Ποια μαθήματα δε συμπαθείτε;

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ποια μαθήματα δε συμπαθείτε από τα μαθήματα που θα δώσετε στις πανελλήνιες φέτος;
(Όπως καταλάβατε το θέμα αναφέρεται στους μαθητές της Γ' τάξης των εννιαίων και στη Δ' τάξη των εσπερινών λυκείων).

Όσον αφορά εμένα.
Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και αυτά που μου αρέσουν κυρίως είναι τα μαθηματικά, η φυσική και ο προγραμματισμός (αν και όχι τόσο ως προς το τρόπο διδασκαλίας τους αλλά ως προς το περιεχόμενο τους).
Αυτά που δε συμπαθώ ιδιαίτερα είναι η έκθεση και οι αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων, όχι διότι δε με "τραβάει" το αντικείμενο αλλά γιατί θέλει αποστήθηση κάτι που πραγματικά απεχθάνομαι. Όσο για την έκθεση αυτό που δε μου αρέσει είναι η διδασκαλία που γίνεται στο σχολείο με τη μονομέρια που βλέπουμε τα θέματα και γενικά ότι το μάθημα είναι υποκειμενικό. Δηλαδή αν έχεις διαφορετικές απόψεις από αυτές του καθηγητή κάηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο...
ΑΟΔΕ σιχαμερό μάθημα -> ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ
Έκθεση όπως γίνεται ελεεινή...
(φοιτητής είμαι αλλά σου λέω τι σκεφτόμουν 3η Λυκείου... ΑΟΔΕ και Έκθεση ήταν τα 2 χαμηλότερα μου, έλεος δλδ.. :/)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ελπίζω να μην επαληθευτώ αλλά μάλλον έτσι θα γίνει και σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ ΑΟΔΕ και έκθεση στην ηλικία σου τα μισούσα.
Το ΑΟΔΕ ακόμα το θεωρώ ύψιστη βλακεία.
Όσον αφορά την έκθεση όμως, μου έχουν χρησιμεύσει απίστευτα τα όσα έμαθα στην 3η λυκείου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ελάχιστα μπορείς να μάθεις imho στο Λύκειο για την έκθεση με τα γλοιώδη κείμενα του Παπανούτσου (eeeeeeeeeww!!!) και τις τυποποιήσεις και τα bullets των φωτοτυπιών που πρέπει να γράψεις οπωσδήποτε.

Έγραψα τις απόψεις μου και τσίμπησα 13άρι (ούτε ΠΡΟΠΟ) και είμαι σίγουρος όσο και αν φαίνεται ότι περιαυτολογώ πως ήταν πάρα πολύ καλή η έκθεσή μου.. Οπότε αν αντέχεις να λες αυτά που θέλουν να ακούσουν καλή τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μανόλη δεν είναι ούτε τα κείμενα του Παπανούτσου, ούτε τα bullets των φωτοτυπιών. Είναι ο τρόπος σκέψης που μαθαίνεις. Σε μαθαίνει να επιχειρηματολογείς, να μην κάνεις εκφραστικά λάθη, να έχει το κείμενο σου μια όμορφη δομή, να "στίβεις" ένα θέμα βρίσκοντας πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κλπ. Για μένα αυτά άξιζαν και με βοήθησαν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δε μπορώ να κάνω και κάτι άλλο δυστηχώς. Για να πάρεις βαθμό πρέπει να συμβιβαστείς έστω και σε μικρό βαθμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί βρε παιδιά; Σε πολλές περιπτώσεις διαφωνείτε με αυτά που θέλουν να ακούσουν; Εγώ πάντως, πείτε με polititcally correct αλλά πολύ σπάνια διαφωνούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σε όλες σχεδόν..

Τεσπά, εγώ τα όσα αναφέρεις τα έμαθα μόνος μου και όχι το μάθημα παρωδία (imo πάντα) του Λυκείου.

Καληνύχτες.. ζζζζζζζζζζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι Michelle αυτό συμβαίνει. Όταν πλασάρονται θεωρητικολογίες σε στυλ δόγματος και με κείμενα που καλλιεργούν το φόβο για τη τεχνολογία, τη γενετική, τη πυρινική ενέργεια και όλα αυτά τονίζοντας κατ' ελάχιστο τα θετικά και σε μέγιστο βαθμό τα αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Ναι Michelle αυτό συμβαίνει. Όταν πλασάρονται θεωρητικολογίες σε στυλ δόγματος και με κείμενα που καλλιεργούν το φόβο για τη τεχνολογία, τη γενετική, τη πυρινική ενέργεια και όλα αυτά τονίζοντας κατ' ελάχιστο τα θετικά και σε μέγιστο βαθμό τα αρνητικά.
Εκεί ναι. Αλλά πόσα θέματα είναι έτσι; Πχ ποιός διαφωνεί οτι είναι αρνητικός ο ρατσισμός, οτι είναι απαράδεκτη η θανατική ποινή, οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα των 2 φύλων κλπ κλπ κλπ?

@emufear: Όπως βολεύεται ο καθένας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δυστυχως τα παντα εξαρτωνται απο τον καθηγητη.Στο φροντιστηριο ας πουμε αυτα που καναμε στη εκθεση,η μασημενη τροφη που μας εδιναν, σχεδον παντα μας εβαζαν να τα βρουμε μονοι μας μεσα απο κουβεντουλα.Στο σχολειο βεβαια ειναι αλλο παπαυαγγγελιο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εκεί ναι. Αλλά πόσα θέματα είναι έτσι; Πχ ποιός διαφωνεί οτι είναι αρνητικός ο ρατσισμός, οτι είναι απαράδεκτη η θανατική ποινή, οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα των 2 φύλων κλπ κλπ κλπ?

@emufear: Όπως βολεύεται ο καθένας :)
Προσωπικά για μένα ισχύουν αυτά που λες. Υπάρχουν παιδιά όμως που συμφωνούν με τη θανατική ποινή και με το ρατσισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν συμφωνούν ακριβώς. Απλά έχουν κάποια επιχειρήματα ουσίας για να δικαιολογήσουν κάποια φαινόμενα και όχι τα κλισέ επιχειρήματα με το γνωστό πομπώδες ύφος.

Θυμάμαι κι εγώ πάντως είχα προτείνει να ισχύει θανατική ποινή σε βιαστές ανηλίκων και εμπρηστών (στην περίπτωση βεβαίως που είμαστε 100% σίγουροι για την ενοχή τους)

//edit: Για το αποκάτω αν και πιστεύω ότι υπάρχουν (λίγες) περιπτώσεις 100% ενοχής δεν αξίζει η θανατική ποινή γιατί δεν είναι αρκετή τιμωρία όσο το να σαπίζεις στη φυλακή για 10ετίες. Μην το πάμε όμως off-topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για την ενοχή κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η έκθεση σαν μάθημα είναι το πιο αντιπαθητικό από όλα, ακριβώς λόγω του τρόπου στον οποίο εξετάζεσαι.
Σε άλλα μαθήματα μπορεί να βάλεις σύμβολο τον παπαγάλο, αλλά έχεις ένα δεδομένο. Οτι αυτά συνέβηκαν έτσι ή ισχύουν έτσι ή αυτή είναι η επικρατέστερη άποψη για το ζήτημα.

Στην έκθεση όμως πλάθουν τον μαθητή να σκέφτεται και να λέει ακριβώς αυτά που θέλουν να ακούνε οι φιλόλογοι. Πλύση εγκεφάλου στην ουσία. Μπορεί σαν μαθητής να μην γνωρίζεις ή να μην έχεις δει κάποια πράγματα τα οποία θα τα μάθεις στην έκθεση αλλά αν γνωρίζεις κάποια πράγματα αναγκάζεσαι να γράφεις τελείως άλλα από αυτά που πιστεύεις. Γιαυτό και εκείνοι που γράφουν καλύτερα στην Εκθεση είναι τα άτομα τα οποία δεν ξέρουν τίποτα, δεν έχουν γνώση για τίποτα και γράφουν μόνο αυτά που τους δίδαξαν εκεί.

Στην έκθεση στην ουσία γράφεις ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα/φαινόμενο και καταλήγεις να το λύνεις στη σφαίρα της θεωρίας με έναν ωραίο απαλό με φροντίδα και προδέρμ τρόπο (ο οποίος βέβαια στην πράξη δεν εφαρμόζεται γιαυτό και δεν έχει εφαρμοστεί άλλωστε και υπάρχει το πρόβλημα ή το φαινόμενο!). Βεβαίως δεν πρέπει να εισηγείσαι λύσεις οι οποίες θα λύσουν το πρόβλημα γιατί είναι ανατρεπτικές. Πες στο θέμα της έλλειψης προτύπων ότι οι νέοι έχουν σωστά πρότυπα γιατί αντιγράφουν τους επιτυχημένους της κοινωνίας, πες για τα ναρκωτικά να εκτελούνται δημόσια οι έμποροι, πες για τον εθνικισμό ότι μας αρέσει να είμαστε έτσι και δεν θέλουμε να μας αλλάξουν κάποιοι με το ζόρι, πες για τη μετανάστευση ότι θα πρέπει να ανατρέψουμε τα διεφθαρμένα καθεστώτα που έχουν στις χώρες αυτές με στρατιωτικό τρόπο ώστε να μην έχουν λόγο να φεύγουν οι κάτοικοι από τις χώρες τους.

Οχι δεν πρέπει να διαφωνείς, πρέπει να μας γλείφεις με ωραίο τρόπο και να σκέφτεσαι όπως εμείς σκεπτόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
ολα!!!!

καλα ενταξει μισω τις Αρχες Οργανωσης και Διοικησης Επιχειρησεων (ξυπανει μεσα μου τον καπιταλιστη:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Τα μαθηματικά... :sick: :sick: :sick:
τα σιχαινόμουν σε τέτοιο σημείο που στις εξετάσεις στη β λυκείου έδωσα λευκή κόλλα στη γεωμετρία κάνοντας έναν κύκλο με το χέρι...και γεια σας μια για πάντα!!! ( ήμουν γ δέσμη και στη γ λυκείου νο μορ μαθς :clapup: :clapup: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αντιπαθούσα τα αρχαία ελληνικά....
ουδέποτε κατάφερα να μάθω αρχαία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Φυσική και χημεία
Ουδέποτε κατάφερα να καταλάβω τι παιζόταν με αυτά τα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top