Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Θα μου ήταν δύσκολο να αναφερθώ στην πραγματικότητα της Κύπρου, καθώς δεν γνωρίζω σχετικά. Είναι σίγουρο πάντως πως θα υπάρχουν διαφορές και είναι αρκετά πιθανό να είναι διαδεδομένος ο συγκεκριμένος τρόπος αξιολόγησης. Στην Ελλάδα δεν έχει επικρατήσει κάτι ανάλογο. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως η αναφορά σε επίπεδο C1 σημαίνει πως η γνώση είναι σε επίπεδο αυτού που κάποτε ονομάζαμε advanced. Θεωρητικώς, στον ιδιωτικό τομέα θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις κι εδώ και ο εργοδότης σου θα σταθμίσει αν ή όχι τον ικανοποιεί ως τυπικό προσόν (η ουσιστική γνώση έχει μεγαλύτερη αξία) Αλλά δεν υπάρχει περιορισμός στην χρήση πιστοποιητικών στον Ιδιωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πραγματικα ειμαι πολυ συγχισμενος.. Τοσα χρονια μας πιεζαν πως αν δεν παρουμε πχ το profigiency ή το igcse με βαθμο μεγαλυτερο του C δεν παμε πουθενα κλπ.
Δηλαδη λιγη σημασια εχει το διπλωμα εως καθολου, αλλα η ουσια ειναι να γνωριζεις να μιλας την γλωσσα; Ναι σαφως πρεπει να ξερεις να μιλας την γλωσσα αλλα πιστευα πως εχει επισης σημμασια και το ποιο διπλωμα εχεις..

Ακομα για να καταλαβω, εαν εγω παω στο εξωτερικο για ευρεση εργασιας, εκει θα ζητησουν το ταδε πιστωποιητικο αγγλικων ή απλα το οτι μιλαω τα αγγλικα τους ειναι αρκετο; Που στην ουσια αυτο με ενδιαφερει,το αν θα χρειαστει στο μελλον να δωσω εξαιτασεις για καποιο αλλο διπλωμα της αγγλικης γλωσσας.

Συγγνωμη που σας κουρασα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν πας στο εξωτερικό και τους πεις ότι έχεις Profigiency, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα τους εντυπωσιάσεις.

PROFICIENCY λέγεται, με C όχι με G. Επιτέλους διόρθωσέ το για βγάζει μάτι.

Το τι θα σου συζήσουν εξαρτάται από τη χώρα που θα πας και για ποιο λόγο θα χρειαστείς τα αγγλικά. Π.χ. αν πας στην Αγγλία για εργασία μπορεί να μην σου ζητήσουν και τίποτα, αν πας για σπουδές το πιθανότερο είναι να σου ζητήσουν IELTS, αλλιώς FCE / CAE /CPE με A ή Β.

Ο βαθμός του διπλώματος πάντα έχει αξία και όχι μόνο γιατί αποδεικνύει πόσο καλά ξέρεις τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αν πας στο εξωτερικό και τους πεις ότι έχεις Profigiency, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα τους εντυπωσιάσεις.

PROFICIENCY λέγεται, με C όχι με G. Επιτέλους διόρθωσέ το για βγάζει μάτι.

Πραγματικα αν δεν επεμενες τοσο δεν θα καταλαβαινα ποτε τι εννοουσες :P . Νταξει συγγνωμη για το λαθος αν και δεν ειχα ιδεα οτι ειναι Proficiency :worry:

Οπως και να εχει σε ευχαριστω και εκτιμω την βοηθεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα αν εχετε σκοπο το εξωτερικο και οχι τον ΑΣΕΠ, το καλυτερο ειναι να διαβαζετε τη γλωσσα αλλα να μην μπειτε στο τρυπακι των πτυχιων ειδικα του Michigan. Σχεδον παντου στην Αμερικη ζητανε TOEFL. Αν παλι θελετε να πατε για πτυχιο ντε και καλα, τοτε πατε καρφι για τα Βρετανικα. Αλλα και παλι αν εχεις πτυχιο με Β πριν 5 χρονια και πας στη συνεντευξη και δεν μπορεις να αρθρωσεις μια σωστη προταση, δεν θα σε παρουν.

Σημασια περα απο τα πτυχια εχει το ποσο καλα μιλας τη γλωσσα. Θα σας δωσω ενα παραδειγμα. Πηρα το ECPE το 09 και σχεδον αμεσως εφυγα για το εξωτερικο. Τα αγγλικα που ηξερα οταν εφυγα με τα αγγλικα που ηξερα οταν γυρισα δεν ειχαν καμια απολυτως σχεση. Γιατι πολυ απλα τα χρησιμοποιησα και εκανα πολλη εξασκηση μεσω αγγλοφωνων προγραμματων στην τηλεοραση (να ναι καλα ο Clarkson και η υπολοιπη παλιοπαρεα). Και ΔΕΝ πηγα σε αγγλοφωνη χωρα. Ξερω κοπελα που πηρε το Proficiency με σχετικα λιγο διαβασμα γιατι ειχε τετοια τριβη με τα αγγλικα που Listening (που παραδοσιακα στερει πτυχια) και Speaking τα περασε αερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γενικα αν εχετε σκοπο το εξωτερικο και οχι τον ΑΣΕΠ, το καλυτερο ειναι να διαβαζετε τη γλωσσα αλλα να μην μπειτε στο τρυπακι των πτυχιων ειδικα του Michigan. Σχεδον παντου στην Αμερικη ζητανε TOEFL. Αν παλι θελετε να πατε για πτυχιο ντε και καλα, τοτε πατε καρφι για τα Βρετανικα. Αλλα και παλι αν εχεις πτυχιο με Β πριν 5 χρονια και πας στη συνεντευξη και δεν μπορεις να αρθρωσεις μια σωστη προταση, δεν θα σε παρουν.
Αν έχεις σκοπό να πας εξωτερικό, πρέπει να μπεις στο τρυπάκι των πτυχίων αλλά το ερώτημα είναι ποιων πτυχίων. Για μένα τα μόνο που είναι άξια λόγου πλέον είναι το ECPE και το CPE και όχι να τα έχεις περάσει στη βάση. Τα υπόλοιπα είναι για να τα έχεις, ειδικά κάποια εύκολα τύπου ΤΙΕ, μήπως και διοριστείς στο δημόσιο για να πάρεις κανένα μόριο παραπάνω.

Στο τρυπάκι είναι καλό να μπεις γιατί η προσπάθεια για να πάρεις μια πιστοποίηση σε σπρώχνει να βελτιωθείς. Οι περισσότεροι μαθητές μου, αν δεν είχαν το φόβο των εξετάσεων, θα έκαναν τη μισή δουλειά - κακά τα ψέματα. Επιπλέον ακόμα κι αν σκοπεύεις να πας στο εξωτερικό, ποτέ δεν ξέρεις αν θα αλλάξουν τα σχέδιά σου. Για το λόγο αυτό είναι καλό να έχεις μια πιστοποίηση γνώσεων. Στην χειρότερη περίπτωση είναι κάτι που θα βάλεις στο βιογραφικό σου.

Αλλά και έξω να πας και να σου χρειαστεί το IELTS (γιατί το TOEFL είναι λίγα τα ψωμιά του νομίζω) είναι καλύτερα να έχεις πάρει πρώτα τo CPE ή το ECPE που η ύλη τους υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις του IELTS σε γραμματική και λεξιλόγιο. Ειδικά αν χρειάζεσαι μεγάλο βαθμό (πάνω από 6,5) το να έχεις πιάσει το επίπεδο του ECPE είναι προαπαιτούμενο για να μην κάνεις ένα χρόνο προετοιμασία (και μην ξεχνάτε ότι η προετοιμασία του IELTS κοστίζει πολύ περισσότερο από την προετοιμασία του ECPE).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγω θα κανω με ενα φιλο μου μαθημα...θα αρχισουμε 30 οκτωβριου και θα δωσουμε του χρονου τον νοεμβριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου πολύ έχει απλουστευθεί το Cambridge και έχει δυσκολέψει το Michigan (άσχετο το αν το Michigan έχει ζήτηση ή όχι στο εξωτερικό), χωρίς αυτό να σημαίνει πως σε βαθμό δυσκολίας το ECPE είναι δυσκολότερο απ'το CPE - το CPE εξακολουθεί σε γενικές γραμμές να είναι αρκετά πιο απαιτητικό ως πιστοποιητικό αλλά αυτό ισχύει μόνο για κάποιον που πηγαίνει με σκοπό να πιάσει έναν καλό βαθμό (το Α στο Cambridge είναι σχεδόν ακατόρθωτο για όποιον δεν έχει "ξεσκιστεί" στο διάβασμα). Τι θέλω να πω; Στο Cambridge οι διορθωτές χαρίζονται και λίγο. Άμα στα 3/4 του τεστ τα έχεις πάει πολύ καλά και μείνεις για λίγο π.χ. στο Listening, περνάς, ενώ στο Michigan αν δεν περάσεις κάθε επιμέρους κομμάτι του τεστ ξεχωριστά, ανεξάρτητα του πόσο καλά τα έχεις πάει στο overall, μένεις επιτόπου. Μπορείς να πας να δώσεις Cambridge σκεπτόμενος "είμαι λίγο αδύναμος στην έκθεση αλλά ok". H απόκτηση του CPE ως πιστοποιητικού λοιπόν είναι κατά κάποιο τρόπο ευκολότερη απ' την απόκτηση του ECPE. Για όσους στοχεύουν στο εξωτερικό, το IELTS είναι το μόνο στάνταρ πιστοποιητικό για όλα τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια παγκοσμίως απλώς το Cambridge είναι δεκτό από μερικά αγγλικά -και ελάχιστα άλλα- πανεπιστήμια ανά τον κόσμο (με το ίδιο σκεπτικό το Michigan γίνεται δεκτό σε κάποια Αμερικανικά πανεπιστήμια). Όλα τα υπόλοιπα πιστοποιητικά (Edexcel, City & Guilds, Toukwloutaenniamera) απλά δεν υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν έχεις σκοπό να πας εξωτερικό, πρέπει να μπεις στο τρυπάκι των πτυχίων αλλά το ερώτημα είναι ποιων πτυχίων. Για μένα τα μόνο που είναι άξια λόγου πλέον είναι το ECPE και το CPE και όχι να τα έχεις περάσει στη βάση. Τα υπόλοιπα είναι για να τα έχεις, ειδικά κάποια εύκολα τύπου ΤΙΕ, μήπως και διοριστείς στο δημόσιο για να πάρεις κανένα μόριο παραπάνω.

Στο τρυπάκι είναι καλό να μπεις γιατί η προσπάθεια για να πάρεις μια πιστοποίηση σε σπρώχνει να βελτιωθείς. Οι περισσότεροι μαθητές μου, αν δεν είχαν το φόβο των εξετάσεων, θα έκαναν τη μισή δουλειά - κακά τα ψέματα. Επιπλέον ακόμα κι αν σκοπεύεις να πας στο εξωτερικό, ποτέ δεν ξέρεις αν θα αλλάξουν τα σχέδιά σου. Για το λόγο αυτό είναι καλό να έχεις μια πιστοποίηση γνώσεων. Στην χειρότερη περίπτωση είναι κάτι που θα βάλεις στο βιογραφικό σου.

Αλλά και έξω να πας και να σου χρειαστεί το IELTS (γιατί το TOEFL είναι λίγα τα ψωμιά του νομίζω) είναι καλύτερα να έχεις πάρει πρώτα τo CPE ή το ECPE που η ύλη τους υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις του IELTS σε γραμματική και λεξιλόγιο. Ειδικά αν χρειάζεσαι μεγάλο βαθμό (πάνω από 6,5) το να έχεις πιάσει το επίπεδο του ECPE είναι προαπαιτούμενο για να μην κάνεις ένα χρόνο προετοιμασία (και μην ξεχνάτε ότι η προετοιμασία του IELTS κοστίζει πολύ περισσότερο από την προετοιμασία του ECPE).

Το ζητημα ειναι για την προετοιμασια του ECPE ή του αντιστοιχου Βρετανικου οι περισσοτεροι αφιερωνουν ενα χρονο κατα τον οποιο πληρωνουν φροντιστηριο, αγοραζουν βιβλια με τεστ ειδικα για αυτα τα πτυχια συν τα εξεταστρα ειναι ενα αν μη τι αλλο σεβαστο ποσο. Ειναι μια επενδυση, χρονου και χρηματος για εναν σκοπο. Θυμαμαι οταν εδινα το ECPE πριν πολλα χρονια, απο ενα σημειο και μετα αγοραζα βιβλια απευθειας με τεστ και εκανα πολυ στοχευμενη προετοιμασια. Τελικα εδωσα ποσα λεφτα και απεκτησα ενα πτυχιο που σημερα 5,5 χρονια μετα δεν εχει καμια αξια εκτος Ελλαδος και θα χρειαστει να δωσω TOEFL ή IELTS. Δεν ηταν σωστη επενδυση ουτε του χρονου μου ουτε των χρηματων. Οσο για την προετοιμασια του IELTS πλεον γινεται απο πολυ εξειδικευμενα φροντιστηρια σε λιγο χρονο και με μικρο σχετικα κοστος. Σαφως δεν γινεται να παρεις το FCE και μετα να δωσεις να παρεις 8/9 στο IELTS, χρειαζεσαι βασεις. Απλα πιστευω πως ειδικα οταν μιλαμε για ατομα 18+, ενηλικες δηλαδη, δεν χρειαζονται καποιο κινητρο για να ασχοληθουν, μαθητες Γυμνασιου οπως ημουν εγω μπορει, φοιτητες και εργαζομενοι ομως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
το CPE εξακολουθεί σε γενικές γραμμές να είναι αρκετά πιο απαιτητικό ως πιστοποιητικό αλλά αυτό ισχύει μόνο για κάποιον που πηγαίνει με σκοπό να πιάσει έναν καλό βαθμό (το Α στο Cambridge είναι σχεδόν ακατόρθωτο για όποιον δεν έχει "ξεσκιστεί" στο διάβασμα).
Το ίδιο ισχύει και για το HP του ECPE (το αντίστοιχο Α) το οποίο παίρνει μόνο το 0.15% των υποψηφίων, δηλ. 60 υποψήφιοι σε σύνολο 40.000 ανά εξεταστική.

Τι θέλω να πω; Στο Cambridge οι διορθωτές χαρίζονται και λίγο. Άμα στα 3/4 του τεστ τα έχεις πάει πολύ καλά και μείνεις για λίγο π.χ. στο Listening, περνάς, ενώ στο Michigan αν δεν περάσεις κάθε επιμέρους κομμάτι του τεστ ξεχωριστά, ανεξάρτητα του πόσο καλά τα έχεις πάει στο overall, μένεις επιτόπου.
Αυτό έχει πάψει να ισχύει εφόσον τώρα τα τέσσερα μέρη του τεστ συμψηφίζονται.

Για όσους στοχεύουν στο εξωτερικό, το IELTS είναι το μόνο στάνταρ πιστοποιητικό για όλα τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια παγκοσμίως απλώς το Cambridge είναι δεκτό από μερικά αγγλικά -και ελάχιστα άλλα- πανεπιστήμια ανά τον κόσμο (με το ίδιο σκεπτικό το Michigan γίνεται δεκτό σε κάποια Αμερικανικά πανεπιστήμια). Όλα τα υπόλοιπα πιστοποιητικά (Edexcel, City & Guilds, Toukwloutaenniamera) απλά δεν υπάρχουν.
Έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το ζητημα ειναι για την προετοιμασια του ECPE ή του αντιστοιχου Βρετανικου οι περισσοτεροι αφιερωνουν ενα χρονο κατα τον οποιο πληρωνουν φροντιστηριο, αγοραζουν βιβλια με τεστ ειδικα για αυτα τα πτυχια συν τα εξεταστρα ειναι ενα αν μη τι αλλο σεβαστο ποσο. Ειναι μια επενδυση, χρονου και χρηματος για εναν σκοπο.
Ναι, και ο σκοπός είναι να μάθεις αγγλικά. Δεν μπορείς να μάθεις αγγλικά (ούτε και καμία άλλη γλώσσα) σε επίπεδο C2 χωρίς να σπαταλήσεις χρόνο, κόπο και χρήμα.

Θυμαμαι οταν εδινα το ECPE πριν πολλα χρονια, απο ενα σημειο και μετα αγοραζα βιβλια απευθειας με τεστ και εκανα πολυ στοχευμενη προετοιμασια. Τελικα εδωσα ποσα λεφτα και απεκτησα ενα πτυχιο που σημερα 5,5 χρονια μετα δεν εχει καμια αξια εκτος Ελλαδος και θα χρειαστει να δωσω TOEFL ή IELTS.
Με 1, άντε 2 βιβλία προετοιμασίας καλύπτεσαι με το παραπάνω. Δεν χρειάζεται να μοιράζεις τα ευρώ σαν χαρτοπόλεμο. Αλλά και έτσι να είναι, το χαρτί καθαυτό μπορεί να μην έχει αξία εκτός Ελλάδας, αλλά η γνώση που απέκτησες έχει αξία παντού. Επιπλέον ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστείς ένα χαρτί που να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.

Οσο για την προετοιμασια του IELTS πλεον γινεται απο πολυ εξειδικευμενα φροντιστηρια σε λιγο χρονο και με μικρο σχετικα κοστος. Σαφως δεν γινεται να παρεις το FCE και μετα να δωσεις να παρεις 8/9 στο IELTS, χρειαζεσαι βασεις. Απλα πιστευω πως ειδικα οταν μιλαμε για ατομα 18+, ενηλικες δηλαδη, δεν χρειαζονται καποιο κινητρο για να ασχοληθουν, μαθητες Γυμνασιου οπως ημουν εγω μπορει, φοιτητες και εργαζομενοι ομως οχι.
Η προετοιμασία για IELTS γίνεται σε λίγο χρόνο και με μικρό κόστος επειδή οι περισσότεροι θέλουν ένα σχετικά χαμηλό σκορ (6-6,5) ενώ έχουν επίπεδο C2 (έχοντας σπαταλήσει χρόνο, κόπο και χρήμα για να πάρουν το ECPE). Οπότε ουσιαστικά τα εξειδικευμένα φροντιστήρια απλά κάνουν τεχνική εξετάσεων. Όταν όμως δεν έχεις το επίπεδο C2 και/ή χρειάζεσαι ένα μεγάλο σκορ στο IELTS (7 και πάνω) τότε η προετοιμασία είναι και χρονοβόρα και ακριβή. Τα περισσότερα "εξειδικευμένα" φροντιστήρια πουλάνε πακέτα προετοιμασίας σε φτηνή τιμή... το θέμα είναι πόσα πακέτα θα χρειαστείς για να πιάσεις το σωστό σκορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Παιδιά,στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου της Γλασκώβης στα requirements είδα αυτό

English language requirements
For applicants whose first language is not English, the University sets a minimum English Language proficiency level.

International English Language Testing System (IELTS) Academic module (not General Training):

overall score 6.5
no sub-test less than 6.0
or equivalent scores in another recognised qualification (see below)
Common equivalent English language qualifications:

ibTOEFL: 92; no sub-test less than 20*
CAE (Cambridge Certificate of Advanced English): B minimum
CPE (Cambridge Certificate of Proficiency in English): C minimum
PTE Academic (Person Test of English, Academic test): 60; no sub-test less than 59
IGCSE: English language: B minimum.
* Please note that TOEFL has now been removed from the approved list of English tests by the Home Office and TOEFL tests taken on or after 17 April 2014 will no longer normally be accepted for UK visa applications. However, the University as an HEI can still choose to accept TOEFL tests for admission to degree level courses and so TOEFL tests can still be accepted as normal for this programme.
:confused:
Εγώ πριν από δύο χρόνια πήρα το PTE B2 pass with merit.Μετράει για σπουδές στο εν λόγω πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος πως έδωσες το PTE Academic και όχι το PTE General?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το πτυχίο μου γράφει πάνω
Edexcel Level I Certificate in ESOL International (CEF B2)
PEARSON TEST OF ENGLISH GENERAL(CEF B2)
Άρα μάλλον το General έδωσα.:(
Ποια είναι η διαφορά με το Academic?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To Academic είναι πιο δύσκολο.

https://www.examenglish.com/PTE/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι το ευκολοτερο ειναι το ESB, αληθευει? Αν ναι, αυτο θα δωσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι το ευκολοτερο ειναι το ESB, αληθευει? Αν ναι, αυτο θα δωσω! :P
Γιατί να μη δώσεις κάτι πιο δύσκολο, αλλά με μεγαλύτερη αναγνώριση, ή τέλος πάντων κάτι πιο ''σίγουρο'' ;; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πήρα πέρυσι το πτυχίο μου στα αγγλικά. Ήταν το ECPE..Ένα κίτρινο χοντρό φύλλο με χρυσή σφραγίδα. Ωστόσο, φέτος που έδωσαν κάτι γνωστές, μου είπαν ότι άλλαξε και ότι υπογράφεται και από το πανεπιστήμιο του cambridge..ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, τι διαφορά θα έχει το πτυχίο της κοπέλας από το δικό μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, τι διαφορά θα έχει το πτυχίο της κοπέλας από το δικό μου;
Τα νέα πιστοποιητικά ECPE είναι έτσι:

https://www.cambridgemichigan.org/wp-content/uploads/2015/05/ecpe-cert-sample-web.png

Δεν υπογράφονται από το Πανεπιστήμιο του Cambridge, αλλά έχουν το λογότυπο του UCLES και φέρουν τη σφραγίδα του CaMLA.

Ουσιαστικά, δεν υπάρχει διαφορά στην εγκυρότητα ή την αναγνωρισιμότητα των δύο πιστοποιητικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τα νέα πιστοποιητικά ECPE είναι έτσι:

https://www.cambridgemichigan.org/wp-content/uploads/2015/05/ecpe-cert-sample-web.png

Δεν υπογράφονται από το Πανεπιστήμιο του Cambridge, αλλά έχουν το λογότυπο του UCLES και φέρουν τη σφραγίδα του CaMLA.

Ουσιαστικά, δεν υπάρχει διαφορά στην εγκυρότητα ή την αναγνωρισιμότητα των δύο πιστοποιητικών.
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και το εκτιμώ παραπάνω μιας και είσαι καθηγήτρια της αγγλικής. Γενικά, επικρατούσε μία σύγχυση και μία επίδειξη ότι αποκτώντας πια το ECPE είναι σαν να έχεις και Michigan κ Cambridge καθώς πάνω στο πτυχίο αναφέρονται τα ονόματα και των δύο πανεπιστημίων. Βέβαια, εμφανισιακά πάντα, το καινούριο πτυχίο μοιάζει με καμια βεβαίωση από τα ΚΕΠ ενώ αυτό που έχω εγώ είναι τόσο κομψό και η χρυσή σφραγίδα δείχνει τόσο κύρος..χαχαχα:D:D:P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top