Πολυτεχνείο vs Πληροφορική

aIucard

Νεοφερμένος

Ο aIucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε όλους :D
Τελειώνω το σχολείο και πρέπει να συμπληρώσω μηχανογραφικό.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ενδιαφέρομαι και δραστηριοποιούμαι με πληροφορικη (π.χ. σκριπτακια στο bash), μου λένε οτι το πολυτεχνείο (σημμυ συγκεκριμένα) ειναι πολύ καλύτερη επιλογή, επειδή το πτυχίο του ισοδυναμεί με master. Οι πολυτεχνίτες και οι πληροφορικάριοι τι λένε γι'αυτό;
Ακόμα, ισχύει οτι οι απόφοιτοι του ΕΜΠ γίνονται εύκολα μέλη του Τεχνικού Επιμελετηρίου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Να ξες , το μονα πολυτεχνικα τμηματα που ασχολουνται καθαρα με την Πληροφορικη ειναι το Μηχ.Υπολογιστων Πατρας και Μηχανικων.Πληρ και Τηλεπικοινωνιων Κοζανης. Μην κανεις το λαθος και δηλωσεις ( οπως κανουν πολλοι ) ΗΜΜΥ αντι για Πληροφορικη αν αυτο που θες να κανεις καθαρα ειναι με την Πληροφορικη δηλαδη software και hardware.Απο ποτε το πτυχιο του πολυτεχνειου θεωρειτε Master ; Πρωτη φορα το ακουω :P
Παντως να ξες , οτι σε καποια τμηματα Πληφορικης ασχολεισαι αρκετα και με το hardware , δεν θελω να ακουω τις μουφες περι οτι οι Πληροφορικοι ασχολουνται μονο με το software (Αυτο το λεω σε περιπτωση που θες αποκλειστικα πολυτεχνειο λογω του hardware).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με πληροφορική να μην κοιτάξει το προπτυχιακό οδηγό σπουδών αλλά τα επαγγελματικά δικαιώματα που προσφέρει η κάθε σχολή.

Η σχολή που προσφέρει παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα είναι η ημμυ. Γενικά δεν πιστεύω αν και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος ότι μια σχολή μπορέι να σου μάθει προγραμματισμό. (ο προγραμματισμός μαθαίνεται μέσω προσωπική ενασχόλησης) για αυτό αυτός που θέλει να ασχοληθεί με προγραμματισμό πρέπει να είναι καμένος για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Αν θες καθαρα πληροφορικη μην πας ΗΜΜΥ,τα μισα μην πω παραπανω μαθηματα θα ειναι με ρευματα,ηλεκτρικα πεδια κτλ και θα τα τρως στη μαπα 5 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα πολυτεχνικά τμήματα των οποίων το αντικείμενο αφορά αποκλειστικά με την επιστήμη της πληροφορικής και των υπολογιστών και τις εφαρμογές τους είναι εκείνα των οποίων οι απόφοιτοι εγγράφονται στο ΤΕΕ ως Ηελκτρονικοί Μηχανικοί και ΟΧΙ ως Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί. Αυτά είναι τα εξής:

1) Τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών
2) Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
3) Τμήμα Μηχανικών Επικοινωνιακών και Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου
4) Τμήμα Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικύων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
5) Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης

Το πρώτο από αυτά παρέχει ενδεχομένως την πληρέστερη επιστημονική εκπαίδευση και κατάρτιση σε θέματα τόσο software όσο και hardware καθώς και σε θέματα ηλεκτρονικής και τηλεπικοινωνιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aIucard

Νεοφερμένος

Ο aIucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

1) Τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών

Για αυτο το τμήμα έχω ακούσει τα καλύτερα..


Είναι ομως μέγαλη η διαφορά ενός ηλεκτρονικου μηχανικου απο ένα ηλεκτρολόγο μηχανικό?
και θα μπορώ να προσληφθώ ως προγραμματιστης με το χαρτι της σημμυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε όλους :D
Τελειώνω το σχολείο και πρέπει να συμπληρώσω μηχανογραφικό.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ενδιαφέρομαι και δραστηριοποιούμαι με πληροφορικη (π.χ. σκριπτακια στο bash), μου λένε οτι το πολυτεχνείο (σημμυ συγκεκριμένα) ειναι πολύ καλύτερη επιλογή, επειδή το πτυχίο του ισοδυναμεί με master. Οι πολυτεχνίτες και οι πληροφορικάριοι τι λένε γι'αυτό;

Όπως βλέπεις από το post του Civilara, υπάρχουν Πολυτεχνικές σχολές με αποκλειστικό αντικείμενο την επιστήμη της πληροφορικής. Οπότε μάλλον αυτό θα ήταν η καλύτερη επιλογή για εσένα.
Σε 4ετές ΑΕΙ Πληροφορικής θα μάθεις περίπου τα ίδια πράγματα. Στο Πολυτεχνείο θα έχεις 1 χρόνο σπουδών παραπάνω αλλά ως διπλωματούχος μηχανικός αργότερα θα έχεις κάποια παραπάνω πλεονεκτήματα.

Ακόμα, ισχύει οτι οι απόφοιτοι του ΕΜΠ γίνονται εύκολα μέλη του Τεχνικού Επιμελετηρίου ;

Στο Τεχνικό Επιμελητήριο γίνονται μέλη όλοι οι απόφοιτοι Πολυτεχνικών σχολών ύστερα από μία τυπική προφορική εξέταση. Απ' ότι έχω ακούσει, χωρίς να είμαι σίγουρος, η δυσκολία εξαρτάται και από την πόλη όπου θα εξεταστείς! :confused:
Π.χ στην Πάτρα όπου είμαι εγώ τους περνάνε σχεδόν όλους, έχω ακούσει ότι σε άλλες πόλεις είναι πιο αυστηροί, αλλά και να κοπείς μία φορά πας και ξαναδίνεις. Δεν τους συμφέρει άλλωστε να σε κόψουν στις εξετάσεις. Όσο περισσότερα μέλη, τόσες περισσότερες εισφορές παίρνουν.

Γενικά πιστεύω για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με πληροφορική να μην κοιτάξει το προπτυχιακό οδηγό σπουδών αλλά τα επαγγελματικά δικαιώματα που προσφέρει η κάθε σχολή.

Η σχολή που προσφέρει παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα είναι η ημμυ. Γενικά δεν πιστεύω αν και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος ότι μια σχολή μπορέι να σου μάθει προγραμματισμό. (ο προγραμματισμός μαθαίνεται μέσω προσωπική ενασχόλησης) για αυτό αυτός που θέλει να ασχοληθεί με προγραμματισμό πρέπει να είναι καμένος για αυτό.

Δε συνηθίζω να βάζω -1 σε μηνύματα, αλλά το έκανα στο δικό σου γιατί δίνεις λάθος συμβουλές. Ο προπτυχιακός οδηγός σπουδών πρέπει να είναι βασικότατο κριτήριο επιλογής σχολής. Είναι λογικό να επιλέξει να σπουδάσει κάποιος σε μία σχολή όπου τα μισά μαθήματα δε θα του αρέσουν;

Είναι ομως μέγαλη η διαφορά ενός ηλεκτρονικου μηχανικου απο ένα ηλεκτρολόγο μηχανικό?

Δες λίγο παραπάνω, στο ποστ του shikabalas.
Και εκτός από τις διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών, οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα. Λογικό είναι αυτό βεβαίως, διότι σπουδάζουν ένα διαφορετικό αντικείμενο.

και θα μπορώ να προσληφθώ ως προγραμματιστης με το χαρτι της σημμυ?

"σημμυ" εννοείς φαντάζομαι σχολή ΗΜΜΥ ? Ναι, μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για τα περιφερειακα αυτα τμηματα δεν ξερω τιποτα πλην φυσικα της κρητης που ειναι αξιολογοτατο τμημα(αυτο δεν σημαινει πως ειναι κακες σχολες,απλα δεν το εχω ψαξει)
εχω ακουσει ομως καλα λογια για την πληροφορικη στο ΑΠΘ ,καθως και για το τμημα πληροφορικη κ τηλεπικοινωνιες ΕΚΠΑ
επισης υπαρχει και η εφαρμοσμενη πληροφορικη ΠΑΜΑΚ(αφαιρεσαι τις τηλεπικοινωνιες και βαλε τα οικονομικα στην θεση τους) που ειναι και αυτη καλη σχολη
προτεινω στους ενδιαφερομενους να βλεπουν τους οδηγους σπουδων ,τις υποδομες του εκαστοτε τμηματος,τις εξωτερικες αξιολογησεις και τα επαγγελματικα δικαιωματα(αν και με την πληροφορικη περισσοτερο και απο τι δηλωνεις ισχυει το τι γνωσεις εχεις,ποσο καλος εισαι)
και η ΗΜΜΥ ΕΜΠ συγκεκριμενα ειναι καλη λυση πιστευω αν παρει καποιος την κατευθυνση πληροφορικης,αλλα λογω κυρους κυριως και πληθωρας διεξοδων ,γιατι τα μαθηματα πληροφορικης ειναι πολυ λιγα συγκριτικα με των σχολων πληροφορικης και εχεις ενα σωρο αλλα να διαβασεις.

αν δηλωνα κεντρικο τμημα και ηθελα καθαρη πληροφορικη θα εβαζα ΑΠΘ ή κρητης ,αν δεν ειμαι και πολυ βεβαιος αλλα φλερτατω με το κυρος και θελω λιγο απ ολα ΗΜΜΥ ΕΜΠ και αν με ενδιαφερει να βαλω ποδι και στα οικονομικα ΕΠ ΠΑΜΑΚ
παντως αν ηθελα να ασχοληθω και με hardware εκτος απο πληροφορικη θα διαλεγα καποιο πολυτεχνικο τμημα και ιδιως νομιζω της κρητης ηλεκτρονικων κ.λπ που μαλλον ειναι το κορυφαιο τμημα στην ελλαδα στο ειδος του .
ΥΣ επισης ναι μεν στο πολυτεχνειο το 5ετες προγραμμα θεωρειται και μαστερ,αλλα αυτο ισχυει μονο για τα ιδια τα πολυτεχνεια.οποτε καποιος που βγαζει πανεπιστημιο και κανει και μεταπτυχιακο(κρατανε συνηθως απο ενα μεχρι 2 χρονια,το τελευταιο και πιο συνηθισμενο, καποια και εναμιση) ειναι σε καλυτερη θεση απο αυτην την αποψη
fockos δεν ειναι η πληροφορικη μονο προγραμματισμος.Καλος ο καθενας μπορει να γινει εκτος σχολης(ιστορικος,μαθηματικος κ.λπ),αλλα το υποβαθρο και η συστηματικη καλλιεργεια,η ολοκληρωμενη εκπαιδευση σε ενα ευρος τομεων της πληροφορικης/φυσικης κ.λπ γινεται στις σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top