Τμήμα Πολιτικών Επιστημών: Ποια η άποψή σας;

Σοφία Γιαννιού

Νεοφερμένος

Η Σοφία Γιαννιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τι άποψη έχετε για την σχολή των πολιτικών επιστημών;Τι ακριβως μπορείς να γινεις τελειώνοντας αυτή την σχολή και όσο αφορα την επαγγελματικη αποκατάσταση
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γεία σου Σοφία! Είμαι απόφοιτη αντίστοιχου τμήματος εδώ και αρκετά χρόνια και πλέον εργάζομαι σε αντίστοιχο επάγγελμα.
Σαν αντικείμενο είναι καταπληκτικό, θα πάρεις πολλές γνώσεις που θα σε βοηθήσουν και σαν άνθρωπο, σαν προσωπικότητα να εξελιχθείς. Τα μαθήματα περιλαμβάνουν πολλά αντικείμενα και το πρόγραμμα σπουδών διαφέρει από τμήμα σε τμήμα.
Το αντικείμενο είναι πολύ ευρύ όπως θα καταλάβεις αν διαβάσεις το πρόγραμμα σπουδών, συνεπώς και οι επαγγελματικές διέξοδοι είναι πολλές. Στα πιο κλασσικά όπως δημόσιο, δημοσιογραφία, πολιτική ανάλυση, έρευνα, διεθνείς σχέσεις, πολιτικά κόμματα που μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο επαγγελματικής αποκατάστασης είναι δύσκολο να βρείς δουλεία και απαιτούν πολλές θυσίες και σπουδές για να το πετύχεις χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω.
Παρόλα αυτά αν το αγαπάς το αντικείμενο υπάρχουν άλλοι διέξοδοι. Οι ΜΚΟ που τα τελευταία χρόνια εξελίσσονται, προσφέρουν εξαιρετικές ευκαιρίες για καριέρα σε δίαφορους τομείς της πολιτικής και διοικητικής επιστήμης. Μερικά παραδείγματα είναι η διαχείριση κοινωνικών προγραμμάτων και εθελοντών και το πολύ ενδιαφέρον lobbying ή public affairs όπως λέγεται. Επίσης πάρα πολλοί συνάδελφοι, εργάζονται σε εταιρείες στον τομέα της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης ή ακόμα και στο τομέα διαχείρισης ανθρωπίνου δυναμικού. Κάποιοι συμφοιτητές μου επέλεξαν να συνεχίσουν στην νομική ή στα ναυτιλιακά, σίγουρα οι γνώσεις από το πολιτικό τους βοήθησαν μετέπειτα.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και αν χρειαστείς στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σου λύσω περαιτέρω απορίες.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή είμαι εξίσου απόφοιτος πολιτικών επιστημών συμφωνώ απόλυτα με ό,τι ειπώθηκε. Απλά επειδή οι πολιτικές επιστήμες δεν προσφέρουν μαθήματα με εφαρμοσμένη πρακτική γνώση, ήτοι όλα αυτά που αναφέρθηκαν θα σε ωφελούσαν περισσότερο άλλες επιστήμες σε προπτυχιακό επίπεδο όπως οικονομικές ή κοινωνικές επιστήμες.
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Επειδή είμαι εξίσου απόφοιτος πολιτικών επιστημών συμφωνώ απόλυτα με ό,τι ειπώθηκε. Απλά επειδή οι πολιτικές επιστήμες δεν προσφέρουν μαθήματα με εφαρμοσμένη πρακτική γνώση, ήτοι όλα αυτά που αναφέρθηκαν θα σε ωφελούσαν περισσότερο άλλες επιστήμες σε προπτυχιακό επίπεδο όπως οικονομικές ή κοινωνικές επιστήμες.
Δυστυχώς ισχύει αυτό που αναφέρεις αλλά νομίζω είναι ανάλογα και το τμήμα που φοιτάς/έχεις αποφοιτήσει. Κάποια τμήματα πολιτικών επιστημών έχουν πολλά οικονομικά/διοίκησης/κοινωνικά μαθήματα σε συνδυασμό με πολιτική φιλοσοφία, θεωρία κτλ δίνοντας πολλές πρακτικές γνώσεις. Οι γνώσεις αυτές βέβαια δεν φτάνουν για να βρείς μια θέση πχ. οικονομολόγου. Για αυτό η πλειοψηφία προχωρά σε μεταπτυχιακό/δεύτερο πτυχίο.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς ισχύει αυτό που αναφέρεις αλλά νομίζω είναι ανάλογα και το τμήμα που φοιτάς/έχεις αποφοιτήσει. Κάποια τμήματα πολιτικών επιστημών έχουν πολλά οικονομικά/διοίκησης/κοινωνικά μαθήματα σε συνδυασμό με πολιτική φιλοσοφία, θεωρία κτλ δίνοντας πολλές πρακτικές γνώσεις. Οι γνώσεις αυτές βέβαια δεν φτάνουν για να βρείς μια θέση πχ. οικονομολόγου. Για αυτό η πλειοψηφία προχωρά σε μεταπτυχιακό/δεύτερο πτυχίο.
Του ΕΚΠΑ τέλειωσα. Και τα οικονομικά που γίνονται έχουν σχέση με το δημόσιο και τα διεθνή οικονομικά και διοίκησης πάλι αφορούν το δημόσιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top