοίξω κάτι δικό μου και να μην παρακαλώ τον κάθε λιγούρη εργοδότη. Ντροπή δηλαδή .
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Και εγω θα συμφωνήσω με τα παιδιά ως προς το οτι ειναι παρα πολυ απαιτητική δουλειά.

Με την αποκατάσταση δεν θα εχεις θεμα, απλα μιλαμε για παρα πολλες ωρες ορθοστασίας και το αλλο που πρέπει να σκεφτείς ειναι οτι οταν οι αλλοι θα κανουν διακοπές εσυ θα εργάζεσαι.
Ουτε θα υπάρχει ποτε το 8ωρο ακριβώς επειδή η δουλειά ειναι εξ ορισμού αυξημένη γιορτές και καλοκαίρια.
Αν το θες σαφέστατα να το κάνεις απλα πρόσεξε να μη βρεθείς προ εκπλήξεως οταν βγεις στην αγορα εργασίας.

Φυσικα αν έχεις παθος και το αγαπάς όντως και σαν επαγγελματα περα απο χόμπυ σιγα
σιγα θα βελτιώνονται οι απολαβές.
Απλα αυτο με την ορθοστασία και τις ωρες εργασίας θα σε συνοδεύει παντα δυστυχώς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα μου άρεσε εννοείται και ανάλογη θέση δεν το συζητώ . Αλλά έχω ακούσει ότι απαιτούν (από τις γυναίκες κυρίως ) να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές όσον αφορά την εμφάνιση σε θέσεις που αφορούν την εστίαση την ψυχαγωγία κ τον τουρισμού (από Σέρβιτορα μέχρι ρεσεψιονίστ) . Συγγενικό μου πρόσωπο έχει απορριφθεί και λόγω ηλικίας για δουλειά σερβίς. δεν πάμε για μοντέλα. Κάτι τέτοια με κάνουν να ανοίξω κάτι δικό μου και να μην παρακαλώ τον κάθε λιγούρη εργοδότη. Ντροπή δηλαδή .

Στο θέμα της εμφάνισης, υπάρχει ένα δίκιο από την επιχείρηση. Όπως προείπα σε μια δουλειά δεν πάμε να κάνουμε το χόμπι μας αλλά παίζονται χιλιάρικα ευρώ. Ο εργαζόμενος κοστίζει για την εργοδοσία (ασφαλιστικές εισφορές στο κράτος) όπως και η εργασία που κάνει (σε μισθό). Το σέρβις σε μια επιχείρηση στον τουριστικό κλάδο ή στον κλάδο της εστίασης είναι η βιτρίνα. Αν ο υπάλληλος δεν είναι ικανοποιεί συγκεκριμένες προδιαγραφές εμφάνισης ή γενικότερης ατσαλάκωτης εικόνας (ευπρέπεια στο ντύσιμο) ο πελάτης θα φύγει. Δεν μιλάμε για μανεκέν εμφάνισης. Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε μια καφετέρια για να δω μόστρα τα τατουάζ μιας σερβιτόρας να ξεφυτρώνουν από το ντεκολτέ της στα μούτρα μου (ας ακούγεται σεξιστικό). Ο ιδιοκτήτης θα έχει φροντίσει να βρει μια σερβιτόρα ναι μεν εμφανίσιμη αλλά επαγγελματία που είναι έχει poker face εμφάνιση στη δουλειά της. Αυτό το λεπτό σημείο ξεχωρίζει τη δουλειά από το χόμπι. Επίσης ένας ενήλικας (άντρας ή γυναίκα) μετά από κάποια ηλικία δεν έχει τις σωματικές αντοχές για δουλειές που απαιτούν 15ωρη ορθοστασία και ταχύτατη κίνηση για την εξυπηρέτηση των παραγγελιών. Η κόπωση του προσωπικού ή του αφεντικού λόγω ηλικίας "βγάζει άσχημη εικόνα" για ένα μαγαζί στα μάτια των πελατών. Δεν πάμε να πιούμε καφέ και η σερβιτόρα να σέρνει τα πόδια της γεμάτα κιρσούς λόγω ηλικίας και άλλων παθολογικών αιτιών. Η εικόνα θα είναι τελείως άσχημη, εννοείται ότι θα λυπόμαστε για την υπάλληλο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Θα μου άρεσε εννοείται και ανάλογη θέση δεν το συζητώ . Αλλά έχω ακούσει ότι απαιτούν (από τις γυναίκες κυρίως ) να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές όσον αφορά την εμφάνιση σε θέσεις που αφορούν την εστίαση την ψυχαγωγία κ τον τουρισμού (από Σέρβιτορα μέχρι ρεσεψιονίστ) . Συγγενικό μου πρόσωπο έχει απορριφθεί και λόγω ηλικίας για δουλειά σερβίς. δεν πάμε για μοντέλα. Κάτι τέτοια με κάνουν να ανοίξω κάτι δικό μου και να μην παρακαλώ τον κάθε λιγούρη εργοδότη. Ντροπή δηλαδή .
Ενταξει υπαρχουν και τα extreme, εδω ξενοδοχειο στην λαγονησι ειχε στις σερβιτορες στο μπαρ της παραλιας με μπικινι. Δεν ειναι ομως γενικως ετσι τα πραγματα. Εχω κυκλοφορισει πολυ με τον πατερα μου στα 5αστερα των αθηνων και δη των διεθνων αλυσιδων (δντες ξενοι), σαφως δινουν εμφαση στην περιποιηση αλλα οχι στην ομορφια, ζητανε την ευστροφια του μυαλου και την γλυκύτητα περισσοτερο διοτι αυτη ικανοποιει τον πελατη. Επειτα τα ξενοδοχεια εχουν και γυναικες πελατες και ειναι και οι δυσκολοτερες.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Στο θέμα της εμφάνισης, υπάρχει ένα δίκιο. Όπως προείπα σε μια δουλειά δεν πάμε να κάνουμε το χόμπι μας αλλά παίζονται χιλιάρικα ευρώ. Ο εργαζόμενος κοστίζει για την εργοδοσία (ασφαλιστικές εισφορές στο κράτος) όπως και η εργασία που κάνει (σε μισθό). Το σέρβις σε μια επιχείρηση στον τουριστικό κλάδο ή στον κλάδο της εστίασης είναι η βιτρίνα. Αν ο υπάλληλος δεν είναι ικανοποιεί συγκεκριμένες προδιαγραφές εμφάνισης ή γενικότερης ατσαλάκωτης εικόνας (ευπρέπεια στο ντύσιμο) ο πελάτης θα φύγει. Δεν μιλάμε για μανεκέν εμφάνισης. Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε μια καφετέρια για να δω μόστρα τα τατουάζ μιας σερβιτόρας να ξεφυτρώνουν από το ντεκολτέ της στα μούτρα μου (ας ακούγεται σεξιστικό). Ο ιδιοκτήτης θα έχει φροντίσει να βρει μια σερβιτόρα ναι μεν εμφανίσιμη αλλά επαγγελματία που είναι έχει poker face εμφάνιση στη δουλειά της. Αυτό το λεπτό σημείο ξεχωρίζει τη δουλειά από το χόμπι. Επίσης ένας ενήλικας (άντρας ή γυναίκα) μετά από κάποια ηλικία δεν έχει τις σωματικές αντοχές για δουλειές που απαιτούν 15ωρη ορθοστασία και ταχύτατη κίνηση για την εξυπηρέτηση των παραγγελιών. Η κόπωση του προσωπικού ή του αφεντικού λόγω ηλικίας "βγάζει άσχημη εικόνα" για ένα μαγαζί.
Όταν λέω εμφάνιση δεν εννοώ προφανώς περιποίηση και καθαριότητα αλλά περιορισμο σε κιλά,ύψος τατουάζ χρώμα μαλλιών. Δηλαδή θα με ενοχλήσει αν η κοπέλα που θα μου παραγγείλει καφέ έχει πράσινα Μαλλια ή αν είναι παχουλή? Όχι . Θα με ενοχλήσει όμως αν είναι αγενής και μη εξυπηρετική. Δεν θα πάω στο μαγαζί εξ αιτίας της αλλά γιατί είμαι ικανοποιημένη από τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες του καταστήματος. Εσένα τι σε ενοχλούν τα τατουάζ της σερβιτόρας είπαμε;🧐
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top