Πού την βρίσκετε την αυτοπεποίθηση;

misu7

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Hi...

Εγώ είμαι ο Μιχάλης... Ξαναδίνω φέτος. Διαβάζω αρκετά, αλλά δεν έχω πίστη στον εαυτό μου! Είναι δύσκολα τα πράγματα πατριώτες. Μετά την περσινή αποτυχία, κατάλαβα ότι η πανελλήνιες είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Και ΝΑΙ, αν δεν περάσεις εκεί τελειώνει η ζωή. Βασικά, το λέω πολύ μελοδραματικά, αλλά μπαίνει σε μια φάση καταστολής PAUSE! Τώρα θέλω να τελειώνω, επειδή θέλω να συνεχίσω στην ζωή μου. ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΊΘΗΣΗ, ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΞΙΖΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ Γ********* 14.000 μόρια.

Ευχαριστώ!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΥΣΙ... ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ! ((ΧΑΧΑ... 19.000 Μόρια))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
σε καταλαβενω απολυτα..πλεον εχω αρχισει να ανγχωωνομαι και να φοβαμαι μονο στην σκεψη τησ αποτυχιασ.Οντοσ αν αποτυχουμε θα επικρατισει ενα pauze και θα αισθανομαστε λεσ και τελιωσαν ολα ...και ναι οι πανελινειεσ ειναι δυσκολεσ γιατι τα γραπτα μασ διορθωνονται απο ανθρωπουσ που δεν μασ ξερουν ουτε τους ξερουμε!!!!Εγω πρεπει να βγαλω παραπανω μορια απο εσενα 14662 στο 3ο παιδιο κ συνολικο 15 πρπ ...γιατι δυστιχωσ ειμαι θεωριτικη κ ξαναρωταω Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΙΘΕΣΗ ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Την αυτοπεποίθηση την βρίσκω στο τι θα κάνω με το που τελειώσω τις πανελλήνιες... Διακοπούλες με την παρέα.. Φοιτητική ζωή.. Και όλα τα καλά που έρχονται μετα το σχολείο και μετα τις πανελλήνιες!!! εγώ θέλω το λιγότερο 17500 μόρια για να περάσω εκεί που θέλω... αυτοπεποίθηση έχω.. ενέργεια δεν έχω άλλη............ :P Θα την βρω όμως... Καλή επιτυχία σε όλους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εγώ δίνω 3η φορά. Πέρσι έγραψα 16.000 μόρια όμως δεν πέρασα και πάλι εκεί που ήθελα, so ξαναδίνω.
Φέτος λόγω ότι τα έχω δει ΤΟΣΕΣ φορές πάω στο πολύ χαλαρό. :P Δεν διαβάζω και τρελά μπορώ να πω..:P
Και εκτός από το ΑΟΔΕ πιστεύω πως θα γράψω πολύ καλά στα υπόλοιπα.
Να ξέρετε πάντως πως άμα έχετε διαβάσει καλά, θα γράψετε μια χαρά.

Και όχι η ζωή δεν τελειώνει με τις πανελλήνιες, μπορείτε να δώσετε όσες φορές χρειαστεί για να πετύχετε αυτό που θέλετε! :)
Τα καλύτερα πάντως έρχονται, θα το δείτε από Σεπτέβριο στη έναρξη της φοιτητικής ζωής! :D Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
βασικα διαφερει το βρισκει ο καθενας την αυτοπεποιθηση του ,αλλος την βρισκει στην πολυ καλη προετοιμασια .αλλος ειναι θετικος τυπος απο μονος του ,αλλωστε να κοιτατε τον στοχο που θελετε να πετυχετε και οχι τα μορια,παντως μην παρατησετε την προσπαθεια ,στο τελος θα ανταμοιφθειτε εαν το θελετε πολυ.


και αυτα που λετε τωρα για τις πανελληνιες συγγνωμη εαν φανω κυνικος αλλα δεν ειναι τιποτα μπροστα σ αυτα που εχετε να συναντισετε εαν περασετε σε καποιο ΑΕΙ / ΤΕΙ ειδικα εαν ειναι τεχνικο-θετικο....

κατα αλλα χαλαρωστε και απολαυστε την εμπειρια των πανελληνιων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Στο μονο που βοηθαει το αγχος ειναι να μην μπορεις να αποδωσεις τις γνωσεις σου στο γραπτο...Ας απολαυσουμε ολοι μαζι το πανηγυρακι...Τα καλυτερα ερχονται...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ποια είναι τα καλύτερα που έρχονται; :P

Το Πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος διακοπών και ξυσίματος...απλά υπάρχουν κάποιες ελευθερίες ειδικού τύπου, που αρκεί να μην τις πάρεις σβάρνα και χάσεις το τρένο. Όλα με κάποιο μέτρο ή και κάποιες προσωπικές θυσίες σε γλέντια και εξόδους. Να ξέρετε ότι σας περιμένει 5πλάσιο διάβασμα από αυτό του Λυκείου, διότι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι λίγο ή πολύ απαιτητικά με υψηλού επιπέδου γνώσεις εις βάθος και εις πλάτος και εις ύψος (εξαρτάται από το Ίδρυμα και το κύρος που έχει στον επιστημονικό χώρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ναι ομως δεν μπορεις παρα να παραδεχτεις οτι ακομα και οι απαιτητικες μελετες με καλη παρεα και κεφι αποκτουν αλλη σημασια.


γενικα το πανεπιστημιο ειναι ενας χωρος οπου θα γνωρισετε πολυ κοσμο και θα ερθετε σε επαφη ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ (δεν ξερω αλλα αυτο θα εβαζα στα μεγαλα συν του πανεπιστημιου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ποια είναι τα καλύτερα που έρχονται; :P

Το Πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος διακοπών και ξυσίματος...απλά υπάρχουν κάποιες ελευθερίες ειδικού τύπου, που αρκεί να μην τις πάρεις σβάρνα και χάσεις το τρένο. Όλα με κάποιο μέτρο ή και κάποιες προσωπικές θυσίες σε γλέντια και εξόδους. Να ξέρετε ότι σας περιμένει 5πλάσιο διάβασμα από αυτό του Λυκείου, διότι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι λίγο ή πολύ απαιτητικά με υψηλού επιπέδου γνώσεις εις βάθος και εις πλάτος και εις ύψος (εξαρτάται από το Ίδρυμα και το κύρος που έχει στον επιστημονικό χώρο).
Τα καλυτερα που ερχονται ειναι το οτι παιρνεις στη ζωη σου στα χερια σου(αν δεν μεινεις στην πολη σου)και οτι ακομα και αν το διαβασμα ειναι περισσοτερο ειναι ευχαριστο γιατι ειναι κατι που (λογικα,αν δεν κανεις την βλακεια να πας σε σχολη για να εχεις δουλεια στο μελλον και λοιπες πατατιες)σου αρεσει...π.χ. εγω που θελω να περασω μαθηματικο θα γουσταρω να καταπινω τομους και να μην παπαγαλιζω το ΑΟΔΕ(διαολε παρτο)...Αρα τα καλυτερα ερχονται!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Την αυτοπεποίθηση την βρίσκω στο τι θα κάνω με το που τελειώσω τις πανελλήνιες... Διακοπούλες με την παρέα.. Φοιτητική ζωή.. Και όλα τα καλά που έρχονται μετα το σχολείο και μετα τις πανελλήνιες!!! εγώ θέλω το λιγότερο 17500 μόρια για να περάσω εκεί που θέλω... αυτοπεποίθηση έχω.. ενέργεια δεν έχω άλλη............ :P Θα την βρω όμως... Καλή επιτυχία σε όλους!:)

Σωστηηηη!!!!!!!!!!:) εκτος απο αυτο εγω παιρνω καθημερινα αυτοπεποιθεση απο τους ανθρωπους γυρω μου που εχουν εμπιστοσυνη σε μενα!επισης καθε φορα που παω να πανικοβληθω σκεφτομαι οτι αυτα που περναμε εμεις τωρα ειναι μηδαμινα μπροστα στα πραγματικα προβληματα που αντιμετωπιζουν αλλα παιδια στην ηλικια μας!!!οποτε...υπομονη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adam el único

Νεοφερμένος

Ο Αδάμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Για όσους δίνουν φέτος προτείνω ακόμα και σε αυτήν την περίοδο να βγαίνουν να ξεσκάνε έστω μια μέρα τη βδομάδα,για καμιά ωρίτσα..να πούνε κανα χαζό με την παρέα τους να ξεχαστούν λίγο..προσωπικά με βοηθάει πάρα πολύ...το πολύ λιώσιμο θα μας οδηγήσει σε ψυχικό τραλαλα στο τέλος!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Για όσους δίνουν φέτος προτείνω ακόμα και σε αυτήν την περίοδο να βγαίνουν να ξεσκάνε έστω μια μέρα τη βδομάδα,για καμιά ωρίτσα..να πούνε κανα χαζό με την παρέα τους να ξεχαστούν λίγο..προσωπικά με βοηθάει πάρα πολύ...το πολύ λιώσιμο θα μας οδηγήσει σε ψυχικό τραλαλα στο τέλος!!:P

Συμφωνω...και προπαντων ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τα καλύτερα έρχονται και επειδή το διάβασμα αποκτά νόημα.

Η ύλη είναι μεγαλύτερη αλλά δεν απαιτείται παπαγαλία. Απαιτείται να καταλαβαίνεις τι γίνεται, γιατί, να αποκτάς κρίση και να καταλαβαίνεις όσα λέει ο καθηγητής. Όταν είσαι στο πανεπιστήμιο θα πιάσεις ένα μεγάλο βιβλίο άλλα εάν έχεις όρεξη για σπουδές, το βιβλίο αυτό μπορεί να σε παρακινήσει να το διαβάσεις. Με μια-δυο αναγνώσεις, εφόσων καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις είσαι κομπλέ. Οπότε, όλα αποκτούν μια συνοχή και το διάβασμα μπορεί να είναι διασκεδαστικό εάν διψάς να μάθεις κατι καινούριο. Διαρκώς διαβάζεις καινούρια πράγματα.

Αντιθέτως, στο σχολείο, καλείσαι να διαβάζεις μικρή ύλη με μεγάλη λεπτομέρεια. Δεν σου ζητείται να κατανοείς αλλά να αποστηθίζεις. Όταν διαβάσεις τις 40 σελίδες του ΑΟΔΕ την πρώτη φορά, παρότι κακογραμμένο, ίσως να καταφέρεις να τις διαβάσεις με ενδιαφέρων. Όταν όμως καλείσαι να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια είναι απίστευτα κουραστικό, απίστευτα ανούσιο με αποτέλεσμα να σε κάνει να το σιχαίνεσαι με όλη τη σημασία της λέξης. Είναι σαν να διαβάζεις ενα λογοτεχνικό βιβλίο, και μετά, αντί να διαβάσεις ένα άλλο, να ξαναδιαβάζεις το ίδιο συνέχεια... Μόνο που είναι και πολύ πιο σκατά το περιεχόμενο από ενα λογοτεχνικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τα καλυτερα που ερχονται ειναι το οτι παιρνεις στη ζωη σου στα χερια σου(αν δεν μεινεις στην πολη σου)και οτι ακομα και αν το διαβασμα ειναι περισσοτερο ειναι ευχαριστο γιατι ειναι κατι που (λογικα,αν δεν κανεις την βλακεια να πας σε σχολη για να εχεις δουλεια στο μελλον και λοιπες πατατιες)σου αρεσει...π.χ. εγω που θελω να περασω μαθηματικο θα γουσταρω να καταπινω τομους και να μην παπαγαλιζω το ΑΟΔΕ(διαολε παρτο)...Αρα τα καλυτερα ερχονται!;)

όσοι σπουδάζουν στην πόλη τους, δεν θα πάρουν την ζωή στα χέρια τους; θα είναι μπούληδες; :D

κράτα λίγο την τόση αισιοδοξία...στην Ελλάδα είμαστε!
πολλές φορές και στο Μαθηματικό...θα χρειαστείς και την παπαγαλία! :D

Τα καλύτερα έρχονται και επειδή το διάβασμα αποκτά νόημα.

Η ύλη είναι μεγαλύτερη αλλά δεν απαιτείται παπαγαλία. Απαιτείται να καταλαβαίνεις τι γίνεται, γιατί, να αποκτάς κρίση και να καταλαβαίνεις όσα λέει ο καθηγητής. Όταν είσαι στο πανεπιστήμιο θα πιάσεις ένα μεγάλο βιβλίο άλλα εάν έχεις όρεξη για σπουδές, το βιβλίο αυτό μπορεί να σε παρακινήσει να το διαβάσεις. Με μια-δυο αναγνώσεις, εφόσων καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις είσαι κομπλέ. Οπότε, όλα αποκτούν μια συνοχή και το διάβασμα μπορεί να είναι διασκεδαστικό εάν διψάς να μάθεις κατι καινούριο. Διαρκώς διαβάζεις καινούρια πράγματα.


Γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν την αρνητική περίπτωση, δηλ., τον καθηγητή Πανεπιστημίου εκείνο που θα σε κάνει να μισήσεις την επιστήμη ή και να παπαγαλίσεις πολλές φορές το μάθημα; Γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν, ότι με δεδομένο ότι για να επιτύχεις στην εξεταστική, πρέπει να διαβάσεις μόνο το Παν/μιακό σύγγραμμά (του) και το Παν/μιακό σύγγραμμα είναι αυτοέκδοση μάπα (το 100% των αυτοεκδόσεων είναι για το καλάθι των αχρήστων) με τυπογραφική εκτύπωση του 1965; Γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν εκείνον τον καθηγητή Πανεπιστημίου που αντί να γράφει σημειώσεις ή να είναι επεξηγηματικός, απλά ξύνεται; Γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν τον καθηγητή Πανεπιστημίου εκείνον που άλλα διδάσκει ένα εξάμηνο και άλλα εξετάζει στο τέλος (άκυρα θέματα); Γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν ότι πολλοί καθηγητές λειτουργούν με την αρχή απόδοσης μιας μηχανής, 60% (δηλ., για να γράψεις βαθμό 5 ή 6 πρέπει να έχεις διαβάσει για βαθμό 10); Γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν εκείνον τον καθηγητή Πανεπιστημίου που αντί για σημειώσεις έχει ένα 20σέλιδο χειρόγραφο φυλλάδιο με πράγματα που δεν υπάρχουν ούτε στο καλύτερο σύγγραμμα του κόσμου; ε; Δεν είναι πάντα όλα τόσα ρόδινα...και «ενδιαφέροντα»...στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Δηλαδή η φοιτητική ζωή είναι πιο δύσκολη από την μαθητική :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
εξαρτάται τι επιλέξεις να σπουδάσεις...

υπάρχουν σχολές που φτύνεις αίμα και δεν έχεις λουσάτη φοιτητική ζωή...αλλά μέτρια φοιτητική ζωή

και υπάρχουν σχολές...που δίνουν περισσότερη έμφαση στην φοιτητική ζωή...και λιγότερο στις σπουδές (με την ευρεία έννοια)

επιλέγεις και παίρνεις...

ο καθένας σπουδάζει με διαφορετικά στάνταρ και προοπτικές...
γι' αυτό και το μηχανογραφικό έχει ένα σωρό επιστήμες...για όλα τα γούστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Δέν υπάρχουν εύκολες και δύσκολες σχολές.Πες οτι εσένα σου αρέσουν τα μαθηματικά.Πιστεύεις θα άντεχες ένα θεωρητικό οικονομικό τμήμα?Προσωπικά πιστεύω πως κάνένας φοιτητής δεν περνάει άσχημα και ότι τα φοιτητικά είναι τα καλύτερά σου χρόνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
όσοι σπουδάζουν στην πόλη τους, δεν θα πάρουν την ζωή στα χέρια τους; θα είναι μπούληδες; :D

κράτα λίγο την τόση αισιοδοξία...στην Ελλάδα είμαστε!
πολλές φορές και στο Μαθηματικό...θα χρειαστείς και την παπαγαλία! :D

Μαλλον δεν το εθεσα σωστα...Θα αναγκαστουν να παρουν τη ζωη στα χερια τους(οι περισσοτεροι τουλαχιστον)...Ειναι σιγουρο οτι αν θες να αποκτησεις ανεξαρτησια μπορεις να το κανεις και μεσα στο σπιτι σου αλλα ειναι επισης σιγουρο οτι ειναι πιθανοτερο να το καταφερεις εκτος σπιτιου...Οσο για την παπαγαλια στο μαθηματικο...Απλα καταντια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μαλλον δεν το εθεσα σωστα...Θα αναγκαστουν να παρουν τη ζωη στα χερια τους(οι περισσοτεροι τουλαχιστον)...Ειναι σιγουρο οτι αν θες να αποκτησεις ανεξαρτησια μπορεις να το κανεις και μεσα στο σπιτι σου αλλα ειναι επισης σιγουρο οτι ειναι πιθανοτερο να το καταφερεις εκτος σπιτιου...

συμφωνώ...:P

Οσο για την παπαγαλια στο μαθηματικο...Απλα καταντια...

Είναι καθαρά θέμα καθηγητών Πανεπιστημίου. Ένα μάθημα μαθηματικών μπορεί να έχει την εξής μορφή:


  • Εύκολο εκ φύσεως και να καταστεί πιο δύσκολο και από το δυσκολότερο εκ φύσεως μάθημα, λόγω τρόπου διδασκαλίας, συγγράμματος και εξέτασης
  • Εφαρμοσμένο και να καταστεί τελείως θεωρητικό π.χ. στατιστική, δηλ., αντί να μελετώνται πρακτικά προβλήματα στατιστικής, μελετώνται μαθηματικά προβλήματα στατιστικής στην γενική περίπτωση (π.χ. έστω τυχαίο δείγμα μεγέθους ν, όπου το ν=1,2,3,... άγνωστο με έμφαση στα μαθηματικά εργαλεία) λόγω καθηγητή και πάλι. Αντίθετα, σε ένα Τμήμα Βιολογίας ή Επιστημών Περιβάλλοντος, στο μάθημα Βιοστατιστικής (Στατιστικής Βιολογικών/Οικολογικών Δεδομένων) το ν μπορεί να παριστάνει βακτήρια μιας καλλιέργειας...κοκ
  • Τα θεωρητικά μαθήματα (εκείνα που έχουν μόνο ασκήσεις αποδεικτικού τύπου με εις άτοπο, αντιπαράδειγμα, πολυσέλιδες και πολύπλοκες αποδείξεις,...κ.α, όπως κάτι Τοπολογίες Μετρικών Χώρων, Χώρων Banach,...κ.α) καταντούν «παπαγαλία» επειδή ο καθηγητής, αν αυτοσχεδιάσει λίγο, δηλ., σου βάλει άσκηση να την αποδείξεις με δική σου λογική και «προσωπική» στιγμιαία έμπνευση (τρικ) δεν θα την γράψεις σωστά με καμία προσπάθεια, διότι κανένας θνητός φοιτητής δεν έχει ικανότητες Gauss...οπότε και κανείς δεν θα πάρει πτυχίο. Μην ξεχνάμε ότι πολλά θεωρήματα θέλουν «ευρηματική» έμπνευση, δηλ., μέσα στην απόδειξη βλέπεις μια ξεκάρφωτη θεωρημένη σχέση (επιλεγμένη τέτοια «ως δια μαγείας» που να ισχύει!).

Δέν υπάρχουν εύκολες και δύσκολες σχολές.Πες οτι εσένα σου αρέσουν τα μαθηματικά.Πιστεύεις θα άντεχες ένα θεωρητικό οικονομικό τμήμα?Προσωπικά πιστεύω πως κάνένας φοιτητής δεν περνάει άσχημα και ότι τα φοιτητικά είναι τα καλύτερά σου χρόνια....

Δεν έχει να κάνει με τα μαθηματικά, διότι δεν είμαι στο 5% του Τμήματος (μόνιμες υποτροφίες). Ανήκω σε εκείνη την μειοψηφία που προσπαθεί με τίμια μέσα, ατελείωτο διάβασμα και προσωπικό ψάξιμο. Ναι, το παραδέχομαι, δεν μου κόβει...ούτε επιδιώκω να γίνω ο επόμενος Nash (θεωρία παιγνίων). Απλά, η σχολή αυτή έχει 5x απαιτήσεις (όπως και το Φυσικό) λόγω φύσης των αντικειμένων. Η επιστήμη των μαθηματικών και της φυσικής δεν είναι εφαρμοσμένη. Όσοι θέλουν εφαρμοσμένα και όχι φορμαλιστικά, υπάρχει και το Πολυτεχνείο, Οικονομικά,..κ.α. Εννοώ ότι μια θεωρία (π.χ. των κατανομών Fourier) μπορεί να την μελετήσουμε μαθηματικώς με διαδρομή μέσω Λαμίας, ενώ στο Πολυτεχνείο μέσω Αθήνας, εμμένοντας στα βασικά (όσο μας λένε οι καθηγητές), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κατώτεροι σε επίπεδο επιστήμης αλλού. Απλά, η ακαδημαϊκή προσέγγιση είναι διαφορετική. Υπάρχουν όμως εύκολες και δύσκολες σχολές...και αυτό φαίνεται από την προτίμηση στα Μηχανογραφικά. Λίγοι δηλώνουν συνειδητά. Οι περισσότεροι δηλώνουν από τον Τίτλο της Σχολής (πουλάει η πινακίδα) ή από ενδεχόμενη γοητεία ενός x μαθήματος στο λύκειο. Αν ήταν τόσο εύκολα, πτυχίο θα είχε και η γιαγιά μου. Το 90% των Ελλήνων (πρωτοτυπία και εδώ) ισχυρίζονται λανθασμένα ότι τα μαθηματικά και η φυσική είναι δύσκολα...(λόγω κακής εικόνας στο λύκειο) οπότε συμπεραίνουν με λογική συνέπεια, ότι και οι αντίστοιχες επιστήμες θα είναι δύσκολες (χωρίς προσωπική εμπειρία). Άλλο τι λέγεται (μαλακίες και ανυπόστατες απόψεις-αρβύλλες) άλλο τι βιώνεις ως φοιτητής στα y έτη σπουδών. Εν τέλει, υπάρχουν σχολές που σου αφήνουν πολύ ελεύθερο χρόνο λόγω της «απλουστευμένης» φύσης της πλειοψηφίας των μαθημάτων...σε αντίθεση με τις «δυσνόητες», «αφηρημένες» για τον μέσο νου, έννοιες, αποδείξεις των μαθηματικών και θεωριών της φυσικής που θέλουν αρκετό χρόνο και προσωπικές θυσίες σε εξόδους, για να τις κατανοήσεις (για να μην τρέχεις σαν πικραμένος μπατηρομαμής). Κάποιοι καθηγητές μας, που διδάσκουν και στο Πολυτεχνείο, μας λένε ότι στα Φυσικομαθηματικά Τμήματα και τα 40 μαθήματα είναι «υπερδύσκολα» και αυτό φαίνεται στο επίπεδο των θεμάτων και στον Μ.Ο. ετών αποφοίτησης! σε αντίθεση με το Πολυτεχνείο, όπου από τα 50 μαθήματα, τα 30 θα είναι δύσκολα πραγματικά! Όσοι κάνουν σε δύσκολες σχολές, καλή φοιτητική ζωή,...μετά από καιρό έχουν χάσει τελείως την μπάλα. Γι' αυτό και για πτυχίο πάει μόνο ένα 30%...το 70% δεν έχει καμία επαφή με το σπορ στους αιώνες των αιώνων, αμήν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάτθα45561

Νεοφερμένος

Η Μάτθα45561 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σκέψου γιατί να μην έχεις πίστη στον εαυτό σου? Κάνεις την προσπάθεια σου και κυνηγάς αυτό που θέλεις.Απο τη στιγμή που προσπαθείς δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.Άλλωστε σκέψου γιατί οι άλλοι κι όχι εσύ? Προσπάθεια,υπομονή κι επιμονή και όλα είναι δυνατά!!!!!(μη σκέφτεσαι όπως εγώ που λέω πως θα αποτύχω,γιατί τότε είναι που έρχεται η αποτυχία...) Καλή επιτυχία!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top