Ποια σχολή μού ταιριάζει;

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω πρόβλημα με την επιλογή σχολής. Φέτος έδωσα πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση χωρίς κάποιο στόχο. Δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα καλός σε κάποιο μάθημα ούτε και μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερα. Αν ήταν να τα βάλω σε σειρά προτίμησης θα τα εβαζα: μαθηματικά, χημεία και τελευταία την φυσική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω, όμως είμαι σε ένα δίλημμα. Σκέφτομαι είτε την σχολή των χημικών μηχανικών (αν και δεν ξέρω πόσο μου αρέσει) είτε από τεχνολογική κατεύθυνση διοίκηση επιχειρήσεων ή οικονομικά (που και πάλι δεν ξέρω πόσο μου αρέσει). Το πρόβλημα είναι ότι για την σχολή των χημικών μηχανικών δεν μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών, αλλά μου αρέσει η ιδέα και οι αρμοδιότητες του, ενώ στα οικονομικά/διοίκηση επιχειρήσεων μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών όμως αμφιβάλλω για τις επαγγελματικές διεξόδους..τι είναι πιο σημαντικό να σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών ή μετά την σχολή;
 

dimlevi

Νεοφερμένος

Ο dimlevi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δε μπορω να σε βοηθησω απλα ειμαι στα 28 και νιωθω το ιδιο. Τοσες επιλογες και πρεπει να κανεις μονο μια. Σκεφτομαι μηπως παω στη πληροφορικη σαν "safe" λυση.
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
δε μπορω να σε βοηθησω απλα ειμαι στα 28 και νιωθω το ιδιο. Τοσες επιλογες και πρεπει να κανεις μονο μια. Σκεφτομαι μηπως παω στη πληροφορικη σαν "safe" λυση.
Ακόμα και αυτό το σενάριο υπάρχει στο μυαλό μου τόσο καλά 😂....ελπίζω να βρεις αυτό που θες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω πρόβλημα με την επιλογή σχολής. Φέτος έδωσα πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση χωρίς κάποιο στόχο. Δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα καλός σε κάποιο μάθημα ούτε και μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερα. Αν ήταν να τα βάλω σε σειρά προτίμησης θα τα εβαζα: μαθηματικά, χημεία και τελευταία την φυσική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω, όμως είμαι σε ένα δίλημμα. Σκέφτομαι είτε την σχολή των χημικών μηχανικών (αν και δεν ξέρω πόσο μου αρέσει) είτε από τεχνολογική κατεύθυνση διοίκηση επιχειρήσεων ή οικονομικά (που και πάλι δεν ξέρω πόσο μου αρέσει). Το πρόβλημα είναι ότι για την σχολή των χημικών μηχανικών δεν μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών, αλλά μου αρέσει η ιδέα και οι αρμοδιότητες του, ενώ στα οικονομικά/διοίκηση επιχειρήσεων μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών όμως αμφιβάλλω για τις επαγγελματικές διεξόδους..τι είναι πιο σημαντικό να σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών ή μετά την σχολή;

Τι καταφερες φετος που εδωσες? μπηκες σε καποια σχολη?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής πέρασα
Μια χαρα εισαι ,τελειωσε, κανε και ΜΒΑ και εχεις το καλυτερο πακετο στην διοικηση επιχειρησεων. Αν θελεις κατι ποιο δημιουργικο κανε μεταπτυχιακο στην μηχατρονικη .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω πρόβλημα με την επιλογή σχολής. Φέτος έδωσα πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση χωρίς κάποιο στόχο. Δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα καλός σε κάποιο μάθημα ούτε και μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερα. Αν ήταν να τα βάλω σε σειρά προτίμησης θα τα εβαζα: μαθηματικά, χημεία και τελευταία την φυσική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω, όμως είμαι σε ένα δίλημμα. Σκέφτομαι είτε την σχολή των χημικών μηχανικών (αν και δεν ξέρω πόσο μου αρέσει) είτε από τεχνολογική κατεύθυνση διοίκηση επιχειρήσεων ή οικονομικά (που και πάλι δεν ξέρω πόσο μου αρέσει). Το πρόβλημα είναι ότι για την σχολή των χημικών μηχανικών δεν μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών, αλλά μου αρέσει η ιδέα και οι αρμοδιότητες του, ενώ στα οικονομικά/διοίκηση επιχειρήσεων μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών όμως αμφιβάλλω για τις επαγγελματικές διεξόδους..τι είναι πιο σημαντικό να σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών ή μετά την σχολή;

Κοίτα, αν δε σου αρέσει η σχολή σου θα είναι δύσκολο να τη βγάλεις. Από την άλλη, αν σου αρέσει η σχολή σου και το αντικείμενο των σπουδών σου, θα είσαι μάλλον και πιο δημιουργική σε αυτό, άρα πιο πιθανό να βρεις μία θέση απασχόλησης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
δε μπορω να σε βοηθησω απλα ειμαι στα 28 και νιωθω το ιδιο. Τοσες επιλογες και πρεπει να κανεις μονο μια. Σκεφτομαι μηπως παω στη πληροφορικη σαν "safe" λυση.

Η πληροφορικation έχει μια λεπτή παγίδα. Ασφαλείς λύσεις δεν υπάρχουν. Ζούμε στην εποχή της φούσκας και δυστυχώς οι περισσότερες επιστήμες επειδή προέκυψαν ως υβρίδια 5 βασικών, ακόμη δεν έχουν προσδιορισμένη επαγγελματική ιδιότητα. Σε γλώσσα του επιχειρείν: πόσα χρόνια θα σου πάρει για να κάνεις απόσβεση των χρόνων σπουδής. Μέχρι να τελειώσεις την σπουδή, έχεις παλιώσει για τα δεδομένα της Πληροφορικής. Για να πεις ότι θα κάνεις σοβαρή καριέρα με κανονική δουλειά και όχι "δουλίτσες" και φιέστες από αυτές που ακούς δεξιά και αριστερά, θα πρέπει να περάσεις την τέταρτη δεκαετία αν είσαι τυχερός της ιστορίας. Επίσης όλοι αγαπούν την Πληροφορική για έναν παράξενο λόγο που μόνο αυτοί ξέρουν και δεν μας τον λένε, αλλά ελάχιστοι γράφουν κώδικα auswendig που λένε και οι Γερμανοί πετυχημένα.

Καλησπέρα,
Έχω πρόβλημα με την επιλογή σχολής. Φέτος έδωσα πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση χωρίς κάποιο στόχο. Δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα καλός σε κάποιο μάθημα ούτε και μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερα. Αν ήταν να τα βάλω σε σειρά προτίμησης θα τα εβαζα: μαθηματικά, χημεία και τελευταία την φυσική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω, όμως είμαι σε ένα δίλημμα. Σκέφτομαι είτε την σχολή των χημικών μηχανικών (αν και δεν ξέρω πόσο μου αρέσει) είτε από τεχνολογική κατεύθυνση διοίκηση επιχειρήσεων ή οικονομικά (που και πάλι δεν ξέρω πόσο μου αρέσει). Το πρόβλημα είναι ότι για την σχολή των χημικών μηχανικών δεν μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών, αλλά μου αρέσει η ιδέα και οι αρμοδιότητες του, ενώ στα οικονομικά/διοίκηση επιχειρήσεων μου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών όμως αμφιβάλλω για τις επαγγελματικές διεξόδους..τι είναι πιο σημαντικό να σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών ή μετά την σχολή;

Οι επιλογές που σκέφτεσαι είναι άσχετες μεταξύ τους. Άλλη φιλοσοφία σπουδών σε κάθε επιστημονική ειδικότητα, άλλη προσέγγιση σε Μαθηματικά και Στατιστική. Η Χημική Μηχανική είναι επιστήμη για άγριο στρώσιμο εκ μέρους σου, αρκετά εργαστηριακό-ακαδημαϊκό προφίλ μελέτης ειδικά όσο θα είσαι προς το τέλος των σπουδών και φυσικά υψηλή αντίληψη σε όχι και τόσο προφανή Μαθηματικά, τρόποι επίλυσης Βιομηχανικών Διεργασιών που απαιτούνται στην Χημική Βιομηχανία και όχι μόνο. Η Χημική Μηχανική απαιτεί καλά Μαθηματικά, Φυσική (ενδεχόμενα και Βιολογία για την κατεύθυνση των Βιοϋλικών, Βιο-αντιδραστήρων κτλ) αλλά και Προγραμματισμό για τις Υπολογιστικές Προσομοιώσεις Χημικών Ροών.

Η Διοίκηση είναι λίγο του σαλονιού επιστήμη, καλό ντύσιμο, κοπανιστό αέρα, υβριδική ως προς την μορφή του προγράμματος σπουδών (λίγο από όλα) και φυσικά πρέπει να το έχεις και εσύ στο μπλα μπλα, να ψήνεις εύκολα και να πουλάς παραμύθι. Αύριο σε μια γενική συνέλευση επιχείρησης πώς θα διαχειριστείς τους μετόχους; Πρέπει να είσαι λίγο γατογυναίκα, ύφος που να στέκεται στις διοικητικές αποφάσεις χωρίς συναισθηματισμούς (ειδικά όταν θα απολύεις κόσμο). Διοίκηση κάνουν επίσης και με ένα ΜΒΑ αλλά με κάποια χρόνια προϋπηρεσίας στην δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top