Πολιτικοί Μηχανικοί vs Μηχανολόγοι Μηχανικοί

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
το ΗΜΜΥ ή θανατος ν τ πω εγω ή θα τ πει καποιος αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ανάλογα τις προτιμήσεις σου. Για μαθηματικά πάνε ΣΕΜΦΕ, τώρα από τα άλλα, το πιο ελκυστικό και τις καλύτερες ευκαιρίες πρέπει να τις έχει το ΗΜΜΥ. Αλλά αν γουστάρεις πχ μηχανές, αντοχή υλικών κτλ, πάνε μηχμηχ, μην έρθεις εδώ άμα το ψήνεις περισσότερο γι άλλες...

Πώς ξέρει ένα παιδί 17 ετών ότι γουστάρει μηχανές; Ακούγοντας για μηχανές, αντοχή υλικών, ...κλπ στο μυαλό του μπορεί να έχει κατσαβίδια, ρουλεμάν, ... και άλλα "συνεργειακά" εργαλεία αγνοώντας ότι μπορεί να είναι ενότητες μαθηματικών και φυσικής που να μην τον ενδιαφέρον εν τέλει. Για καλύτερες ευκαιρίες...ΗΜΜΥ δεν θα το σχολιάσω. Καλύτερες ευκαιρίες για όποιον γουστάρει το αντικείμενο, προσθέτω. Για όποιον γουστάρει να σπάσει όρχεις σε μαθηματικά και φυσική εφαρμογών σε Τηλεπικοινωνίες, Ενέργεια και Τεχνολογίες ΗΥ. Για να ρίχνει γκόμενεζ ακούγονται καλά, δεν ξέρω όμως αν είναι εξίσου ενδιαφέροντα για τον οποιονδήποτε. Με την ίδια λογική και η επιλογή της ΣΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Αλλαξε το πρωτο ποστ η ειναι ιδεα μου?
Ημμυ vs πολιτικων μηχανικων
Hμμυ για Ελλαδα
Πολιτικων μηχανικων για εξωτερικο


Οι περισσοτεροι πολιτικοι μηχανικοι και αρχιτεκτονες εχουν φυγει εξωτερικο γιατι εδω βαραγαν μυγες.Τωρα ασχολουνται περισσοτερο με νομικα διαδικαστικα θεματα και νομιμοποιησεις αυθαιρετων κτλ οσοι εχουν μεινει.Η οικοδομη θα παρει 20 χρονια να ξαναπαρει τα πανω της και παλι δεν θα ειναι οπως πριν,καθως και θα ειμαστε η γενια που δεν θα μπορει να χτισει σπιτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Στους μηχανολόγους έχουν και τέτοια εργαστήρια στο ΑΠΘ...
Πάντως να ξέρει ντε φακτο πως στο πολυτεχνείο πιο πολύ σε θεωρητικά θα πήξει παρά σε πρακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γρηγόρη κάνε μια ανάλυση σύντομη τι σημαίνει ο όρος: θεωρητικά και πρακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα "πρακτικά" ζητήματα που τα κάνουμε μόνο στο χαρτί τα θεωρώ κι αυτά θεωρητικά.

Μπορεί δηλαδή να κάνεις για συζευγμένα πηνία ή για αποδόσεις σε μηχανή στο "χαρτί", αλλά να μην έχεις χειροπιαστή εμπειρία για να το πω σύντομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Συμφωνω,μπορεις να κανεις πρακτικα θεματα και να μην ξερεις τι ειναι αυτο που μελετας στις περισσοτερες περιπτωσεις ετσι γινεται,και το επιπεδο σπουδων θα ανεβει οταν εχουν τα υλικα να σου δειχνουν τι ειναι αυτο που μελετας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν θα συμβεί στο εγγύς μέλλον. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Γιατ.

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Γιατ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδία!Φέτος θα δώσω πανελλήνιες και είμαι σε αναζήτηση κάποιας σχολής...Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε ποιά από τις δύο σχολές έχει καλύτερο υπόβαθρο σε Μαθηματικά και Φυσική δεδομένου οτι σκέφτομαι επίσης και τις σχολές των Μαθηματικών και Φυσικής.Έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των δύο σχολών και θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά για τους Πολιτικούς Μηχανικούς:
α)Έχω δει αρκετά μαθήματα που σχετίζονται με υλικά,υδραυλικά και ότι σχετίζεται περί κτιρίων/κατασκευών.Θεωρείται ότι είναι ενδιαφέροντα μαθήματα;Συνδυάζουν Μαθηματικά και Φυσική;
β)Υπάρχει νομίζω Τεχνικό Σχέδιο,χρειάζονται για αυτό το μάθημα κατάλληλες δεξιότητες ζωγραφικής ή τέλος πάντων καλλιτεχνικές δεξιότητες;
γ)Θεωρείτε ότι για κάποιον που του αρέσουν μεν οι κατασκευές αλλά προτιμά στον χρόνο του σαν εμένα να λύνει ασκήσεις Μαθηματικών ότι θα είναι μια κατάλληλη σχολή ή για όλα τα εξάμηνα θα ακούω περί τούβλων και μπετών.Η αλήθεια ήταν πως μικρός ναι μεγάλωσα με τα τουβλάκια...
Στην συνέχεια,στους ΗΜΜΥ:
α)Πέρυσι στην Β' Λυκείου στην Φυσική Γενικής Παιδείας κάναμε ένα μικρό μέρος με κυκλώματα και ηλεκτρισμό που παρόλο που έγραφα άριστα δεν με ενθουσίαζε τόσο.Το ίδιο ισχύει και στην Πληροφορική στο Λύκειο που το μισό βιβλίο γράφει θεωρία.Πιστεύετε που παρόλο που το επίπεδο αλλάζει καλύτερα θα ήταν να με ενθουσίαζαν τέτοια μαθήματα γιατί θα τα βλέπω στους ΗΜΜΥ;Πάρτε υπόψη σας,ότι έχω περάσει ατελείωτες ώρες σε υπολογιστές και μου αρέσουν αρκετά!
β)Σε επίπεδο Μαθηματικών και Φυσικής καλύτερη είναι η επιλογή των ΗΜΜΥ;Διάβασα ένα σχετικό άρθρο στο ΕΜΠ ότι μπορεί κάποιος να προσαρμόσει τις σπουδές του με πολλά μαθήματα Μαθηματικών και Φυσικής επίσης.
Υ.Γ Δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι προοπτικές που έχει κάθε επάγγελμα σε θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης.Είμαι διαθετειμένος να βγω και έξω στο εξωτερικό αν χρειαστεί.Με ενδιαφέρει να καταλήξω περισσότερο σε κάτι μου με ενδιαφέρει περισσότερο οπότε δεν χρειάζεται να μου πείτε για ποσοστά ανεργίας κλπ.Ακόμα,δεν με ενδιαφέρει τόσο να μάθω Μαθηματικά ή Φυσική σε βάθος από τα Πολυτεχνεία απλώς όσο περισσότερο τοσο το καλύτερο.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ενα θεμα που λεγεται Μαθηματικο εδω μεσα, θα βρεις την αποψη μας για το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδία!Φέτος θα δώσω πανελλήνιες και είμαι σε αναζήτηση κάποιας σχολής...Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε ποιά από τις δύο σχολές έχει καλύτερο υπόβαθρο σε Μαθηματικά και Φυσική δεδομένου οτι σκέφτομαι επίσης και τις σχολές των Μαθηματικών και Φυσικής.Έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των δύο σχολών και θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά για τους Πολιτικούς Μηχανικούς:
α)Έχω δει αρκετά μαθήματα που σχετίζονται με υλικά,υδραυλικά και ότι σχετίζεται περί κτιρίων/κατασκευών.Θεωρείται ότι είναι ενδιαφέροντα μαθήματα;Συνδυάζουν Μαθηματικά και Φυσική;
Ειναι αρκετα ενδιαφεροντα μαθηματα και ναι συνδυαζουν μαθηματικα και φυσικη.Ας εκφρασει και καποιος αλλος συναδελφος την γνωμη του γιατι εχω δεν τα εχω διδαχτει ακομα αυτα(Μπαινω 2ο ετος):P
β)Υπάρχει νομίζω Τεχνικό Σχέδιο,χρειάζονται για αυτό το μάθημα κατάλληλες δεξιότητες ζωγραφικής ή τέλος πάντων καλλιτεχνικές δεξιότητες;
Υπαρχει τετοιο μαθημα και οχι δεν χρειαζεται να εχεις καποιες καλλιτεχνικες δεξιοτητες.Κυριως γραμμες τραβας με τον χαρακα.Ποσο δυσκολο να ειναι;Τις πρωτες φορες ισως σου κακοφανει αλλα μετα το συνηθιζεις.Υστερα θα μαθετε και autocad και θα σε βολευει πιο πολυ απο εκει.(Σχεδιο στον υπολογιστη).
γ)Θεωρείτε ότι για κάποιον που του αρέσουν μεν οι κατασκευές αλλά προτιμά στον χρόνο του σαν εμένα να λύνει ασκήσεις Μαθηματικών ότι θα είναι μια κατάλληλη σχολή ή για όλα τα εξάμηνα θα ακούω περί τούβλων και μπετών.Η αλήθεια ήταν πως μικρός ναι μεγάλωσα με τα τουβλάκια...
Ασκησεις μαθηματικων θα λυνεις στα πρωτα 2 ετη.Απο εκει και μετα θα σου χρειαζονται μεν τα μαθηματικα αλλα οχι οπως το φανταζεσαι.Και οχι δεν θα ακους για τουβλα και μπετα σε ολα τα εξαμηνα.Ειδικα στα πρωτα 2 ετη ειναι γενικα τα μαθηματα.Στα δομικα υλικα θα ακουσεις για τουβλα,σκυροδεμα και ολα τα συναφη.
Ο,τι αλλο θες εδω ειμαστε να σε συμβουλεψουμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top