Πολιτικών Επιστημών vs Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα τα μαθήματα και των δυο σχολών.

Θα ήθελα να μάθω ποια έχει τις περισσότερες προοπτικές και διεξόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον πιο "χειροπιαστή" είναι η Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών. Αν τελικά την επιλέξεις, φρόντισε να δηλώσεις τα τμήματα αυτά που σου δίνουν τη δυνατότητα να γραφτείς μετά στο Οικονομικό Επιμελητήριο. ΄Εχει γράψει σχετικά η tiramisuu στο θέμα " Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Παντείου". Για τις προοπτικές μετά την αποφοίτηση πρέπει να μπεις στα σάιτ των σχολών που σε ενδιαφέρουν όπου αναφέρονται αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κοιτα να δεις που περσι ειχα ακριβως το ιδιο διλημμα, ειχα κανει και θρεντ! Τελικα διαλεξα το Διεθνων & Ευρωπαϊκων Σπυδων στο ΠΑΠΕΙ.

Εχω γραψει εδω για αυτο: 1, 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βέβαια μην ξεχνάμε ότι η εισαγωγή στις σχολές Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών των πανεπιστημίων Παντείου, Πειραιά και Μακεδονίας απαιτεί και εξέταση σε ξένη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Η κοπέλα είναι στη Γ' Λυκείου κι άρα για να ενδιαφέρεται και για τα τμήματα ΔΕΣ, προφανώς το γνωρίζει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μετρανε και τα γερμανικα η μονο τα αγγλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
για την εισαγωγή, μπορεί κανείς να δώσει το ειδικό είτε των αγγλικών, ή των γαλλικών ή των γερμανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
με συντελεστη ενα να φανταστω? και αν δωσει κανεις 2 μετραει ο μεγαλυτερος, ετσι? τελεια... εβγαζα περσι 17500 και το δηλωσα πολυ κατω γιατι νομιζα οτι δε το πιανα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
ναι και στα δυο, καλα το ποσος κοσμος εχει μπερδευτει και την εχει πατησει με τους συντελεστες των ειδικων και κανουν τα μηχανογραφικα τους χειροτερα κι απτη χωματερη λιοσιων ειναι απελπιστικο... θα κανεις κανενα 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπα οχι ρε... σπουδαζω Γερμανια πλεον... απλα σκεφτομουν σε περιπτωση που δεν τα καταφερω με τη σχολη η σε περιπτωση που αποφασισω οτι δε μου αρεσει να το γυρισω σε διεθνεις σχεσεις... αλλα δυστυχως υπαρχει μονο μια τετοια σχολη Γερμανια και δεχεται 30 ατομα το εξαμηνο.... και απο την αλλη δε θελω να σπουδασω αποκλειστικα ευρωπαικες σπουδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
μπα οχι ρε... σπουδαζω Γερμανια πλεον... απλα σκεφτομουν σε περιπτωση που δεν τα καταφερω με τη σχολη η σε περιπτωση που αποφασισω οτι δε μου αρεσει να το γυρισω σε διεθνεις σχεσεις... αλλα δυστυχως υπαρχει μονο μια τετοια σχολη Γερμανια και δεχεται 30 ατομα το εξαμηνο.... και απο την αλλη δε θελω να σπουδασω αποκλειστικα ευρωπαικες σπουδες

Εδω παλι εχουμε αρκετα τμηματα να διαλεξεις, τελοσπαντων εγω παντως αμα ειχα περασει το λουκι της προσαρμογης στη Γερμανια δυσκολα θα φευγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
απο πολιτικες επιστημες μπορω να ακολουθησω μεταπτυχιακο στο ευρωπαικο δικαιο;εχει κανεις επιγνωση επι του θεματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
απο πολιτικες επιστημες μπορω να ακολουθησω μεταπτυχιακο στο ευρωπαικο δικαιο;εχει κανεις επιγνωση επι του θεματος;
Τα Πολιτικών Επιστημών προσφερουν αυτα:
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ https://www.pspa.uoa.gr/
Μεταπτυχιακό στους εξής τομείς :1)Πολιτική Επιστήμη και Κοινωνιολογία 2)Ευρωπαικές και Διεθνείς Σπουδές 3)Κράτος και Δημόσια Πολιτική 4)Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ https://www.polsci.auth.gr/
Μεταπτυχιακό με τις εξής κατευθύνσεις:1)Πολιτική Θεωρία και Φιλοσοφία 2)Πολιτική Ανάλυση

Δε ξέρω αν εχεις δηλωσει Αγγλικα αλλα απο το Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδών γίνεται σίγουρα:
• Διεθνές Δίκαιο και Διπλωματικές Σπουδές

• Διεθνείς Σχέσεις και Στρατηγικές Σπουδές

• Διεθνές Οικονομικό, Χρηματοοικονομικό και Τραπεζικό Δίκαιο

• Ευρωπαϊκό Δίκαιο και Πολιτική (Πρόγραμμα Jean Monnet)

• Περιβαλλοντική Διακυβέρνηση και Βιώσιμη Ανάπτυξη (Πρόγραμμα Jean Monnet)

• Διεθνής Πολιτική Οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Τα Πολιτικών Επιστημών προσφερουν αυτα:
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ https://www.pspa.uoa.gr/
Μεταπτυχιακό στους εξής τομείς :1)Πολιτική Επιστήμη και Κοινωνιολογία 2)Ευρωπαικές και Διεθνείς Σπουδές 3)Κράτος και Δημόσια Πολιτική 4)Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ https://www.polsci.auth.gr/
Μεταπτυχιακό με τις εξής κατευθύνσεις:1)Πολιτική Θεωρία και Φιλοσοφία 2)Πολιτική Ανάλυση

Δε ξέρω αν εχεις δηλωσει Αγγλικα αλλα απο το Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδών γίνεται σίγουρα:
• Διεθνές Δίκαιο και Διπλωματικές Σπουδές

• Διεθνείς Σχέσεις και Στρατηγικές Σπουδές

• Διεθνές Οικονομικό, Χρηματοοικονομικό και Τραπεζικό Δίκαιο

• Ευρωπαϊκό Δίκαιο και Πολιτική (Πρόγραμμα Jean Monnet)

• Περιβαλλοντική Διακυβέρνηση και Βιώσιμη Ανάπτυξη (Πρόγραμμα Jean Monnet)

• Διεθνής Πολιτική Οικονομία.
δεν θελω για διεθνων και ευρωπαικων σπουδων,απο πολιτικες επιστημες μιλαω για το εξωτερικο μεταπτυχιακο στο διεθνες και ευρωπιακο δικαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε διεθνές και ευρωπαικό δίκαιο απο πολιτικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ειδα το προγραμμα σπουδων απο Διεθνων και ευρωπαικων του πανεπιστημιου μακεδονιας(5 πεδιο,εχω δωσει αοθ και μαθ.Γ.Π)
με ενδιαφερει πολυ , αλλα πειτε μου αξίζει;
καλη η γνωση ομως θελω και να δουλεψω μετα ... διπλωματης σιγουρα θελει βυζμα,δημοσιες υπηρεσιες καλα ενταξει,ΕΕ ΝΑΤΟ ΟΗΕ δεν εχω ιδεα πως προωθησαι εκει.

Διαβασα επισης σε αλλο τοπικ στο ischool οτι ειναι κατι σαν wannabe νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Διαβασα επισης σε αλλο τοπικ στο ischool οτι ειναι κατι σαν wannabe νομική

Τα περισσότερα Τμήματα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι wannabe άλλα Τμήματα γι' αυτό γίνεται της πόρνης στα επαγγελματικά δικαιώματα ανά κλάδο. Έτσι και αλλιώς από τη στιγμή, που διδάσκουν καθηγητές διαφορετικών πτυχίων είναι αναμενόμενο. Για παράδειγμα σε ένα Τμήμα Οικονομικών θα συναντήσεις από Χημικούς Μηχανικούς μέχρι Μαθηματικούς και Νομικούς. Άντε βγάλε άκρη..:P Θα μου πεις και γιατί όλα αυτά; Εγώ θέλω να σπουδάσω το συγκεκριμένο, γι' αυτό και έδωσαν οι γονείς μου πανελλήνιες ώστε να σπουδάσω την χ επιστήμη. Καλώς ή κακώς στις μέρες μας, υπάρχει μια διεπιστημονική προσέγγιση στα προγράμματα σπουδών για την ευελιξία των πτυχιούχων. Εκτός αυτού, οι περισσότερες επιστήμες ως Τμήματα, έχουν συγγενή πεδία μελέτης, άλλα Τμήματα είναι υβριδικοί τομείς άλλων Τμημάτων βασικών επιστημών..κλπ. Ελληνική πατέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Τα περισσότερα Τμήματα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι wannabe άλλα Τμήματα γι' αυτό γίνεται της πόρνης στα επαγγελματικά δικαιώματα ανά κλάδο. Έτσι και αλλιώς από τη στιγμή, που διδάσκουν καθηγητές διαφορετικών πτυχίων είναι αναμενόμενο. Για παράδειγμα σε ένα Τμήμα Οικονομικών θα συναντήσεις από Χημικούς Μηχανικούς μέχρι Μαθηματικούς και Νομικούς. Άντε βγάλε άκρη..:P Θα μου πεις και γιατί όλα αυτά; Εγώ θέλω να σπουδάσω το συγκεκριμένο, γι' αυτό και έδωσαν οι γονείς μου πανελλήνιες ώστε να σπουδάσω την χ επιστήμη. Καλώς ή κακώς στις μέρες μας, υπάρχει μια διεπιστημονική προσέγγιση στα προγράμματα σπουδών για την ευελιξία των πτυχιούχων. Εκτός αυτού, οι περισσότερες επιστήμες ως Τμήματα, έχουν συγγενή πεδία μελέτης, άλλα Τμήματα είναι υβριδικοί τομείς άλλων Τμημάτων βασικών επιστημών..κλπ. Ελληνική πατέντα.
Δεν εχεις αδικο αλλα ειναι λογικο το τμημα των πολιτικων επιστημων να εχει καποια κοινα μαθηματα με την νομικη και οι 2 σχολες κινουνται στο ιδιο πλαισιο απλως η δευτερη προσφερει εξειδικευση,καμια σχεση με να διδασουν χημικοι μαθηματικοι στο τμημα οικονομικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Η πολιτικών επιστημών έχει εργαστήρια ή υποχρεωτικες παρακολουθήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πολιτικών επιστημών έχει εργαστήρια ή υποχρεωτικες παρακολουθήσεις;

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top