Πρέπει να δηλώσουμε στην Ελλάδα ότι σπουδάζουμε στο εξωτερικό;

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Όπως γράφω και στο τίτλο, πρέπει σε κάθε περίπτωση λόγω νόμου ή μη να δηλωθεί ότι κάποιος σπουδάζει στο εξωτερικό ή δεν είναι ανάγκη/ δεν χρειάζεται να γίνει καμία δήλωση σε περίπτωση που δεν ζητηθεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα αγόρια πρέπει να το δηλώσουν στο στρατό για την αναβολή. Αλλιώς κηρύσσονται ανυπότακτοι και έχουν συνέπειες.

1636495141031.png
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Όπως γράφω και στο τίτλο, πρέπει σε κάθε περίπτωση λόγω νόμου ή μη να δηλωθεί ότι κάποιος σπουδάζει στο εξωτερικό ή δεν είναι ανάγκη/ δεν χρειάζεται να γίνει καμία δήλωση σε περίπτωση που δεν ζητηθεί;

Πού να δηλωθεί; Για εφοριακό θέμα αναφέρεσαι;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
γενικά όμως σχετικά με το εφοριακό πρέπει;

Eφόσον δεν κάνεις μεταφορά φορολογικών στοιχείων σε άλλη χώρα, ναι! Άμεσα ρώτα την εφορία στην Ελλάδα για το πως να κάνεις δήλωση της κατάστασής σου.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Eφόσον δεν κάνεις μεταφορά φορολογικών στοιχείων σε άλλη χώρα, ναι! Άμεσα ρώτα την εφορία στην Ελλάδα για το πως να κάνεις δήλωση της κατάστασής σου.
Νομιζω δεν χρειάζεται μιας που δεν εχω ακομα φορολογικα στοιχεια μιας που ειμαι προστ μελος ομως για σιγουρια θα ρωτησω, ευχαριστω
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομιζω δεν χρειάζεται μιας που δεν εχω ακομα φορολογικα στοιχεια μιας που ειμαι προστ μελος ομως για σιγουρια θα ρωτησω, ευχαριστω
Σε δηλώνει ο πατέρας σου στη δήλωσή του ότι σπουδάζεις και έχει κάποια απαλλαγή.

1636555797383.png
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σε δηλώνει ο πατέρας σου στη δήλωσή του ότι σπουδάζεις και έχει κάποια απαλλαγή.

View attachment 87666
Είμαι ήδη δηλωμένος ως φοιτητής μιας που πέρασα δυο χρόνια σε μια σχολή στην Ελλάδα. Δεν επιθυμώ να υπάρξει διαγραφή μιας που θα είναι σαν να διαγράφω δυο χρόνια από την ζωή μου και τα χρήματα που έχω διαθέσει και σίγουρα σκοπεύω να την συνεχίσω στο μέλλον. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο... λογικά, σας ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Είμαι ήδη δηλωμένος ως φοιτητής μιας που πέρασα δυο χρόνια σε μια σχολή στην Ελλάδα. Δεν επιθυμώ να υπάρξει διαγραφή μιας που θα είναι σαν να διαγράφω δυο χρόνια από την ζωή μου και τα χρήματα που έχω διαθέσει και σίγουρα σκοπεύω να την συνεχίσω στο μέλλον. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο... λογικά, σας ευχαριστώ!

Θα χρειαστεί μόνο όταν γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού σε περίπτωση που ασκείς το επάγγελμα στο εξωτερικό καθώς μετά θα πρέπει να κάνεις διπλή δήλωση και τα κόστη ανεβαίνουν. Οι φορολογικές αρχές των χωρών της ΕΕ πλέον συνεργάζονται μέσω cloud και ανταλλάσσουν δεδομένα φορολογικών πολιτών, με αποτέλεσμα πολλοί Έλληνες του εξωτερικού που δεν δήλωσαν ακριβή φορολογική έδρα ή δεν είχαν κάνει οριστική μεταφορά μητρώου στο εξωτερικό (ώστε στις αρχές να φαίνονται ως κάτοικοι του εξωτερικού) να κληθούν από την ΑΑΔΕ να πληρώσουν μεγάλο πρόστημο.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Θα χρειαστεί μόνο όταν γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού σε περίπτωση που ασκείς το επάγγελμα στο εξωτερικό καθώς μετά θα πρέπει να κάνεις διπλή δήλωση και τα κόστη ανεβαίνουν. Οι φορολογικές αρχές των χωρών της ΕΕ πλέον συνεργάζονται μέσω cloud και ανταλλάσσουν δεδομένα φορολογικών πολιτών, με αποτέλεσμα πολλοί Έλληνες του εξωτερικού που δεν δήλωσαν ακριβή φορολογική έδρα ή δεν είχαν κάνει οριστική μεταφορά μητρώου στο εξωτερικό (ώστε στις αρχές να φαίνονται ως κάτοικοι του εξωτερικού) να κληθούν από την ΑΑΔΕ να πληρώσουν μεγάλο πρόστημο.
Δεν έχω ακόμα φορολογικά στοιχεία διότι όπως είπα δεν είμαι στην ηλικία και δεν δούλεψα ποτέ μέχρι τώρα για να φορολογούμε, καλύπτομαι για άλλα 5 χρόνια από τους γονείς μου. Αν τύχει και μείνω στο εξωτερικό μετά από τα 25 μου χρόνια θα το κάνω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δεν έχω ακόμα φορολογικά στοιχεία διότι όπως είπα δεν είμαι στην ηλικία και δεν δούλεψα ποτέ μέχρι τώρα για να φορολογούμε, καλύπτομαι για άλλα 5 χρόνια από τους γονείς μου. Αν τύχει και μείνω στο εξωτερικό μετά από τα 25 μου χρόνια θα το κάνω

Ναι. Απλά τώρα θα υποβάλλεις μια δήλωση μηδενικού εισοδήματος επειδή σε συντηρούν οι γονείς σου. Δηλαδή φαίνεται στο σύστημα ότι είσαι ακόμη "ανήλικο τέκνο". Λάμβανα και εγώ εκκαθαριστικά με στοιχεία 0 μόνο και μόνο επειδή ήμουν ανασφάλιστος, άνεργος και χωρίς συλλογική σύμβαση εργασίας. Οι περισσότεροι νέοι αυτό κάνουν ειδικά όσοι δουλεύουν με μαύρα. Όσο διαμένουν με τους γονείς τους φαίνονται 0 στο σύστημα. Βέβαια αν πάνε να κάνουν αγορά περιουσιακού στοιχείου εκεί μετά έχουν πρόβλημα γιατί στο σύστημα φαίνεται ως ανενεργοί ώστε να έχουν οικονομική δυνατότητα αγοράς περιουσιακού στοιχείου (π.χ. αυτοκίνητο). Γι' αυτό και τα αυτοκίνητα τα αγοράζουν με λεφτά του μπαμπά, ή συγγενών, γκόμενας κτλ. ;)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ναι. Απλά τώρα θα υποβάλλεις μια δήλωση μηδενικού εισοδήματος επειδή σε συντηρούν οι γονείς σου. Δηλαδή φαίνεται στο σύστημα ότι είσαι ακόμη "ανήλικο τέκνο". Λάμβανα και εγώ εκκαθαριστικά με στοιχεία 0 μόνο και μόνο επειδή ήμουν ανασφάλιστος, άνεργος και χωρίς συλλογική σύμβαση εργασίας.
Οπότε δεν χρειάζεται να υποβάλω αίτηση στο ΔΟΥ για πολίτες του εξωτερικού ή να κάνω κάτι άλλο, και το πρόστιμο δεν σχετίζεται με εμένα μιας που δεν φορολογούμε σωστά; Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να υποβάλλω δήλωση μηδενικού εισοδήματος που δεν έχει σχέση με τις σπουδές μου στο εξωτερικό
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Οπότε δεν χρειάζεται να υποβάλω αίτηση στο ΔΟΥ για πολίτες του εξωτερικού ή να κάνω κάτι άλλο, και το πρόστιμο δεν σχετίζεται με εμένα μιας που δεν φορολογούμε σωστά; Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να υποβάλλω δήλωση μηδενικού εισοδήματος που δεν έχει σχέση με τις σπουδές μου στο εξωτερικό

Ακριβώς. :) Όσο είσαι ακόμη φοιτητής και όχι φορολογικός πολίτης καμία φορολογική αρχή δεν σε "κυνηγάει". Το πρόβλημα θα αρχίσει αν μεταβληθεί η ιδιότητά σου και δεν ενημερώσεις την εφορία (με την απόκτηση φορολογικού μητρώου κτλ). Πράγμα νομικά αδύνατο. Μετά θα κάνεις κινήσεις μεταφοράς φορολογικής έδρας στο εξωτερικό ώστε να γίνεις κάτοικος εξωτερικού για τις Ελληνικές αρχές και να αποφύγεις το πρόστιμο για απόκρυψη εισοδήματος από εργασία στο εξωτερικό.

Η κύρια ιδέα Νίκο είναι μια: όταν αλλάζεις ιδιότητα στη ζωή σου ως πολίτης ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ τον δεύτερο πατέρα σου: το κράτος διαφορετικά θα έχεις προβλήματα και μεγάλες ζημίες, μηνύσεις κτλ από πρόστιμο ή άλλες ποινικές διαδικασίες. Το κράτος πάντα θα σε βρει και θα σε λιώσει. Γι' αυτό θα προσέχεις.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ακριβώς. :) Όσο είσαι ακόμη φοιτητής και όχι φορολογικός πολίτης καμία φορολογική αρχή δεν σε "κυνηγάει". Το πρόβλημα θα αρχίσει αν μεταβληθεί η ιδιότητά σου και δεν ενημερώσεις την εφορία (με την απόκτηση φορολογικού μητρώου κτλ). Πράγμα νομικά αδύνατο.
Έχει γίνει κάτι άλλο που είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει θέμα... νοίκιασα ένα σπίτι στο όνομα μου διότι στη χώρα που σπουδάζω οι Ευρωπαίοι πολίτες πρέπει να κάνουν αίτηση διαμονής και να έχουν ένα σπίτι στο όνομα τους οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Μιας που γίνεται ανταλλαγή στοιχείων σίγουρα θα φανεί στην Ελλάδα και θα έχω πρόβλημα μιας που δεν φορολογούμε και δεν έχω εισοδήματα... τέλος πάντων θα το κοιτάξω σ'ευχαριστώ!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Έχει γίνει κάτι άλλο που είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει θέμα... νοίκιασα ένα σπίτι στο όνομα μου διότι στη χώρα που σπουδάζω οι Ευρωπαίοι πολίτες πρέπει να κάνουν αίτηση διαμονής και να έχουν ένα σπίτι στο όνομα τους οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Μιας που γίνεται ανταλλαγή στοιχείων σίγουρα θα φανεί στην Ελλάδα και θα έχω πρόβλημα μιας που δεν φορολογούμε και δεν έχω εισοδήματα... τέλος πάντων θα το κοιτάξω σ'ευχαριστώ!

Άμεσα να ρωτήσεις φοροτεχνικό. :) Αύριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top