Πολυτεχνείο ΕΜΠ vs Πολυτεχνική Σχολή ΑΠΘ

greekoo

Νεοφερμένος

Ο greekoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καταρχάς καλησπέρα.

Ποιο απο τα δυο αυτά πολυτεχνεία είναι το καλύτερο; Και όταν εννοώ καλύτερο δεν εννοώ ότι πιο είναι πιο μουράτο κλπ.. Εννοώ ποιο απο αυτά έχει καλύτερη απορροφισιμότητα απο το εξωτερικό, ποιο απο αυτα εχει μεγαλύτερο έυρος και πλήθος μαθημάτων, ποιο καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση κλπ...

Τα ρωτώ όλα αυτά διότι είμαι και εγώ φετινός υποψήφιος πανελληνιων τεχνολογικής κατευθυνσης και ενδιαφέρομαι για πολυτεχνικές σχολές (μηχανολόγος η ηλεκτρολογος..).

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το Μετσόβιο έχει μπει στα τοπ 300 πανεπιστήμια αλλά και το ΑΠΘ έχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα. Σε όποιο site με university rankings και να μπεις, τα έχει ψηλά συγκριτικά με άλλα.

Πάντως μην μπαίνεις σε τέτοια τριπάκια. Επειδή ο αδερφός μου ζει στην Αγγλία έχω μια ιδέα, χρειάζεσαι και μάστερ τις περισσότερες φορές για να έχεις πιθανότητες να σε πάρουν σε δουλειά (γιατί παντού ανεργία έχει). Για τα μάστερ δε έξω, ζητάνε πολύ καλό βαθμό πτυχίου, δεν θα κάτσουν να πολυκοιτάξουν από ποιο πανεπιστήμιο είσαι.

Αυτά ξέρω σίγουρα, τώρα για τα άλλα που ρωτάς υπάρχουν παιδιά εδώ από τις σχολές αυτές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μη μπορώντας να σου τεκμηριώσω.. προσωπική μου άποψη είναι το Μετσόβιο...
Δεν γνώριζα καν οτι το Αριστοτέλειο είναι και πολυτεχνική σχολή.. :P

(αυτό ίσως να φανερώνει βέβαια και ποιο έχει καλύτερο όνομα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μη μπορώντας να σου τεκμηριώσω.. προσωπική μου άποψη είναι το Μετσόβιο...
Δεν γνώριζα καν οτι το Αριστοτέλειο είναι και πολυτεχνική σχολή.. :P

(αυτό ίσως να φανερώνει βέβαια και ποιο έχει καλύτερο όνομα...)
Ή και το πόσο άσχετος είσαι.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekoo

Νεοφερμένος

Ο greekoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Απο την μια σκεφτομαι την αναγνωρισιμότητα του Μετσοβείου και απο την άλλη την καλή και φοιτιτική ζωή της Θεσσαλονίκης.

Έχω βγάλει 18773 μόρια στο 4ο πεδίο και ενδιαφέρομαι για ηλεκτρολόγος μηχανικός πιο πολύ.
Βέβαια στο Μετσόβειο την πιάνω αν πέσει κατά 140 μόρια, ενώ Θεσσαλονίκη την έχω πιάσει ήδη.

Αυτό είναι το δίλημμα μου, ποια να βάλω 1η σχολή προτίμησης.

Βέβαια απο την άλλη σκέπτομαι και για μηχανολόγος μηχανικός στο Μετσόβειο...

Πολύ μπέρδεμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Απο την μια σκεφτομαι την αναγνωρισιμότητα του Μετσοβείου και απο την άλλη την καλή και φοιτιτική ζωή της Θεσσαλονίκης.

Έχω βγάλει 18773 μόρια στο 4ο πεδίο και ενδιαφέρομαι για ηλεκτρολόγος μηχανικός πιο πολύ.
Βέβαια στο Μετσόβειο την πιάνω αν πέσει κατά 140 μόρια, ενώ Θεσσαλονίκη την έχω πιάσει ήδη.

Αυτό είναι το δίλημμα μου, ποια να βάλω 1η σχολή προτίμησης.

Βέβαια απο την άλλη σκέπτομαι και για μηχανολόγος μηχανικός στο Μετσόβειο...

Πολύ μπέρδεμα :P

μην αφήσεις το βαθμό να σε κατευθύνει, ό,τι σ αρέσει πιο πολύ αυτό να επιλέξεις...όσο αφορά την πόλη, θεωρώ ότι δεν υπάρχει δίλημμα...
πραγματικά κρίμα που πλέον πρώτα βγαίνουν τα μόρια και μετά συμπληρώνεται το μηχανογραφικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ή και το πόσο άσχετος είσαι.. :P

ακριβώς αυτό εννοούσα...
οτι ενω είμαι άσχετος...

το οτι έχω το μετσόβιο καλύτερο απο το ΑΠΘ ίσως δείχνει ποιο εχει καλυτερο ΟΝΟΜΑ...
νομίζω είναι απόλυτα λογικό αυτο που λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εβγαλα 19085 εδιαφερομαι μονο για μηχανολογς μηχανικος...δυσκολευομαι ομως πολυ να καταληξω σε καποιο απο τα δυο,εμπ η απθ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εβγαλα 19085 εδιαφερομαι μονο για μηχανολογς μηχανικος...δυσκολευομαι ομως πολυ να καταληξω σε καποιο απο τα δυο,εμπ η απθ ?

Γιατί δεν διαβάζεις του οδηγούς σπουδών των 2 τμημάτων. Είναι η καλύτερη αρχή και θα σε βοηθήσουν πολύ. Θα σου πω μόνο ποιες είναι οι ελάχιστες υποχρεώσεις με βάση τους οδηγούς σπουδών 2011-2012 για την απονομή του διπλώματος μηχανολόγου μηχανικού σε κάθε τμήμα:

1) Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ: 65 εξαμηνιαία μαθήματα+διπλωματική εργασία
2) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ: 48 εξαμηνιαία μαθήματα+διπλωματική εργασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ρε παιδια τι παιζει εδω? κ γω 18542 στο 3ο ομως ..στο 4ο 18400 και ενδιαφερομαι γ αυτεσ τις σχολες. δν εχω καταλαβει γιατι ενω ειναι ιδιο το αντικειμενο οταν κοιταξα τον οδηγο σπουδων το μετσοβιο εχει πολυυυυ πιο πολλεσ κατευθηνσεις απο το ΑΠΘ. γιατι γινεται αυτο? δηλαδη ειναι διαφορετικος καποιοσ μηχανολογος απο ΑΠΘ και ΕΜΠ? μπορει δηλαδη καποιος απο το ΕΜΠ να ασχοληθει με πραγματα π δν μπορει να ασχοληθει καποιος μηχανολογος απο ΑΠΘ? βοηθεια παρακαλω :(:(:(!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γιατί δεν διαβάζεις του οδηγούς σπουδών των 2 τμημάτων. Είναι η καλύτερη αρχή και θα σε βοηθήσουν πολύ. Θα σου πω μόνο ποιες είναι οι ελάχιστες υποχρεώσεις με βάση τους οδηγούς σπουδών 2011-2012 για την απονομή του διπλώματος μηχανολόγου μηχανικού σε κάθε τμήμα:

1) Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ: 65 εξαμηνιαία μαθήματα+διπλωματική εργασία
2) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ: 48 εξαμηνιαία μαθήματα+διπλωματική εργασία


μονο το γεγονος οτι το εμπ εχει 65 μαθηματα ενω το απθ 45,δεν καθιστα το εμπ καλυτερο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
μονο το γεγονος οτι το εμπ εχει 65 μαθηματα ενω το απθ 45,δεν καθιστα το εμπ καλυτερο ?

και εμείς έχουμε μεγαλυτερο χρεος απο πολλες χωρες αλλα δεν μας κανει καλυτερη τους :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
και εμείς έχουμε μεγαλυτερο χρεος απο πολλες χωρες αλλα δεν μας κανει καλυτερη τους :whistle:


ενταξει τωρα.. :P
διαβασα τους οδηγους σπουδων και απο αποψη σχολης κατεληξα οτι προτιμω το εμπ.
Ο μονος μου ενδοιασμος τωρα ειναι σχετικα με την πολη! βασικα απο την αρχη αυτος ηταν..
αν ειναι να φαω 5 χρονια να βγαλω μια πολυ δυσκολη σχολη τουλαχιστον ας ειμαι καπου που να μου αρεσει.
θα ταιριαζει σε καποιον απο επαρχια η χαωδης αθηνα ? μηπως πρεπει να προτιμησω τη φοιτητουπολη θεσσαλονικη ?
κανεις που να βρισκοταν σε παρομοια θεση με μενα και να μπορει να μου δωσει τωρα καποια συμβουλη υπαρχει ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Καταρχάς Πολυτεχνείο είναι το ΕΜΠ ενώ το Αριστοτέλειο έχει και πολυτεχνικές σχολές. Να το ξεκαθαρίσουμε.
Αυτός είναι ένας λόγος που το Μετσόβιο έχει καλύτερη χρηματοδότηση, ενώ το ΑΠΘ έχει πολλά οικονομικά προβλήματα.
Αυτό με τη σειρά του, επηρεάζει την οργάνωση αλλά και την εικόνα. Χωρίς να λέω ότι στην Αθήνα όλα δουλεύουν ρολόι (μπορώ να κρίνω μόνο από συζητήσεις με γνωστούς μου, μιας και φοιτώ στο ΑΠΘ) έχει σημαντικό προβάδισμα σε εγκαταστάσεις, εργαστήρια, οργάνωση. Ένα γενικό πράγμα που πολλοί το λένε εδώ, είναι ότι το 95% της επιτυχίας είναι το προσωπικό σου διάβασμα, αφού δουλειά καλή στα μαθήματα δεν γίνεται. Στους πολιτικούς και ηλεκτρολόγους ΑΠΘ τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Στους μηχανολόγους απλά άσχημα. Αν πιάνεις, γνώμη μου πάντα, αλλά δαγκωτό Αθήνα. Αν έχεις και άλλες απορίες σχετικά με τις πολυτεχνικές του ΑΠΘ πες μου.

Όσον αφορά τη σύγκριση Αθήνα-Θεσσαλονίκη... Μεγαλουπόλεις είναι και οι δύο, με τα καλά τους και τα κακά τους. Όσον αφορά τη Θεσσαλονίκη κυρίως στο κέντρο θα κινείσαι σαν φοιτητής, στην περιοχή σου, και καλαμαριά για πιο κυριλλέ φάσεις. Στην Αθήνα στην περιοχή σου (για μετσόβιο και ΕΚΠΑ ζωγράφου κυρίως και πέριξ), εξάρχια, πλάκα όταν ανοίγει ο καιρός, και βόρεια προάστια για κυριλλέ πιο πολύ, μια στο τόσο:P Επειδή έχω ζήσει για κάποιο διάστημα στην Αθήνα, κέντρο οι περισσότεροι το αποφεύγουν οπότε δεν πιστεύω να έχεις και εσύ ιδιαίτερο λόγο να πάς... Σε σχέση με τις μεταφορές και ραντεβού, στην Θεσ/νίκη είναι κάπως πιο ανθρώπινα τα πράγματα. Πιστεύω πάντως ότι σαν πόλη η Αθήνα είναι πολύ πιο γραφική. Μην ανησυχείς για την μετάβαση, τον πρώτο καιρό ίσως σου φαίνεται κάπως ο γρήγορος ρυθμός ζωής, αλλά το θέμα είναι εσύ να τον προσαρμόσεις σε εσένα. Επίσης, σημαντικό ρόλο σ'αυτό, έχουν και τα άτομα που θα κάνεις παρέα.

ΥΓ Μπορεί να φαίνεται σαν να "θάβω" την Θεσσαλονίκη και το ΑΠΘ, αλλά απλά τη γνώμη μου λέω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Επειδή έχει αναφερθεί σε 2 ποστ σε αυτό το θέμα, στην Αθήνα μια χαρά φοιτητική ζωή μπορεί να κάνει κανείς!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στους πολιτικούς και ηλεκτρολόγους ΑΠΘ τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Στους μηχανολόγους απλά άσχημα.

Θα συμφωνήσω σε όλα και ειδικά στο bold δεν γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γιατι ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα?> απο θεμα χρηματοδοτησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
γιατι ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα?> απο θεμα χρηματοδοτησης?

Εγώ το αποτέλεσμα απλά λέω... Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τις χρηματοδοτήσεις, αλλά για κάθε πανεπιστήμιο δίνεται ένα ορισμένο ποσό, που καθορίζεται από τον αριθμό των φοιτητών, λειτουργικές ανάγκες, γεωγραφική θέση. Το ποσό αυτό πρέπει να μοιραστεί στις σχολές και μιας και το ΑΠΘ έχει πάρα πολλές σχολές, στην κάθε σχολή πηγαίνουν λίγα σχετικά με τις ανάγκες της. Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα αυτά που περιέγραψα στο προηγούμενο post. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια, αλλά μερικά από αυτά τα χρήματα πιθανόν να καταλήγουν στις τσέπες κάποιων, άρα χάνονται και από εκεί λεφτά. Ένας άλλος λόγος είναι η μεγάλη αδιαφορία των υπευθύνων. Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματά σας αλλά να ξέρετε πως σε όποιο πανεπιστήμιο πάτε θα μάθετε τι πραγματικά σημαίνει ΒΥΣΜΑΤΙΑΣ και πως οι υπεύθυνοι νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους. Πάντως υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις σωστών ανθρώπων.. Όλα αυτά αποτελούν προσωπική άποψη και τα λέω με καθε επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδεία ξέρετε μήπως άμα σκέφτονται να αλλάζουν το πρόγραμμα σπουδών στα μαθήματα επιλογής εκεί που έχει φιλοσοφία και "κοινωνιοολογια" και κάτι τέτοιες χαζομάρες και να βάλουν κάτι με οικονομικά που να χει σχέση στους ήμι εμπ ???????????????βοηθήστε please
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top