Πρακτική από το πρώτο έτος Ιατρικής

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Αν και είναι λίγο νωρίς να συζητάω αυτό το θέμα μιας που η πρακτική θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι, οπότε θα επανέλθω ξανά στο μέλλον όμως λόγω περιέργιας θα ρωτήσω.

Το πανεπιστήμιο μου ζητάει από τους φοιτητές του πρώτου έτους να κάνουν πρακτική σε νοσοκομείο ή κλινική το καλοκαίρι όπου θα πρέπει να μάθουν απλά πράγματα από τον γιατρό όπως πχ πως να εμβολιάζουμε, ποια είναι η σωστή τοποθέτηση του ασθενή στο κρεβάτι, τα δικαιώματα του κτλ. Είναι αναγκαίο να πραγματοποιηθεί για να πάμε στο δεύτερο έτος. Με αρκετούς που μίλησα στις χώρες τους (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) είναι φυσιολογικό όμως πρώτη φορά το ακούω ότι φοιτητής πρώτου έτους μπορεί να κάνει πρακτική. Απλός θα πάρω τηλ στο νοσοκομείο και θα εξηγήσω την κατάσταση. Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους όμως κυρίως σε φοιτητές και επαγγελματίες υγείας. Έχετε δει φοιτητές να κάνουν πρακτική στο πρώτο-δεύτερο-τρίτο έτος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι από μια φίλη μου που μου είπε ότι η αδελφή της δούλεψε ως πρακτικάρια το πρώτο έτος στα επείγοντα όμως... στη Γαλλία
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Αν και είναι λίγο νωρίς να συζητάω αυτό το θέμα μιας που η πρακτική θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι, οπότε θα επανέλθω ξανά στο μέλλον όμως λόγω περιέργιας θα ρωτήσω.

Το πανεπιστήμιο μου ζητάει από τους φοιτητές του πρώτου έτους να κάνουν πρακτική σε νοσοκομείο ή κλινική το καλοκαίρι όπου θα πρέπει να μάθουν απλά πράγματα από τον γιατρό όπως πχ πως να εμβολιάζουμε, ποια είναι η σωστή τοποθέτηση του ασθενή στο κρεβάτι, τα δικαιώματα του κτλ. Είναι αναγκαίο να πραγματοποιηθεί για να πάμε στο δεύτερο έτος. Με αρκετούς που μίλησα στις χώρες τους (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) είναι φυσιολογικό όμως πρώτη φορά το ακούω ότι φοιτητής πρώτου έτους μπορεί να κάνει πρακτική. Απλός θα πάρω τηλ στο νοσοκομείο και θα εξηγήσω την κατάσταση. Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους όμως κυρίως σε φοιτητές και επαγγελματίες υγείας. Έχετε δει φοιτητές να κάνουν πρακτική στο πρώτο-δεύτερο-τρίτο έτος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι από μια φίλη μου που μου είπε ότι η αδελφή της δούλεψε ως πρακτικάρια το πρώτο έτος στα επείγοντα όμως... στη Γαλλία
Μιλάμε για Ελλάδα???
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μιλάμε για Ελλάδα???
Σπουδάζω στο εξωτερικό, θα κάνω την πρακτική του πρώτου έτους στην Ελλάδα όπως όλοι οι άλλοι έκαναν και θα κάνουν στις χώρες τους. Απλός αυτο που περιμένω να αντικρίσω είναι την ίδια εντύπωση με την δίκη σου πράγμα που με ανησυχεί μιας που η πρακτική είναι αναγκαία για να πάω στο δεύτερο έτος. Anyway όπως είπα νωρίς είναι
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν παίζει να βρείς κατι τουλάχιστον στο δήμοσιο. Αν ψάξεις σε ιδιωτική κλινική το θεωρω πολύ πιθανο να σε παρουν (ειδικα αν προκεόιται για αμισθί).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Αν και είναι λίγο νωρίς να συζητάω αυτό το θέμα μιας που η πρακτική θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι, οπότε θα επανέλθω ξανά στο μέλλον όμως λόγω περιέργιας θα ρωτήσω.

Το πανεπιστήμιο μου ζητάει από τους φοιτητές του πρώτου έτους να κάνουν πρακτική σε νοσοκομείο ή κλινική το καλοκαίρι όπου θα πρέπει να μάθουν απλά πράγματα από τον γιατρό όπως πχ πως να εμβολιάζουμε, ποια είναι η σωστή τοποθέτηση του ασθενή στο κρεβάτι, τα δικαιώματα του κτλ. Είναι αναγκαίο να πραγματοποιηθεί για να πάμε στο δεύτερο έτος. Με αρκετούς που μίλησα στις χώρες τους (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) είναι φυσιολογικό όμως πρώτη φορά το ακούω ότι φοιτητής πρώτου έτους μπορεί να κάνει πρακτική. Απλός θα πάρω τηλ στο νοσοκομείο και θα εξηγήσω την κατάσταση. Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους όμως κυρίως σε φοιτητές και επαγγελματίες υγείας. Έχετε δει φοιτητές να κάνουν πρακτική στο πρώτο-δεύτερο-τρίτο έτος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι από μια φίλη μου που μου είπε ότι η αδελφή της δούλεψε ως πρακτικάρια το πρώτο έτος στα επείγοντα όμως... στη Γαλλία
Πρώτο έτος ακούγεται περίεργο αλλά από φίλους που σπουδάζουν Ελλάδα σχετικά επαγγέλματα με τον τομέα της υγείας (όχι ιατρική) , γνωρίζω ότι υποχρεούνται από το πρόγραμμα σπουδών να πηγαίνουν σε νοσοκομεία, χωρίς πληρωμή εννοείται, κατά την διάρκεια των εξαμήνων. Δεν είναι ακριβώς πρακτική όμως με την συνηθισμένη έννοια. Και πάλι όμως, από το πρώτο έτος, πρώτη φορά το ακούω.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πρώτο έτος ακούγεται περίεργο αλλά από φίλους που σπουδάζουν Ελλάδα σχετικά επαγγέλματα με τον τομέα της υγείας (όχι ιατρική) , γνωρίζω ότι υποχρεούνται από το πρόγραμμα σπουδών να πηγαίνουν σε νοσοκομεία, χωρίς πληρωμή εννοείται, κατά την διάρκεια των εξαμήνων. Δεν είναι ακριβώς πρακτική όμως με την συνηθισμένη έννοια. Και πάλι όμως, από το πρώτο έτος, πρώτη φορά το ακούω.
Μαλιστα… προβλέπω το καλοκαίρι να τρέχω και να δυσκολεύομαι να συνεννοηθώ μιας που ολοι θα το ακούνε για πρώτη φορά…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρακτικη λέγεται όμως είναι περισσότερο για επιμόρφωση μιας που θα υπάρξει και εξέταση μετά την πρακτική. Όπως λένε είναι για να μάθουμε το περιβαλλον του νοσοκομείου
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Θα σε απογοητεύσω με αυτο που θα ακούσεις αλλα στην Ελλαδα συνηθίζεται απλα να πηγαίνουν και να τους βάζει υπογραφή ενας γιατρός οτι την εκαναν. 😅

Τουλάχιστον οι φίλες μου αυτο έκαναν.

Δεν υπάρχει και το πλαίσιο για κατι αλλο.

Ελπίζω να εισαι πιο τυχερός.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Μαλιστα… προβλέπω το καλοκαίρι να τρέχω και να δυσκολεύομαι να συνεννοηθώ μιας που ολοι θα το ακούνε για πρώτη φορά…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρακτικη λέγεται όμως είναι περισσότερο για επιμόρφωση μιας που θα υπάρξει και εξέταση μετά την πρακτική. Όπως λένε είναι για να μάθουμε το περιβαλλον του νοσοκομείου
Well, και η απαραίτητη χαρτούρα φαντάζομαι θα είναι επίσης αρκετός πονοκέφαλος :P . Αλλά έχεις μέχρι το καλοκαίρι οπότε μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα απο τώρα. Απλά μην τα ψάξεις όλα αυτά τελευταία στιγμή.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Αν και είναι λίγο νωρίς να συζητάω αυτό το θέμα μιας που η πρακτική θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι, οπότε θα επανέλθω ξανά στο μέλλον όμως λόγω περιέργιας θα ρωτήσω.

Το πανεπιστήμιο μου ζητάει από τους φοιτητές του πρώτου έτους να κάνουν πρακτική σε νοσοκομείο ή κλινική το καλοκαίρι όπου θα πρέπει να μάθουν απλά πράγματα από τον γιατρό όπως πχ πως να εμβολιάζουμε, ποια είναι η σωστή τοποθέτηση του ασθενή στο κρεβάτι, τα δικαιώματα του κτλ. Είναι αναγκαίο να πραγματοποιηθεί για να πάμε στο δεύτερο έτος. Με αρκετούς που μίλησα στις χώρες τους (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) είναι φυσιολογικό όμως πρώτη φορά το ακούω ότι φοιτητής πρώτου έτους μπορεί να κάνει πρακτική. Απλός θα πάρω τηλ στο νοσοκομείο και θα εξηγήσω την κατάσταση. Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους όμως κυρίως σε φοιτητές και επαγγελματίες υγείας. Έχετε δει φοιτητές να κάνουν πρακτική στο πρώτο-δεύτερο-τρίτο έτος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι από μια φίλη μου που μου είπε ότι η αδελφή της δούλεψε ως πρακτικάρια το πρώτο έτος στα επείγοντα όμως... στη Γαλλία
Μόνο σέ νοσοκομείο ή Κ σέ κέντρο υγείας;
Νομίζω είναι καλό να έρθεις σέ επαφή με το επάγγελμα σου ουσιαστικά,τις συνθήκες,τον ασθενή,να μάθεις βασικά, μία ένεση, ένα ράψιμο, ιστορικό κλπ
Ρώτα αν μπορείς σε κέντρο υγείας, είναι πιο ήσυχα και θά δεις πιο πολλά, έχουν χρόνο να σου δείξουν
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μόνο σέ νοσοκομείο ή Κ σέ κέντρο υγείας;
Νομίζω είναι καλό να έρθεις σέ επαφή με το επάγγελμα σου ουσιαστικά,τις συνθήκες,τον ασθενή,να μάθεις βασικά, μία ένεση, ένα ράψιμο, ιστορικό κλπ
Ρώτα αν μπορείς σε κέντρο υγείας, είναι πιο ήσυχα και θά δεις πιο πολλά, έχουν χρόνο να σου δείξουν
Δεν είχα σκεφτεί για κέντρο υγείας, ευχαριστώ για την πρόταση, οπωσδήποτε θα ρωτήσω
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Δεν είχα σκεφτεί για κέντρο υγείας, ευχαριστώ για την πρόταση, οπωσδήποτε θα ρωτήσω
Εδώ στο ΑΠΘ έχουν υποχρεωτικό ένα μήνα σέ κέντρο υγείας με συγκεκριμένες δεξιότητες
Έτσι ήταν τουλάχιστον
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εδώ στο ΑΠΘ έχουν υποχρεωτικό ένα μήνα σέ κέντρο υγείας με συγκεκριμένες δεξιότητες
Έτσι ήταν τουλάχιστον
Στο πρώτο και δεύτερο έτος στο ΑΠΘ με το νέο πρόγραμμα σπουδών, έχουμε σε δύο μαθήματα, "εισαγωγή στις κλινικές δεξιότητες" και στο "βασικές κλινικές δεξιότητες", όπου πηγαίνει σε ΚΥ.

Στο πρώτο πήγα, στο δεύτερο το έχασα λόγω κορωνοϊού.

Στην ουσία ήταν 3 πρωϊνά για 3 ώρες τη φορά, όπου πήγαινες χάζευες τι έκαναν οι γιατροί χωρίς να καταλαβαίνεις και πολλά (αφού δεν ξες την τύφλα σου).
Επειδή πήγα σε ένα ΚΥ στα όρη στα άγρια βουνά ήταν πιο χαλαρό το κλίμα και ήμουν και πιο μεγάλος, με άφησαν να κάνω μερικά πραγματάκια, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Αν ήθελα απλά έπαιρνα υπογραφή και δεν πάταγα, αλλά ήθελα κι έκατσα παραπάνω.

Θέλω να πω ότι το φάσμα ποικίλει, από το λουφάρισμα που περιγράφει η @Nala μέχρι του να μάθεις και κάτι.

Είναι ψιλο-ανούσιο για το 1ο-2ο έτος να κάνεις κάτι τετοιο. Αξίζει για πιο μετά, κι αφού έχεις εξασκηθεί σε προπλάσματα (Ζωτικά σημεία, Βασική κλινική εξέταση, ΗΚΓ, Ενέσεις, Απλά θλαστικά)

Στο 6ο έτος τώρα είναι υποχρεωτικό για ένα μήνα σε ΚΥ.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχαμε μια φοιτήτρια το καλοκαίρι για 2-3 μήνες από Ελβετία. Πρέπει να χε στείλει email στο διευθυντή της Παθολογικής. Κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία με κάποιον γιατρό από κάποιο νοσοκομείο. Δεν ενοχλείς κανέναν. Και το κοριτσάκι στην αρχή ενθουσιασμένο φαινόταν. Της είχα δώσει και κάτι ακουστικά, της έλεγα και πράγματα, αλλά κατέληξε να βαριέται και να μην πολυασχολειται. Απλά υπήρχε. Που το βρισκω και λογικό γιατί άμα είσαι σε αυτά τα έτη δεν έχεις ακόμα επαφή. Αλλά εξαρτάται και πόσο θέλεις να ασχοληθείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top